Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » DC GATE - ochrana trafa proti SS složce sítě

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

(upravil Frank 24. 5. 2010 22:20)

Téma: DC GATE - ochrana trafa proti SS složce sítě

Dnes jsem nakreslil malou destičku, která spolehlivě sežere stejnosměrný napětí v síti do cca 1.5V a tím odstraní nežádoucí vrčení trafa, způsobený SS složkou v síti.

Obrázek:
http://img72.imageshack.us/img72/5341/dcgate.png

Zapojení vychází z Brystonu, bylo to probíráno zde:
http://audioweb.cz/viewtopic.php?id=9750&p=1

velká diskuze na toto téma i konkrétně na "můj" návrh je zde:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … ;start=150

Vlastnosti: Možnost použít buď 8 kondenzátorů průměru 16mm nebo dva 35mm, usměrňovací můstek je na 25A, použitelnost do cca 1kW. Destička má rozměr 6x7cm.

Cena by se viděla podle počtu kusů, vydělávat na tom moc  nehodlám. Při dostatečném počtu by mohla cena padnout snad i na cca 350Kč/ks. Má někdo zájem?

Re: DC GATE - ochrana trafa proti SS složce sítě

pokud to za 350,- bude stavebnice tak by se ještě dalo. Pokud si myslel, že ti za DPS na takovou prkotinu dá někdo 350,-  ...  lol

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: DC GATE - ochrana trafa proti SS složce sítě

Tak si to spočti kolik stojí výroba... Taky jsem si řikal, že to nikdo nebude chtít, tak jsem to načmáral na jednostránku uplně nejblbějc jak to jde a nechám si to za kilo udělat u Kohouta.

Profi verze: http://img72.imageshack.us/img72/5341/dcgate.png
Kohoutovina: http://img199.imageshack.us/img199/2543 … tranka.png

(upravil pslava 25. 5. 2010 16:23)

Re: DC GATE - ochrana trafa proti SS složce sítě

Maličko blbá otázka,,, má takovýhle obvod přínos po zvukové stránce,nebo jde jen o to vrčení...
že bych si to namontoval do zesíku s dpa223 s toroidkem 150VA.
pokud to má pro takovýhle tráfko cenu...

jo trochu vrčí... smile

(upravil Frank 25. 5. 2010 16:22)

Re: DC GATE - ochrana trafa proti SS složce sítě

Nevim, pro zvuk asi těžko. Uvidíš, že to má pro takový tráfko cenu teprve tehdy, až Ti bude vrčet smile

Re: DC GATE - ochrana trafa proti SS složce sítě

Franku, něco pro oddělovací trafa, minimálně 2.000 VA...

Re: DC GATE - ochrana trafa proti SS složce sítě

Oddělovací trafo nic takového nepotřebuje, protože oddělí ss složku automaticky, z principu funkce.
Franku, můžu Tě ujistit, že tam, kde hodně hlasitě broukají toroidy /EI většinou ne/, broukají i tlumivky v zářivkách a poblíž je provozovna s tyristorovou či triakovou regulací topného výkonu okolo 50kW, Ti nepomůže ani svěcená voda, ani česnekem namazané kabely, ani koaxiální síťové přívody a další výstřelky, prostě nepomůže nic. Obvůdky, které jsou tu postnuté mohou SNAD fungovat tam, kde je třeba víc, než jedna mikrovlnka, spotřebiče s jednocestným usměrněním /fény, kulmy a jánevím co ještě používají baby/. Jinak je to na hovno i přesto, že to cpe do aparátů "věhlasná" firma.
Například jsem se nikdy s podobným obvodem nesetkal u NADů ani těch nejvyšších řad - tam bylo poměrně dost peněz vynaloženo daleko účelněji, než na takovou píčovinu. Snaha se cení, ale v tomto případě vyšla vniveč, nebo jen částečně, do velmi málo zasažených oblastí.

Web

Re: DC GATE - ochrana trafa proti SS složce sítě

sinclair napsal:

Oddělovací trafo nic takového nepotřebuje, protože oddělí ss složku automaticky, z principu funkce.

Máš úplnou, 100% pravdu = ale to mé oddělovací trafo je také trafo a navíc toroid.

Re: DC GATE - ochrana trafa proti SS složce sítě

Každý kdo má zesilovač s toroidama asi zná to různé pobroukávání které dělá SS složka..nepravidelně, podle toho kdo kde co zrovna zapnul. Pokud se to udělá kvalitně (kvalitní kondy) nevidím důvod proč to tam nedat, at už před zesilovač nebo odělovák. SS proudem přesycený toroid je totiž mnohem víc náchylný na průnik rušení ze sítě... To že to tam nedává NAD (stejně jako softstart) neni argument, je to prostě spotřebka a šetří....

Re: DC GATE - ochrana trafa proti SS složce sítě

Leoši, za trafem sice přestanou ostatní trafa bručet, ale ten oddělovák musíš mít ve vedlejší místnosti, protože řve on sám jako kráva... smile

(upravil sinclair 26. 5. 2010 9:56)

Re: DC GATE - ochrana trafa proti SS složce sítě

No že by NAD Master a Superior série byla zrovna spotřebka bych se neodvážil tvrdit. Master ani Superior série to neměly a ani mít nebudou, protože je to nesmysl a konstruktéři z Lenbrooku to dobře ví.
Konkrétně NAD M3 /dual mono integráč s dvěma toroidy/ žádné podobné problémy nemá, je to čistě jen o způsobu vinutí a dimenzování traf, nic víc. Kdo mí ošizený a plně nasycený trafa, tak se podobnému jevu nevyhne a pak je nutné dělat takové opatření. Pár diod a trochu šrotu okolo je levnější, než hromada mědi na trafu navíc.
Proč asi myslíte, že Behringer má v EP koncácích primáry hliníkové? Kvůli vejvaru a stlačení ceny pod ceny konkurence, jiný důvod to nemá.

Pavle ano, to ano-koneckonců já mám  v bytě oddělovák zavřený v rozvaděči a tím mi odpadly i problémy s krytím. Obýváková zásuvková smyčka je TT, jinak zbytek TN-S. Nechal jsem si navinout toroid 1kVA s poněkud menším sycením /ještě když Kyprý dělal slušně/ a nic mi nebrouká ani nevrčí. Ten oddělovák se při otevřeném rozvaděči ozve jen tehdy, když na plnej kotel zapnu mikrovlnku, jinak je ticho.

Web

Re: DC GATE - ochrana trafa proti SS složce sítě

Rezervou v syceni si Leosi pomuzes minimalne, 2V dc jsou schpny ten toroid presytit.

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » DC GATE - ochrana trafa proti SS složce sítě

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£