Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

  Stránky: 1 2 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 24]

1

Téma: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

  • Určení: Domácí kino bez subwooferu

  • Datum realizace: Červen 2010

  • Orientační cena: 10000Kč

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 170x285x305mm, Objem 8l, Příkon 50W, Citlivost 85dB, Frekvenční rozsah 50-20000Hz, Impedance 6Ω, Bassreflex Ø37x85mm (55Hz), DTD a spárovka 18mm, Hmotnost 7kg

  • Autor: Želva

Úvod
Na návrh mého kamaráda (nick Leon na fóru, Leoš Procházka) jsem se rozhodl s jeho pomocí sestavit rozumné ozvučení domácího kina. Leoš čte fórum již několik let, má tedy obecné znalosti ohledně měničů a dokáže celkem velmi rozumně poradit v základních konstrukčních otázkách, bohužel se necítil na kompletní zjišťování celého postupu správného měření pro výsledný návrh výhybky, tak jsme se domluvili na tomto projektu domácího kina, kdy já jako úplný začátečník, ale se znalostí angličtiny a PC zjistím postupy návrhu v PC a Leoš mě bude obecně povzbuzovat a radit.

Díky Leošovým zkušenostem jsme zvolili měniče Beyma 5MP60N a Seas 27TBFC/G, dále mi poradil ohledně objemu bedny, ohledně BR jsem se poradil s checkem (Martin Vitvar) a rozmístění repro jsem si trochu vyzkoušel v programu Edge, pak jsem šel konstruovat.


Konstrukce
Bednu jsem slepil s pomocí vrutů a dovnitř vlepil 5cm širokou výztuhu z 18mm DTD, ta spojuje přesně uprostřed bedny levou a pravou stěnu budky. Po vytvoření základního tvaru, jsem vyřízl otvory na měniče, terminál, BR z šedé odpadní roury sehnané jednoduše v OBI do středu šířky zadní stěny a výškově přibližně naproti středu Seasu, začal kitovat a řešit poréznost DTD. Pak následovalo stříkání sprejem.

Poté, co jsem byl celkem spokojený s nástřikem, jsem nalepil na přední stranu 18mm dubovou spárovku od svého kamaráda truhláře, do té opět vyřízl otvory pro měniče. Pak následovala práce jiného truhláře z vedlejší vesnice, který provedl frézování hran a zapuštění měničů.

Následovalo další kitování a to z důvodu občasných mezer mezi DTD a dubovou spárovkou. Následovala nespokojenost s povrchem nastříkaným sprejem a současně po delší době vylezlými hranami z lepení "na tupo" a rozhodl jsem se povrch DTD přebrousit a jednoduše natřít bílým Balakrylem (s ohledem hlavně na finanční stránku, jednoduchost a nakonec i lepší výsledek) s následným lakováním matným lakem. Následovala nespokojenost s matným lakem a došlo na lesklý lak, no a to už je vlastně finální podoba budky, která se mi líbí i nyní zhruba s půlročním odstupem.

Obyčejné plastové terminály jsem původně chtěl udělat křiklavě žluté, ale při výsledném dojmu jsem toto řešení zavrhl a natřel je taktéž bílým Balakrylem a několikrát přelakoval lesklým lakem. Poté přišlo na řadu tlumení takovým tím bílým rounem z Dexonu, nalepil jsem jej na všechny stěny a tak, aby to poté byla na omak celkem silná měkká vrstva, abych rukou necítil hned DTD.

Měření
A pak už následovalo měření, to jsem vlastně dával celé kompletně dohromady od nuly. Leoš měl již dříve vyrobený měřicí stojan, kdy ještě měřil starším mikrofonem pomocí Arty, pak mikrofon od checka, ale jinak jsme neměli nic, čili proběhla výroba krabičky a "studování" nejdůležitější teorie. Výsledné křivky jsem se snažil sladit nejdříve v programu LspLAB, ale po zveřejnění Xoveru (díky MaBatovi) jsem přešel na Xover. Po asi dvou měsících mého úporného snažení, kdy jsem jako naprostý začátečník seděl téměř každý večer u LspLABu/Xoveru, jsme se s Leošem rozhodli poslat naše výsledky checkovi a zeptat se jej na radu. Ten se mi ochotně nabídl, že až bude mít volno, na výhybku se podívá a udělá ji. Poté výhybku poslal (s dělením zhruba někde okolo 1500Hz) a já se jal, úplně šťastný, objednávat součástky. Výhybku jsem přidělal na tvrdý kartón, který jsem zaklínil na boční stěnu mezi výztuhu uprostřed a spodní stěnu, tak aby výhybka pěkně držela.

Zvuk
Poslech výsledného sterea byl velmi příjemným překvapením, ikdyž už jsme v průběhu konstrukce nějaké pokusné poslechy na provizorním dělení dělali a věděli jsme tedy co se zhruba dá očekávat - no věděli jsme, že zklamání to rozhodně nebude. S velmi dobře, jednoduše navrženou výhybkou byla zachována charakteristika měničů (nádherně zřetelné výšky a velmi rychlé a úderně přesné basy) ale naopak zmizel jakýsi únavný pocit při delším poslechu. Ten jsem původně připisoval také charakteristice měničů, ale nakonec se ukázalo, že za to mohla naše provizorní výhybka.

Celkově zvukový dojem je takový, že na opravdu dlouhodobější poslech, kdy to člověk teprve dokáže ocenit, jsem nikdy ještě neměl možnost slyšet takhle kvalitní rerosoustavu. S takovým zvukem jsem se obecně nikde zatím nesetkal. Hudba, která se mi dříve na mých TVM ARS-335-50/8 líbila, je na tomto 2p mnohem detailnější a opravdu mnohem, mnohem hezčí. Člověk slyší rozdíly v kytaře např. tam, kde si myslel, že bylo po sobě zahráno 2x to stejné atd.

Celkově mi došlo, že například hudebníci vlastně vkládají do své hudby i mnoho kvality, kterou vlastně posluchač s běžným ozvučením ani nemá možnost docenit (ikdyž je to např. jeho velmi oblíbená kapela, jejíž členy obecně považuje za velmi dobré hudebníky), protože je prostě na svých bednách nemá možnost uslyšet. Obecně Beyma jde i opravdu velmi hluboko, subwoofer, který jsme původně plánovali někdy dodělat, zřejmě vůbec konstruovat nebudu a možná někdy v budoucnu udělám jen dopředu podobné třípásmo, ale to není vůbec jisté. Seas zase hraje výšky tak, že je slyšet jednotlivé detaily hudby a už nemám dřívější pocit, že jakoby jen někdo vzadu šustil igelitovým pytlíkem.

PS
Tak, to je asi vše, pokud by se někdo divil, že na fotkách hotových budek jsou pouze 4 bedny a ne 5, tak je to proto, že 5. ještě nemá kompletní lak a mám ji v dílně.

http://s19.postimg.cc/9uqsg39tb/zelva1_01.png http://s19.postimg.cc/a8s4fotwv/zelva1_02.png http://s19.postimg.cc/97rvqkcxb/zelva1_03.jpg http://s19.postimg.cc/ne84sph7z/zelva1_04.jpg http://s19.postimg.cc/b5z1vgyun/zelva1_05.jpg http://s19.postimg.cc/7dfjfqjcf/zelva1_06.jpg http://s19.postimg.cc/t14hq6jqn/zelva1_07.jpg http://s19.postimg.cc/ydxxi1x0v/zelva1_08.jpg

2

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

PEKNY!

Web

3

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

moc pekny. Jde videt, ze sis s tim vyhral. To 3 pasmo jako hlavni repro urcite postav

Web

4

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

Výhybku, resp. jednotlivé součástky bych ještě pro jistotu zalil (podlil) tavnou pistolí, aby byla celá výhybka absolutně netečná (stahovací pásky nejsou nic pro mě) ale jinak nemůžu najít jedinou chybu. Vzhledově naprosto skvostné dílo, věřím že stejně tak dobře hraje jako vypadá. smile

5

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

no kdyby to bylo aspoň na papundeklu(sololit)  tak by to bylo taky fajn...

Web

6 ...editoval Želva (11. 7. 2010 12:10)

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

No hraje to až moc překvapivě dobře.. pohon: HK7000 pro kino/Denon PMA655R pro stereo (funkčně propojeno), Denon DCD-485 analog out
Ten sololit jsem původně použít chtěl, ale žádný jsem doma nenašel .. všechno vyhazujeme nebo rozdáme big_smile

Myslím, že hlavně se Checkovi moc povedla právě ta výhybka.. pro mne je to první projekt a dopadlo to až nějak moc kvalitně big_smile Přehrají (jako stereo v ceně za všechny nové věci cca. 4500) na první poslech 3-p od TVM a to konkrétně ARS-335-50/8 za pořizovací cenu asi 8.500 Kč, jestli si to dobře pamatuji.
Hlavně mne baví si s něčím opravdu vyhrát, čili jsem do toho dal dost velké úsilí a časově jsem to neřešil..

Měření je od 0 do 60 stupňů po 15..

Edit: pokud někdo bude mít zájem, dávám to sem jako veřejný projekt a můžu poskytnout přesnější informace ohledně konstrukce.

7

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

Chválím, pěkný projekt, ALE ta výhybka na kartonu je něco naprosto otřesného hmm

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

8 ...editoval Benazi (27. 6. 2010 20:39)

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

povrchovka nic moc,mohla být dýha,bíla barva v kombinaci s přefláknutým terminálem se štětcem,teda nemusím.O spodku by se dalo polemizovat nizké qts a navíc podladěna,spíš bych ho viděl jako dobrý střed vzhledem k vysokému fs.  Dobré vyšší basy a dobrá výška v kombinaci s dobrou výhybkou ok.Každopádně sub k tomu.

9 ...editoval check (27. 6. 2010 21:16)

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

To je přece pětivrstvá sandwichová struktura nomexu s optimálním plněním pojivy, zaručujícími ideální vnitřní tlumení a výjímečné anizotropní vlastnosti lol.
Vždyť je to úplně jedno na čem výhybka je, jestli na matroši součástky drží.

Povrchově je to netradiční kombinace, ale líbí se mi to moc - pěkně stříknuté. "Nízké Qts" a 90dB citlivost má ta Beyma možná v datasheetu, ale realita je neúprosná, takže to potom basuje na 5" nadprůměrně. Ono se z 90mm feritu dá vypráskat jenom to, co nadělila příroda.

Web

10

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

Ohledně té výhybky:
ty součástky drží jak přibité. Stahovačky jsem použil, tak jak se má a papír ani součástku nešetřil. To bych to mohl rovnou přivázat provázkem big_smile
A jelikož jsem ji zaklínil na tu boční stěnu mezi výztuhu a dolní stranu bedny, tak drží totálně i samotný kartón. Vím, vypadá to netradičně, ale vše důležité jsem se snažil dodržet a pokud bych dělal další výhybku, udělám to asi úplně stejně nebo velmi podobně.. neboť nepohyblivost součástek a samotného kartonu je opravdu velmi brutální..

11

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

pěkné bedýnky ! ta bílá je hezká. Čím jsi kytoval,použil jsi plnič nebo jenom jemny "šmirgl" a vic vrstev barvy? Dobrý nápad ten terminál v bílé smile BR jsi ale asi nekytoval a nevyhlazoval k dokonalosti wink
a vyhybku dej na 5mm MDF a zalep tavnou pistoli, nenech se přemouvat udelat to pořadně.
všechno bude držet fest,nic se neuklepe,nevyzkratuje..

12 ...editoval Želva (11. 7. 2010 12:13)

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

Nejdříve jsem kytoval největší díry a blbý rozměr DTD ("vyvýšeniny"??) karosářským dvousložkovým tmelem a přebrušoval, pak jsem několikrát nanesl hodně rozředěný lak pro zatáhnutí savosti DTD, pak stříkal plnič a jemně dobrušoval , pak už jsem stříkal bílý sprej asi 4-5x. Bohužel povrch nebyl pořád OK a vylezly asi po 1 měsíci hrany. Tak jsem to dobrousil jemným smirkem a natřel balakrylem, protože se sprejem bych se nedoplatil. Nakonec povrch balakrylem je hezčí než sprejem, nedělaly se sem tam kapičky a bylo to takové celistvější (holt nemám v tom praxi, tak jsem to raději udělal štětcem), nakonec matný lak, který se mi nelíbil, tak pak lesklý asi 4 vrstvy, na posledních bednách jen lesklý lak. Povrch se mi líbí, ale nakonec jsem sehnal od kámoše truhláře (jeho tátu), který snad bude ochoten jednou za čas udělat 2 budky z lamina a na koso. Tak to už bude pak asi parádička. Spárovku na baffle už taky vždycky nějak seženu.

BR jsem dělal co se dalo, je to instalatérská plastová roura, zevnitř s vybroušeným přechodem k vnější hraně a zapuštěný asi do 1/2 tloušťky zadní stěny. Od té 1/2 je to DTD vybrušované nejdříve kulatým pilníkem a pak dohlazené velmi hrubým smirkem. Nevycházelo to všude úplně stejně. Někde to mám i bez smirkování. To už byla povrchovka hotova a nechtělo se mi to zase přebrušovat, znovu natírat a lakovat.

I když je to DIY, tak když se budu hodně nudit, možná tohle všechno postupně opravím.

Edit: s tou výhybkou uvidím časem, teď si chci dát s reprama chvíli pauzu.

13

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

Já musím nezaujatě přiznat, že Jirka si s projektem opravdu vyhrál a vložil do něj dost energie. Kam se na něj hrabu. Proto výsledek od, v té době úplného začátečníka, je poměrně chválihodný. Zvukově jsem byl příjemně překvapen. Možná materiál pro zhotovení výhybky nebyl ideální, ale funkci svým způsobem splní, i když to nevypadá profesionálně. Jinak já osobně nemám taky co vyčíst. Další projekt bude určitě zase lepší.
Jo a abych dodal, ten 5" basuje fakt pěkně a ta vejška je trošičku vostřejší, ale...
Hraje to fakt pěkně a na DK je to luxus.

14 ...editoval Želva (23. 7. 2011 12:12)

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

Ještě ohledně povrchovky, dýhu bych taky určitě viděl na svých bednách raději, ale nemám zatím skoro žádné zkušenosti s konstrukcí (je to holt první pokus) a tak jsem to řešil podle svých nynějších schopností. Nakonec to na relativně amatérsky pojatou konstrukci a postupy dopadlo celkem dost pěkně. V obýváku mi ostudu nedělají, celkový výsledek jsem přes použitý postup směroval tak, aby to tam sedlo a bylo to zároveň částečně tak nějak dle mé nátury, proto ta netradiční bílá úprava.
Další pokus případně stejného projektu, pro například nějakého známého, bych už řešil pomocí lamina nebo spárovky na koso na celou budku. Kamarádův otec je truhlář a snad bude ochoten sem tam něco slepit.
Případně zůstanu u "na tupo" a zkusím se naučit pořádně dýhovat.. to bude možná nejlepší řešení, uvidím co vyjde nejlépe pro strávený čas a konečný výsledek, zda bude mít cenu se to učit dělat podomácku v běžné dílně.

Jinak zvukově to asi nemá moc cenu hodnotit.. dost z vás už něco zná a tohle je pro ně skutečný začátečnický pokus, pro ostatní co toho moc neslyšeli stejně jako já, můžu říci jedním slovem lahoda a opravdu hodně příjemné překvapení, kdy jsem ihned druhý den odpojil navždy své třípásmo od TVM (viz. #6) a ponechal i na běžný stereo poslech tato dvoupásma.

Edit:
Pokusy s dýhou nedopadly dobře. Dohoda s truhlářem také ne. Favorit pro povrchovku tedy stále zůstává balakryl na mdf/dřevotřísce nanešený štětcem případně válečkem. Pak řádně přelakováno.

15

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

zelva, prihod foto centra.

16

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

Tiež by som ho rád videl. Tak pome pome ... smile

Web

17

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

bylo by možno popsat druhý graf, jsou to nepochybně vertikály ale mám si představit 0-30, nebo je to 0,5,10,20?

18 ...editoval Želva (17. 9. 2010 19:00)

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

Je to 0-60 stupňů se skokem po 15 stupních. Platí pro oba grafy (první horizontály, druhý vertikály)

16: centrální reprosoustava je úplně stejná jako všechny ostatní, tedy obyč 2-p jak je vidět na fotkách.

Edit:
..

19

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

keby som ten vyskac vymenil za Visaton G 20 SC 8 OHM trebalo by upravovat vyhybku ? ci moze ostat ta co je

20

Re: Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

Bylo by to potřeba znovu změřit a výhybku poupravit. Myslím, že by muselo být i jiné dělení, teď je to na 1.5 kHz.

Příspěvky [1 až 20 z 24]

  Stránky: 1 2 »»»

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Želva (domácí kino 5.0 Beyma, Seas)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£