Téma: odfajčené fety

mám pravdepodobne blbý dotaz. ale : dostal sa mi pod ruky MAGNAT the rock 400.. že vypaluje poistky. tak ok,rozobral som to a zistil som že boli odfajčené spínacie fety STP60NF06 ( dva full šlus, dva chytené) ... tak reku ok, vymenil som ich za STP80NF10. pred tým som ale skontroloval celý koniec,polovodiče,kondíky, prečistil dosku od takého bieleho pájkovacieho sajrajtu,strekol PLASTIK 70 . pripojil som koniec na zdroj,všetko OK. vymenil som fety. a ide to bez problémov a korektne . zaujímalo by ma prečo tie 60NF06 prestrelilo, čo mohlo byť príčinou ? nejaká napätová špička,alebo tepelné preťaženie ? alebo kkt majiteľ alebo čo? keby boli oddrbané konce tak pochopím,ale takto okrem fetov nebolo nič zlé,ani duo diódy.

dá sa to povedať alebo aspoň odhadnúť dôvod? keď nie,zmažte to....

Web

Re: odfajčené fety

Jo hochu, jsou někdy věci mezi nebem a zemí. Holt jsi měl štěstí na jednoduchou závadu.
Těžko se dopátrat jak k tomu došlo. Těch možností může být více. Některé už jsi vyjmenoval sám. Spíše můžeš být rád, že konec nelehnul popelem celý...

(upravil e-man 28. 3. 2010 9:29)

Re: odfajčené fety

Špička , kterou konec ještě ustál , ale ne zdrojové fety . Pravděpodobně jak píšeš - majitel kkt . Co tam bylo ,    ST ?  cool

Re: odfajčené fety

aspoň sa to tvárilo ako ST.  tie 80NF10 sú o dosť silnejšie,takže dúfam že to prežije aj tie špičky.....

Web

(upravil e-man 29. 3. 2010 17:44)

Re: odfajčené fety

Koukal jsem , že je to 2/1 asi tak 2 *40 / 1*100 W . Nesnáším RMS ani různé špičkové a další zavádějící udávané výkony .Gratulace k vítězství . Mě čeká 2/1 Kenwood se stejným problémem - vystřelený zdroj
Otázka teoretická - co odejde příště , když zdroj je posílený ?

Re: odfajčené fety

jj,ten výkon sedí,približne 40-45W na kanál . na konci je pár toshib ,napájanie to malo niečo  okolo 30V ...

Web

Re: odfajčené fety

Líbí se mi , když má opravený přístroj lepší parametry , než z výroby . V tom Kenwoodu jsou nějaké staré Sankeny
a ve zdroji 2sd / 2sb . Snad to půjde nahradit - výrobce už to vzdal cool

Re: odfajčené fety

Pánové, mýlíte se všichni, když dovolíte...

Web

(upravil e-man 28. 3. 2010 18:27)

Re: odfajčené fety

A sakra mistr , kluci padáme !!
Vím , že jsi dělal mj. servis pro Magnat a tudíž nikdo tady víc nenapíše .

(upravil right13 28. 3. 2010 17:23)

Re: odfajčené fety

s radosťou smile aspoň sa dozviem niečo nové ( to bol aj zámer tej otázky) ,či to už bude pozitívne alebo negatívne

Web

Re: odfajčené fety

Teorie o brutální modulační špičce je zřejmě nesmysl , vždyť slušný autozesilovač musí mít sofistikovanou
a provázanou  + blbovzdornou ochranu (y). Na vstupech se manipuluje s lo/ hi úrovní až několika V.
Kde tedy udělali soudruzi z BRD - W. G. chybu ? Nikde . Magnaty určitě patří k tomu lepšímu : 1. Německá preciznost  2. S. by neservisoval nic podřadného .

(upravil sinclair 28. 3. 2010 23:39)

Re: odfajčené fety

Magnaty jsou vesměs až na drobné výjimky ta nižší třída, ale někdo to holt opravovat musí.
Magnat sám nic nevyrábí, je to jen obchodní značka německého konsorcia RECOTON, je to kompletně všechno děláno v Číně a u některých levnějších kusů bych po otevření nejradši dovnitř nablil, jak prasácky je to uděláno.

K uvedené závadě, kdy se doslova roztrhají pouzdra všech fetů v měniči dochází zpravidla v situaci, kdy máte puštěnou muziku a startujete vůz. Díky špatně opajcovaným čínským/korejským/ KIA494 a TL494 dojde při prudkém poklesu napětí k situaci, že řídící obvod otevře oba výstupy naplno. A je to. Mám to odsimulováno v dílně na výkonovém zdroji, se kterým zesilovače opravuju.
Příští destrukci jakkoliv výkonných fetů lze zabránit jen výměnou 494 za značkový typ od firmy Texas.

Web

Re: odfajčené fety

ďakujem za info.dobre vedieť...

fyzicky tie fety neboli zničené, dva boli šlus a dva chytené, ináč nezničené

Web

(upravil e-man 29. 3. 2010 16:34)

Re: odfajčené fety

S Magnaty jsem zatím nepřišel fyzicky do styku - teď vidím , že naštěstí . Naivní spojení BRD = kvalita asi nalákalo
dost kupců . Příklad z naší firmy - ještě před dvěma roky jsme brali komponenty právě z BRD - perfektní .
Z důvodu konkurenceschopnosti jsme začali brát ze země s největším počtem obyvatel . Děs a hrůza , ale cena
zlomková . O kvalitě může hovořit jen masochista , který navíc nepoznal dřívější produkci . Tohle je ale proces
který běží všude . Já ji nazývám doba šmejdová . Šťastný každý , kdo se toho neúčastní .Když si známí stěžují
že jim spotřebič ( často několikrát reklamovaný) stěží přežije záruční dobu říkám : A co by prodávali , kdyby to
fungovalo bez problémů ? To co napsal Sinclair jsou pro mě velmi zajímavé praktické zkušenosti , které běžný
zákazník nemá k dispozíci a je v blaženosti z echt deustche kvalitatsprodukt - do chvíle , než mu to střelí .
Promiňte mi dlouhý příspěvek , ale na krátký nemám čas . Díky za poučné info .

Re: odfajčené fety

Ty nejlevnější Magnaty a Macy mají v rukou tunerů-soplů životnost přibližně měsíc, než to buď upečou, nebo v tom prostě něco střelí jako ve výše uvedeném případě. Odcházejí i zesilovače v instalacích umírněných majitelů, protože dotyčné zesilovače jsou sestaveny ze součástek, se kterými já bych ani nebastlil. Prakticky ani koncové tranzistory, ani měničové fety a koneckonců i tak obyčejné tranzistory, jako jsou 2SA1015/2SC1815 nejsou originály, jsou to jen přibližné kopie dělané v Číně, elektrolyty exotických značek nevyjímaje, stejně jako operační zesilovače.
Odcházejí v tom i takový blbosti, jako Zenerovy diody a podobně. Za časů Tesly nepamatuju, že bych narazil na vysloveně do zkratu probitý elektrolyt, u těchto čínských hajzlů je to dost běžný jev.

Když se člověk dívá na schémata těch autozesilovačů, tak být to osazeno slušným materiálem, bude to i velmi slušně hrát a mít životnost, přesahující životnost vozu. Ovšem s tímhle hajzlem, ze kterého je to sestaveno, se vůbec divím, že to funguje a leckdy přežije o tři měsíce záruční dobu...
Souvisí to s dnešním /a čínským/ trendem co nejlaciněji vyrobit a co nejdráž prodat. Když vezmu v potaz cenu zesilovače Magnat Rock 400, která byla tuším okolo 2.500Kč, tak mi vychází po odečtení všech marží, cla, dopravného a zisku výrobce cena všech součástek zesilovače tak na stokorunu...

V dnešní době vychází technicky a kvalitativně nejlíp řešení, kdy se zakoupí starší či porouchaný autozesilovač, přeosadí se slušným materiálem, koncové stupně se nastaví místo tvrdého Bčka do AB třídy s rozumným klidovým proudem a výsledek je naprosto jiná káva, než nový zesilovač daleko vyšší třídy, nebo renomovanější značky.
Už jsem tuhle proceduru dělal mockrát a ani nejstarší z takto repasovaných zesilovačů se mi nevrátil a všechny zatím pracují k plné spokojenosti majitelů. Navíc je možno při takovéto repasi udělat i úpravy, které výrobce sám z finančních důvodů udělat nemohl či nechtěl.

Web

Re: odfajčené fety

Jak je na tom kvalitativně The Rock 600?

(upravil right13 29. 3. 2010 18:00)

Re: odfajčené fety

kvalitu súčiastok som nezisťoval. kondenzátory boli žlté a niesli logo filipsu , ostatné nejaké žlté,asi fólia. koncáky, klasický biely humusný popis ,tak isto ako aj diody. odfajčené fety niesli logo ST,ale také škaredé,ako aj ostané IO. to čo som tam dával bude možnože originál. ani srnky netušia. na púzdre bol pekný popis ako by mal byť...šak uvidíme.


P.S. konštruktéri a dizajnéri to snáď s ním nemysleli vážne. totiž- tam kde by mal byť vrch zosilňovača nesúci logo MAGNAT je spodná spojová strana dosky a súčiastky sú dole hlavou, chcel som tam namontovať ventilátor.aspon 4-6cm nech to trošku chladí,no hovno hovno zlatá rybka akvárium nebude

Web

(upravil e-man 29. 3. 2010 19:16)

Re: odfajčené fety

Jako rekreační elektronik jsem asi po roce od koupě otevřel 100hz OVP a naměřil asi pětinový úbytek filtrace i dalších kondů.
Nelenil jsem a nahradil je Nipon chemi - con . Tahle prevence přinesla zatím šestiletý bezproblémový provoz .
Ono když to střelí následné škody na procáku ,X-boxu nebo jak se to nazývá ukončí přístroji život nebo v lepším případě solidně vyluxují peněženku . U zesilovačů totež . Pokud koupím něco z Aukra - zaměřuji se na 80-
sátá léta a pokud tam není nějaká velká závada nemám moc co dělat . Sanyo kondíky po TŘICETI letech nemají
úbytek kapacity , poťáky max. zaprášené , nevydřené , přepínače jedou jak zamlada , konektory bez přechoďáku .
Budiče i koncáky v desítkách Mhz dělají hezké výšky , no není to radost ? Poctivá produkce , tím samo netvrdím ,
že s použitím dnešního značkového kvalitního materiálu není možný týž nebo lepší výsledek .
Z Aukra mám i zmíněný autozes Kenwood s odprásklým měničem . Jsou tam lo-sat trandy , zatím jsem dohledal
pnp , pokud se někomu povalují 2sd1062 rád vás jich zbavím . Mám akorát Bdt 87/88 uváděné jako switch ,
ale U sat mají trojnásobné a myslím , že pokud bych je použil , šla by asi účinnost dost dolů . pokud neuspěju ,
mám připravenou " nouzovou " variantu s SGéčkem cool.

Re: odfajčené fety

e-man a týmto elaborátom si nám chcel k téme čo povedať?

(upravil e-man 29. 3. 2010 19:41)

Re: odfajčené fety

Myslíš 14 nebo 18 ?  Ber to jako zamyšlení nad otázkou kvality komponentů - vím, že myšlení bolí .