Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 15)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 ... 15 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 291]

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

MethMan: ja plánujem aj basové pasce ale ešte neprišiel čas smile

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Nikoliv Crashi, to je ustálený stav.

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

No a proto nejde, brát v potaz co jak komu hraje nebo se líbí, když vlastně ani nevíme "co" poslouchá smile

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Ustálený stav jakého signálu?

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Za 1. je simulovanie vo Winisd zbytocne, hadze to divne grafy, treba iny soft.
Za 2. simulacia neukaze realne spravanie sa reproduktora a uz vobec ako bude hrat
Za 3. dobry 18" zahra viac ako slaby 21"
a neposlednom rade, na otazku, ci je velke PAcko vela na domace podmienky vam poviem, az zbucham 2*15 alebo 2*18 tlakac a fotrovcom sa zjezia vlasy big_smile

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Dobrý 6,5" zahraje víc než jakýkoli 21" - když je rozbitý. O tom to není...

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Crashpc napsal:

Ustálený stav jakého signálu?

Místnosti. Signál není důležitý.

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

To je hrubý omyl big_smile

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Není. Jestli se místnost buzená libovolným signálem nachází v ustáleném stavu (pod Schoederovou frekvencí) je lhostejné jestli je budící signál nějaký druh šumu, signál MLS, nebo jiný dostatečně frekvenčně široký signál. Jediné logické omezení je, že musí být dostatečně dlouhý v čase.
Neodbočujme od meritu věci - "zvuk" jakéhokoliv SW zněním velmi podstatně pokud si sednu/posunu SW o pár desítek centimetrů jinam. Proto zpochybňuju sáhodlouhé debaty o "zvukových kvalitách" SW. Žádné nejsou. Buď jsou technicky správně - jsou schopny dodat požadovaný výkon nebo nejsou (trpí nadměrnou kompresí, pracují mimo své limity, vydávají pazvuky atd.).

(upravil MaBat 15. 4. 2010 8:59)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Asi vím, jak to Crash myslel (doufám). K větě "Jediné logické omezení je, že musí být dostatečně dlouhý v čase" bych doplnil jen "resp. dostatečně dlouho průměrovaný". Se šumovým signálem se ustáleného stavu, tak jak je obecně chápán, dosáhnout opravdu nedá, z jeho "neustálené" podstaty. To se dá teoreticky pouze s pevnou, konečnou množinou harmonických frekvencí.

Jinak příměr s obalovaným hadrem byl naprosto dokonalej smile

(upravil MethMan 15. 4. 2010 15:41)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Měl jsem to tak napsané a pak jsem to úmyslně smazal. Nechtěl jsem se dostávat do debaty o způsobu a technice získání dat. I proto jsem stále psal o místnosti. Jinak máš pravdu. Jen si myslím, že by se místo resp. mělo napsat a..., protože rezonance s vysokým Q potřebují dostatečnou dobu trvání nahodilého signálu jako je šum pro úplné vybuzení (je třeba se do nich poměrně přesně "trefit"). Nevím, myslím si, že delší signál pro 1 měření = průměr z více měření. Nicméně in-situ se to bez průměrování jak frekvenčního tak i prostorového neobejde.

(upravil MaBat 15. 4. 2010 16:40)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Jo, máš pravdu, taky jsem to nenapsal moc šikovně a už chápu, proč jsi se tomu chtěl vyhnout. Původně jsem to pochopil tak, že tou dostatečně dlouhou dobou myslíš jen dobu na to, aby rezonance v prostoru vůbec vznikla (i když v kontextu délky periody na těch frekvencích je to vždycky dostatečně dlouhé). To samozřejmě s technikou měření přímo nesouvisí a asi ani vlastnosti signálů (a FFT) do toho nemá v tuhle chvíli smysl tahat, jako spíš vysvětlit Crashovi a ostatním, že ten obrázek opravdu má dobrej smysl a že odpovídá tomu, co je v tý místnosti v reálu slyšet... je to prostě spektrum (ideálně nekonečně) dlouhého úseku bílého šumu (jako zdrojového signálu) v konkrétní konfiguraci zdroj/mikrofon/místnost. V reálu to samozřejmě ani není třeba dělat nekonečně dlouho, stačí přestat ve chvíli, kdy už se to přestane měnit méně, než třeba o 1dB...

Crash by ale mohl na oplátku vysvětlit, jak se podle něj měří vypovídajícím způsobem v modálním pásmu místnosti, kde jsou vlny tak dlouhý, že k odrazům a interferencím dochází klidně i v rámci necelé periody...

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Neměřím vůbec nic. Opakuju jen, že SPL je jen část toho, co nás má zajímat. Pokud to je VŠECKO co nás na subu zajímá, tak o něm nevíme nic. MethMan píše o tom, že je "jedno jakej sub" si do místnosti dáme a nemáme řešit zda je od toho či toho. Nesouhlasím,  že jde pouze o SPL, tudíž třeba Hadex pod 60Hz s Qts kolem 1.5 vyekvalizovaný do roviny bude hrát uplně stejně jako 15TBX100 hrajíc do roviny sám. To není možné. Principielně ne. Na ustálený sinus taktak, na hudbu ani hovno.

(upravil MaBat 15. 4. 2010 17:04)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Je s tebou těžká debata, když už by se mohlo zdát, že tvoje příspěvky 40, 44 a 48 najdou vysvětlení a je možné se pohnout dál v jádru původního sdělení (38), začneš srovnávat Hadex s TBX lol

Nezbývá IMHO, než to (opět) vzdát...

(upravil Crashpc 15. 4. 2010 17:18)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Není, protože to sdělení popírá mnoho zákonitostí.

1)"Vidíte jak MÁLO záleží na tom jaký SW je"  - nevidíme, žádné suby neporovnáváš.
2)"SW jsou akorát tlakové zdroje" Člověk je taky jen hromada sraček, ale moc záleží na tom, jestli tě bude na sále opravovat běžec, zedník, malíř, nebo chyrurg.
3)"Žerete hadry obalený ve stouhance, dohadujete se jestli je lepší ten na podlahu nebo ten na nádobí a některý chtěj udělat i menu a la carte" Tady nemusím pojednávat o hadexu. Reproduktory mají vlastnosti a parametry, a musí je mít takové, aby dosáhli toho co potřebujem. NEJEN SPL.

A rýpám do toho proto, že ačkoli může být naměřená SPL stejná u 10" i 21", nebude to to samé viz #22.
Pro uživatele tedy výběr mezi dvoumi leč dobrými reproduktory nemůže být "kolečko u trakaře". Hadex sloužil k tomu, aby ste si toho všimli.

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Já, leč jsem pramálo chápavý :d, jsem asi pochopil, že možnáá spííš půjde o mnohem důležitější "okolní" vlivy, než samotný SW/značka/. Tudíž z tohoto pohledu to "zkurví" všecky ať TBX, Hadex. Hadex sice budé hrát jinak, ale už zase v jiného pohledu - zkoumaného zase jen bez "okolníh" vlivů. Když se to pak spojí, vznikne ta čmáranice od Methana big_smile A mě bude srát pořád, ať jí načmáral Hadex nebo TBX.

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Ano Tomasi. Tyto vlivy ale přestanou být zajímavé, jakmile jednou s tím reproduktorem přestaneš hýbat, a usadíš ho někde na své místo v obýváku, spolu s místem poslechu. Není divné po tomhle "urovnání" teprve začít zjišťovat, že ten reproduktor co jsem koupil je uplně špatný? smile

(upravil NNNTomas 15. 4. 2010 18:33)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Nikdo neříká, že to máš zjištovat až potom. Výber je důžežitej, ale i když vybereš dobře, dá se to tímhle hezky zazdít. Správněj výber repra/bedny je tak třetina úspěchu smile Pokud si teda nestavíš barák až potomhle. big_smile

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

A Vyrovnaná SPL je kolik úspěchu? To může být vjádru uplně jedno, když k tomu máme PEQ, donutíme hrát stejně rovně Hadex i TBXko, NEHLEDĚ NA TO, KAM REPRODUKTOR V MÍSTNOSTI UMÍSTÍME.
Nechci tu dělat žádnou protiváhu "musí tu být toto" načež MethMan říká "musí tu být toto". Musí tu být obojí. Nikdy jsem netvrdil že ne. MethMan ano smile

(upravil NNNTomas 15. 4. 2010 19:37)

Re: PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Pokud je vyrovnaná i v místnosti, tak dost, půlka minimálně. Všecko hraje svoji roli, káždej upřednostňuje něco jinýho. Mozek to asi stejně dostane hrbatý, když máme i "hrbatý" ušiska. big_smile

Příspěvky [41 až 60 z 291]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 ... 15 »»»

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » PA na doma 15" oproti 21" a malá plocha oproti velkej

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£