1

(10 odpovědí, posláno do Zesilovače, receivery)

tubamusic: Měl sem taky obavy že očko přišroubované na ten distanční sloupek se může uvolnit. Testoval sem to několikrát a ani jednou se tak nestalo. Drží to perfektně. Tak samo i distanční sloupky, které jsou jištěné vějiřovitou podložkou + pod hlavou šroubu je pérová podložka. Souhlasím že dobré blokování + vedení zemí je základ. I zde sem tomu věnoval nemalou pozornost. Ty zdroje s operákama sem použil pro jejich skvělé vlastnosti, především nízký šum a fakt že to byla jedna z nejsnažších cest jak snížit cca 60V na 15V.  Tyto zdroje používám ve všech svých aplikacích a zatím jen s pozitivními výsledky. I tady si myslím že fungují skvěle, viz spektrum. Ale na dotaz, jestli tady zlepšují kvalitu zvuku oproti zdrojům se stabilizačníma diodama odpovedet nedokážu neboť nemám přímé srovnání. Při správné aplikaci se ten zdroj chová dobře, měl sem jen jednou problém ale ten byl způsoben špatným OZ koupeným v GESu.
DPA444 vypadá skvěle, doufám že se ti podaří projekt dotáhnout dokonce, kdyby si chtěl, rád pomůžu.

Mechanik:
Měření proběhlo jen nemám fotky z osciloskopu. Měření budu opakovat, tak budu na tebe s fotkama myslet a nahodím je tady. Jen to chvíli potrvá z důvodu práce na diplomce.

DJ_Rix:
Určitě rád přinesu na nějakou poslechovku moduly k poslechu. V současné době to poslouchám s DACem od Luty a je to paráda smile

2

(10 odpovědí, posláno do Zesilovače, receivery)

Popravdě řečeno sem se ještě k pořádnému poslechu nedostal, nebyla ještě příležitost k porovnání s jinými zesy. Budu se to snažit napravit. Ale co jsem tak zběžně poslouchal tak hraje hezky.
Oživování byla docela sranda. Já sem se u toho dost zapotil ale nakonec se ukázalo že jsem použil špatný flux, který vodil a ani po umytí se to nezlepšilo. Po pořádném čištění všechno v pořádku. Kolega Michal to oživil za pár minut. Stavba tohodle zesu je poměrně jednoduchá záležitost.
Wago svorky nemám v oblibě z důvodu, že ve špatně přístupných místech se mi s něma blbě manipuluje. Několikrát sem si urval packu během drátování zesu. Neříkám ale že to není míma rukama big_smile Proto jsem se rozhodl jít cestou šroubování vodičů. Navíc  si myslím že to vypadá dobře, ale to je věc vkusu.
Co se týče desek, tak zatím nejsem schopen odpovědět. Osobně bych ale rád nějakou emisi udělal.

3

(10 odpovědí, posláno do Zesilovače, receivery)

Zdravím všechny,

rád bych se zde podělil o radost z dokončeného projektu. Nějakou dobu sem používal k poslechu DPA386, který mi ale po stránce výkonu přestával stačit. Proto sem se před rokem rozhodl ke stavbě výkonějšího zesilovače. O DPA 380 sem nějaký pátek přemýšlel a když jsem zde na fóru narazil na verzi v podobě DPA222, rozhodl sem se že si také nakreslím vlastní desky s těmito obvodovými úpravami:

1) Kaskoda ve VASu
2) zvýšení klidového proudu diferenciálními zesilovači
3) Změna napájecích zdrojů pro kaskody a zdroje proudu

Další úpravou je layout desky, který je určen pro 3U bednu. Na desce je pouze zesilovač a zdrojová část. Z důvodu že nemám zrovna nejlepší zkušenosti s wago svorkami, rozhodl jsem se pro připojování vodičů použít distanční sloupky.

http://s22.postimg.cc/3xnhhp35p/image.jpg http://s13.postimg.cc/qy5mg29hf/image.jpg http://s11.postimg.cc/xn4k13l5b/image.jpg

Na zesíku proběhlo i nějaké to měření:
Výkon: 200W /4ohmy
SR: >80V/us
THD bez zátěže, 1dB pod limitací:
http://s24.postimg.cc/weqfukuch/THD_RL_4k7.jpg
THD 4 ohmy, 1dB pod limitací:
http://s14.postimg.cc/uyd3d57q5/plny_vykon_4ohmy.jpg
IMD bez a se zátěží 4 ohmy:
http://s11.postimg.cc/xiag2a9jj/IMD_RL_4k7.jpg
http://s29.postimg.cc/sarmsuwxv/IMD_RL_4ohm.jpg

Rád bych poděkoval lidem, kteří mi pomohli během stavby a to především Petrovi, zde známému jako DJ_Rix za rady ohledně součástek, Reebovi za pomoc s měřící technikou a kolegovi z práce Michalovi Valovi, jehož precizně osazené desky zde můžete vidět.
Projekt sem si pro sebe pojmenoval JACK 6, ti kdo si občas zahrají nějakou tu hru asi najdou analogii smile.. Budu rád za jakekoliv postřehy. smile

Mě se diagnóza audiofil líbí big_smile

Mechanik: Díky, topologie vychází z Cordella, podobná jak u OPA627. Ve vstupu mám 4x Jfety 2SK209, výstup je tvořen KSC2690 a jeho komplementárem. KSC3503 by určitě šel taky použít. Plánuji si udělat i jednu verzi kterou bych osadil 2SC3601/2SA1407. Zbytek je BC550/560. Zdroje mám podobné tomu od PMA, LM317/337 jsem nezkoušel, cenově to o moc dražší není. DC ochrana je pak jako takovy bonus navíc, když jsem kreslil tu desku, místa bylo dost a tak jsem opustil původní myšlenku mít pouze zpožděné připojení výstupu. O pár tranzistorů více a je to zase o chlup spolehlivější. Preamp se uchladí pasivně v případě impedance do 600ohmu, nad už vyžaduje přidělaní hlinikového pásu. Při návrhu rozložení tranzistorů je na něj myšleno.

Hazys: Díky i za tvé postřehy. SMD komponentů mám na desce více, ale spíše z druhé strany. Kombinovaná montáž je především z pohodlnosti tht a málo místa na některé komponenty + fakt že je v jiném pouzdře neseženu. Deska jako taková vznikla i z důvodu snahy se něco naučit a zkusit něco jiného než se používá. IPC si teda do příště nastuduji

Dneska jsem dokončil oživování a měření na prototypové desce mého preampu. Ani třetí verze se neobešla bez chyby, chybějící propoj u proudového zrcadla mi připravil krásné dva večery nervování big_smile Každopádně vše již funguje jak má. Celý projekt je zamýšlen jako dual mono koncepce, proto i na modulu se nachází jen jeden zesilovač, nš zdroje napájení, ochrana proti DC a DC servo. Jakmile bude čas nahodím sem nějaké měření a pokud půjde vše podle plánu, bude celý projekt k slyšení na akelu.

https://i.postimg.cc/gx3v63LZ/2221659.jpg

Není to sice má dnešní radost, týden už mám plošňák doma, ale dnes jsem měl možnost porovnat s DPA222 a rozhodl jsem se podělit o fotku. O vánocích jsem se rozhodl nakreslit dps pro DPA380 do 3U bedny. Když už jsem byl v tom kreslení rozhodl jsem se udělat i pár úprav. Doufám že vše bude fungovat tak jak má smile

https://i.postimg.cc/8jr9GZzL/2219362.jpg

Pěkná práce smile byly nějaké komplikace při oživování?

8

(17 odpovědí, posláno do Sluchátka)

Stejná demagogie je tvrdit, že ten teslácký kabel nemá na zvuk skoro žádný vliv když to nepodpoříš měřením. Vystavil jsi ho rušení třeba v akustickém spektru a změřil ho? Chceš tvrdit že ten stínící oplet s dírami jak kráva bude mít stejnou stínící účinnost jako třeba RG62, nebo zde zmíněný vpbam? Navíc celou dobu tady uvažuješ jeho chování při jedné frekvenci. Je zapotřebí vzít v potaz chování kabelu v celém pásmu ve kterém se používá, uvažovat vliv fázové rychlosti šíření. Homogenitu kabelu, lokální odrazy atd atd atd a vzít v potaz hlavně to na je citlivé lidské ucho a ne měřící přístroje.

Myslím, ale že si stejně většina vliv kabelu na zvuk už ověřila a to v každé pozici zvukového řetězce. Navíc ta poznámka o vzhledu kabelu je u vpbam úplně zbytečná, protože vypadá skoro totožně jako ta teslácká sračka.

9

(490 odpovědí, posláno do Zesilovače, receivery)

Microclane, ty cesty by si měl mít tažené pod úhly 45°, taky bacha na izolační mezery.

Napadlo mě ještě, že by se dala ta deska upravit na rozměry původní co byla v TW40. Použily by se úpravy, které zde byly zmíněny, ani bych se nebál ponechání TO3 pouzder koncových tranzistorů. Také oddělit napájecí zdroje (byť by to bylo napájeno jen z toho jednoho sekundáru). Přidal by se ke zdrojům i ten pomocny stabilizátor pro korekce. Výsledkem by pak byla výměna desky kus za kus v TW40. Na aukru se válí vraků dost. Celkové náklady na takový zesilovač by pak byly malé. Otázka je ale jestli se to ještě dokáže uchladit i s tím nastavením kliďáku v koncových tranzistorech. Případně by šel použít násobič Ube místo těch diod (za cenu dalšího tranzistoru za 10kč!) a nastavit smysluplný kliďák s ohledem na to chlazení. Jsem ochotný tomu pak i nakreslit desku kdyby o to byl zájem.

Jestli to budete někdo stavět, například m.sommer333, hoďte zde prosím pak nějaké poznatky, zkušenosti s chováním, chlazením, případně fotky. Díky.

10

(19 odpovědí, posláno do Nezařaditelné)

BA100 v úpravě od Rixe jsem používal a jsou to zvukově super korekce. Doporučuji osadit vstupy jfety, pak to hraje příjemněji. Mohu jen a jen doporučit smile

11

(490 odpovědí, posláno do Zesilovače, receivery)

Problém není v tom že by tu nebylo nic navržené, co by nepřehrálo TW a přitom by se nedalo postavit za pár korun. Problém je ve zdechlosti to dohledat, nebo zkusit něco nového.
UNI50 jsem neslyšel, zato jsem stavěl zesilovač stjné konstrukce M50-1. Všechny podklady zde: http://svetelektro.com/Forum/m50-1-f27- … art60.html
Je to naprosto základní zesilovač, na kterém se na rozdíl od TWček dá něčemu naučit. Srovnával jsem poslechově s TW40 i TW140. Oba dva zesilovače to s přehledem přehrálo. Výrobní náklady u mě tvořily pouze výrobu plošných spojů, které jsem si dělal doma sám tiskařskou cestou. Byl tady doporučen taky projekt MIR50. Těchto modulů jsem stavěl 5. Na poprvé mi nefungoval, protože s mojí slepotou jsem neosadil propojku u sledování teploty. Poté mi fungoval úplně v pohodě. Další 4 kusy pak naprvní zapnutí. Jen jsem nastavil klidový proud a offset. V konečné řadě mě vyšel celkový zesilovač možná o 100kč dráž než ta stavba M50-1. Proč? Protože napájení mají podobné, neli stejné. Kastle stejná. Ochrany stejné, jediný rozdíl je v pár kondikách po 5kč a 10 tranzistory za korunu, respektive 20kč za budiče navíc. Takže je to opravdu zbytečné tady tvrdit, že zesilovače p. Dudka jsou cenově nedostupné. V každém druhém vlákně o stavbě zesilovače je napsáno, že koncové výdaje určují trafa, kastle, usmernovače s kondenzátory. Toto jsou pouze dva příklady, které mě teď napadají. Jsou zde další skvělé zesilovače, prostě to chce hledat.
TWčka také tvoří korekce, které tu jsou taky vypracovány a volně dostupné ke stavbě. Dále regulace hlasitosti s fyziologií, která tu také je, přepínáním vstupů taky. Gramofonový předzesilovač... Vše tu je! V sekci bazar si lze nakoupit součástky velice levně (třeba kondíky do zdrojů).

K učení: Není nic lehčího než vzít do ruky knížku a něco si o tom přečíst. Stáhnout si nebo použít online nějaký simulační software. Vzít kontaktní pole vyzkoušet si to. Generátor i osciloskop na primitivni měření lze udělat z každé zvukovky. Jen to chce opět chvíli číst a něco si dohledat a věnovat tomu čas!

Nebude to i kvůli izolace od okolního tepla?

13

(1,917 odpovědí, posláno do Zdroje signálu)

Tady jsem nakupoval, za týden jsem měl doma zboží. smile

14

(691 odpovědí, posláno do Ostatní technika)

Zdravím,
Stojím pře problémem izolace I2S sběrnice a chtěl bych se zeptat zkušenějších zdali jste někdo porovnaval isolator sběrnice IL715 napřiklad s ISO7240M nebo jiným isolatorem. Taky bych se rád zeptal, jestli nevíte kde nejsnadněji objednat IL715. Díky moc za každou radu.

15

(1,760 odpovědí, posláno do Muzika ♬)

Prozměnu blues..
http://www.youtube.com/watch?v=W10igWYKi-k

16

(94 odpovědí, posláno do Smetiště)

Budu trochu oponovat: Můj názor je že právě tranzistory rozšířily hudební přednes do vyšších úrovní. Ale hlavně jej zpřístupnily téměř každému. Jen si představte že si v roce 1970 (třeba) postavíte zesilovač 2*50W se zkreslením 0.05%, 1dB pod limitací. Je jasné, že když se bude srovnávat vyšolíchaná technologie s technologií zrovna se rozvícející, tak má v daném roce velkou pravděpodobnost uspět ale nemusí znamenat, že to tak bude navždy.
U koncových elektronkových zesilovačů je velká brzda výstupní transformátor. Samozřejmě lze sehnat trafa vynikajících kvalit, ale za adekvátní peníze. Tento fakt mě vždycky bude odrazovat od konstrukce koncových flaškostrojů.

Elektronky využívám v předzesilovačích a na poslech hudby, kde jde především o podání nástrojů. Taková kytara nebo trubka prohnaná elektronkou je velice příjemná. V kombinaci s vynikajícím koncovým zesilovačem (například DPA v mém případě) je pak radost poslouchat. Jako druhý předzesilovač používám Yamahu C4, což je plně diskrétní tranzistorový předzesilovač, který mi dokáže zahrát věrně každý styl hudby, bez nějakého většího zkreslení (Ať už chtěného, druhá vyšší harm. u elekronky, nebo nechtěného, dominantní 3 harm. u tranzistor. zesilovače). V 99% poslouchám právě tu yamahu, protože mi to sedí víc. Elektronkový preamp vytáhnu jen když je nálada, nebo když mám návštěvu v podobě muzikanta a chci mu udělat radost. Ale tohle je opravdu hodně subjektivní, pěkně to rozvedl hranatybraska za což mu tleskám smile.
K dotazu co na to moje dráha polovička: Já i přítelkyně jsme studenti, což znamená že, ikdyž se snažím si přividělávat, tak moc peněz nemám a chci li utrácet za audio pak je to na úkor jí (což je k prdu). Nicméně je studentka hudební vědy a tak spolu navzájem cizopasíme na sobě smile. Já díky ní mám přístup k nepřebernému množství hudby a ona zase k mé aparatuře. Speciálně u elektronek se jí líbí jak ty "žárovky" v noci svítí big_smile.. Několikrát do měsíce máme vícehodinové poslechové seance. Myslím si že poslech hudby hodně dokáže sblížit wink

S každou novou aparaturou se rozvíjíme co do schopnosti vnímat detaily v hudbe. Učíme se slyšet více a zvětšují se nám požadavky na přednes hudební sestavy. Já jsem v tomhle směru dost na začátku (je mi 23). Chtěl bych se zeptat vás starších jak to vlastně je, dokdy to tak člověk má a kdy se tak usadí s vědomím "jo elektronky nebo tranzistory jsou pro mě to pravé" ? Díky za odpověď smile

17

(2,318 odpovědí, posláno do Sluchátka)

riki610:
Ano dá. Každý periodický signál lze rozdělit na spektrum vyšších harmonických složek (Fourierova transformace). Čím má obdelník strmější hranu, tím obsahuje větší počet harmonických sinálů o vysokých frekvencí. Například tebou zmíněná zaoblená hrana znamená, že zesilovač bude pokulhávat na přenosu vyšších frekvencí. Ačkoliv lidské ucho třeba neslyší vyšší harmonické nad 20KHz, je citlivé na změnu tvaru signálu. A tu právě zajišťují ty vyšší harmonické složky. Je to jedna z příčin proč na rychlém zesilovači lze slyšet více detailů a proto se zvukově lépe hodnotí zesilovače, které mají náběžnou hranu velmi strmou.

18

(1,760 odpovědí, posláno do Muzika ♬)

Souhlasím, ty staré věci měl Eminem vážně dobré. Sám osobně jsem z hip hopu, potažmo rapu asi vyrostl, ale když je dobře komponován ve skladbě tak si ho užívám. Příkladem takové skladby uvádím skladbu Feel The music od rappera Guru.

https://www.youtube.com/watch?v=eIWTKrj9SfI

Jiným příkladem je Tutsak od producenta Mercana Dedeho. Žije v kanadě ale pochází z turecka což se projevuje v jeho kompozici. Pro mě úžasná hudba, mohlo by se líbit smile

https://www.youtube.com/watch?v=VdEK5eRVKjU

Když už jsem v těchto končinách země, rád bych se podělil o úžasnou hudbu Dhafera Youseffa. Doporučuji celé album Birds Requiem.

https://www.youtube.com/watch?v=zQ4a641eI8E#t=342

19

(138 odpovědí, posláno do Zesilovače, receivery)

TW40 byl jeden z mých prvních zesilovačů, jeho zvuk nenadchne ale úplný průser to rozhodně není. Do kouta jsem ho zahodil poté co jsem si postavil M50 od Trunka, poté DPA.. Když jsem se dostal do Brna na VŠ, tak mě štvalo, že nemám co poslouchat na privátu a tu TW40 jsem opět vytáhnul a udělal na ní výměnu kondenzátorů. Velice to zvukově pomůže a hlavně odstraní neduhy typu různých praskání při ovládání potenciometrů. Použil jsem elektrolyty od Nipponu. Také doporučuji všem majitelům vyměnit potenciometr hlasitosti za M1, tak jak je zde popsáno a provést další zde uvedené úpravy.
Nestačilo mi to, vadil mi především strašný zvuk na výškách. Proto jsem šel ještě dál. Sehnal jsem zde na fóru Jfety 2sk170 na pokusy a tak jsem po vzoru BA100,tj změnil jsem hodnoty R112,R113 a zespod plošného spoje přidal odpory SM0204 mezi gate a zem, osadil tyto tranzistory na pozici 103,203. Změní se sice výstupní impedance sledovače, ale zásadní změny na průběhu korekcí jsem si nevšiml, ale také jsem je neměřil. Je nutné ale dodělat jednoduchý tranzistorový stabilizátor napětí pro korekce. Já měl po vyhlazení +52V tam, kde mělo být 45. Je to prevence před napěťovýma špičkama a také to zlepší odstup brumu. Napětí jsem použil také 39V, vyhodil jsem R3 a upravil R4 tak aby mi sedělo napětí zhruba 22V, tak jak je ve stavebním návodu na příslušných pozicích. T104,T204 jsem vyměnil za BC550C (ať už degradace polovodičů, nebo nekvalitní tranzistor, tahle výměna pomohla k lepšímu).  Takto vylepšené korekce se odmění menším šumem, a lepším chováním na vysokých kmitočtech. Doporučuji překontrolovat chování předzesilovače na osciloskopu.
Takto upravený TW40 hraje zase o něco málo lépe a tuning vyjde na pár korun. provozuji ho se čtyřmi ARS9104 na cca 15m2, kde je jeho výkon dostačující.

20

(1,760 odpovědí, posláno do Muzika ♬)

Nové album Ibrahima Maaloufa - Illusions

http://www.youtube.com/watch?v=qqMJ-WxYoj8