1

(58 odpovědí, posláno do Reproduktory)

Tang Band W5-704D

Ročník 2011, kusy kdovíjak skladované s korozí v chl. otvoru, tento je ale mechanicky ok a nic se do prostoru kolem cívky nedostalo. AL koš, poněkud slabší magnet, než by se pro vzorně laděný bassreflex hodil, přesně vycentrovaný gum. závěs, PP membrána i vrchlík. Slušný rozkmit a dobré zkreslení na basech, výš je to už ale horší a kreslí běžně. Rezonance kolem 420 Hz se projevuje až 2dB poklesem, pravděpodobně způsobeno středící membránou, důkladně jsem nezkoumal.

Qms=2,69; Qes=0,54; Qts=0,45; fs=58,4 Hz; Mms=8 g; Cms=0,928 mm/N
Dd=10,7 cm; Sd=89,92 cm^2; Vas=10,69 l; Re=5,76 Ohm; Bl=5,6 N/A or 2,33 N/sqrt(W)
SPL=87,77 dB; USPL=89,2 dB; Hc=12,6 mm; Hg=6 mm; Xmax=3,3 mm; Pe=28 W; Le=0,37 mH; Zmax=34,5 Ohm

https://i.postimg.cc/gxwmMLLF/W5-704Dd.png https://i.postimg.cc/BX7JcB6B/W5-704Di.png https://i.postimg.cc/Ln8H1bHs/DSC01048s.jpg https://i.postimg.cc/dhzvgQG7/DSC01050s.jpg

Měřeno v jiné větší místnosti, porovnání na ARN 567 zde.

2

(59 odpovědí, posláno do Reproduktory)

Původně jsem nechtěl reagovat ani na pásky, ani na "nový" výklad fce BR - to sem do vlákna ani nepatří; každopádně ty výšky: ano, jsou pásky, které kreslí jak sviň - zrovna tyhle malinký RBT, těm není pomoci a většinou se dělí velmi vysoko, takže 3H teoreticky už nejde slyšet, ale třeba to trpí větším IMD, nevím. Jsou ale taky pásky, které byť při malých výkonech mají vyšší zkreslení než lepší kaloty (třeba některý Mundorf), ale neroste jim tak rychle a v jistém okamžiku se jazýčky vah převrátí, což může psychoakusticky být ku prospěchu. A pak AMT co nekreslí "vůbec", Beyma TPL a jiné.

Co mě se z pásků líbí a nestojí raketu, je HiVi RT1.3WE.

3

(1,746 odpovědí, posláno do Zdroje a úprava zvuku, muzika)

Nekomplikoval bych to, středovýškovou sekci bych dal mimo osu ke kraji, a asymetricky.

Jasně, no, takhle, k těm Vifám je potřeba upravit výhybku. Pak, byť jsou staré a zoxidované, to jsou bezpochyby kvalitní výšky a... srdce by mi pukalo bolestí, kdybych je měl kombinovat s nezměřenýma barevnýma Teslama, "co byly ruce".

6

(2 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Kolik kousků tam chceš naskládat? Možností je plno, já třeba sympatizuju s HiVi, sám bych hledal něco s větší roztečí otvorů pro montáž, jinak to je peklo. A k tomu výšku.

https://www.soundimports.eu/en/b3s.html

Stručně? Rozumně ne, ARZ si odlož a jen se na ně koukej, tak budou dělat největší radost.

Dvě ARZ 668 v objemu RK40 je smrťák, převýšení kolem 70-80 Hz to bude mít cca 7 dB! Jednak to bude uhučený a druhak nízké kmitočty vlastně zatluče 2. harmonická. To nikdo, prosím, nedělejte!

Dostupných kalot je nepřeberné množství, třeba tady rezavé Vify, ať to jde hezky k sobě. smile

Nádhera, parádní fotky. Snad jen techničtější font bych tomu dal.

pklime: Dík za pochvalu!

ARV 161 je v Tesmaxech proto, bo žádná jiná lehce dostupná blbuvzdorná TESLA výška neexistuje. Jako kónusák si drží své char. vlastnosti a neduhy a ovlivňuje celkový dojem z beden - někde to zvukově vyloženě nevyčnívá, jinde ale jo, není to univerzální, nezatěžoval bych tím další projekt.

ARX 364 není zas tak raritní, v ARS bednách se v bazarech občas vyskytne, ovšem není jistota, že ty kousky uvnitř budou měřit dobře. V bednách se sice provozoval v celém pásmu, ale ani dobrý kus není zrovna vzorovým širokáčem - pod 2 kHz rezonuje více/méně vždy. Na druhou stranu, pokud se ti podaří sehnat dobré kousky, od určitého kmitočtu umí měřit slušně, 3H je díky měďi v magnetu citelně nízko. Dělením by to ale bylo na hraně a nemohl by sis dovolit větší páru, začaly by brzo tahat za uši. A pak nevím jak by vyšla citlivost.

Neumím si představit jak by se chovalo navázání s ART, každopádně ten by musel být volně na bedně vysunutý. Nedělal bych to.

11

(16 odpovědí, posláno do Smetiště)

Toto mě připadne jako takový neškodný škvár, oteplování a současná "apokalyptická" situace je tak diskutovaná, že tohle zůstane stranou... navíc mi to moc nezapadá do posledních teplých zim, skokově se ve světě nic neděje, rozhodně se ale svět ve velkou prd obrací - lidskou blbostí; šílenost kam se podíváš: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/iow … 021322_tzr

Z jiného soudku: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/n … ely-605101

12

(10 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

ARN 860x je dost kontroverzní věc, někomu to nehraje, někomu... dev
https://tesla.iplace.cz/panelleft/vase- … alni-bedny

https://media0.iplace.cz/images/media0:4ba7f51e18de4.jpg/vaše%20projekty%201.JPG

13

(2 odpovědí, posláno do K fóru)

Jen takové nesmělé doporučení ohledně obrázků: Chraň Bůh toho, kdo by chtěl na upnutí využít TinyPic! Za pár dní to dopadá takto:

http://tinypic.com/images/goodbye.jpg

14

(3 odpovědí, posláno do Dílna)

Aniž bych chtěl Conrád tímto nějak protěžovat - nedělám tam a vlastně jsem tam asi ani nikdy nic nekoupil a taky mě vždycky iritoval ten jejich mechanický překlad u položek - tohle jejich video, se povedlo, jak co do informací tak podáním. Respekt!

https://blog.conrad.cz/stavba-reprobede … ky-bessey/

15

(10 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Moc hezký a objektivní; stojí za to archivovat. big_smile

Tady jsem zkusil simulaci spodku, zbytek radši nevědět.
https://i.postimg.cc/MMy2LJSB/TVM-ARS-330-01-4.png

Jindra: těší mě, že Tesmaxy slouží!

Pokud chceš modifikované 861, tak nejjednodušeji nahradit ARV 161 za kalotu, nejlíp ve WG, s novou to bude ale působit jako "generační paskvil".

Co se týče ART 481, dokázal bych si představit 861 přesně tak, jak jsou s tím, že ARV 161 nahradíš za ARX 364 (musel bys ale přizpůsobit bednu pro montáž, nemá uši) a nahoru ART posadíš, vhodně vystrčený kvůli časovému navázání s ARX. Ovšem! Ten tlakáč neznám a je potřeba ho propísknout, podívat se dovnitř, přestředit a rozhodnout, jestli to vůbec má smysl. To se týká všech starých Tesel, už z výroby byly kusy hůř sestavené/slepené a některé kreslily jak prase.

Jinak ARN 66x nebude vyloženě pokrok, spíš to bude hrát jinak, ne nutně líp. S ARX pak limitované co do hlasitosti/zkreslení. A taky to bude drahé.


kaed napsal:

Ale Antonio tohle nerad slyší.

To nevím jak jsi k tomu došel. hmm2

Samozřejmě, že mění; výpočet je hrubé jedno číslo, souvislosti jak to vypadá můžeš vidět rychle tady v online apce SpeakerBuilder Pro.
Pro porovnání je potřeba v Amplionu upravit TS parametry, hlavně Sd, kterou jsem zadával reálněji menší.

Tady nějaké porovnání 5 a 10cm nátrubku:
https://i.postimg.cc/RqdrWXp1/Speaker-Builder5.png https://i.postimg.cc/QHd211v2/Speaker-Builder10.png

Verze 2.4, Lojzek mě nakopnul a já si udělal větší jasno o tom, co Small psal o min. ploše nátrubku:

https://i.postimg.cc/c6cq1561/vent45prc0.png

...aby se předešlo turbulencím, je potřeba udržet rychlost proudění v nátrubku pod cca 5 % rychlosti zvuku; předpokládá se zarovnání s pozvolným průběhem charakteristiky (to jsou ty C4-B4-QB3) a s "rozumným" zaoblením hran. Ve vzorci se počítá s 4,5 % a proměnné jsou fb (naladění) a Vd, což je Sd*Xmax. Výsledek tedy říká, jakou plochu nátrubek má mít, aby při Xmax nešlo proudění přes 4,5 %.

No a protože jsou reproduktory, které mají Xmax malou a umí víc (PL22WR09, SPH-200TC) nebo velkou, ale nezamýšlím to využít (LAB12, FW323), přidal jsem parametr X%, který spočítá výchylku 0-p, při které v nátrubku dojde k dosažení +/- 15 m/s.

https://i.postimg.cc/5NfnZm8t/X15ms.png

Záleží jaké jsou nároky a co má být to "experimentování a příležitostné hraní". Pokud ti nevadí větší objem a nechceš do toho rvát extra příkon, mělo by to posloužit velmi dobře, ...podle záměru inženýra. Sám musíš vidět limity toho reproduktoru.

Mám za to, že tohle mělo sloužit ve studiu zabudované ve stěně, takže pokud to bylo ve 100-150 l naladěno na 25-30 Hz, odvádělo to svou práci. Dobré zkreslení dole, lepší, než u běžných PA a narovnání kvůli stěně áž tam někam dolů. Nikdo to extra nedusil, ale i tak se umím představit tu masáž v páru nebo dvou. Navíc i za Xmax se to stále nemusí projevovat citelně zhoršeným chováním. Co do bezpečnosti - cívka je krátká a magnet hluboký, tam nemá co narazit; a v bočním směru to drží spider. Kvůli využití tomu nebylo potřeba vyšší cívku dávat, přebytek cívky mimo pracovní mezeru přidá zkreslení a víc se hřeje, taky se srazila indukčnost...

Pokud ti nevadí ani 250l bedna, dalo by se možná seskládat i TL/TQWT, cca 3m vedení, trochu šílenost.


PS: Ještě lepší by ten reprák byl, kdyby se líp choval na středech, je tam docela rozhozený a k takové horně to mohl být dobrý match.

20

(28 odpovědí, posláno do Reproduktorové výhybky)

Ještě k těm cívkám a zkreslení, koukněte tady na LITTLE SUMO. Co já kdysi měřil vliv cívek, Fe mi přidaly liché harmonické, pozvolna směrem k vyšším kmitočtům, tzn. na basech skoro beze změny a pro tohle využití prakticky bez negativního vlivu! Otázka jak se to bude chovat při extrémním zatížení.