Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 33]

(upravil Rampa 17. 5. 2010 17:50)

Téma: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Zdarec.chtěl bych se zeptat,zda-li se dá nějak udělat zátěž pro cca 1,5KW 8 ohm pro můstkový zesilovač na měření
výkonu zesilovače.Generátor a osciloskop mám,ale zátěž ne.(kromě reproduktoru a na tom to měřit nechci)
Přemýšlel jsem koupit větší množství výkonových rezistorů a spojit je paralerně,aby měli 8 ohm a při testování je mít ponořené do studené vody.Kvůli chlazení.
Co myslíte,šlo by to,nebo ne?Nebo nezná někdo nějaký levný způsob simulované zátěže?
Další věc je,jak to měřit?živý proti zemi a počítat jen polovinu výkonu?
diky.

(upravil Bery 17. 5. 2010 18:37)

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Také by mne zajímalo jak takovou zátěž sestrojit co nejlépe...
Myslím že na fóru speakerplans jsem viděl použité topné těleso do pračky jako zátěž.

Web

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

jo, zkus topné těleso do bojleru. pokud se nemýlím, tak třífázové těleso 3 kW má paralelní odpor tyčí asi 15 Ohm, dáš-li dvě tělesa paralelně, máš necelých 8 ohm. I když to není přesně 8 Ohm, výkon snad vypočítet dovedeš...
Já výše zmíněným tělesem zatěžuji větší kotlíky ( furt lepší aspoň necelých 16 Ohm než nic.... )
Sedni, chvilku počítej, pak zaběhni do prodejny elektro. Při troše štěstí už budeš potřebovat jen kýbl na vodu.
Šlo by i odpory do vody. Na ten výkon už jich bude potřeba docela dost.

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

http://www.youtube.com/watch?v=6J-oGRQ- … re=related
A neví někdo tedy co je zač tohle? Případně jestli by se nedali ty odpory někde sehnat?

Web

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Zaběhni do větší fabriky v okolí kde mají velké mostové jeřáby (20t). Odchytni si někoho z elektroúdržby a požádej je o pár odporů z předřadníků. Dávaly se tam 4 a 8 ohmové. Na těch se "pálí" stovky watů bez chlazení. Jsou to dráťáky na keramickém tělese. Když vezmeš jeden 4,8 ohmovej, prdneš ho do kýble s destilkou, můžeš do toho cpát kilowaty.

(upravil CharlesBass 17. 5. 2010 22:54)

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Ty topný tělesa, na tom vídeu je na následujícím odkaz vidět, jak to rozpálil dočervena .. což se mi nějak nezdá - pokud vím, tak se teplotou odpor zvyšuje a pokud už drát svtí tak přece dost rapidně. Podle mě by to zesilovač, i kdyby měl třeba dost vysoký výst. napětí, nemohl takhle rozžhavit ...

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Pánové, tovární drátové odpory Tesla řady TR6xx ani jiné není zrovna vhodné máčet ve vodě. Chlazení je to sice festovní, ale za půl roku je po odporu-uhnijou vám přívody k vinutí. Mnohem vhodnější je paralelní soustava větších odporů /např. 11-12ks 47R 50W paralelně/ ve vhodné plechové krabici, opatřené výkonným ventilátorem. Deset takových 50W-100W odporů má tak velkou chladicí plochu, že je lze bez problémů s aktivním chlazením i pětinásobně přetížit, aniž by npř. šly do rudé barvy a podobně. Sám takovou zátěž používám, odpory mají okolo 250W a s dvěma ventilátory 70m3/hod to udrželo i 5kW výkonu ze zkušebního zesilovače.
Myslím, že Milan /nick millano/ zrovna odpory 47R/50W ve větším množství má a určitě ti jich nějakou desítku za pár peněz odprodá.

Web

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Ty odpory jsou standartní tyče na ohřev vzduchu, vyrábí se to třeba do předehříváků nebo sušiček. Pracovní teplota může být klidně 800 st. C na povrchu, pokud je to dobře udělané. Vyrábí se to na objednávku i v ČR, ale je to dost drahé. Podle druhu drátu uvnitř se odpor s teplotou téměř nemusí měnit.

Počítejte s tím, že téměř veškeré dráťáky mají dost velkou indukčnost, 200W jeřábovky jsou použitelné do cca 20kHz, klasické velké šoupáky do 500-1000Hz.

Web

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Sendy, odporové materiály na 800C nejsou naladěné zrovna na malé Tk.

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Já mám topný drát Kantal, při zatížení se jen rozsvítí a jede se dál smile

Web

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

A změřil sis, o kolik Ti při tom "rozsvícení" ujede?

Web

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Jo, minimálně.. Navíc je to poměrně tlustý drát takže opravdu nažhavit se mi ho povedlo snad dvakrát.

Web

(upravil NNNTomas 19. 5. 2010 16:19)

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Já mám zátěž z deseti kusů odporů 82R/25W /tuším TR 553/, tj. 250W/8ohm. A tyhle sestavy mám čtyři.
Indukčnost jedný skupiny je tuším 1,5uH. Při 150°C se odpor změnil snad jen o 0,2ohm. Snad nekecám. smile

Takže mám buď 500W/4 nebo 1kW/8.

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Díky za typy pánové.Vyhrabal jsem doma ještě z nějakého rozebraného ruského zařízení 30 odporů 60R o cca výkonu 10 watů,tak to zkusím ztvořit z toho. A zkusím to chladit větrákem.Pokud to nebude stačit,tak to hodím do vody,když je zničím,tak vem to čert.

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Práve som dokončil svoje záťaže:
4R/675W 45kusov paralelne zapojených 180R TR512
8R/420W 28kusov sérioparalelne zapojených 56R TR512. Mal som šťastie na Jéčkovú radu, čo značí že rezistory boli vyrobené s v tolerancii 5%. Výsledné odpory majú po nameraní 3,85Ohm a 8,05Ohm..Chladenie sa bude zapínať bimetalom od 60°C vyššie..

(upravil JuanValiente 19. 5. 2010 9:27)

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Ja jsem vyhrabal z pecici jednotky laserove tiskarny toto:

Jedno ma 500W (3,4ohm) a druhe 300W (2.1ohm), indukcnost cca 1uH.

Slo by to pouzit ?

http://s4.postimg.cc/t4kfkgeux/1478_dsc_0697_1600.jpg

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Otázkou je, nakolik se zvedne odpor zatepla.

Web

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Řekl bych, že to bude nanic, je to jenom infražárovka.

Web

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Takže když nakoupím 12 odporů 47R/50W u ezk, prásknu je na nějaký chladič, tak získám 600W zátěž.
To mi přichází jako zatím nej řešení smile

Web

Re: Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Jo podle mě nejlepší řešení smile

Já tehdy všechny ty TR553 vykoupil v Compu snad za 10kč/ks... třeba se ještě někde levně mají smile

Příspěvky [1 až 20 z 33]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Simulační zátěž pro PA zesilovače do 2KW

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£