Re: Odměření frekvenčky

No pak to oznacis takhle: http://merkur_sound.sweb.cz//impulse.jpg
Mel bys videt jasny dalsi zakmit, pred ktery das konec okna.

Ale jak na to tvoje mereni koukam, neco mas spatne, protoze to mas malo vybuzeny jen 6mV, moje mereni je jak vidis cca 300mV. Asi dej line in "vic".

Re: Odměření frekvenčky

Hanzs, to čo si mu poradil je meranie šumom a jeho konverzia na impulz. MEranie impulzom sa dá voliť priamo a je tam na výber celý rad parametrov. Made 001 pozri si podrobnejšie ten návod, je to naozaj triviálne.  Zmeranie impulzky a preklopenie na FR nie je nič mimoriadne. Ťažšie je správne zmerať fázu.

Re: Odměření frekvenčky

godz: no ja bych rekl, ze je to jedno. Podstatny je, aby to rozchodil, aby to fungovalo jak ma. Pak si s tim uz muze hrat jak chce.

Re: Odměření frekvenčky

zkouším LAB a chci se ujistit,že mi to neukazuje totalní nesmysly. microfon Logitech(dialog 320) v "integrovanem" mic inu zakladni desky, repro Hertz ES 300D (2civka 12"),uzavřenka cca 20l,
1. 65k vzorků ,vzdlenost mic. cca 10cm ,nezaskrtnuty dualchanel (s Dualchanel  to ukazuje jen rovne čary)
2. 131k zorků ,  -II-
3. 65k, mic 30cm

http://s4.postimg.cc/9bushjqyh/2132_f_h300.jpg

nezda se mi vubec ze by ta frekvencka byla tak hladka,(necekam ze by to merilo nejak odspoda,velikost okna bude mizerna,a neim kde ji nastavit podle tech vzdaleností) impulska se nezda tak spatna.

(upravil MaBat 18. 3. 2010 11:44)

Re: Odměření frekvenčky

Ty si dobrej, "velikost okna bude mizerna"... - to je zakladni parametr, ovlivnujici vysledek. Cim bliz jsi repraku, tim slabsi maji odrazy vliv, pri par cm nemusis omezovat okno vubec (rika se tomu mereni "near field", jeho omezeni je v tom, ze plati jen na dostatecne nizkych frekvencich, danych mj. rozmerem zdroje - typicky okolo 500Hz, a neni v nem "baffle step").

Ted mas nastavene okno cca 2 ms a to si jeste nejsem jistej, jestli od zacatku impulsu...
Pri mereni dal od repraku se pak konec okna nastavuje pred prvni odraz, kterej bys mel pak na ty impulsce bezpecne identifikovat. Ale tohle vsechno je tady ruzne popsany uz asi 100x.

Re: Odměření frekvenčky

Už to celkem chodí. Jen teda i po přidání  kalibračního souboru checkfonu mi LSPLab neukazuje správné hodnoty SPL. Nevíte proč?

Re: Odměření frekvenčky

Máš na mysli, že výškáč s katalogovou hodnotou 90dB, se ti zobrazí jako třeba 0 nebo 110dB - hodně vzdálená hodnota? Absolutní akustický tlak u mikrofonů, které ode mě lidi mají, není kalibrován... zatím. Ona to totiž není prdel smile.

Web

(upravil made001 22. 3. 2010 11:56)

Re: Odměření frekvenčky

Přesně to jsem myslel. Ale o správné hodnoty SPL ani tak nejde, hlavně o tu křivku.
Pořád to není ono. Impulska vypadá takto, nevíte prosím někdo, co mám nastavené špatně, že je tak zašuměná?
http://img441.imageshack.us/img441/3392/beznzvutl.png
Děkuju za rady

Re: Odměření frekvenčky

made001: no jak uz jsem psal vys, zaumela je proto, ze je to malo vybuzeny. Elektretova kapsle i bez vnejsiho predzesilovace pripojena do line-in vstupu mi dela kolem 100mV vybuzeni v Arte. Takze ja bych si tipnul, ze ti poradne nechodi ten predzesilovac, muzes to zkusit i bez nej, abys to vyloucil nebo potvrdil.

Re: Odměření frekvenčky

Taky si pohlídej vzorkovací frekvenci a bitovou hloubku v LSP a ve Win. Musí být nastaveno stejně.. wink

Web

(upravil made001 22. 3. 2010 19:11)

Re: Odměření frekvenčky

Zesilovač by měl  být OK, zisk 20dB, teď jsem to zkoušel. Co se týče vybuzení, tak ikdyž tomu fakt dám, vysledek je pořád stejný. Vzorkovací frekvence stejné  mám. Opravdu už nevím, ale jednu dobu to běželo.

EDIT: impulska je sice zašuměná, ale výsledek je shodný s měřením, který mi dělal známý, co má aparaturu zkalibrovanou. Můžete někdo pls hodit sem svoji impulsku, ať vidím rozdíl. díky

Re: Odměření frekvenčky

made001: ta v prispevku #21 ti nestaci?

Re: Odměření frekvenčky

aha, na ní jsem zapomněl. V tom případě má ta moje od ní  daleko.  Co  se šumu týče.

Re: Odměření frekvenčky

Na středním vodiči mikrofonu máš + nebo -9V?

Web

Re: Odměření frekvenčky

+9V

Re: Odměření frekvenčky

Při měření máš výstupní napětí zesilovače jaké? Měřeno sinem 100Hz, odpojený reprák, generátor v LABu.

Web

Re: Odměření frekvenčky

cca 1Vrms

(upravil check 25. 3. 2010 19:36)

Re: Odměření frekvenčky

Tak přidej vstupu, abys byl v ukazatelu LABu zelený při měření. Co máš za zvukovku?

Web

Re: Odměření frekvenčky

Ten mám téměř na max.

Re: Odměření frekvenčky

A úroveň při měření ti to ukazuje jakou?

Web