Re: Drevena dyha

Dík za rychlou odpověď.

Re: Drevena dyha

Když už budeš brousit tu původní dýhu, tak možná zjistíš, že by stálo za to poškozené kousky vyříznout, nahradit novou dýhou stejného materiálu, se stejnou kresbou a směrem vláken, drobnější jizvy a škrábance by stačilo vyplnit prachem z broušené dýhy a pemzy. Na sjednocení barevnosti je vhodný Xyladecor v příslušném odstínu.

Re: Drevena dyha

Ano zvažuji pořád i tuto možnost, protože se jedná o skutečné vintage reproskříně GRUNDIG  BOX 730 z roku 1969, jejich historická hodnota určitě předýhováním nestoupne, kdyby se jednalo o běžné stopy používání, tak to skutečně jenom opravím, tyto věci dělám tak jak píšeš, ale bohužel dostaly obě pořádné rány při přepravě z Německa (každá váží 19 kg) a mají hodně poškozené rohy. Navíc je na nich dyha  až moc tenká, takže hrozí při srovnávání opravy přebroušení.  Zatím jsem rožky poopravoval PS tmelem, vybrousil, takže tvar mám, nechám to chvíli uležet. Předýhování 1mm dyhou se mi jeví jednodušší, navíc mám dyhu v kuse bez sešívání, vyberu kresbu stejnou na obě, ted je z výroby každý pes jiná ves.

Re: Drevena dyha

Dobrý den,asi jsem mimo téma, ale dozvěděl jsem se od starého truhláře, jak opravit vrypy a fleky od květináčů na vintage skříńkách.Jádrem vlašského ořechu potíráte tlakem po letech dýhu.Jádro musí být mastné.Takto jsem opravil několik skříněk starých Grundigů.Jo a na konec přeleštit flanelovým hadříkem.Snad to někomu pomůže.

Re: Drevena dyha

Zbělalý flek od vody na polituře asi jadýrkem neopravíš. Hlubší škrábanec taky ne. Ale jemné rýhy ten olej zamaskuje, díky odlišnému indexu lomu. Než to zase vyschne. Takhle se dá opticky oživit krátkodobě plocha jakýmkoliv olejem nebo k tomu určeným přípravkem.
Ještě účinnější je xyladecor ve vhodném odstínu, ten navíc ty vrypy namoří do odstínu a sjednotí plochu a po zaschnutí vytvoří něco jako lakový film.

Re: Drevena dyha

Dobrý den, opravuji dřevěné skříňky od starých receiverů ze šedesátých let a zatím jsem si nevšiml, že by se to po vyschnutí vrátilo zpět.Předtím jsem zkoušel různé prostředky ale s tím ořechem, nejlepší výsledek.Jestli nevěříte, tak to vyzkoušejte.

Re: Drevena dyha

Ahojte, pomaly sa moj projekt ukoncuje a budem dyhovat. Chcem sa spytat ci by nebolo dobre cele bedne natriet rozriedenym lepidlom s vodou. Lebo niekde som musel tmelit aby to zakrilo mensie nedostatky. A predstavujem si, ze to lepidlo by vytvorilo taky tvrdy korpus. Ak som trepol blbost tak ok, len to chcem spravit co najlepsie tak zbieram info smile

Re: Drevena dyha

Nejsem profik se drevem, jen mi v posledni dobe vychazi ze vodou reditelny lepidla nejsou vhodny na pohledovy plochy nebo tam kde se muze ukazat spoj.
To co potrebujes bych udelal rozredenym lakem.

ruzne DIY repro

Web

Re: Drevena dyha

a vies aj doporucit nejaky? Povodne som to chcel duvilaxom rozriedenym vodou. Ide mi o to, ze sa bojim, ked budem lepit chemoprenom dyhu aby ten chemopren mat rovnake lepiace schopnosti vsade, aj kde som tmelil.

Re: Drevena dyha

ahoj ,
vie mi niekto poradit ohladne dyhovania ? Mam dyhu brezu hrubka 0,6mm a cvicne ju skusam lepit zazehlovanim na DTD . Pouzivam Duvilax . No zatial vecsina pokusov na nic. Podarilo sa mi ju sice raz-dva krat nalepit ukazkovo ani neviem ako ... Ale stale dookola mam problem ,ze pri nazehlovani sa mi v mieste zosadenia rozide a ostane tam niekolko mm medzera , Potom sa stava ze na nejakom mieste praskne a rozide sa . No a ostavaju po nazehleni take male nedolepene  vlnky . Najprv som skusal dat zehlicku na plno ale palilo to dyhu aj cez papier na pecenie  tak to zazehlujem s teplotou na min. . Duvilax natieram aj na DTD aj na dyhu . pri dyhe je problem ,ze sa zacne hned krutit a potom sa  blbo  natiera .
V tych vlnach co sa zacnu robit z natierania lepidla ostava vecsia vrstva lepidla . Skusal som natierat lepidlo kusom laminatovej podlahy  tak ze som to vlastne vystierkoval na tenucku rovnomernu vrstvu a takto som natrel 3x . Neviem do akej miery ma byt ten nater rovnomerny a aka hruba vrstva ,lebo potom som skusil natierat lepidlo prehnutym zatazovym kobercom ale stale na hov... . Nieje to take rovnomerne ako vystierkovanim tou latkou a ostavaju pasyky po tahoch . V tych vlnkach ostava viac lepidla . Rozmyslal som, ze ked som to zazehloval v ten den ako natieral tak sa pri zehleni odpari este ta vlhkost z lepidla ,dyha sa stiahne a vznikne spara v mieste kde je dyha zosadena , zaroven sa obcas objavi prasklina . No a tie vlnky  po nazehleni neviem preco ostavaju . Tie kusy ,ktore mi vysli prfektne som zehlil mozno dve hodiny po natreti duvilaxom a nalepene su ukazkovo tak nechapem . Len to boli cele kusy a nebolo tam zosadenie a neviem akou nahodou ich nalepilo prefektne ,bez vlniek , bez prasknutia... Uz zacinam byt z toho dost zufali , pominal som dyhu co som mal na vyse a neni to lacny spas . Teraz neviem ci sa mam na zehlenie vykaslat lepit to na zavadnuty chemopren pritlacanim co sa mi moc nechce , asi kazdy den nalepim len jednu stranu bedne ,max dve protilahle ...  dnes som natrel maly kusok dyhy v strede sozadenu, dost hrubou vrstvou duvilaxu, natieral som to prehnutym kobercom ,drevotriesku tiez . Skusim to nechat dva dni riadne zaschnut a nazehlit ale uz nejak ani neverim ,ze sa mi to podari nalepit dobre .Co pri tom robim zle . Duvilax? Zehlim moc skoro? Da sa to nazehlit bez toho aby sa mi rozisla dyha v mieste zosadenia ? Zacinam mat obavu ,ze dyhovanie asi nezvladnem ...

Re: Drevena dyha

Duvilax a nazehlovani? To slysim poprve.
Ja na MDF pouzil Soudal 67A, nalepit, zasvorkovat. Hotovo. Druhy den sundat. Dej mezi to ten papir na peceni, kdyz nejake lepidlo prosakne tak papir zbrousis.

ruzne DIY repro

Web

Re: Drevena dyha

Cital som ,ze pri zahlovani niekto pouzil aj Duvilax tak som to s nim skusil. Drzi to super ,len je problem s tym zosadenym spojom,pripadne este s praskanim alebo ostanu take male akoby nedolepene vlnky ktore vydno pri urcitom svetle a uhle...Dva pokusy mi vysli absolutne bezchybne ,no boli to cele kusy ,nezosadene . 

bude lepsie sa na to nazehlovanie vykaslat, v tom zosadeni asi vzdy spravy medzeru ..

Zasvorkovanim to ale bude asi strasne zdlhave , kazdy den len jedna strana ... Svorky ani nemam . staci niecim  zatazit ? Pri tomto sposobe sa obavam bublin a podobne ..

Nasiel som aj takyto postup-

,, 1 Pri zakúpení dyhy je možné objednať aj jej "zosadenie", na predom určené
rozmery z presahom cca 5-10 cm, čo je najväčší problém pri dyhovaní
(zachovať priamku v miestach rezu.
2. Na hotové bedne z MDF (povrch jemne obrúsený brúsnym papierom k 120)
ako aj na dyhu štetcom nanesieme prvú vrstvu Chemoprénu (Alkapreén a pod.)
určeného na savé/savé materiály a necháme pár min. zaschnúť tak, aby povrch
nelepil na prsty. Potom nanesieme ďalšiu vrstvu. Chemoprén zriedime riedidlom
tak, aby sa dal natierať v rovnomerných vrstvách. Tento postup zopakujeme ešte
raz. Najlepšie je, ak si riedenie a počet potrebných vrstiev najprv vyskúšame na
skúšobnom materiály.
3. Poslednú vrstvu necháme "zavädnúť" tak, aby nelepila na prsty a obidve
plochy spojíme. Lepiť začíname od stredu do strán, aby sa nevytvorili bubliny.
Dyhu je najlepšie pritáčať tvrdým valčekom, prípadne kúskom tvrdej dosky
so zaoblenými hranami čo najväčšou silou. Keď máme dyhu nalepenú, ešte
na záver čo najväčšou silou celú pritlačíme týmto valčekom, aby sa spoj
rovnomerne zlepil.
4. Otočíme bedňu na odyhovanú plochu a orezávacím nožíkom orežeme zbytky
dyhy. Stačí narezať, znovu bedňu otočiť smerom dyhou nahor a zbytky olámať
smerom nadol. Orezané hrany zabrúsť jemným brúsnym papierom pod uhlom
45°.
5. Jedna strana je odyhovaná - trvá to cca 15 - 20 min. Takto pokračujeme pri
dyhovaní ostatných strán. Na záver brúsnym papierom pod uhlom 45°otupíme
všetky hrany, aby sa dyha na nich neštiepila.
6. Takto odyhovanú bedňu necháme "vyzrieť" cca 4-5 dní. Ak sa náhodou stane,
že sa niekde vytvorí bublina, túto zatlačíme horúcou žehličkou cez čistý papier.
7. Potom môžeme brúsiť, lakovať, moriť...
8. Ak niekto nechce, alebo nemá možnosť lakovať, doporučujem povrchovú úpravu
včelím voskom - tento roztopiť a v niekoľkých vrstvách naniesť na povrch.
Poslednú vrstvu môžeme po nanesení leštiť mäkkou handrou až do zaschnutia
vosku. Výsledok bude krásny, hladký a hodvábne matný povrch. Po zaschnutí
včelí vosk vytvorí na povrchu pomerne tvrdú vrstvu, odolnú vode a zabráni
štiepeniu hrán.
Takýmto spôsobom dyhujem zhruba 30 rokov a doteraz z povrchovou úpravou neboli žiadne problémy. ´´

Problem je, ze uz nemam ani dyhu ani surovu DTD na nejake pokusy...
pri tom zlisovani by som mohol pouzit aj duvilax ktory mam miesto soudalu ?

Re: Drevena dyha

To zazehlovanie dyhy som uplne zavrhol, z alkaprenom by to mozno slo fajn ale v zosadeni sa asi rozide vzdy a ostane spara ...inak by to bol skvely a pohodlny sposob...

K tym zverkam , pri lepeni bocnych stran by to aj slo, ked je sirka napriklad do 30cm .Ale pri lepeni dyhy na hornej a spodnej stene je problem mat take velke zverky(pri napr. 1m vysokych stlpoch asi nemozne ) .Na taku malu plochu by stacilo to poriadne zatazit ?
Pri lepeni dyhy nebudem mat nalepenu prednu a zadnu stenu bedni takze nebudu take pevne , nerozpadnu,nezlomia.. sa ked ich stiahnem zverkami ?

(upravil Hippo007 19. 7. 2015 19:55)

Re: Drevena dyha

Tak to nebudeš stahovat přes celou bednu, ale jen přes desku tvořící boční nebo horní / dolní stranu.
Stahovat můžeš i pomocí závitových tyčí, klidně i přes 2m vzdálené strany.

Re: Drevena dyha

haha .. to som idiot , ze ma to vobec nenapadlo, ze si to mozem takto pohodlne zovret ked nebudem mat pred/zad. steny a nemusim stahovat komplet cele bedne  smile ale kazdu dyhovanu stranu stiahnem len cez tu stenu a takym sposobom olepit dookola vsetky 4 strany  .
Ked budu dnu vystuhy ,nemozem pouzit z vnutornej strany steny velky kus dosky pod tie zverky ,to by mohli stacit aj nejake latky len pod tie zverky ? nebude to robit problemy?..tie bocne steny budu z vnutornej strany po krajoch  vyfrezovane pre vsadenie prednej a zadnej steny , to by ale nemal byt problem pri tom lisovani....

Re: Drevena dyha

Podívej se na fotky do projektů https://www.audioweb.cz/viewforum.php?id=25

Re: Drevena dyha

tie projekty mam obzrete , odyhovanych nieje vela .. neviem akym sposobom sa da odyhovat naproklad zaobleny tvar ako toto  http://postimg.cc/image/kl3pqcao5/
Lisovanim asi nie . Doteraz som myslel ze to bude brnkacka (so zazehlovanim ) ale pokusy teraz par dni ukazali ,ze so zehlickou to asi nepojde ...

(upravil Hippo007 19. 7. 2015 21:04)

Re: Drevena dyha

Tohle asi jen zažehlením. Díry vepředu jsi měl udělat až po odýhování. A dýhu radši 0,9mm než tenší.
Jo a dýhu při sestavování z kousků z vnější strany na spojích přelepit slabou papírovou lepící páskou (dělá se speciální na tento účel).
Na nanášení lepidla používej stěrku s jemnými zoubky.

(upravil waikikibounty 19. 7. 2015 21:15)

Re: Drevena dyha

to nieje moj projekt, to som hodil ako priklad . akym sposom sa dyhuje nieco take .
Ja som kupil dyhu zosadenu na sirku 35cm . Myslel som ze zehlickou to bude bezproblemov, mal som po ruke duvilax tak som skusil ten. Alkapen a podobne by bol ovelalepsi pri zehleni ale je to nepouzitelne ked mam zosadenu dyhu a pri nazehleni sa rozchadza a vznikne spara medzi sosadenymi pasmi. tak hladam ine sposoby . Len nemam peniaze a cas skusit vsetky mozne prezentovane sposoby tak som kusok zufaly ako budem dyhovat ..

Re: Drevena dyha

Mozna budu kecat, ale rekl bych ze Duvilax a pod ma v sobe trochu vody, jakmile to dyha nasakne a zkusis to zazehlit tak se to zacne hybat.

ruzne DIY repro

Web