Re: Transiwatt120...

Paráda. Tím končím se svým experimentem na podobné téma.

Web

Re: Transiwatt120...

dhaman: zapoj tam jen cca 100R/ 1-2W k zemi, zpětnovazební nechej tak jak jsou...

Re: Transiwatt120...

Dhaman: ne, zpětnovazební odpor nechej tak, ale na reproduktorový výstup /až za elyt/ pověs proti zemi odpor 47R/5W. Výstupní elyt na 35V je málo, v okamžiku zapnutí je namáhán téměř plným napájecím napětím, takže ho zvol na 50V. Lepší bude výstupní elyt složit např. ze tří paralelních kusů elytů 680 - 1000uF/50V Nippon LXZ, pak tam nemusíš dávat ten MKT kondík 1uF.
A nezapomeň na to, že NPN koncový tranzistor by měl mít při 4A betu ještě alespoň 50, lépe více. Koncové tranzistory bych asi dnes zvolil BD249C/250C, popř. TIP35C/36C, nebo úplně nejlépe MJW21195/21196, co používáme v Aldaxu do SPV250.

Web

Re: Transiwatt120...

Dhaman: Vypadá to skvěle. Dalo by se potom domluvit na plošňácích a dokumentaci? Myslím tím osazovák, ikdyž k tomuto asi není potřeba a stačí schéma smile. Díky za odpověď.

Re: Transiwatt120...

MJx2119x doporučuji, i můj pokusný TW2010 s nimi bez protestů funguje! A zvuk to má s nimi velmi dobrý.

Případně tam dej těch laciných BDček dva páry a je po ptákách!

Vyzkoušel jsem (úspěšně) i předpětí mezi bázemi vytvořené Schottkynou 1N5817 v sérii s 1N400x, pochopitelně s tepelnou vazbou na chladič, doporučuji. Kliďák není co do absolutní hodnoty nijak exaktně definovaný a u dvou exemplářů je v řádu jednotek mA, ale pořád lepší než provoz koncáku ve třídě C smile

Přeju hodně zdaru, kéž Ti to narozdíl de mne hraje na první zapnutí.

Varianta ke zvážení (u mne funkční): Na vstup dát 2ASK170, vyhodit dělič v bázi, dát odpor mezi G a zem (a ohlídat pracovní bod s ohledem na Uds) smile

Web

(upravil dhaman 25. 6. 2010 15:42)

Re: Transiwatt120...

Velmi dakujem za pomoc:
1. doplnil som polarizační odpor 100R/3W
2. elyty su teda 2x1000uF/50V a vyhodene to MKT mozno nema zmysel ani to MKT v napajani.

Prototyp skusim s tym co je a uvidime co to povie.
Nepovazujem sa za navrhara zosilnovacov, takze nechcem velmi zasahovat do architektury.
zverejnene eagle subory a tunerom sa medze nekladu ;-D (open source)

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Transiwatt120...

Můžete me vysvětlit význam odporu na výstupu proti zemi ?

Re: Transiwatt120...

Aby nebyla okolním součástkám zima?

Web

Re: Transiwatt120...

Šulíni.
Nedává to takovou prdu do repráků při zapnutí, jinak jsou tam ty polarizační odpory pochopitelně naprd.

Web

Re: Transiwatt120...

Polarizační odpor 100R je paralelně k bedně s odporem cca 4R, o kolik se zmenší nárazová prda šulíne ??

Re: Transiwatt120...

Já taky neradil 100R, ale 47R/5W.

Web

(upravil zuki 26. 6. 2010 19:40)

Re: Transiwatt120...

A myslíš si Danharde, že bedna má 4R i prvních 100ms ??? Schválně kolik "Ohmů" má tvůj basák v bedně mezi 20-50Hz... spodní frekvence dle velikosti výst. kondenzátoru. Čím větší, tím větší šlupka......

Není to sice můj styl řešení, dát tam topítko. Takže praktická zkušenost nulová, ale v nouzi bez snadné možnosti změny koncepce to určitě ( i když slyšíme logaritmicky) nějaký vliv mít asi bude...

Edit : synáčku Danharde, i když tudy cesta jak píše Sinclair níže nevede a jak jsem zmímil i já, že to není můj styl řešení, tak vše není jen černobílé... V časovce v okolí rezonance repra tím odporem poteče cca 50% nabíjecího proudu kondu - to abys pochopil jalovinu (zdanlivý odpor) apod, tak se někdy zkus podívat na graf impedance reproduktoru....na to ti samotnej avomet (ohmetr) nestačí...

(upravil danhard 26. 6. 2010 16:53)

Re: Transiwatt120...

Tam si to můžeš synku změřit ohmetrem cca 3,5R.
A co pomůže, když 10% proudu půjde do odporu a zbytek do repráku ?
Tudy cesta nevede.

Re: Transiwatt120...

Ne, nevede, to je pravda. Proto jsem např. Frantraxovi dával do Aury zpožděné připojení repráků, kde klidové kontakty relátek byly opřené přes odpory 4R7 na zem. Tudíž po 3 sekundách se připojil k zátěži už "přednabitý" kýbl bez sebemenšího lupnutí.
Tutéž úpravu dělám na požádání i do legendárních zesilovačů NAD310, potřebuje to například i Texan /ten navíc i ss ochranu/, totéž všelijaké Zetawatty a celá řada zesilovačů AZS215 až po AZS223.
Teslácký AZS224 to má vyřešeno celosymetrickým koncem a mutováním vstupu konců, takže i bez zpožděného připojení či ss ochran je při zapnutí zcela zticha.

Web

Re: Transiwatt120...

zuki, děláš si srandu?

Co má impedance basáku v okolí rezonance společnýho s pomalým, s trochou nadsázky "stejnosměrným", dějem nabíjení vazebního kondu?

Mimochodem, co jsi vlastně za experta, když tady poučuješ danharda?

Web

(upravil zuki 27. 6. 2010 9:19)

Re: Transiwatt120...

Opampe vychladni, nerozumíš nadsázce a kočkování.

Ten tvůj skoro stejnosměrný děj má pro reálné 4R a (původní) 1mF časovku 4ms a to je spodní f. 40Hz. V té době ten reprák nemá 4R, vždyť je to v nejjednoduším případě paralelní RLC + sériová L atd... a proud do 47R nebude jen 10% ale určitě podstatně více.... měřit to ale nebudu....je to kravina a každý tam dá relé, nebo to holt neřeší...

K tomu expertovi nemám potřebu se příliš vyjadřovat, jen krátce: návrhem el. přístrojů  si vydělávám už 30let....takže už začínám trochu chápat co je odpor a indukčnost a tak dále....

Re: Transiwatt120...

Máš pravdu, Tvoje (speciálně Tvoje) nadsázky a kočkování chápu opravdu těžko.

EDIT. OK, beru zpátky stejnosměrnej děj, to byl úlet.

Vrznul jsem to do simulátoru: 50V zdroj (pulse, tr = tf = 1us, pulse width 1s, perioda 2s), 1mF kond, náhradní RLC model basáčku SEAS P17RCY ze Sýkorova amárka B5/93. Perioda je dostatečně dlouhá na to, aby přechoďáky "dozněly". Schéma:

http://s4.postimg.cc/r3nlezz21/56_twprechodak.jpg

Bez výhybky vychází proudová špička do "reproduktoru" 6.66A bez paralelního 47R rezistoru, 6.62A s ním.

Když jsem před "reprák" hodil špulku 1mH, vychází to 6.18A bez paralelního rezistoru a 6.13A s ním.

Zanedbání reaktance repráku a jeho náhrada odporem 6.2 ohmu by dala proud 8.1A bez "výhybky".

Tak nevím...

Každopádně operovat v časové doméně, u přechodných dějů, s impedancí, vyžaduje (mírně řečeno) porci odvahy.

Web

Re: Transiwatt120...

Zapojim a odskusam uvidime ako sa to bude chovat s a bez polarizacneho odporu...

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Transiwatt120...

zuki by si měl trochu "ošahat" přechodový děje, je vidět, že i po 30. letech je to panenská půda.

Buď se to dá udělat čistě s tím relé, nebo se dá potlačit ten lupanec řízeným náběhem dc napětí na výstupu, pak je z toho jen zhoupnutí membrány basáku.
Zatěžovací odpor na výstupu je zcela k ničemu.

Re: Transiwatt120...

Varianta "řízený náběh DC napětí na výstupu" se dá u TW realizovat relativně snadno laborováním s těmi pár elyty, co tam jsou. Myslím že Leoš někde zmiňoval, že se mu to docela uspokojivě podařilo.

Web