Téma: jak odstranit brum?

zdravim

koupil jsem si modul FMD2400 od EZK všechno v pohodě ... ale kdyz to připojim na reproduktor (ARN 312) je slyšet slabší brum ,kterej se zvyšuje kdyz  se jen trochu přiblíŸím prstem ke svorkam vstupniho napětí...a ať používám kabel jakej chci stejně to neskutečně brumí a když to dam o neco vic nahlas tak to občas hodi dost silný a nepríjemný lupnutí. nevíte někdo jak se toho brumu zbavit ?

Diky

Re: jak odstranit brum?

... hezký nick ...  wink

1. modul je SX, nebo HX?
2. je modul v uzemněné krabici?
3. kabel vstupního signálu je připojený, nebo máš kabel ve vzduchu?
4. kabel je stíněný a stínění uzemněno na straně modulu?

(upravil voldemrd 7. 8. 2010 22:56)

Re: jak odstranit brum?

modul je jiz sestaveny od EZK

modul neni v krabici ale na chladici ktery pujde do bedny

kabel vstupniho signalu je pripojen do zvukove karty creative x-fi

kabel je stineny ale nevim  kam mam privest zemeni ... puvodne to bylo na kostre chladice...ale na chladici jsou vystupy kolektoru takze sem tam radsi tu zem nedaval... i kdyz sem to potom skusil ... nemenilo to nic


mimochodem ... povedlo se mi jistym zpusobem spojit signalovou zem s kolektorama MOSFETů a odnekad se zakourilo ..asi z odporu  ...ale vsechno sem premeril a vse odpovida puvodnim hodnotam

Re: jak odstranit brum?

Dej sem schéma, poradíme

Web

Re: jak odstranit brum?

tady je

http://img842.imageshack.us/img842/9963/p7050159.jpg

Re: jak odstranit brum?

... stínění vstupního kablíku přijde na špičku [2] signálové země, nikam jinam - na chladič ne, tam je výstup ...

... podívej se ještě jednou na odpor R22 - pokud jsi měl zesilovač vybuzený, mohl to být on, ze kterého se kouřilo ... pokud bude v luftě, nemáš vstup přizemněný, slouží k potlačení vlivu případné zemní smyčky ...

Re: jak odstranit brum?

Odpor R22 preventivně vyměň.
Vstup je IN a stínění kablíku přijde připojit na SGND. Vstupní cinche by měly být izolované od kostry zesilovače a kostra zesilovače spojena se společným pólem filtračních kondenzátorů /nebo středním vývodem trafa/.
Bručení způsobují zvukové karty zcela běžně, je tam jen jediná šance a to galvanicky oddělit výstupy zvukové karty a vstup zesilovače k tomu určeným transformátorem.
Takový transformátor se u nás bohužel nedá běžně koupit, vyráběla je kdysi Tesla, dnes jim říkáme "vajíčko", protože svým tvarem silně připomínají vnitřek kindervejce. Vyhovět by mohl i transformátorek Neutrik NTL1, pokud jej někde seženeš.
Pochybuju, že EZK ve svém sortimentu nějaký podobný transformátorek má, všechno, co jsem na jejich eshopu viděl byly kousky pro impulsní použití.
Nejlepší bude nechat si stereofonní oddělovací transformátorek vyrobit od někoho, kdo tomu rozumí kapku víc, než Ty.
Mně z jedné akce takový transformátorek zbyl, vstup má na cinche + jack 3,5 stereo, výstup rovněž na cinche.

Web

Re: jak odstranit brum?

... a Leoši - vajíčka, o které jsme se přetahovali na Aukru cca před třemi lety už nemáš?   wink

Re: jak odstranit brum?

no, mě taky jde pěkný bordel z PC - zvukovku mám klasickou integrovanou
Říkáte galvanicky oddělit jo smile

Re: jak odstranit brum?

Zvukovku (výstup) creative x-fi (ale externí USB) jsem oddělil těmito transformátorky:http://cz.rsdelivers.com/product/oxford-electrical-products/a262a7e/1111-pcb-mount-af-transformer/2106447.aspx . Já jsem ještě vstup zvukovky oddělil od PC galvanickým oddělovačem AduM4160 a ticho jako v kostele. Ty trafa i se stínícím krytem a poštovným mi přijdou za rozumnou cenu. Někde jsem viděl Neutriky (snad v Prodance) za 1700 Kč kousek. To mě odradilo.

Re: jak odstranit brum?

tak jsem to vyzkoušel Ješte jednou to všechno odstínit,vyměnit odpor R22,ale brum je tam stále...jen bych se chtěl zeptat :
1)jestli je normální ,že když se dotknu  Vstupního Fast onu kladnýho tak se na výstupu ukáže 3-6 V /DC
2)jestli je v pořádku  ,že výkonové rezistory  R38 a R37 hřejou jak o život

a určitě to nepůjde vyřešit jinak než zapomocí toho trafa ?...žadné jiné zesilovače mi tohle nedelají.

Re: jak odstranit brum?

... přeměř napětí na rezistorech R49 ÷ R56 ...

Re: jak odstranit brum?

mir.ku, vajíčka mám, ale nehodlám se jich vzdát nijak lacino. Přece jen jsou to poctivé a kvalitní výrobky, ekvivalentní čínským, ale v cenách okolo padesáti dolarů...
Pokud nějakej číňan dokáže udělat nízkofrekvenční trafo, parametrově ekvivalentní vejci, rád se nechám poučit příslušným linkem a začnu vyrábět DI boxy jak na běžícím pásu smile

Web

Re: jak odstranit brum?

šlo y použít na odstranění brumu taková kravinka?
http://dexon.cz/katalog/autoozvucovaci- … filtr.html

(upravil DJ_Rix 12. 8. 2010 7:17)

Re: jak odstranit brum?

voldemrd napsal:

...........výkonové rezistory  R38 a R37 hřejou jak o život

Kmitá ti to. Dělá to i se zkratovaným vstupem? Kvůli tomu kmitání to i brumí. (pominu-li to co napsal Leoš o spojení se zvukovou kartou)

Lojzek napsal:

šlo y použít na odstranění brumu taková kravinka?
http://dexon.cz/katalog/autoozvucovaci- … filtr.html

Lojzku,v autohifi to používám zcela běžně. Neměřil jsem to,ale nikdy mi nepřipadalo že by to nějak kurvilo zvuk. Bez toho je problém (možná jen u laciných zesů,ale já asi teda lepší zes ještě neměl) odstranit vrčení alternátoru do repráků po nastartování.

Re: jak odstranit brum?

Vajíčka se vyskytovala v autobusových zesilovačích Tesla AZA043, Ty se používaly v autobusech Karosa 7xx, (klasické hranaté Karosy). Je dobré se poohlédnout tam, kde se zmíněné autobusy šrotují.

Web

Re: jak odstranit brum?

Rix: zajímavý. Měl sem opačný pocit... Nikdy sem neměl žaludek tohle někomu montovat.

Web

Re: jak odstranit brum?

Zde je měření toho trafa od hcrevize,jak je vidět,není to za ty prachy tak špatný jak by se mohlo zdát:

http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=7389