Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Seřízení zesílení u zesilovače Sony TA-FB920R

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

(upravil reckoname 10. 5. 2010 8:19)

Téma: Seřízení zesílení u zesilovače Sony TA-FB920R

Dobrý den,

chtěl bych vás zkušené poprosit o radu.
Koupil jsem si jako starší kousek zesilovač Sony. Po několika denním poslechu se mi zdálo, že jeden kanál hraje slaběji. A tak jsem hodil na vstup signál 1kHz a na výstupu měřil napětí. Při výstupním napětí na jednom kanálu 1V je na druhém 800mV. Se zvyšujícím výkonem se tento rozdíl stupňuje. Na vstupu za potenciometrem je všechno v pořádku. Taky to vypadá, že před kondenzátorem C505 a C605 jsou napětí taky shodná ale za těmito kondenzátory už vzniká tento rozdíl. Zkoušel jsem už zaměnit tranzistory Q509,Q510,Q511,Q512 mezi tranzistory z druhého kanálu, proměřil všechny rezistory a nic se nezměnilo. Prosím Vás o radu, v které části zapojení je obvod řídící zesílení a jak ho nastavit ? Přiznám se, je to pro mě tak trochu španělská vesnice  sad

Na níže uvedeném odkazu najdete schéma zapojení:
http://www.recko.name/sony/schema920.jpg
http://www.recko.name/sony/sony_ta-fb920r.pdf

Web

Re: Seřízení zesílení u zesilovače Sony TA-FB920R

Ach jo,tranzistory už měnit umíš,to tedy jo..:(

Zkontrolovat R514,R516,C509 na svod při větším napětí (nebo vyměnit),C510 změřit ESR/kapacitu (nebo vyměnit)

Vycházím z toho,že kliďák jsi skontroloval a doseřídil.

Upřímně řečeno,pokud je ale pro tebe takhle jednoduchej koncák španělská vesnice a netušíš co součástky které jsem ti popsal ke kontrole ovlivňují,vyprdni se na to a odnes to raději do servisu. Osazení tohoto soňáče není nejlacinější a pokud ho odpražíš,bude oprava několikanásobně dražší.

Re: Seřízení zesílení u zesilovače Sony TA-FB920R

Díky za odpověď, s tou vesnicí jsem to trochu přehnal. Součástky, na zpětné vazbě, které popisuješ jsem prověřil jako první a jsou naprosto shodné na obou stranách.

Web

Re: Seřízení zesílení u zesilovače Sony TA-FB920R

OK. Může být nakoplej diferák na vstupu,nebo cokoliv jinýho.

Chce to škopek a generátor a měřit pod signálem.

BTW,jak jsi je prověřoval že jsou shodné? Měřil jsi je? Nebo jsi je jen zkouknul opticky? Třeba ten svod na keramice ve zp. vazbě se dost blbě i měří...

(upravil reckoname 10. 5. 2010 17:17)

Re: Seřízení zesílení u zesilovače Sony TA-FB920R

Součástky ve zpětné vazbě jsem pro jistotu vypájel a změřil. Byly  na desetinu shodné, akorát kondík C510 byl o 1,5 mikro ujetý ale v tom problém nebyl. Dále jsem při výstupním napětí 1,2V doladil odpor R514 z 100k na 90k a snížil ho tak na 1V, stejně jako na druhém kanále. Ale při zvýšení výstupního napětí se to opět rozjelo ale opačným směrem. Změnit tento odpor ze 100k na 90k taky není ideální protože se zvýší na výstupu stejnosměrné napětí na 50mV a v klidu by se to mělo blížit 0.

Na kanále, který hraje hlasitěji už byly měněné výstupní mosfety. Bylo vidět, že už do toho někdo vrtal ale ostatní součástky jsou původní. Proto jsem je na zkoušku zaměnil z druhým kanálem. Jen takové vysvětlení, proč jsem ty tranzistory vlastně zaměnil.

Web

(upravil DJ_Rix 10. 5. 2010 18:01)

Re: Seřízení zesílení u zesilovače Sony TA-FB920R

reckoname napsal:

...odpor R514 z 100k na 90k a snížil ho tak na 1V, stejně jako na druhém kanále. Ale při zvýšení výstupního napětí se to opět rozjelo ale opačným směrem.....

Protože výměnou odporu ničeho nedosáhneš,proto jsem ti psal že to chce škopek a měřit. Máš jeden kanál funkční,druhý zlobí,pravděpodobně bude nakoplý některý tranzistor,můžeš vybudit oba kanály a porovnávat kde je rozdíl,ne? Pokud ti takhle ujede SS ofset při změně odporu ve zp. vazbě zdá se mi že není něco v pořádku se vstupním diferákem (to je ten dvojtranzistor).

Když to poměříš alespoň voltmetrem a porovnáš ty SS napětí co jsou ve schématu tak nikde rozdíl není?

Re: Seřízení zesílení u zesilovače Sony TA-FB920R

Rozdíly jsou minimální a dle měřicích bodů v dokumentaci to taky přesně nesedí ani na jednom kanále (rozdíly jsou ale malé, zhruba 10-20 mV.). Za diferakem je napětí zhruba stejné. Je to ujeté až za tím kondenzátorem C505. Ten dvojtranzistor jsem pro jistotu vyměnil a potvrdilo se měření, je to pořád stejné.

Web

Re: Seřízení zesílení u zesilovače Sony TA-FB920R

Ten zesilovač není vůbec jednoduchý a touto metodou pokus-omyl jej akorát rozvrtáš. Kecat Ti do toho nemohu, ale zvaž jeho zaslání sinclairovi k odborné opravě, dokud je čas.

Nezlob se prosím, ale neděláš na mě dojem, že to jsi schopen opravit vlastními silami.

Web

(upravil reckoname 11. 5. 2010 10:03)

Re: Seřízení zesílení u zesilovače Sony TA-FB920R

Ano chlapi, pokud k tomu nemám patřičné vybavení a zkušenosti, měl bych to svěřit někomu zkušenému.

Díky za rady.

Web

Re: Seřízení zesílení u zesilovače Sony TA-FB920R

Když to pošleš poštou, mrknu ti na to

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Seřízení zesílení u zesilovače Sony TA-FB920R

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£