Téma: AUJ 637

Zdravíčko pánové,

měl bych dotaz na někoho, kdo se motá kolem zesilovačů a zná AUJ 637.
AUJ je předělán na normální konec, co se stane s koncovym tranzistorem když na výstupu bude zkrat?? Vim že se tam přetaví pojistka, ale stihne to dřív než se KD503 (nebo něco jinýho) odpálí?? Čet jsem že KD503 jen tak zničit nejde, tak bych si to chtěl jen potvrdit...

Re: AUJ 637

KD503 by se nemělo stát víceméně nic, je tam klasická protizkratovka řídící se úbytkem na drátových odporech.

Re: AUJ 637

Pokud jsou v pořádku diody GAZ51 /v novějších KAS21, bílé pouzdro a žlutý+černý proužek/ a pokud jsou v pořádku elyty 200uF/6V /v novějších 220uF/10V/, tak nevyletí ani ty pojistky. Koncem ale při zkratu teče přibližně 3,5A a dostává to tedy dost po piči.
Jinak, abys byl v obraze - žádná tavná pojistka není rychlejší, než protavení přechodu v tranzistoru. Pokud tedy nadproudovka není v pořádku a zkratuješ to, vylítnou pojistky, ale dost pravděpodobně to odserou i KDčka.

U starších modelů AUJ637, kde byly diody GAZ51, tak těm doslova uhnívaly přívody, stejně jako některým kusům, které byly osazeny tranzistory KC809-810 s "mosaznými" přívody. To je pak radost takovou sračku, která byla deset let někde ve vlhku, opravovat.
Protizkratová ochrana, pokud je v pořádku, skutečně funguje, protože celé výkonové stojany, které jimi byly osazené /AUC4120, AUC4121, ústředny AUA4712, AUA4944, malá ústředna AUR4611 a další/ byly plně zkratuvzdorné i při paralelním chodu konců. Ale jak píšu-pokud byly v pořádku...

Mám v archivu /sbírce/ 1200W výkonový stojan AUC4120. Je osazen zgenerálkovanými jednotkami AUJ637 starší generace a pokud při plném sinusovém buzení zkratuju 100V výstup, tak mi to sice upálí půl šroubováku, zabrčí dvanáct transformátorů, v místnosti se setmí obrovským odběrem, ale jinak se nic neděje.

Web

(upravil EsoRimmer 18. 4. 2010 20:45)

Re: AUJ 637

Takže na tu ochranu se raději podívám detajlně. Dá se nějak otestovat její funkčnost?? -> že bych na R36 (ten co vede do báze tranzistoru ochrany) přivedl patřičné napětí a osciloskopem se koukal na výstup jak klesá průběh....... šlo by to tak???

Jinak Sinclaire, čet sem že si pořídil TW200 -> Gratuluji smile

Re: AUJ 637

Ano, já si pořídil druhé Vánoce, TW200 a ty si pořiď servisní manuál od výkonového stojanu AUC4120 nebo podobného, kde je přesný popis nastavení, měření a kontroly AUJ637.
Bez manuálu neexperimentuj, ve zdroji je 2x10G/50V, tedy spousta energie, pojistky jsou 6,3A a Ampérův oheň je sviňa...:-) A KD503 už se blbě shánějí smile

Web

Re: AUJ 637

a bude to měření a kontrola sedět, ikdyž tam už nebude výstupní trafo, ochrany atd.... prostě předěláno na normal konec podle tvýho návodu??? Ptám se jen, abych předešel zbytečným a zdlouhavým problémům.

(upravil mihal.dp 19. 4. 2010 10:07)

Re: AUJ 637

A ja mam tretie vianoce, este jedny a pojdem sa picnout big_smile Do jedneho modulu som pustil 230V na vstup....jednoducho som ho na skusobnom stole zapojil cely naopak (normalne ma byt polozeny plosakom zo strany spojov a ja som ho dal opacne, vsimol som si to az ked som hladal kde je trimer...)...odisli 6,3A poistky, dal som nove, odisli aj tie...takze zas mozem hladat co odislo :-/ Inak tych 100V je efektivnych alebo spickovych? Lebo kym mali moduly stare kondiky, sli len do cca Umax 110V (podla osciloskopu) a po vymene idu do cca Umax 160V co by zas bolo 113V Uef... Sorry za OT

Re: AUJ 637

100V střídavých je efektivních. Pokud to má mít rezervu, je v pořádku to vyšší napětí. Spočítáno to máš dobře...

Re: AUJ 637

já mam jinou otázku:
Vykuchal sem výstupní trafo a zbyly mi svorky 1,4,9 o kterých se na Aldaxu nic nepíše. mám je někam zapojit, uteklo mi něco?
Svorku 2 mam napojit na propojku všech 4 filtr. kondů.
Je to tak?
Možná budu za natvrdlýho, ale lepší se zeptat, než něco posrat...

Web

Re: AUJ 637

Pokud jsem to dobře pochopil, tak to vše vede k ochraně a ta je tu v tomhle případě asi nepoužitelná, takže to můžeš odpojit....

Re: AUJ 637

takže i 2,3,8 smile

Web

Re: AUJ 637

jo..... ale jestě jsem to nedělal, takže to netvrdim 100%ně, mě přijdou ty dva až zítra, dnes jsem to nestíhal. Fakt vypadaj slušně?? jsou tam kondíky TC937 nebo TE925???

Re: AUJ 637

jasný, počkám na Sinclaira, snad odpoví.
Podle mě vypadaj slušně bez známek koroze, dobře skladováno, ale na mě moc nedávej, já tomu prd rozumim smile

Elyty sou TC937 - takže výměnit

Web

Re: AUJ 637

z toho moc radost nemám big_smile

Re: AUJ 637

tak pár korun tě nezabije ne smile

ještě sem zapomněl napsat, že sou uhnitý ty diody GAZ, takže koupit big_smile


Možná by nějaký kondy a diody Sinclair prodal ... ?

Web

Re: AUJ 637

Místo GAZ51 použij BAT21 (nebo KAS21, to je to samý). Kondy koupíš třeba v Ecomu, platěj ty samý pravidla jako u jinejch filtračních kondů. Ochranu můžeš a nemusíš odpojovat, ona stejně fungovat nebude, ale můžeš vyhodit tranzistor VT16 nebo to odpájet od pojistky vlevo všechno. Do toho volnýho místa jsem šrouboval destičku s vlastní ochranou. Ještě si zkontroluj trimr nastavení kliďáku, jestli se mu neloupe dráha.

Re: AUJ 637

Místo GAZ51 se dá použít jakákoli moderní Schottky dioda, nebo se porozhlédnout u Denkla, tam jsem je viděl taky, filtrační kondy TE925 taky.

Web

Re: AUJ 637

Jestli chceš koupit TE925 za pade, nakup u Pesimatu. Matoušek je slušnej člověk a hlavně co má v e-shopu, má i skladem. Tyhle kýble bere ze zapečetěnejch krabic, funglovka. http://www.pesimat.cz

Re: AUJ 637

oukej, díky za radu smile

Web

Re: AUJ 637

Jo ty diody uhnilý jsou, ale já mám i uhnilý vývody u tranzistorů, tak si to taky radši zkontroluj.

na nic jinýho jsem zatim nepřišel.

Čím by se dal nahradit KC810??? jaksi mi taky upadl důsledkem uhnilích vývodů sad ostatní jsou vpořádku.