Téma: SABA cd player CDP11

Brý den, pořídíl jsem si CD player saba, který prý "přestal brát CDčka"... tak ho otevřu, přidělám novou flexovku a zapnu.... když se vysune šuplík na CD tak už se nezasune -> motor jede jakoby jen jedním směrem, věděl by někdo co s tím?
Díky.

Web

Re: SABA cd player CDP11

Někde uvnitř asi najdeš nějaký mikrospínač ovládaný šuplikem, který bude vadný. Pozor, může "klikat" jako nový a přesto bude mít velmi vysoký odpor. Typická závada.

Web

Re: SABA cd player CDP11

Nebo motor šuplíku kaput, či jeho driver.

Web

(upravil JanImrichJr 12. 7. 2010 17:15)

Re: SABA cd player CDP11

sendy: motor se zdá být ok, je to stejnosměrný motorček a točí se oběma směry sám o sobě smile driver asi taky bude OK, protože se mi ted povedlo s tím jet i na druhou stranu... sice jen jednou, ale zdá se že to bude vada toho spínače jak psal opamp.

opamp:vidím ho, je to přepínač který má pohyblivý prostřední plíšek a jsou tam kontakty v obou směrech ...
bohužel ikdyž zkratuju ty kontakty natvrdo tak se děje to co popisuju níže.

nicméně, zkusil jsem to prozkoumat podrobně a je to divný... když to zapnu tak se roztočí motor co točí CD a nejde zastavit jinak než vypnutím ze sítě. Každopádně to zase není uplně mrtvé protože na displeji se zobrazují nějaké čísla (asi skladeb a jejich délka -- tedy žádná délka je tam 00:00)
Taky bych běl zmínit že je to docela vintage stroj z roku 86 a docela bych ho chtěl zprovoznit (ikdyž mě stál jen stofku) , taky je pěkně vykouřený (vše je zažloutlé a ikdyž dvě hodiny byl venku tak furt smrdí)
Taky když to vypnu, odendám laser z dorazového mikrospínače a zapnu tak nedojede zpět na doraz... jako by to na něco čekalo nebo co.

Díky vám co jste mi již poradili i díky těm kteří ještě poradí.

Web

Re: SABA cd player CDP11

No, pokud se vysloveně nenudíš a nemáš do čeho píchnout, nejlepší rada zní ZAHODIT smile

Web

Re: SABA cd player CDP11

Ale... to přece... Můj saba player *brečící smajlík*

Web

(upravil Michelin1 12. 7. 2010 18:32)

Re: SABA cd player CDP11

Není to divné, po vypnutí by se měl laser vrátit do výchozí polohy, pokud ne je špatný nebo"zahulený".Můžeš ho zkusit vyčistit, ale cigarety, to je smrt pro elektroniku a cd zvlášť.Pokud máš možnost fotit blejskni a pošli na mail.

Měla by tam být mechanika optima 2 nový bratru za 90€

Re: SABA cd player CDP11

Michelin: momentálně mám k dispozici na fotografie jen kameru... ale zkusím to .. smile Dám ji nabít a mezitím proleju ten laser PCB-cleanerem smile

Web

Re: SABA cd player CDP11

Páni, otevřel jsem ten laser a čočka byla mléčně bílá....

Web

Re: SABA cd player CDP11

Tak ten už asi moc fungovat nebude, doufám, že to nebylo až p číštění

Re: SABA cd player CDP11

Tak jsem to vyčistil... oprika je relativně průzračná, ale furt to má jeden háček:
co to po zapnutí udělá:
Roztočí se všechny motory
Vychylovací cívky div nevystřelí čočku zkrz ten plast
Všechny výkonové součástky(trafo, stabilizator, konc. tranzistory, mustek) začnou topit
Na displeji ze zobrazí 1 00:00 popř po stisknutí play nebo pause
Zkusím poslechnout výstup, jestli třeba nemá nějakou chybovou hlášku v morseovce tongue

Web

Re: SABA cd player CDP11

No, tak to máš s největší pravděpodobností v háji všechny drivery mechaniky, nebo procesor mechaniky. Typické po přepětí, nebo průšlehu zdroje pro logiku.

Web

Re: SABA cd player CDP11

přepětí tam není, všechny zdroje dávají jak mají a jsou za stabiliztory které taky dávají co mají... jen to hřeje smile

Web

Re: SABA cd player CDP11

A ty jseš si jistej, že tomu nepomohl blesk při bouřce, nebo nějaký výboj statické elektřiny z rukou šťourala ?

Web

Re: SABA cd player CDP11

Před 10 lety jsem si odpálil jednoho suchého mrazivého dne grundig CD-3. Přišel jsem na kolej, sundal jsem svetr (pochopitelně s vyšším obsahem uměliny) a než jsem zmáčkl na CD Play, přeskočila asi 3cm jiskra... naštěstí byl přístroj ještě v záruce a servisák byl hodný...

Web

Re: SABA cd player CDP11

Mám podobný problém s /nejspíš úplně prvním/ CD přehrávačem TESLA MC900. Mechanika dělá píčoviny, displej ukazuje každou chvíli něco jiného, ale laser i ostření to má v pořádku. Kdyby to někdo chtěl do sbírky, za nějaký směšný peníz to přenechám. Jsou k tomu i podrobná schémata a servisní manuál /v angličtině/.

Web

Re: SABA cd player CDP11

Tam je taky CDM4/19 ? Má hodně naběháno ?

Web

Re: SABA cd player CDP11

Sendy, tam bude něco staršího, CDM2.1 nebo jak se tomu nadávalo. Možná dokonce ještě starší mechanika než v MC902/911. Mimochodem byla ta mechanika z Philipse ode mě použitelná?

Web

Re: SABA cd player CDP11

Mám pocit, že by tam měla být nějaká kovová, asi 2.1.

Ta mechanika z Philipse je nějaká divná, chvíli běhá, pak zkolabuje. Asi už je laser kaput.

Web

Re: SABA cd player CDP11

Jsem smířený s jeho smrtí, nechám si ho na díly... krabice je použitelná na cokoliv jiného, je 43 cm.. je v tom trafo, nějaká ten D/A... achjo smile

Web