Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Jde upravit výst. impedance zesilovače?

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 33 z 33]

Re: Jde upravit výst. impedance zesilovače?

Ale jen si hrej, ale pak se nediv, varovali jsme tě smile Dodělej tam co ti říkal opamp..

Některé zkušenosti jsou holt nepřenosné....

Web

(upravil paul1 21. 3. 2010 11:10)

Re: Jde upravit výst. impedance zesilovače?

Nebudu stavět jiný koncáky, mám to už hotové, zabudované. Pokud je teda šance, že to bude fungovat k mojí spokojenosti.
Přidal jsem rezistory 175Ω do bází jak radil Opamp (odpory 150Ω jsem v šuplíku nenašel) a klidový proud se zmenšil na 9,5mA. Předepsaných 20mA tam teď nejde nastavit ani tím trimrem.
Budu muset "posílit" pojistky, včera jak jsem vypnul pájku, tak vzniklý lupanec spálil obě 1A pojistky v levém kanále. (Proč ty v pravém vydržely????)
Celkově zesilovač docela hodně chytá rušení od síťových vypínačů v místnosti. I při vypnutí lampičky to byla herda jak sviňa.

Edit: není možné, že autor zesilovače nepřítomností těch bázových odporů obešel nějakou jinou nectnost tohohle zapojení? Přece když umí navrhnout zesilovač, tak si musel všimnout, že mu tam ty odpory schází.

Re: Jde upravit výst. impedance zesilovače?

Měl jsi tam hlavně dát ten integrační článek na vstup. To strašný lupání a pálení pojistek zřejmě ukazuje na nestabilitu.

Pokud je kliďák moc malý, zvětši trochu odpor v serii s diodou. Nebo zkus místo něj dát druhou diodu a tepelně ji svaž pro změnu s Q2. Pokud bude kliďák pro změnu přílišný, dáš odpor paralelně k oběma diodám (tedy mezi báze Q1, Q2).

Web

(upravil paul1 21. 3. 2010 12:00)

Re: Jde upravit výst. impedance zesilovače?

Ano ano, zrovna si to zkouším v Multisimu.
Tak nějak jsem ze Tvého příspěvku vyhodnotil, že ty bázové odpory jsou nejdůležitější.

To rušení se tam nejspíš dostává vstupem ne? Co kdybych dal ten filtr za předzesilovač, ještě před regulátor balance? Odtam vede na vstup koncáku už jen 10cm stíněný kablík. Je to tak pro mě prostorově výhodnější, přímo na vstup koncáku se pájkou blbě dostanu.

Re: Jde upravit výst. impedance zesilovače?

Aspoň ten koďan proti zemi ať je přímo u operáku.

Web

Re: Jde upravit výst. impedance zesilovače?

Nakonec sem tam vtěsnal celý ten článek - za vstupní kondenzátor 20k odpor a od vstupu o.z. 100p na zem.
Vypnul jsem pájku a nic nezhořelo, ještě budu testovat.


S těmi odpory v bázích Q3 a Q4 je nastavení klidového proudu moc skokové, (pokusničím v Multisimu)
na 30Ω rozsahu (150-180Ω) je rozdíl 17uA-3,5A.
Bez bázových odporů je při rozsahu regulace 70Ω (R3=80 - 150Ω), proud 2 - 700mA.
Není to důvod, proč je tam autor nedal?

Re: Jde upravit výst. impedance zesilovače?

http://www.angelfire.com/sd/paulkemble/sound8h.html  smile

Web

Re: Jde upravit výst. impedance zesilovače?

reebe, ještě Ty ho naváděj hmm

paul1 - důvod to je a není. Ono celý to zapojení koncovýho stupně je vlastně blbě. Bez těch odporů se jedna chyba kompenzuje druhou chybou.
Ale pokud to má chodit rozumně, ty odpory mezi B-E tam mají být. Skokovost je vlastně OK - znamená velké proudové zesílení koncového stupně. Je nutno použít trimr.

Kdyžtak ty odpory zvětši třeba i na 470R, pokud se Ti to jinak nepovede umravnit, v tomhle zapojení pro malé výkony to není tragické, ale pamatuj si do budoucna, že tranzistoru musí být dány podmínky nejen pro otevření, ale i pro rychlé zavření, jinak hrozí zničení celýho koncovýho stupně tzv. příčným proudem. Čím rychlejší a výkonnější zesilovač, tím menší odpor nutno volit.

Web

Re: Jde upravit výst. impedance zesilovače?

už mlčím uui

Web

Re: Jde upravit výst. impedance zesilovače?

peace smile

Web

(upravil paul1 21. 3. 2010 23:40)

Re: Jde upravit výst. impedance zesilovače?

Tak jsem to nakonec tak nějak nastavil, jeden kanál 21mA, druhý 24mA. Dalo to fachu, snad to už nikam neuhne.
Kromě toho, že to teď víc hřeje, sem si žádné změny nevšiml.
Už to nechám tak.
Mám tady dát schéma se všema úpravama, nebo raději ani néé?
Láká mě stavba něčeho lepšího (tak 30W) s mosfetovým koncem, rád bych porovnal zvuk. Musím dodat, že mi jde hlavně o kvalitní tichý poslech.
Bez Vaší pomoci bych byl ztracen! Díííky!!!!

Re: Jde upravit výst. impedance zesilovače?

paule, než se do něčeho pustíš, pročti si prosímtě Koutek hanby v této sekci, zejména pokud Tě lákají MOSFETy!!! Ať tu nemáme za chvíli další zoufalej thread smile

Web

Re: Jde upravit výst. impedance zesilovače?

Tak dílo je hotovo, díky moc všem, kteří se nedali odradit mými debilními dotazy.
Je mi jasné, že můj laický přístup k některým základním věcem vyvolává u Vás odborníků tak maximálně pobavení, proto chci poprosit, abyste mě na případné fó-pa zavčasu upozornili, abych stihl včas zahladit stopy.

Jenom síťový vypínač se už nikam nevešel :| ...

http://s4.postimg.cc/46k93vlq1/5480_zesilovae3.jpg http://s4.postimg.cc/57kht02pl/5480_zesilovae2.jpg

Příspěvky [21 až 33 z 33]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Jde upravit výst. impedance zesilovače?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£