Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

ja len taký detial s tým usporiadaním magnetov...
hral som sa s jedným autošumítkom, reproduktor bol z originál inštalácie neznámeho auta, jediné čo o ňom viem že je 6,5" lol
ale to je teraz jedno... mal maličký magnet a tak som na to skúsil pricapnúť magnet z ARX130
ak som ho dal tak že sa odpudzovali, rozdiel vo zvuku ani v BL nebol
no keď som magnet otočil, výchylka kleska asi na polovicu, BL podstatne stúplo ... parametre okolo toho som nemeral, ja som len chcel vedieť ako sa tam má ten magnet dať v praxi, ale tiež som názoru že radšej poriadny reprák wink

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Vypadá to, že budu mít magnet ze zničený Beymy 12BR70, takže taky uslyšim. Po měření snad i uvidim.

Vim, že je to vlastně blbost, přidávat něco do profesionálně navrhnutýho systému, ale vzhledem k tomu, že Beyma nebo základní řada TVM mají magnet jednoduchých tvarů, bez ventilace, nepředpokládám, že by při vývoji byla věnována nějaká zásadní péče ladění magnetického systému. Měnič s netradičním tvarem pólových nástavců a ventilací bych nepokoušel (ani by asi nebylo potřeba).

Web

(upravil VOX 13. 7. 2007 15:44)

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Nene Checku, nebudeš mít žádný magnet z 12BR70, já sem kdysi sice psal, že sem té beymě urval nožičky, ale vše je opraveno a maká jako divá, takže sorrry.......

PS: A ták, my bojujeme na více frontách.... jsem právě na služebce, takže mi to chvilku trvalo....

Web

(upravil check 21. 7. 2007 18:30)

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Nevím co o tom víš ty, ale budu. Bóďa (tady Boduard) mi ho v pondělí pošle, tímto mu děkuji smile. Ale díky ti aspoň za to, že si se ozval.
A ještě jeden člověk s rozbitou 12BR70 se mi neozval.
edit: Je doma, musím vymyslet nějaký způsob jak sundat alespoň jeden přilepený pólový nástavec.

Web

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

me tak napada- co takhle misto pridavani magnetu zezadu pridat velikej prstenec, kterej by obklopoval puvodni magnet? treba TVm by se svejma 82mm magnetama sla podporit obrem 157/84/20, zrovna by to pak chtelo nejak zpevnit a zatizit membranu (pridat kopulku, nanest na membranu nejaky vlakna...) myslite, ze to ma smysl?

(upravil dawsoo 23. 7. 2007 14:25)

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Luikas.
první rozumnej nápad.... přesně jak píšeš dát (přilepit) větší prstenec (pokud se sežene přesnej rozměr aby nebyla mezi nima mezera)okolo toho původního a tím výrazně posílit pohon ..... na membránu (papír) se vykašlat je od základu blbě....spíš takle upravit  PP 188/08... z toho by mohlo něco vzejít...jen mi zůstává rozum stát proč to přiblblý TVM to už neudělá rovnou s o něco větším prstencem a raději lepí další malej za něj (07) což je imho na prd a účinek je minimální..... Polypropylenovou 188 s Qts kolem 0,35-0,4 už bych možná i považoval za slušnější měnič... ve své cenové třídě

Není co dodávat...

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

mam tady dve ARN664, tak to mozna zkusim(zdrzte se prosim komentaru tykajicich se vyhodnosti takovy upravy, slo by o experiment), vychazi tam sice cca milimetrova mezera, ale to je snad jeste pripustny(napadlo me do ni dat zkratovaci medenej prstenec, ale je otazkou, zda-li by mel takhle daleko od kmitacky smysl), spis bude problem tam ten pridavnej magnet nejak pridelat. to zatizeni membrany bude nejspis nutny pro udrzeni rozumnejch TS, samo pak pocitam s BR. s vymenou cely membrany bych mohl experimentovat potom... akorat nekdo (tusim sinclair) rikal neco o nevhodnym materialu u nastavcu na repro od TVM (Tesly) a pak je tu problem s tuhosti kose-i kdyz tyhle by jeste mohly bejt poctivy smile

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Co se teda asi stane když se dají dva stejný magnety na sebe ... jen se chci zeptat, když budu dělat isobaric kde dám repra magnetama hodně blízko k sobě, měli by si vlastně navzájem ovlivňovat parametry...? Nebo jak se teda ten magnet přidá.. když už se tam chce přidat?
jinak taky souhlasím... lepší pořádný repro :|

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

a pokusy budou smile objednal jsem nejruznejsi magnety (valcovy, prstence, neodmiovy, feritovy, maly, velky) a budu zkouset co to dela. obetmi mych pokusu budou ARN226-05/4. akorat na ten velkej magnet kolem toho normalniho jsem se vykaslal, protoze je moc drahej, pokusim se podobnymu efektu priblizit nekolika mensima neodmyovejma (smer magnetovani jsem si pohlidal). akorat bych si teda rad ujasnil, jak tam ty magnety mam pridavat (aby se pritahovaly, nebo odpuzovali). krome pridavani magnetu po obvodu budou predmetem vyzkumu i klasicky prstence zezadu+ porovnani s mag. po obvodu a valcovej magnet primo za polovym nastavcem. dal pak kombinace tehle tri usporadani. budu mit 8ks neodmyovejch 10*20 (d*l), dva feritovy prstence 72*32*10 a dva feritovy valce 32*10. dal pak spoustu malinkejch neodmyovejch 5*2 a ctyri kulicky o prumeru 8mm. neni tady nekdo, kdo by byl schopnej a ochotnej me trochu poucit o tom, co mam cekat, jak ty magnety orientovat a co rozhodne nema smysl?  TS parametry budu merit pomoci uzavreny ozvucnice z impedence...

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Stačí měřit citlivost na středech (kolem kila až tří) nebo šumem stačí měřit obyč mikrákem k PC třeba jen zhruba a za chodu přidávat měnit a zkoušet...až to bude řvát nejvíc = co největší SPL (stačí poměrově k verzi bez magnetů) při stejným buzení tak je to asi max co z toho pude vytřískat tak to fixnout a pak teprv začít měřit  nějaký ty TS-ka zvedne se tím Bl a E a sníží se znatelně Qes

Není co dodávat...

(upravil check 5. 8. 2007 10:08)

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Rozhodně by pak ale chtělo změřit znova nejen TSka, ale i charku, případně i zkreslení. Docela by mě zajímalo co se bude dít se sudejma harmonickejma.

Motor od 12BR70 mi tu ceka, az ho strcim do trouby, na odstraneni spodniho poloveho nastavce.

Web

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

to bych bejt tebou nedelal, tim ten magnet totiz znicis, ferrity maj sice curieovu teplotu kolem 450 stupnu, ale jejich vlastonosti jdou do kopru i pri nizsich teplotach... leda bys chtel vymenit magnet za silnejsi...

(upravil check 5. 8. 2007 10:27)

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

A jak se mám podle tebe zbavit aspon toho spodniho polovyho anstavce? Je prilepenej lepidlem...
Měl sem taky za to, že vlastnosti magnetu jdou do kopru víceméně skokově právě na té Curieho teplotě.
Psal sem mail primo Beyme, ale tam se se mnou z pochopitelnych duvodu nechteji bavit.

Web

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

check: Tys ten mejl nedostal? 150°C v troubě tomu neuškodí.

(upravil check 5. 8. 2007 11:19)

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Dostal, ale já rád debatuju - víc hlav víc ví... Dneska to tam asi prdnu.

Web

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Hubert by to mohl vědět přesně.

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

Hubert mi v tomhle zrovna moc neporadil, ani se mu (v jeho pozici) nedivím.
Nástavec sem sundal. Pekl sem v horkovzdušné troubě, přidával sem od 100° po 25° krocích, nakonec sem skončil u 250°+ ale v troubě sem to nemoh oddělat. Musel sem si to dát ven na kus dřeva a pořádně zabrat, ono to asi ani tak nedrželo na lepidle, ale mag. silou. Smrdělo to někde od 200°, takže je možné že by to povolilo i při menší teplotě, kdybych opravdu fest zabral (to se přímo v troubě nedalo).
S pólovým nástavcem se mi nezdálo, že by magnet ztratil sílu (sikovky mi to táhlo pořád stejně - alespoň odhadem), teď bez nástavce je to samozřejmě slabší (větší rozptyl).

Web

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

ten nastavec tam neni aby zintenzivnil mag. pole, ale aby ho vytvoril co nejsilnejsi v magneticky mezere, bez nej bude ten reprak sotva fungovat, teda bude, ale s o dost nizsi efektivitou! s tou teplotou si nejsem jistej, zas tak se v magnetech nevyznam smile
jinak magnety uz dorazily, takze se zejtra poustim do pokusovani smile

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

No dyť sel psal, že bez magnetu je větší rozptyl, ten nástavec funguje jako lepší vodič. I když teda nechápu jak by nástavec mohl zesílit pole uvnitř mezery, tam přece procházejí všechny čáry ne? Krom menšího rozptylu by to pole uvnitř mezery měl hlavně realizovat?
Jinak vyzkoušej různé orientace magnetů a hlavně prováděj neustále měření s detailním popisem.
Ohledně toho měření mě zajímal postup/návod (nejlépe Speaker Workshop), já tu impedančku změřit neumím a odečítat to z multimetru by asi nebylo nejlepší. Jak jsem psal výše, něco na změření bych měl...

Web

Re: Přidávání magnetů --> +Bl, +SPL, -Qts

nevyjadril jsem se tak uplne presne, zejtra nakreslim obrazek... to pridavani magnetu budu realizovat metodou hlasitosti, jak navrhnul dawsoo a zmerim nejlepsi vysledek a repro bez magnetu. asi podle impedencni charky (v uzavreny a free-air a z toho dopocitam)