Téma: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

Jsem si tak z nudy počítal, co by se dalo udělat s přebytečným ARN-150-05/4, které se mi tu povaluje bez většího užitku (chtěl jsem si z něj udělat bassreflexový minisubík do dílny, ale než se k tomu dokopu, ...), a EBP=125 je dost slušné pro nějakou pořádnou šnekovou úchylárnu.
Kdo z vás umí navrhovat šnekové ozvučnice? smile takový minišneček s ARN-150 bych si klidně postavil...
(mnoho z vás se mi jistě v duchu tlemí, ale pro tu srandu, ...)

Web

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

Já dělal šneka s ARN6618, jen tak podle oka a hrálo to, ovšem strašně. Na 110Hz byl skoro +6dB hrb a pod 90Hz to skoro vůbec nehrálo. Zvuk takovej, jako ze "subwooferů" co se dávaj k domácímu kinu, akorát mnohem silnější.

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

Už sem o tom taky přemejšlel ale musim tě bobře sklamat - s TVM, konkétně tim tvim, to nebude dobrý, i kdyby ti graf nakreslil růžový slony s křídlama.... EPB bude sice vysoký, ale to je tak všechno.

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

pokial sa da verit tym cislam co su na stranke TVM tak by to nejak fungovat malo.. ja byt tebou skusim toto: http://www.diyaudio.com/forums/showthre … adid=66173  minimalne konstrukcia je velmi jednoducha, takze ked to bude nanic aspon nebudes tolko nadavat smile ked sa opytas na fore, urcite ti rozmery navrhnu.. Ked niesi zaregistrovany, tak sa ti opytam, ak chces.

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

No, mě právě inspirovaly ty 4" a 5" horničky od Fostexu, tak klidně bych do toho šel. Neočekávám, že by to nějak extra kvalitně hrálo, spíš mám chuť se pustit do něčeho netradičního.
Ten thread na diyaudio si určitě pročtu a zaregistruju se, ono se to neztratí smile díky.

Web

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

to mas celkom co robit... 3334 prispevkov... smile

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

a co TQRT? big_smile

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

calkom ma to zaujima, lebo mam doma podobny kusok ARN 150-35/8 a rad by som ho nejako vyuzil, co sa da z toho urobit?

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

zbytečná práce, škoda toho materiálu a to EBP je malý, 125 stačí tak u 15"

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

Ono jde spíš o pokus, než abych to někde seriózně používal. Takhle se mi ten měnič doma akorát povaluje...

Web

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

Kdo si hraje - nezlobí tongue

(upravil Halen 16. 7. 2007 15:28)

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

Proc by nemohl ten repron hrat bud ve sneku nebo rear-load hornu? Nejde ani moc o akusticky tlak, nebo snad ano? Muze nekdo logicky a na zaklade nikoli domnenek, ale vzorcu objasnit, proc MUSI byt ve sneku aspon 15" basak? (EBP je jasny, musi byt co nejvyssi). Pokud se nepletu, rear-load horny se delaji i s 12" repry (LAB12?) A na netu je k nalezeni dost projektu rear-load hornu s malymi basaky ....

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

Proč je potřeba vysoký Fs?

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

??
rear loaded horn je možná i použitelný ale takovejhle šneček, no nevim...
Halen: on by hrál, ale pokud bude hrát líp v uzavřence nebo bassreflexu tak proč mu dělat hornu???
velikost reproduktoru taky moc nechápu. Myslim že u takovejchhle "tlakovějších" reproduktorů by měo na ploše spíš záležet míň ne?

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

Halen já neřek že tam musí být aspoň 15" ale že EBP 125 stačí do horny u toho 15" a ne u takovýdleho prcka, ten by musel mít EBP kurva hodně vysoký

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

Jestli ono to nebude tim, že se membrána reproduktoru, v tom malém prostoru "komůrky", nemůže moc pohybovat a proto musí mít velkou plochu. Z toho plyne asi ono použití velkých reproduktoru 12" a výš.

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

toje docela hovadina - ona se nemůže hýbat kvůli tlaku vzduchu, a když máš větší plochu, máš i větší stlačenej objem na mm pohyby membrány a tím i větší tlak....

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

Musíš rozhýbat hodně vzduchu, aby jsi ho rozhýbal musíš mít buďto velikou výchylku při malé ploše membrány a nebo velkou plochu membrány s malou výchylku. Nebo ne??

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

Že se lidi na toto diskutování nevykašlete,nemá to cenu.Sub se dá podle mě tak od 8" a vejš.Tahle diskuze je o ničem.To  je jako pokoušet se dělat závodák s 1,1 motorem.Podle jak se říká objem ničím nenahradíš a plochu membrány taky ne.To je můj upřímný názor na tuto věc.I když předposlední větu berte s nadsázkou.

Web

Re: Úlet: šnek s ARN-150-05/4

Asi máš pravdu.