Re: Drevena dyha

Já dýhuju obyč PVAC leidlem, stahuju svěrkama a v drtivý většině nemám problém. Dávám co největší počet svěrek a snažím se dbát na rovnoměrný rozložení tlaku, tedy klidně 2 desky 18mm na sebe z obou stran dýhovanýho materiálu a klidně ještě přes nějaký hranolky. Při rovnoměrným rozetření lepidla (nesmí ho být moc, pak dýha po lepidle sklouzává) se mi nestává, že lepidlo prosákne. Pak klidně i mořím. Ještě mezi vrchní stranu dýhy a desku na stažení dám 2 vrstvy novin. Po cca 1-2 hodinách to rozhodím, noviny z dýhy pěkně vytáhnou vlhkost. Desky nechám chvíli odvětrat a jdu formátovat na přesno.
Jedinej problém mám, že kyž dýhuju víc věcí najednou, bojím se, že než to všechno namažu, sesadim a stáhnu, první vrstvy už přeschnou. Otevřenej čas lepidle je cca 10 minut, ne víc. Existuje PVAC lepidlo myslím od Ponalu, který má otevřenej čas prodlouženej, ale prodává se to po 25kg kýblích.

Re: Drevena dyha

Zdravým, chtěl bych se zeptat, jestli někdo z vás nezná nějakej shop, kde bych koupil nějakou dýhu v Brně a okolí. Byl sem v Hornbachu a tam mě borec řekl, že nějakou dýhu viděl cca před 10ti rokama v Tescu a že v podobných velkých shopech to nemá cenu hledat, tak sem dost na pochybách, jestli ju vůbec někde seženu.
Tak mě ještě napadlo, jestli by místo té dýhy nešla použít třeba nějaká tapeta?
Jde o sloupky 1m vysoký
Díky moc

Re: Drevena dyha

Dyhy Soukup, je to u sjezdu na Modrice u motokar. Mrkni na jejich net. Prodaj jen balik v celku, kazdej balik ma jinou metraz a jinak siroke dily. Ja tam kupoval olivu, pruhy asi 15 cm, delka pres metr. Korenovice tak 1000-1500 za metr2, bubingo korenovice 500, orech 400, myrtha 700, oliva 800-900, obycejnejsi do 100. Mozna budes muset cekat na vhodny balik podle metraze.

ruzne DIY repro

Web

Re: Drevena dyha

Díky moc, ještě tento týden bych tam skákl

Re: Drevena dyha

ok pak sem hod fotky jak jsi poridil.

ruzne DIY repro

Web

Re: Drevena dyha

Tak zatím se si podle fotek vybral kořenovici ořechu, indickou jabloň, Imbuiatu nebo Boare, ale sem teď bohužel nachcípanej, takže tam skáknu asi aš příští tejden:(

Re: Drevena dyha

Az ty dyhy uvidis ve vetsich kusech tak se ti mozna zalibi i nebo obycejnejsiho, navic namorene treba do cervena, to by mohlo byt hodne pekny. Kazdej balik je jinej. Nektery vyrazny dyhy se mi treba libi na regalovky ale na velky bedny by to asi bylo moc na oko. Pocitej s tim ze sehnat balik kolem 3-4 metru bude mozna problem. Vetsi balik pak leze do tisicu.

ruzne DIY repro

Web

Re: Drevena dyha

nj, chtěl bych něco za rozumný prachy abych za to třeba nedal víc než za celý bedny. Chtěl bych se vejít tak d cca 1500. Stejně nevým jak dlouho ty bedny budu mýt (sou tak trochu pokusný), takže do toho nechcu zbytečně moc investovat
S tím namořením to je dobrej nápad. Stejně se finálně rozhodnu aš polde toho co tam budou mýt

Re: Drevena dyha

jinak ohledne dyhovani tu ma pekny navod myslim Filipaudio.

ruzne DIY repro

Web

Re: Drevena dyha

jj uš sem tak skusmo přečetl. Doufejme že se to poraří:)

Re: Drevena dyha

Pánové, nezkoušel někdo dýhovat stejným způsobem jako jsou dělané staré skříně? Je to takový sendvič - základ (na skříni laťovka), hrubý textil a pak dýha.

Re: Drevena dyha

jen dodam, ze ikdyz jsem natrel dyhu UV ochrannym lakem, tak za par mesicu uz ma uplne jinou barvu. At to s tim morenim neprezenete...

Re: Drevena dyha

Panove, kdyz budu dyhovat pravouhle repro. jake kvality se da dosahnout na hranach v domacich podminkach? mate nejaka fota jak to vypada?
Precetl jsem toho o dyhovani dnes uz docela dost, ale o opracovani hran jsem zatim nic necetl. Docela me desi, ze dyha se trepi, lame. jak je to pak s brousenim, kdyz budu mit presah dyhy treba ten milimetr? Da se dosahnout rovne hrany?

Re: Drevena dyha

Nejlepe asi dyhorezkou:
http://frantisekcerny.eu/obchod/dyhorezka.html

Nevydrzel jsem ale cekani tak jsem pouzil nuz s dobre nabrousenou spickou, je treba prejet nekolikrat a nechat tak milimetr presah a dobrousit, pak je vysledek dobry, hrany jsou pekne ostry. Pozor pri brouseni, dyha se rada stipe. Dyhu jsem zarezaval proti kusu mdf abych ji nevystipl.

ruzne DIY repro

Web

Re: Drevena dyha

http://majerovi.com/richard/bedny/pages … age19.html a dalsi... je tam ale videt jeste bezaschnuta barva (trochu mlecna vrstva). Jde to v pohode. Jak uz bylo napsano, nechat si milimetr a pak dobrousit. Dyha snese opravdu dost... a asi bych ted ty hrany udelal kulatejsi, neni treba se o to "porezat"

Re: Drevena dyha

Tak sem dneska koupil u Soukupa dýhu ořechu a 6m2 mě vyšlo na krásných 800kč (110 za m2+DPH) a doufejme že tento víkend se k tomu dostanu a aspoň část toho nalepím

Re: Drevena dyha

Zdravíčko pánové, jelikož jsem zde nový tak vás všechny zdravím a snad přispěji i nějakou dobrou radou, ale také se rád něčemu přiučím.. Moje začátky jsou asi obdobné jako vaše ( garáž, akučka, vrtáky, maflík atd ), až se z toho po 2 letech kutilství v garáži stala má dnešní živnost a chodit do práce která člověka baví se projeví i na výsledcích.. to je ale můj názor?? Začínáním vás nebudu zatěžovat jako bylo zjištění že masiv se lepí dýha lisuje atd.. ( nejsem vyučen stol. ani truhlář ) proto zkušenější kolegové s delší praxí ať mě poopraví. Nejvíce jsem se dozvěděl a naučil z teorie na www.sesazovnadyh.cz kde je kompletní info o dýhach od krájení až po lakování nebo moření.... jinak také doporučuji zajít do prodejny knih nebo e-shop a koupit si knihy pro učební obory stolař a truhlář nejlépe všechny 3. ročníky cena 1 ks jak od kterého vydav. je od 110kč po 250kč jsou tam postupy sice presně podle norem ale i tak to hlavní se dá z nich pochopit. Já si sezaneky dělám sám a to bílou páskou s lepidlem která se navlhčuje a lepí po delší straně v celku a pak se natrhají kousky +- 6cm které lepím u začátku a pak co 25cm přes tu první ( +-+-+-+-+-+ ) hlavně nesmí být převhlčená pak ujíždí a lepidlo ztrácí přilnavost a také pokud je suchá i v některích místech může být problém se vznikem spáry mezi sesazenkami málé jde sice vyspravit tmelem ( používám min o stupeň tmavší než je dýha lépe spline s okolím většinou je vždy kresba tmavší než samotné dřevo ) ohledně broušení se používá egalizační pásová bruska kterou mývají většinou jen velké stol. při ceně od půl milionu nahoru se není čemu divit ale pro seriovou výrobu to jinak s dýhou nejde při úběru 0,1 mm řízená digit. to je za pár vteřin, ale já to zvládám excetrickou ruční bruskou za pár minut ale musí se člověk hlídat při tl. dýyhy 0,3 mm stačí se zamyslet a jsme zpatky na mdf nebo dřevotřísce. Pánové já už nechci zažít problémy a nervy s podělanou práci kdy nadšení mizí i s materiálem a časem do ........ a nebylo jich málo!!!, proto jsem už na svěrky a poky a takové ty hydr. malé lisy vysral.. Mám asi výhodu mého dobrého kamaráda který takovou stolárnu vlastní vč. komletního zařízení a od něj a jeho mistra jsem hodně naučil. Jsem ze severní moravy a tady jsou +-4 stol. které mají svůj lis, obdobné to bude všude. Zalisování z obou dvou stran o rozměrech 250cm/1250cm trvá +- 6min při tlaku od 40kg na 1cm2 a teplotě cca 160stup. a ceně na jeden zátah jak kde ale moje zkušenosti jsou do 250kč proto uvažte kolik poků a svěrek atd. by jste potřebovali ale hlevně ten pocit když se to vychladí a drží to všude stejnoměrně a tak že se to nedá ani dlátem odtrhnout je k nezaplacení. Nebudu už zdržovat a přejdu na můj postup: př. dýha dub nařežu hranůlky potř. délky naformátuju mdf a přilepím na hranu zarovnám hoblik. nebo bruskou a jedu na lis.. kde je lis tam maji pasovku tam to srovnají ( nákližky ) a nanesou lepidlo šupnou do lisu a je klid pak vezmu excentrem od zr. 240 do 320 potom ručně po směru let zr. 180 jde do jak po másle, žádne bubliny, mezery ...

Re: Drevena dyha

Jo a k lepidlům dispeze nejlépe d4 značky kleiberit nebo rakoll nemají chybu jak se vypaří voda je to k neodtržení...
ani při moření barvení prostě vlhkosti všeobecně

Re: Drevena dyha

Přemýšlim jakou zvolit dýhu. Myslel jsem na borovici, ale teď jsem se doslech, že po pár letech začne červenat. Máte s tim někdo nějaký zkušenosti? Chtěl jsem právě strom na kterym budou pěkně vidět letokruhy a to je na borovici asi nejlíp...

(upravil Duwenbleidd 23. 2. 2009 21:19)

Re: Drevena dyha

Borovice, modřín i smrk mění postupem času svou barvu, to je daný fakt. Nezabrání tomu ani barva s UV filtrem. Pokud to pro tebe je velký mínus (mě osobně by to až tak nevadilo, nemám rád věci který jsou vzhledově naprosto sterilní), tak se porozhlídni například po třešni - u ní to je o trochu míň výrazné.
Změnu barvy musíš však očekávat u každého dřeva.