1

(44 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Ono se to může zdát jako jasná tragedie, nicméně rozdíl 10 a 20 kHz je jedna oktáva. V běžné hudební nahrávce, live koncertu atd. se odehrává v celém spektru dostatečné množství informací na to, aby absence té dejmetomu necelé poslední oktávy byla nějak drastický problém...  v běžné hudební produkci je to tedy informace poměrně dobře oželitelná a člověk co slyší dejmetomu do 13kHz nepřichází vlastně o nic zásadního a hudba zůstává normálně poslouchatelná a vlastně dojem není nijak degradován. Před časem jsme toto zkoušeli, já končím na dejmetomu 16-17kHz, když jsem dal na nahrávku shelf na nějakých 13kHz, byla většina nahrávek stále prakticky plnohodnotně poslouchatelná a bez přímého okamžitého porovnání (vyp/zap shelfu) bych rozdíl nepostřehl, při 10kHz už mi přišel obecně rozdíl dost znát bez ohledu na styl nahrávky. Druhá částečně polehčující okolnost je ta, že to takto mají prakticky všichni že se stářím je práh slyšitelnosti níž a níž... navíc je to hodně závislé i na "odpočatosti" sluchu. Stačí být nějakou dobu v rušném prostředí, a po zbytek dne slyšíte totéž, co např. nějaký devadesátiletý děda (tohle si lze také poměrně dobře vyzkoušet na vlastní kůži... stačí pracovní den v kanclu s hudbou do sluchátek a pak pro mě většinou nic nad těch cca 12kHz do druhého dne víceméně neexistuje. Jak to pak vypadá po akci, kdy člověk stojí za pultem řvoucí rockové kapele raději ani nechci vědět).

2

(11 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Mám stejnou zkušenost... jak u MT152, tak i prodancové projekty od H.M. (10"emidelta+DE10 a nyní i pokusně 12HPL+DE12)... na všem z tohoto bylo nutno vršek ubrat, případně tlumit driver ve výhybce, jinak mi to přišlo nepřijemně ukřičené.

3

(11 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Taky jsem rád za reakci přímo od provozovatele aparátu wink

Ještě jedna věc co mě napadá... jak se to chová, když pro cardio máš jiný zesilovač než pro to co hraje dopředu (tím myslím případná odlišná latence různých digitálů)? Nebo je s tím nějak počítáno v pressetu? Nezkoušel jsi rozdíl, když běží jak měniče vyzařující vpřed i ty zpět na stejném zesilovači?

Mimochodem: NDM124 za mě super bedna. Malá, lehká a hodně jsem koukal kolik toho uhraje. Vzhledem k tomu, že to člověk stejně téměř vždy provozuje se suby, nebál bych se to vyměnit za své MT152.

4

(18 odpovědí, posláno do Dílna)

To vypadá dost dobře... vyrobit si toto by asi problém nebyl. Sice praktičností možná trošku horší (desku je třeba strkat "pod pilu" narozdíl od mafla s vodící lištou, který se jednoduše přiloží), samozřejmě je to pak už i samo o sobě prostorově náročnější oproti maflu na liště... ale s tím bych se snad nějak zvládl popasovat s příslibem vyšší přesnosti. Zkusím tedy zauvažovat i nad touto variantou. Ty vodící tyče a jim odpovídající lineární ložiska se dají nějak rozumně sehnat? Chtěl bych délku řezu minimálně 80cm, lépe 100cm, ideálně 125cm (aby se dalo řezat rovnou z celé koupené desky).

5

(18 odpovědí, posláno do Dílna)

Zdravím pánové, uvažuju nad tím, že bych si pořídil okružní pilu s vodící lištou. Máte někdo vyzkoušený nějakou konkrétní? Doteď jsem řezal obyčejným levným maflem Stanley podle hliníkového pravítka (kdy tedy pila v liště nedrží ve drážkách) a často ta přesnost řezu není dostatečná (především řez pod úhlem je problém a i dodržení 90° řezu po celé délce řezu není úplně bez chyby. Nechci kupovat pilu za nějaký velký tisíce, ale budu rád za jakékoliv rady.

Co třeba toto? https://www.dilna-zahrada.cz/d-metabo-k … EEEALw_wcB Má to smysl, nebo v téhle ceně po ničem ani koukat nemám?

Je mi jasné, že přesnosti jako ze stolní formátovací pily nedosáhnu... spíš mi jde o to, jestli je něco z téhle kategorie alespoň nějak použitelné a bude výsledek lepší, než při řezání obyčejnou pilou podle nějakého příložníku.

6

(17 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Ten NDL by mě případně lákal určitě víc, než ty plecháče... mám ho ve dvoupásmech v patnáctkové verzi, ale budu se muset podívat, co k tomu bude někde odladěné. Ta NDL88 vypadá, že určitě bude schopněší na basech, což ale není úplně to, co bych potřeboval a za tu vyšší cenu už by mi to asi nestálo a jak říkáš... pak by to určitě chtělo už i jiný driver atd. a cenově by to pak bylo už hodně mimo to, kde bych se chtěl pohybovat.

Ještě tu teď mám tip na dvě nebo tři kombinace s Beymou, které bych nejspíš i měl možnost si poslechnout. Deltalite a Kappalite jsem na prodance před časem poptával, protože je mají jako nedostupné a nebyli schopni říct kdy a jestli budou. Cena Beymy mi nepřijde nijak špatná... právě naopak (je teda pravda, že poslední ceník mám od p. Lohonky někdy z loňského jara). Když jsem řešil osazení 15" subwooferů, tak ve srovnatelné třídě byla ta 15P1000FeV2 prakticky nejlevnější. Podobně pak 12LX60 do menších subwooferů mi s tím co umí nepřijdou nijak drahé. Ty případné 12" do dvoupásma jsem u Beymy ještě příliš nestudoval... během víkendu se mi snad povede to napravit. Zatím jsem se soustředil na to B&C tak nějak ze setrvačnosti, ale držet se toho určitě za každou cenu nepotřebuju.

7

(17 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Máš pravdu! Koukám na web B&C a HPL řada už je ukončená... takže by to s tou dostupností (i do budoucna) mohl být problém. Zatím mám v sice v plánu jeden pár, na to by teď určitě někde skladem pár kusů bylo, ale výhledově pak možná i druhý, když se to osvědčí. Budu to tedy muset asi ještě přehodnotit...

8

(17 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Primárně to musí fungovat jako výkonější varianta k výše zmíněným 10" monitorům. S 1,4" driverem už se pak dostáváme do vod, kam se s ideou relativně nízkorozpočtových beden dostat nechci, to už pak míří ke "když už tak dám i o třídu lepší středobas" atd., a to mi už pak na mé účely nedává smysl. Navíc to beru tak, že v monitorech toho člověk stejně kolikrát musí dost vyřezat aby to nevazbilo, takže tam se z toho důvodu za nějakou extra super charkou honit za každou cenu taky nechci. Použití v PAčku berme až jako druhořadé a spíš příležitostné, na to mám primárně 15"+1,4" na CD horně.

9

(17 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Co mám zkušenosti jak své, tak převzaté, tak z Hubertových návrhů bylo téměř vždy lepší driver spíš dodatečně trochu utlumit... takže z toho, že bude driver tahat za krátký konec, bych velký strach neměl.

10

(17 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Díky za tip, ale 8" opravdu zatím nemám v plánu. Jak už jsem psal, vím, že to ideál nebude a určitě nečekám nic jako "hodně muziky za málo peněz". Nechci do toho ale ani investovat víc, než nakolik to pro mé použití dává smysl. Je mi jasné, že se dá postavit dvoupásmo, které bude mít mnohem méně kompromisů, ale investovat do takových momentálně vidím jako zbytečné (to už bych pak navíc zřejmě šel spíš cestou továrních beden než DIY).

11

(17 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Upřesním to, co od toho očekávám. Nečekám od toho zázraky, a nechci od toho něco, co to zjevně nemůže splnit. Nehledám hi-end dvoupásma, které nebudou mít kompromisy. Honit se za každou cenu, za co nejnižší děličkou by v tomto případě zřejmě skončilo zbytečně drahým osazením. Monitory s 8" určitě stavět nechci. Mám momentálně 10" s Emi Delta10 a DE10 na ME10 (taktéž podle Hubertova návrhu), pokud tedy verze s 12" bude hrát o něco lépe a více, budu spokojen. Nepotřebuju diametrálně odlišný level... prostě větší verzi těch 10". Nechci určitě vymýšlet od nuly nějaké nové, již neodladěné kombinace... proto se ptám "pouze" na případné zkušenosti s osazením popsaným výše, nebo něčím, co už je vymyšlené přibližně v této cenové kategorii.

12

(17 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Na jakém zvukovodu tam tu DE400 máš? Použitelnost v PA bez subů od toho nečekám.

13

(17 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Prosím o radu s následujícím: Válí se mi tu dva kusy 1" driverů B&C DE12 a už delší dobu uvažuju o stavbě 12" beden, pro které by se daly využít. Bude to sloužit jednak jako podiové monitory, druhak i jako menší alternativa k 15" satelitům do PA.

Tedy, má prosím někdo ověřenou nebo vyzkoušenou nějakou sestavu s tímto driverem? Chtěl bych určitě použít hornu, která půjde případně otočit o 90° (ME20, H100,...), chtěl bych stavět už hotový projekt vč. hotové pasivní výhybky, ideálně s výše uvedeným driverem. Středobas bych viděl něco jako B&C 12HPL76, ale nebráním se ani jinému v podobné kategorii.

Konkrétně ta sestava 12HPL76 + DE12 + ME20 je na Prodance od Huberta hotová, ale konkrétní zkušenost s tím nemám. Má to smysl stavět, nebo víte o nějaké lepší alternativě? Pokud by bylo nejhůř oželím i použití tohoto konkrétního driveru a použiju něco jiného, ale rád bych cenově zůstal v této kategorii. Přibližnou představu, co by se od sestavy za tyhle peníze dalo čekat mám a nechci jít s kvalitou příliš dolů, ale je pro mě i zbytečné jít někam nesmyslně vzhůru (tedy i cenově). Díky.

14

(1 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

S jiným osazením a s jinou výhybkou jde v podstatě o kompletně nový projekt. S tou univerzální výhybkou to pak prakticky postrádá šanci na úspěch... (nejen) třípásmo už je výrazně komplikovanější oproti dvoupásmu, kde bych v případě absolutní nouze a nízkých nároků na výsledek tu univerzální ještě s přivřenýma očima dokázal pochopit. U třípásma bych už čekal, že to člověk staví s nějakým vyšším očekáváním a v tu chvíli jde mix neověřeného osazení a uni crossoveru úplně proti. Střeďák (nebo i cokoliv jiného) pak může mít charakteristiku jakou chce, ale pokud tomu nebude přizpůsoben zbytek osazení a řešeno to komplexně jako celek, pak to bude vždy jen stavba s mizivou šancí na nějaký úžasný výsledek, který by stál za námahu a vynaložené finance.

15

(8 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Ani od výrazně dražších PA boxů často nemůžeš čekat 20kHz. Další věc je, co je vlastně "hraje/nehraje do 20kHz"... rovně? -3dB? -10dB? ... Vliv na to bude mít značně prostor, umístění a x dalších, čili dělat podobné soudy že to nehraje od-do bez nějakých konkrétních údajů nebo ideálně měření, je možná trochu zbytečný výkřik do tmy nehledě na to že možná očekáváš výsledek, který za tuhle cenu nabídnout nelze.

HD10 jsem měl, HD12 jsem měl, oboje za tu cenu úplně v pohodě bratelné. Jak jako jiný terminál? Jinak provedenou "misku", nebo jiné konektory?...

16

(7 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Já se obávám, že tímhle přístupem se akorát tak dopracuješ k mizerně hrajícímu a pochybně spolehlivému dvoupásmu s cenovkou srovnatelnou, ne-li vyšší, jako u nějaké entry-level (přesto lépe hrající) tovární bedny.

17

(8 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

4kHz je pořád vysoko...nad 3kHz to vždycky bude směrovat už hodně, nejlépe tedy alespoň 2-2,5kHz. Pokud to chceš dělat tak low-cost, že bez výhybky tak to raději fakt nedělej... to smysl prostě mít nebude, resp. nemá cenu tu pak moc řešit jestli osazení takové nebo o fous jiné, ten rozdíl bude zanedbatelný oproti tomu, kdyby se to udělalo pořádně. Jak píše Oťas... nějak to hrát bude vždycky, ale to, že s tim člověk vydrží spokojeně nějak dlouho je relativně málo pravděpodobné. Souhlasím i s tím, že odladěné věci na prodance budou mnohem lepší volba... ani bych se nebál jít k 15" subům do single 10" nebo 12" (samozřejmě záleží co za suby, co za 10" nebo 12", co nad to, čím se to bude pohánět,....) proměnných je milion a možností jak aparát poskládat podobné množství. Tvá nastíněná možnost mi bohužel nepřijde ani trochu šťastná... Už jen tím, že se začíná od hotové ozvučnice a řeší se co tam nacpat a co se tam musí vejít...to je prostě stavění baráku od střechy.

18

(8 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Výhybka je nezbytnost!!! Že je to "lepší", bych se raději ani neodvažoval někde napsat. Jako "lepší" bych pak označil variantu s odladěnou výhybkou na míru. Dále.... 6kHz je pro PA nesmyslně vysoko. Problém bude především to, že když středobas necháš hrát takto vysoko, bude hodně výrazně směrovat čím blíž půjdeš k dělicí frekvenci.

125L mi na 2x10 PAčko přijde skoro až zbytečně moc... při tvých rozměrech předku bude bedna docela hluboká, myslím, že by to sneslo i víc. Kdovíjak odspodu to tak jako tak nepůjde.

K těm výškáčům... na regulérní PA bych určitě neuvažoval o ničem jiném než driveru na horně. Ale počítej s vyšší cenou a pak i úvahou, jestli má vůbec smysl to řešit s takto levným osazením na středobasech. Z mého pohledu spíš celkově stavět takto low-cost PAčko ani moc nemá smysl, ale samozřejmě záleží jaké je použití, jak to kdo chce uchopit, a čemu ještě říká PA reprobox. Ono sice středobas za 800,- je hezká věc, ale ve výsledku tě taková bedna stejně vyjde za kus na 5-6 tisíc minimálně (něco stojí výhybka, něco stojí skelety a bižuterie kolem podle toho jak moc si s tím člověk vyhraje,....) a šance že to za tu cenu přehraje nějaký koupitelný hotový reprobox je ne vždy úplně vysoká.

EDIT: Ty 10" neznám, ale pokud chceš relativně "slušné" hobby PA 10" mrkni na Q369 od Hadexu, s ohledem na cenu to určitě není vyloženě průšvih.

19

(11 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Může to být fajn, ale asi bych se osobně přiklonil spíš k variantě 6ks menších 2x12" než 4ks tohoto. Bude to variabilnější, kardio z toho uděláš stejně tak, silnější "nekardio" cluster v případě potřeby taktéž (což v tomto případě nelze). Bude to sice o dvě bedny víc, ale klasická 2x12 bude určitě o něco menší i znatelně lehčí. Záleží také kdo a pro koho to provozuje... pokud to má kapela pro sebe, tak asi ví proč takto, a ví že to takto chce. Jsou ale umělci, kteří při kardiu mohou mít pocit, že to do lidí nehraje.

Jinak ten frontfill vypadá na EV ZLX12p.

EDIT: ještě když na to koukám... 4kanály, to znamená že dopředu to jede do 2x2ohm, dozadu do 2x4ohm. Vlastní zkušenost s FP1000q nemám, ale asi bych do toho nešel pokud by to nebyl origo LabGruppen. U Gisenu jsem z mnoha míst slyšel že do 2ohm není úplně zdravé to provozovat... ještě tak možná do 2,6 na dvou ze čtyř kanálů s přivřenýma očima.

I pokud by bylo k dispozici 6 kanálů zesilovače (předek do 4ohm každá bedna zvlášť, zadní repro dvou boxů paralelně do 4ohm) tak to zase dává prostor nějaké chybičce při drátování, kdy je nutné si dávat pozor, a propojovat paralelně pouze zadní, nikoliv i přední. Takto od stolu se to zdá jasné, ale z vlastní zkušenosti vím, že pak při rychlé stavbě se udělá chybička ani se neví jak. Prostě mi to přijde jako trošku nevariabilní, zbytečně omezující a v mnoha věcech "složité" řešení, které bych řešil klasickými suby raději.

20

(5 odpovědí, posláno do Projekty PA)

Oťasi, omlouvám se za způsobování závistí, určitě to sem nedávám jako "chlubící" příspěvek, ale hlavně pro inspiraci pro další stavitele. Samozřejmě mě těší, když se občas některými prvky, které na bednách dělám někdo další inspiruje a použije to také atd. ,stejně jako jsem se já inspiroval jinde a dával si v hlavě tu skládačku postupně dohromady. Spoustu (především ergonomických a praktických) věcí, které jsem různě okoukal si nyní nemůžu vynachválit a je to jeden z důvodů proč bych si z továrně vyráběných beden asi jen těžko vybíral big_smile 

To ladění určitě kompromis je, to jsem věděl od začátku. Prioritou byla minimalizace rozměrů. Low-cut pro toto mám bez subů prozatím na 40Hz a nezdá se že by to byl jakkoliv problém. Basů je tam subjektivně dostatek, ikdyž samozřejmě ty nejnižší frekvence chybí, ale k nějak extrémnímu poklesu pod laděním BR nedochází, nemám to změřeno, čili nevím co přesně se tam děje, ale opravdu to celkem odspodu funguje i takto. Zkoušel jsem to i úplně bez lowcut filtru a ani tak jsem se při testu v místnosti nebyl schopen dostat na takovou hlasitost, kdy by začaly prostestovat repra narozdíl od tolerance mých uší co do hlasitosti.

Co do neodymů, tak v subech jsem k nim skeptický. Jednak ze zkušeností jiných, co se ke mě donesly, jednak z toho, kdy jsem měl půjčenou Nd verzi Beymácké 15P1000 a pokusně jsem ve svých subech porovnával Fe a Nd verzi a ferrit mi zvukově přišel výrazně lepší. V satelitech jsou toto mé první neodymy a zatím si nemám na co stěžovat. Každopádně s ferritem už by ta váha začala být dost kritická.... tahat na stojan není kdovíjaká radost i takto, natož mít to o pár Kg víc. Jak jsem psal nahoře, spíš budu do budoucna šilhat i po Nd driveru, stejně jako asi dodělám přepínání pasivní/aktivní dělení.

Na tlumení používám obyčejný vatelín z galanterie. Ne takový ten volně nacupaný, ale ten co je v pevných "pruzích". Konkrétně je to toto: https://www.sijemedoma.cz/cs/Vyplnove-m … m2-p86c65. Dávám toho většinou jednu tu 3cm vrstvu na všechny stěny.

Co se týče spojení krabiček na madla a bassreflexů, tak to vyplynulo z potřeby co největší úspory materiálu a tím i hmotnosti a zároveň tento jeden celek funguje jako výztuha velké části boční stěny. Takže se to přímo nabízelo to vyřešit takto.

Každopádně díky za pochvalu a snad to bude i někomu dalšímu k užitku.