Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 28]

(upravil Thales 6. 6. 2010 18:13)

Téma: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Nazdar kluci.
Tak jsme si tu s Rightem trochu hráli s jedním starším schemátkem tranzistorového zesilovače kterému říkáme pracovně SocAmp. Cílem nebylo dosažení nějakých luxusních parametrů ale spíš zesilovač šuplíkového charakteru na buzení třeba subu a podobně. Aby konstrukce vyšla levně uvažovali jsme o napájení z různých průmyslových a rozvaděčových traf kterých je po sběrných dvorech, bazarech a na Aukru mraky za pár kaček a s dostatečným výkonem. Navíc jsou většinou konstrukčně řešené tak že se dají snadno upravit (konkrétně odvinout) takže by šel celý zesilovač osadit i různými trandy pro které je jinak špatné využití - například KD502, 2N3055, KD606 a řada dalších, využít je spíš proudově aby to umělo makat i do 2 ohmů aby se dal případně využít i 4ohmový můstek. Já vím - většina reakcí bude na způsob že nemá cenu se s tím dneska babrat, nacpěte tam vytříděné KD503 a jde to i normálně. Když my bychom se s tím ale babrali rádi a navíc o jiném takovém projektu který je od začátku stavěný i na šrotový materiál a umělo to makat bez větších úprav do 2 ohmů nevíme. Nejvíc se tomu sice blíží třeba BA200 od Sinclaira ale tak neuškodí se v něčem pohrabat alespoň trochu samostatně a ne jen zcela bezmyšlenkovitě něco okopírovat. Člověk se na tom něco naučí. A navíc mám rád recyklační projekty smile

Přikládám tedy schema a návrh desky a očekávám kritiku. Prosil bych KONSTRUKTIVNÍ. Budeme rád za každou radu která povede k cíli a nebude mimo mísu. ještě se to trošku učeše ale předtím se prostě raději zeptám aby se to nedělalo zbytečně.

http://thales.analog.cz/Amplifiers/SocAmp/SocAmp-Schema1.png

http://thales.analog.cz/Amplifiers/SocAmp/SocAmp-Deska1.png

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Socamp ? Ne, Mršbamp...po všech stránkách, obvodově začínaje, plošňákem konče... znova do škamen a učit se...

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Hlavně že jsem psal KONSTRUKTIVNÍ kritika. Jsem rád za názor ale tohle mi nepomůže. Pokud je tam něco špatně rád bych věděl co a proč aby to bylo možné napravit. Nejsem odborník na zesilovače ale rád bych tuto oblast alespoň trochu prozkoumal abych nezemřel jako polonegramot. Z toho co jsem zatím četl jsem nějakou zásadní botu neobjevil. Proto se ptám zde a to přesto že kritiku jsem čekal a jsem ochotný a schopný jí v rámci výuky přijmout. Zase na druhou stranu nerad bych ze sebe dělal úplného vola.

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Zapojení je na první pohled klasika, chodit by snad mělo. Máš to funkčně odbastlené?
Už na první pohled máš na desce tranzistory velice blízko k té řadě odporů. Jak tam dostaneš chladič? I sama deska je docela malá, nezaškodilo by součástkám více placu...

(upravil Thales 6. 6. 2010 19:50)

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Právě že nemám. Proto se ptám jestli tam není nějaký viditelný problém než se dostanu k praktickým laboracím abych se s tím třeba netejral kvůli nějaké blbosti kterou mé oko nevidí ale oko zkušenějšího ano.

OK takže první bod nápravy - trandy diferáku dál od odporů. Nicméně pokud by ty odpory nebyly drátové (které vím že jsou vhodnější kvůli impulsní přetížitelnosti) tak čistě teoreticky metaloxidy by vadit neměly protože nemají takovou indukčnost skrze kterou by tolik zářily do okolí ne? Další věcí je že se nedomnívám že by výsledný zesilovač byl tak rychlý aby byl současně tak citlivý na topologii DPS jako o dost rychlejší stroje. To neznamená se na topologii vykašlat ale nad některými věcmi by snad oko přimhouřit šlo.

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Šmarjájosev, tam je špatně všechno a já ti nemůžu na pár řádkách vše vysvětlit, to by ta konstruktívní kritika zabrala celej večer.......

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Když nic jinýho, jseš si jistej, že se to nerozkmitá, když zabere proudová pojistka?

Pokud chceš něco easy, proč nevezmeš aspoň Selfův "Blameless Amp" jako základ?

Dát k diferáku proudový zrcadlo a ušetřit ten debilní trimr (a získat skoro zadarmo dvojnásobnou SR) by byl velký problém?

Web

(upravil Thales 6. 6. 2010 20:49)

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Prostě je třeba se odněkud odpíchnout.

Kolik času vysvětlování kdo věnuje je čistě jen na něm, je to činnost pouze dobrovolná a bohužel nezisková. Zato ale velmi ceněná.

S tímhle jsem začal proto že se mi to tak nějak subjektivně líbilo na základě aktuálního stavu mých vědomostí. Ono je sice možná někde napsáno úplně všechno ale někdy je docela štěstí ty střípky objevit a začít si to skládat dokupy. například jsem nikde nečetl o tom že právě tím proudovým zrcadlem je možné získat větší SR. Kvůli rychlejšímu odbuziování? Má to ještě nějakou jinou výhodu nebo výhody? Existuje nějaká hranice do jakého kmitočtu je takovéto řešení (bez zrcadla) ještě OK? U toho trimru bylo počítáno s tím že se opak nahradí pevným rezistorem. Na desce je na to pad.

Prostým převzetím to bude opět všechno jedno jak druhé a opět uniknou souvislosti co-proč-jak. To už si člověk rovnou může koupit stavebku a nad ničím nepřemýšlet. Tím si ale znalosti nevylepším. A je lépe se je učit na konkrétním projektu který si člověk může hezky změřit a laborovat na něm a navíc z toho vyleze něco co je k něčemu a není to úplně jak přes kopírák i když nevylučuju že to tak může třeba dopadnout - proti zdi jít tentokrát zcela výjimečně nehodlám. Vzdát se ale tak snadno na prvním zádrhelu také ne. Nechci všechno najednou a hned. zesilovač mám - tohle je na hraní a na učení ale nechci zas úplně vrabčí hnízdo na stole.

(upravil Klon 6. 6. 2010 22:09)

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Kup si toho Selfa - http://www.dself.dsl.pipex.com/ampins/books/book.htm
EDIT:
bral jsem tady - http://www.bookdepository.co.uk/
dokopat = cca 5minut a pak za 4dny cesta na poštu

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Tieto znalosti su ako pises mesiace mozno roky laborovania. Neviem ci ti toto how(k)no(w) len tak niekto povie.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

O tom vím mám také v plánu někde sehnat ale ještě jsem se k tomu nedokopal. Rád bych ale mezitím řešil tohle konkrétní zapojení.

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Hlavně co se týče buzení 139tkou dvou kusů 3055 je tedy debilita maximální! Ta musí odejít za pár sekund! jako budič je potřeba rozhodně použít MJE 15032! nebo jinej budič podobných parametrů. Co se týče koncových trendů jejich použití nechápu prakticky vůbec... a hlavně napětově jsou naprosto mimo...

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

O tom vím, ty tam zbyly ještě z původní verze kde byl jen jeden koncový pár trandů s větším zesílením a tak to stačilo ale ještě se to nepředělalo na TO220.

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Víš co nechápu proč 3055 když je napětově mimo! ty máš 34/34V ale ona je jen dle katalogu na 60.... to je už asi bych rekl mimo toleranci! musel by si je pořádně proměrit! Proč nepoužiješ třeba trend TIP35C je prametrově daleko lepší! V EZK je kmání za 40 korun značkovej od ST a řekl bych že při tomto napajecím napětí a zdvojenym konci vyhoví i KD607 smile

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

To jsou zase kecy. Všechno tam špatně není, ale pár chyb jsem tam i při svých slepičích znalostech našel. Rozlít všechny spoje, zamyslet se nad výběrem součástek...zkušenější poradí, já tu ze sebe vola dělat nebudu.

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Protože jednak ty 3055 mám vyměřené na betu i Uce (což teď není podstatné) a protože tam prostě chci cpát při sníženém napájení (proto jsem psal například o těch rozvaděčových trafech která se dají velmi snadno odmotat) trandy co se do lepších věcí nehodí právě kvůli Uce a tak se válí v šuplíku a využití je jen sporadické. Tipicky třeba KD502, KD606 a pod. Prostě ten výkon tahat spíš proudově. ALE TO JSEM UŽ PSAL NA ZAČÁTKU! Zesilovače kde převažuje napěťový režim je všude mraky. Kdybych tam chtěl cpát nové součástky tak zaměřím svou pozornost úplně jiným směrem.

Little schválně - co myslíš že bych tím rozlitím cest získal? smile Já se domnívám že vůbec nic, slabá místa jsou jinde.

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Thalete, kdybys zde prezentoval tento zesilovač už jako holý fakt, tzn. už do jisté míry ověřený prototyp, který by jsi popsal jak se chová ve zkušebním provozu, sebral by jsi kritikům i odborníkům částečně „vítr z plachet“ smile Takto se to bere jen jako fantazírování; jaksi navrhnou desku v PC programu z mládežníků umí kdekdo.

…trochu mi to připomíná rozmístěním součástek BA-200…=)

(upravil sinclair 7. 6. 2010 6:34)

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Unregistered napsal:

Hlavně co se týče buzení 139tkou dvou kusů 3055 je tedy debilita maximální! Ta musí odejít za pár sekund! jako budič je potřeba rozhodně použít MJE 15032! nebo jinej budič podobných parametrů. Co se týče koncových trendů jejich použití nechápu prakticky vůbec... a hlavně napětově jsou naprosto mimo...

Něco podobného jsem chtěl napsat, Unregistered už konečně začíná brát rozum a předešel mě.
Nemusí to být zrovna MJE15030/15031, při použitých koncových tranzistorech bude bohatě stačit BD239C/240C, BD241C/242C, BD243C/244C, případně 2SA940/2SC2073, 2SB649A/2SD669A a podobné.
Chceš konstruktivní kritiku, tak tedy místo stabilizačního tranzistoru/klidového proudu/ dej raději zatlučený násobič Ube. Mně osobně se nelíbí vícenásobné paralelní řazení větších 0,6W MOX odporů místo jednoho festovního drátového, ale může to být jen můj subjektivní názor a pocit. Cena vs. provedení hovoří jasně....
Thaletovi jsem už nesčetněkrát říkal, že tranzistor 2N3055 je prostě na hovno. Pozor s tím "vyměřováním", překročit lze pouze jen jeden parametr /v tomto případě Uceo/ a všechny ostatní parametry  /Ic, Pc/ je třeba úměrně snížit i při 25°C tak, aby nebyly překročeny. Pak je nutné přemalovat křivku SOA a v tomto bodě si nejsem jistý, jestli ten tranzistor stojí vůbec za to.
Mně je jasné, že Thales tohle všechno dělá a otravuje jenom proto, že má prostě doma zadarmo hrst 2N3055. Ale jistě, použij si je, ale zesilovač nenapájej více, než 2x30V DC a pro zvýšení výkonu použij buď můstek, nebo sniž impedanci zátěže.
A ještě něco. Know How na podobné věci je dneska poměrně pečlivě hlídáno a velmi tvrdě se platí, přijde mi tedy dosti naivní postnout sem schéma, desku a pak vytahovat rozumy z každého, kdo projde okolo.
Bylo by asi dobré místo píčovin začít studovat, počítat a po postavení zkušebního vzorku měřit a upravovat. Nemáš-li příslušné měřáky a jsi vybaven jenom chutí, je to zatraceně málo.
BA200 není bůhvíco, ale odpiplání základního zapojení zabralo nějakých 50 hodin velmi kvalifikované práce s obrovskou materiální a měřicí základnou.
Nemůžeš prostě po nikom chtít, aby ti řekl "tohle a tohle máš špatně a tohle a tohle předělej". Know How odborníků z této oblasti je, jak už jsem naznačil, pečlivě hlídáno a dojde-li už k něčemu takovému, tak i tvrdě placeno - přinesla to doba, ne já nebo Pavel.
Proto jsem BA200 stáhl, aby z toho nemohli mít bezpracný užitek lidé jako Klon a podobní zmrdi.
A že BA200 velmi dobře chodí je vidět a slyšet u Milana/Betarona/ na jeho funkčním vzorku.

Web

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Prezentuješ to jako zes s možností osadit různými trandy. Pokud odstraníš kupu závad tohohle zapojení, musíš to optimalizovat pro každou směsku šrotu, který chceš spotřebovat, nebo zoufale zatlouct, aby to bylo použitelné s čímkoliv. Budeš mít mnoho stupňů volnosti (vlastnosti trandů, kvalita a možnosti replikátora..) a množina přijatelných výsledků může být dost nízká.

Web

Re: Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Já zas moc nechápu proč něco vymýšlet když všude kolem je dostatek moderních, odladěných zesíků, od easy až po high-end, jenom si vybrat...

http://www.zosilnovace.eu/Tranzistorove_zosilnovace.htm

http://www.levex.wz.cz/

Web

Příspěvky [1 až 20 z 28]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tranzistorový zesilovač - vaše názory, kritika

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£