1

(12 odpovědí, posláno do Koutek pro začátečníky a méně zdatné)

V mém případě u modulů SPV250P+ pomohlo od brumu i zesílení plošného spoje Cu drátem prům.2mm– propojka země mezi dvojicemi filtračních elytů 10m.

http://www.imageworld.sk/images/4ixmaasw371ojg4ksrpx.jpg http://www.imageworld.sk/images/t02hjpu8yq4sc5uvru8r.jpg

2

(48 odpovědí, posláno do Nezařaditelné)

Přemýšlel jsem, jestli mám k tvé poznámce o poslechu internetového rádia nějak reagovat hmm2
Ve vedlejším linku o poslechu jazzové muziky, máš též pochybnosti

Berme to tak, že zvukový formát mp3 tady bude už napořád, s tímto dilema se musíš vnitřně vyrovnat sám. Na webu podobné téma už kdysi probíhalo - komprimovaná hudba versus maximální kvalita.
Vyjádřím tedy svůj názor na problematiku;
Z mého úhlu pohledu jsou ortodoxní hifisti a zastánci dokonalého zvukového řetězce nějakým způsobem ochuzeni. Budou sice poslouchat hudbu v nejvyšší kvalitě, kterou si na nějakém nosiči koupí, ale! na všechnu zajímavou muziku všech možných žánrů peníze mít nebudou…
Jsem aktivní muzikant cca 48 roků, čili na otázku „poslech hudby“ se dívám více komplexněji. Při poslechu jakékoliv pro mě zajímavé muziky – vnitřně rozebírám skladbu, nápady, kompozici, harmonii, aranžmá, jak je tam „husto“ v notách, jestli bych to ve svém partu zahrál atd., apod.
Ikdyž je mi přes šedesát, nové směry, alternativy hudby mě zajímají a vyhledávám je všude možně. Jistě uznáš, že to bude téměř vždy v nějakém komprimovaném formátu.
Na druhou stranu, v domácí diskografii mám cca tři tisíce CD (nikoliv mp3), o kvalitní nekomprimovaný poslech nouze není.
Kdybychom to ovšem brali do puntíku, už digitalizace samotného CD je první průser…
Samozřejmě nechci zvukovou problematiku bagatelizovat, ale je potřeba se na věc dívat i s jistým nadhledem, kompromisem. Svůj zvukový řetězec mám vždy v dobré kvalitě, na to jsem celkem pedant. Kdybys bydlel poblíž, můžeš přijet ke mně na návštěvu pro trochu poslechu a posouzení smile

3

(38 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Je úplně jedno, jakými elektronkami preamp osadíš. Záleží, jestli bude předzesilovač pro kytaru, sólovou kytary, nebo jak jsem si jej přizpůsoboval pro své baskytarové aparáty. A není to bůhvíjaké speciální schéma, vycházel jsem od klasiků Mashall, Fender či Mesa-Boogie. Posledně jmenovaný M-B vyráběl i téměř laboratorní preampy s mnoha přepínači v katodách elektronek pro změny poměrů RC k různým barvám zvuku – např. Mark IV Preamp Section.
https://imagesharing.com/uploads/4869ede66dd88785c415e1a3e1bd7af81747a47b.gif

Eletronky 12AX7/ECC83 mají velké zesílení, čili zvuk umí být Drive, agresivní. 12AU7/ECC82 je ve stejném obvodovém zapojení poněkud „pomalejší“, ale zase dává větší výstupní napětí. Je potřeba si s tím celkově pohrát a vyzkoušet různé kombinace, i s napájecím napětím, signálový výstup od katody nebo taky z anody (vazební kondenzátory 400V!)
Tzv. můj preamp jsem dělal jak samostatný modul, tak většinou jej instaloval do komplet hybridních nástrojových zesilovačů. Duální triody jsem použil různé, krom výše uvedených taky 12AT7, 12AY7, 7025WA, 7025WC. Po malé změně v patici i triody 6CC41 a ještě lépe identické 6N2P.
Výborné zvukové výsledky v nástrojových zesilovačích - zde zejména pro baskytary – jsou s preampem v kombinaci pasiv/aktiv, kde regulace basy – výšky jsou zařazeny ve zpětné vazbě elektronky.
https://imagesharing.com/uploads/20200712/7bb7d1a5b8d7352bd759eb43b4995ea6d0934f54.jpg

4

(129 odpovědí, posláno do Návrh, měření, software)

http://www.imageworld.sk/images/buusnk6k5j6ckpnial5.jpg

..trafa mám z tlampačů ARS432, které bývaly dříve instalovány i ve fabrikách ve výrobních halách.

5

(48 odpovědí, posláno do Nezařaditelné)

Únava z poslechu hudby? To snad jen když zvučím na akci tři punkové kapely za večer a sound musí mít pořádné grády. Ano, to pak nad ránem jedu s aparaturou domů bez puštěného rádia v kabině.
Ale, stejně jsem zvyklý každý večer usínat se sluchátky na uších při velmi tichém poslechu jazzu, ambient music nebo klasické hudby.
Teď od dubna jsem čerstvě v důchodu, tedy přesněji řečeno ještě necelých pět měsíců do legálního důchodu na Prac. Úřadě. Když jsem na konci ledna dostal výpověď (po domluvě s odstupným, páž je velký úbytek práce), říkal jsem si: „no, to je skvělé, jaro a léto už nemusím chodit do práce, mohu se muzice a zvukařině věnovat naplno“… ale již za měsíc – hov.no, hov.no zlatá rybko! Totálně po kšeftech, řekl bych nejméně do konce roku.

Takže, co s nečekaně volným časem?
Práce okolo chalupy a postupný úklid v dílnách elektro, to je jasné.
Údržba PA, kontrola veškeré kabeláže apod.
Pravidelné výjezdy na horském kole do terénu, nejčastěji Beskydy.
Ovšem především mě zajímá mé celoživotní hobby – muzika a s tím spojený dobrý zvuk!

HiFi Biamping z PA komponentů v pracovně.
Co by muzikant a zvukař, se pohybuji zejména v oblasti PA reproduktorů a uskutečnit projekt – domácí hifi v biampingovém provedení s PA reproduktory – šel vcelku snadno, především udělat veškerou propojovací kabeláž. Z analogové PA režie mi ještě zůstaly některé komponenty, které právě u tohoto projektu našly uplatnění. Jedná se o dbx Stereo 2-Way Crossover, plynule přeladitelná výhybka, dělící frekvence 24dB/okt. a dbx 215 Graphic Equalizer. 
Reprosoustavy 2x10+1“, jsou nyní osazeny 2x Eminence Deltalite 2510-II a driverem B&C DE 250 na zvukovodu RCF HF94 s pasivní výhybkou fd=1,5kHz.
http://www.imageworld.sk/images/pxcai5dejxxkjw3eoie5_thumb.jpg

Stejně tak mám vyzkoušené patnáctkové soustavy: RCF MB15N401 + RCF ND840 + RCF HF96
http://www.imageworld.sk/images/zl4deuxbjvndrym5ov0_thumb.jpg

Subwoofery FH-1 s reproduktory EVM-18 B umístěny v rozích pokoje
Použité zesilovače jsou na bázi modifikací Leach Amp s výkony 2x 300W a 2x 400W, v tomto případě s vypojenými korekcemi.

Signálové komponenty:
Technics CD Player SL-PS770A
Technics Stereo Deck RS-AZ7
Receiver Tesla 816A Hifi nebo Tuner 3606A
DVB-T, DVB-T2, čs. radiové stanice
Humax F1-CI, satelitní rádiové stanice, předvolby převážně s vážnou hudbou
Hama DIT2100MSBT, komponent internetového rádia
http://www.imageworld.sk/images/8nqewejxof2ldeelt4y_thumb.jpg http://www.imageworld.sk/images/r8pmk4kvimbvvm3zyzg_thumb.jpg http://www.imageworld.sk/images/j5jbztvxsbvcjferkyz5_thumb.jpg

Internetové rádio mám teprve dva týdny, komponent zapadá dobře v sestavě. Možnosti příjmu internetového rádia nepřeberné, zvukově slušné. FM pásmo tady neřeším, přímé srovnání stran citlivosti příjmu s klasickým analogovým receivrem nesnese.

Signály jsou přivedeny do vstupů Customworks Remote Control s dálkovým ovládáním přepínačů.
Variabilita nastavení zvuků je výborná, kdykoliv ku obrazu svému lze doladit, nastavit sound…
Dělící kmitočet nastavený na crossoveru fd=90Hz.
Poměry intenzity zesilovačů basů a středovýšek - dle libosti nastavit Volume, nebo přímo crossoverem korigovat výstupy Gain kanálů. Vstupními Gain potenciometry lze účinně regulovat jak vstupní intenzitu signálů, tak i balance.
Referenční nastavení zvukového řetězce je pro mě hudba z CD přehrávače, nic z mp3. Equalizer je Bypass.
Zvuk určitě neunavuje, soustava umí hrát i hodně potichu. V žádném případě se nejedná o kravál, bohatě předimenzovaný výkon na tak malý prostor slouží především na vykrytí signálových špiček.
Upozorňuji, že charakteristiku zvukové soustavy změřenu nemám. Proceduru měření neumím a znalcům v oboru se ke mně dojet měřit nechce.

..a je co poslouchat..
http://www.imageworld.sk/images/yhl6jqo1p3utpunc7chv_thumb.jpg

6

(20 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Vysvětlení je docela prosté;
Vrábelské mixpulty byly původně osazované integrovanými obvody MAA501, MAA502 (orig IO mí709)
V datašitu uvidíš, že k obvodům MAA501, 502 je nutná vnitřní i vnější kmitočtová kompenzace.
V mé předělávce mixpultu jsou použity obvody MAC156, MAB356 a klasiky MAA741, všechny s vývody do kulaté patice a všechny bez nutnosti použití přídavných kompenzací. Proto jsem keramiky s plošňáků vyházel.
Co se týká nastavení jednotlivých vstupů. Integráče MAB, MAC mají větší zasilovací činitel, měly by se sjednotit citlivosti všech šavlí, proto jsem provedl měření výstupního napětí za pomoci signálního generátoru. Ale nevzpomínám, že by byly nějaké dramatické rozdíly. Zpětnovazební odpory jsem neměnil, nic nekmitalo…

7

(8 odpovědí, posláno do Bazar)

poslal jsem sz

8

(8 odpovědí, posláno do Bazar)

Lojzku, měnit určitě nechci. Různých reproduktorů mám kvanta, pouze prodej...

9

(8 odpovědí, posláno do Bazar)

https://i.postimg.cc/RWZVNMWL/2434879.jpg https://i.postimg.cc/v1pQqf30/2434880.jpg https://i.postimg.cc/phzPgrSR/2434881.jpg https://i.postimg.cc/PvHdhhGZ/2434882.jpg

Reproduktory nemají označení – čistokrevná Čína.  Co vím, osazovali se, či osazují do boxů Omnitronic BX2550, BX1550. Parametry beden si vygůglíš.

10

(8 odpovědí, posláno do Bazar)

Mám doma 2ks 15" reproduktorů, které byly původně v boxech Omnitronic ihned vyměněny za jiné. Takže v podstatě jsou nepoužité, pouze vyzkoušené. Mně jsou na nic, do auta téměř ideální subbasy.

Honzo, z mého pohledu na věc ti tranzistorové korekce BA-100 mohu jen doporučit.
Čas od času zapojuji zesilovač BA-200, který je osazen s těmito tranzistorovými korekcemi do zvukového řetězce. A vždy mi to hýbne ušima – pěkný, teplý zvuk…
Těch korektorů s různými integrači mám nadělaných spoustu, jistěže, zvukově výborné, rychlé, dynamické.
BA-100 trannzistorové, jakoby byly pomalejší, usedlejší, kultivovaný zvuk. Nevím, jak bych to přesněji specifikoval, jsou prostě svým soundem odlišné, a vlastně i celý zesilovač BA-200 s koncovými tranzistory 4x KD503.
Netuším, jestli ještě někdo krom mě, dal tento zesilovač komplet do chodu…

Taky bych rád viděl a slyšel Jawisovy bedny na živo.
Nemám to do Streženic moc daleko...

13

(144 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

...video je bezvadné;
Dnes bychom všechny suby naskládali pod podium;
Na zdi visí AKR 153 ?

14

(172 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Michale, už nyní to vypadá výborně yikes
Jak pojedu kolem Opavy určitě bych se rád na chvíli u tebe k poslechu i pokecu zastavil smile

15

(8 odpovědí, posláno do Zesilovače, receivery)

Prohlédl jsem projekt na odkazu, pěkně udělané (na rozdíl od mé práce) a jistě i dobře funguje.
Kdysi jsem zde na webu prezentoval stavbu LEACH, version JAWIS, u kterého mám udělané vlastně něco podobného. Na rozdíl od projektu z odkazu, je to v mém případě i s dálkovým ovládáním přepínače vstupů a ovládání celkové hlasitosti – motorizovaný Alps.
Moduly jsou od Customworks, později jsem do krabice doplnil ještě bufer, který umí být i slušným sluchátkovým zesilovačem. Návrh buferu včetně desky je od člena nalimko33.
Napětí do krabice je přivedeno z Leach zesilovače.

https://i.postimg.cc/zLDK24XG/2361729.jpg https://i.postimg.cc/z3HWQC5K/2361730.jpg https://i.postimg.cc/tY0PGsCf/2361731.jpg https://i.postimg.cc/w7hNq91B/2361732.jpg
https://i.postimg.cc/3yb4SRct/2361733.jpg https://i.postimg.cc/VSN0WMDS/2361734.jpg

Více fotek ze stavby je zde:
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=18593

16

(172 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

... začínám mít z toho měření beden deprese lol

Popis, manuál měření je ale bezvadný;

17

(1 odpovědí, posláno do Nezařaditelné)

..poslal jsem ti zprávu;

18

(86 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

..mám na paměti, zatím jsou zcela nové reproduktory v bednách nerozehrané. Až si to sedne, ustálí... hmm2

19

(86 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Včera jsem prvně použil při live zvučení kapel Fullrange Bi-Amping 15 + 1,4“. Byl jsem lehce nervózní, jaký zvuk se z toho vyklube. Jistěže doma jsem měl natrénováno (bez subwooferů), jaké poměry hlasitosti jednotlivých pásem nastavit na zesilovačích, či Gainy na DSP, včetně dělení frekvencí na DSP a jaký který filtr použít. Dělící frekvenci mám nyní nastavenu 1kHz a od subů 90Hz
Na místo produkce jsem jel o něco dříve s časovou rezervou, abych si v klidu prověřil zvuk
alespoň z mp3 přehrávače do PA.
Zvučil jsem tři kapely, z toho první folkově akusticky laděná. To byl prubířský kámen, kdy mě ta změna v koncepci zahýbala ušima. V každém případě vnímám zvukový rozdíl oproti fullrange s pasivní výhybkou. Pocitově bych to vyjádřil – taková krystalická čistota, zprvu až nepřirozené, než si mozek na změnu přivykl. Další kapela byla tvrdého ražení, hromada obdélníků od kytar, tam jsem korigoval na EQ výšky, ale jen drobně. Asi byl zvuk celkově dobrý, po koncertě mě nezávisle na sobě vyjádřili čtyři návštěvníci pochvalu za výborný, srozumitelný zvuk…
Měření pro Biamp variantu zatím nemám, ale mohu touto cestou poděkovat Petrovi pet007, jenž mě do mailu nasměroval, co k měření potřebuji, jak se problematikou prokousat. Prozatím jsem se daleko nedostal, pouze v týdnu koupil měřící mikrofon
https://www.thomann.de/cz/superlux_ecm9 … arch_prv_7
.. a zvukovou kartu
https://www.thomann.de/cz/behringer_u_p … c204hd.htm
Objednávka u Thomann byla větší, zároveň jsem pro novou koncepci pořídil stativy s klikou
https://www.thomann.de/cz/adam_hall_swu … arch_prv_0
..taky čtyřžilový kabel pro biamp
https://www.thomann.de/cz/the_sssnake_ssk_425_bk.htm

Taky jsem měl dilema, jestli Bi-Amping dotáhnout do řešení - komplet RCF.
Čili v týdnu jsem ještě přeosadil bedny čerstvě zakoupenými reproduktory MB15N401, což není zrovna malá položka lol.

Takže včera jsem zvučil tři kapely s novými Bi-amp trapez boxy osazenými reproduktory RCF MB15N401 + RCF ND940 + RCF HF99 smile
https://i.postimg.cc/sG4X5gdf/2357621.jpg

20

(172 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Měřící mikrofon a příslušný software si pořídím, abych byl taky in lol

Ale připadá mi to stejně podobná diskuze, jako cirkus u sluchátkových mudrlantů na všech možných forumech. Ta či ona sluchátka – vzdušnější, basovější, výškovější,  a podobné výplody o vyrovnanější, nevyrovnanější charakteristice. Přitom nikdo z těchto zasvěcenců nemá certifikát o charakteristice svých slechů.

U reproduktorů, reproduktorových soustav, jistěže se snažím dodržet vše potřebné, už i tím že nešetřím na kvalitě komponentů.