Téma: zesík 10kW

ahoj lidi objevil jsem na netu schéma zesilovače: http://zesilovace.cz/storage/20kw.gif zajímalo by mě co to je zač, jestli to je jen návrh, nebo už ověřená konstrukce, jestli to někdo stavěl a jestli to má fakt 10kW, pokud jo musí to bejt fakt megadělo. Zajímal by mě názor především od Sinclaira a Kazatele smile

Re: zesík 10kW

Ten zesilovač je návrh (byť od člověka velmi znalého), a pokud je mi známo, nebyl realizován. Ono taky šémátko funkčního stroje je jenom 25% úspěchu.

Web

Re: zesík 10kW

s toho napájania leda tak do 0,5Ohmu

Web

(upravil millano 16. 5. 2010 15:55)

Re: zesík 10kW

z těch  25 párů koncáků ( 200W, 16A, 250V ) není radno odebírat více jak 3kW, samotné napájecí napětí tomu odpovídá, jednoduchým vstahem si lze spočítat, že výstupní výkon bude zhruba těch 2600 - 2900 W do 2R .

přemýšlel jsem, proč se někdo ptá, jestli to da 10 nobo 20kW , mno skusil jsem sečíst všechna napájecí napětí v jedné větvy, vyšlo 310V, při tomto napětí, by bylo možno dosáhnout oněch 10kW / 4R.

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: zesík 10kW

Větvy ? No, jsou neživotné, tak tvrdý smile.
Jdeš na to blbě, top napájení je +-115V.

Web

Re: zesík 10kW

Jsem z toho na větvy- asi tím chtěl znázornit , jak je to napětí tvrdé . cool Jiný umělec šel ještě dál a napsal :
Sinclair i Bobeš myslely " a přitom to jsou kluci , alespoň doufám.

(upravil pslava 16. 5. 2010 19:26)

Re: zesík 10kW

A k tomu 10kW reprák   cool   cool

(upravil sinclair 17. 5. 2010 10:23)

Re: zesík 10kW

Dva takové koncové stupně do můstku by při vhodném napájecím napětí a vhodné zátěži byly schopny 20kW odevzdat. Otázka je, čím to ale napájet a jak to chladit. Na symetrický spínaný zdroj s nutným výkonem přes 30kW si asi nikdo z přítomných ani já netroufne a klasika nepřipadá v úvahu.

Při svých experimentech s tranzistory MJ21195/21196 jsem můstkem bezproblémově dosáhl výkonu 5kW/4ohm, problémové ovšem bylo ono napájení - transformátor s příslušným výkonem stál téměř 5.000,-Kč a váží tolik, že kdyby Vám spadl na nohu, rovnou si ji můžete nechat amputovat. A to nemluvím o dalších klíčových dílech, jako je vysoce účinný chladicí tunel od Fischera za dalších asi 5000,-Kč, kondenzátory s vysokou kapacitou na napětí 160V a další "maličkosti".
Chtěl jsem tím naznačit, že stavba podobného monstra ve třídě AB není jenom neekonomická, ale hlavně není vhodná pro méně zkušené amatéry. I já jsem se s tím dost slušně zapotil, stálo to fůru peněz a to se mi naštěstí nepodařilo nic "oddělat". U podobných monster se každý přehmat trestá tisícovými škodami a frustrací z nepovedené práce.

Web

Re: zesík 10kW

Je vôbec k niečomu takýto zosilňovač použiteľný? s 20kW sa vykurujú domy takže jeden reproduktor ich asi nespracuje a keď sa ich spája viac, je lepšie použiť radšej viac menej výkonných,nie?