(upravil Thomm 14. 5. 2010 1:14)

Téma: Nepoškodí se zes?

Ahoj. Prosím vás neodpálím tímto zapojením zes?
-Z Levého kanálu zesu zapojím pouze plus signál na plus levého reproduktoru.To samé s pravým kanálem.mínus ze zesu nezapojím pouze spojím mínus repro.
Vytvoří to zajímavý prostor při použití jako suround repro.Skoro jako Dolby Prologic I.
Může prosím někdo říct co se vlastně se zvukovým signálem děje?

Díky

Re: Nepoškodí se zes?

mínusy prepájať nemusíš, tie už pravdepodobne sú.
Deje sa asi toľko, že ten reproduktor hrá len to, čo ide len v jednom kanály, ak to ide naraz v oboch, tak to nezahrá. je to kravina...

Re: Nepoškodí se zes?

Tuhle blbinu umožňovaly už transiwatty 140 studio a 44 junior. Při zasunutí reprokonektorů v jedné poloze to hrálo stereo a v opačné "surround".

Prý se dokonce s tímto "surroundem" počítalo při masteringu některých alb (Pink Floyd)?

Web

Re: Nepoškodí se zes?

Kdysi se toto používalo v Transiwattech.
Přední repráky hrály své L a R signály. Zadní repráky se připojily pouze mezi živé výstupy konců systémem živý na živý. Druhé konce repráků se spojily. Najdi si někde schéma TW.
Výsledek:
Přední repro hraje klasicky stereo, zadní hrají rozdíl L-P a P-L každý na své straně.
Získáš tím jednoduše jednoduchý surround.
Nehraje to špatně a tento pripncip dokonce používají mnohé laciné zařízení dodnes. Dyť to skoro nic nestojí.
A chceš-li být borec, vem hrst operáků a postav si takto preamp. Dva operáky na signál L a P, s dalšími udělej rozdíly L-P a P-L. Zapoj za to čtveřici konců...
A chceš-li to dohnat do maxima udělej i L+P a sub filtr. Máš primitivní, ale funkční dekodér 5.1
Nějaký chytrý to kdysi uveřejnil i v AR

Re: Nepoškodí se zes?

Ano, laciné věže dodnes používaí takový "surround", zadní repra v sérii prcnutá na výstupy konců.

Pozor ale na jednu věc, impedance takové sestavy reproduktorů musí být dost velká (sériově, nikoliv paralelně), hrozí nebezpečí přetížení konců.

Web

Re: Nepoškodí se zes?

Měl to i magnetofon B-73 a taky já ve svém dávném diy zesilovači :) .

Musím konstatovat, že ve starších skladbách bohatých na stereofonní hall zpěváka a ostatních nástrojů byl tento efekt přímo ohromující. A taky to dost vynikne u živého koncertu když přijde potlesk.

A taky je to už jenom krůček k nejprimitivnějšímu karaoke. Udělat to s operáky, vrátit zpět odečtené basy, vybrat vhodnou skladbu - tentokrát pro změnu pokud možno suchou bez hallů, vzít do ruky mikrofon a tradadá...

(upravil CharlesBass 16. 5. 2010 23:23)

Re: Nepoškodí se zes?

Já zas svýho času u stereokazeťáku Sharp GF-570 spojil reproduktory taky tak, že výstupní plusy šli normálně na plus bedniček, ale mínusy bedniček jsem spojil a mezi mínus výstupu a mínus repráků (teď jakoby +) zapojil jednu starou velkou reprobednu Luxor s jedním 8". Docela to hrálo smile a později jsem to vylepšil ještě "propustí" z elektrolityckého kondezátoru snad 470 uF .. No je to jářku už aspoň 10 let smile

A vstup quadro má zesilovač AZS 101 smile

OT: Někde mám snad i fotku, kde sem z toho dvojčete ždímal neuvěřitelnej rámus, snad po 1 Ohmu na kanál big_smile Tak jsem jí měl po ruce a nahrál jí smile Za těmi krabičkami mám ještě trafa z autodráhy, který tam rozsvítili ty pozice z náklaďáku, maják a jiný koniny. Je tam ta bedna Luxor, kterou táta někde v roce 1980 našel na smeťáku v Dánsku, pak nějaká bedna s dvěma elipťákama, která snad tehdy zařvala a pak ještě modré pouzdro na kazety, do kterého jsem implantoval nějaké elipťáky z rozmlácených televizí big_smile A vydrželo mi to do dneska. Tedy aspoň to nadšení a ze zobrazených věcí ten kazeťák, jehož zesilovač přežil bez úhony big_smile dodnes jej občas použiju smile http://ulozna.soulslavers.com/soubory/c … -kk001.jpg

Konec OT smile