1

(1,161 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

Ahoj, zrovna tady třeba jo. Ale obecně můžeš mít těch polovodičů na hranolu hromadua z nějakého dvodu budeš potřebovat sundat, nebo jenom "odtáhnout" jediný. Třeba ti šlusne slída. A jak jsem napsal, všechny tyhle představy o snadné demontáži se rychle rozplynou po montáži všechn nezbytných komponent do skříně.

2

(1,161 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

Texy jsou v tomhle případě blbost. Ze závitových vložek je v poměru cena, výkon, pracnost top řešení ta nýtovací matka co posílal kaed. Ještě pro doplnění, abychom ta možná řešení měli všechna pohromadě, existuje něco čemu se říká helicoil - do Al se nařeže speciálním závitníkem větší závit a pak se do něj na lepidlo vešroubuje spirálka se závitovým profilem z ušlechtilého materiálu. Na otěr a otlačení to pak drží neskutečně.

https://www.google.com/search?q=helicoi … mp;bih=632

Pro nás a naše potřebu určitě závitník. Od těch matek zapuštěných zezdadu do děr se upustí jakmile se konce začnou montovat do krabic kde je málo místa a potřebuje se deska s trazistorama rychle zhodit. Pokud se pak musí kvůli matek někde zezadu rozebírat víc je to otrava.

3

(2 odpovědí, posláno do PA a zvukařina)

Ahoj, určitě bude někdo mnohem konkrétnější, ale za mě toto:

Kardoidu na subech lze z mého pohledu považovat za takové "rozumné", nebo lépe "dospělé" řešení. Není to pro mladé divočáky, co potřebujou každičkou desetinu Wattu proměnit v SPL, ale jsou ochotni něco příkonu investovat jinam. Ze zkušeností musím uznat, že přes počáteční nedůvěru jsem byl obdobným řešením velmi mile překvapen. Je to hlavně o komfortu. Asi většina lidí co hrajou větší akce ví, jaké to je, pohybovat se celou noc za subama (kraválu tři prdele), jak se u nás říká. S tím zadním poklesem charakteristiky na basech se muzikantům dost uleví. Taky musí být na celkovém projevu znát, že do toho tolik nekecá ta zadní složka, normálně odrážená od zdi za muzikantama. Nevím jak moc se dařilo tlumit zadní vyzařování, když to postavili takhle ke zdi, ale asi s tím jezdí a už trochu ví co si můžou dovolit. Určitě by se to doalo postavit na měničních s neodymem, tam by to na třech kusech udělalo v hmotnosti už dost.

4

(28 odpovědí, posláno do Reproduktorové výhybky)

Tohle je zase dobrý smile.

Pak sem postni nějaké video jak to celé dopadlo.

5

(990 odpovědí, posláno do Zesilovače, receivery)

František: Musím říct že ti dost fandím v tom co dělaš a že jsi často použil dost přímočara a neotřelá řešení. Nicméně štěkat tady po evidentně mnohem zkušenějšímu člověku, ze kterého jsi mimochodem víc jak půl roku tahal rozumy no nevím... To se pak lehce stane že ztratí chuť poradit komukoliv.

6

(1,161 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

Je to hodně o zvyku a taky dost o slitině. Není hliník jako hliník, nějkdy je to dost bláto (matle se). Bez mazání to samozřejmě nejde. Ale pokud bych se s tím měl potýkat víc než párkrát do roka, zařídil bych se (stejně to jenou udělám) tak jak se patří. Do hliníku a jeho slitin se závity (aby něco vydržely) tváří. Vrtá se na střední průměr závitu a je na to tvářecí sada s upínací hlavou (momentovou) Hlava nastaví na příslušný rozměr závitu (předpětí v momentové pojistce), tvářecí závitník se namaže pastou a jede se na stojanovce až na doraz (na dno). Tam hlavička povolí a jede se ven (je potřeba stojanovku s reverzací otáček). Nádherná práce.

Ahoj, bohužel se mi ze zdravotních důvodu, dost radikálně změnily vyhlídky na konec roku. Začátkem ledna budu nejspíš ve špitálu. Tak nevím jak to dopadne.

Je to sice offtopic spíš do dílny, ale co už. Beden jsem na formátce nařezal už mraky. Když má člověk trochu povědomí o základech geometrie tak žádný úhel není problém. Tloušťky plošných materiálů, obzvlášť těch nelaminovných, které jsou považované za konstrukční desky, bývají běžně +/- 0,5mm. Když se to pošle někam nařezat jenom s rozměrama (výpisem), což většinou lidi co dělají lamino chtějí, vždycky to bude průser. Správný, ale o mnoho přesnější postup je ten, že si z toho matroše nachystám dva úzké pásky ať mám přesný mustr, a když řežu vnitřní dílce, řežu je podle pravítka nebo dorazu, který si těma dvěma pásky podložím. To ale musím mít v hlavě jak bude ta bedna vypadat a přemýšlet nad tím jako nad bednou. Když už někde musí vzniknout přesah (třeba kvůli tomu že tam je několik úhlů za sebou), připravím si ho tam, kde jde snadno zabrousit. U projektu kraken jsem se už pustil i do ohýbání překlížky a taky to dopadlo smile.

9

(506 odpovědí, posláno do K fóru)

danhard napsal:

Nakonec, všechny kauzy, co jsem si sám obhajoval jsem soudně vyhrál.

Ďáblův advokát smile

Držím palce! Budu rád kyž pak poreferuješ.

Mechanik: Ten návrh vypadá moc dobře. Akorát si neumím představit jak se dá takovýhle model udělat v Autocadu. Má asi vůbec nejhorší 3D modelář, ale proti gustu...

Zkoušel jsi v něčem modelovat ten vnitřní prostor skříně? Nemyslím jenom klasickou simulaci objemy, délka, ladění atd, ale MKP přímo na tvojí geometrii? Alespoň vlastní tvary vzdušiny ve skříni. Malý objem, velké zdvihy a spousta příček už to asi posune dost od idealizovaného stavu. V tomhle případě by to bylo dobré trefit co možná nejlíp napoprvé.

https://www.physixfactor.com/en/acoustics/loudspeaker/

12

(8 odpovědí, posláno do Bazar / inzerce)

Ahoj,

Pokud by sis chtěl pohrát, mám tu dva odpálené 15" z aktivních beden. Bylo by to na Kit. vypadá do to jako EM delta, ale je to noname.

13

(144 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

Molouvám se za offtopic, ale ještě ke Garmofonu.

Našel jsem tady při úklidu Fischer MT-M67. Má někdo zkušenosti? Má smysl do něj investovatve smyslu revitalizace?

14

(1,161 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

Pokud plánuješ preamp, který si můžeš připravit dle libosti, tak bych to se ziskem koncáku nepřeháněl.

15

(1,161 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

Franišku ty jsi střelec, ale líbí se mi to. Já na takovéhle harakiri nemám odvahu. Připojování náhodných kondů při buzení obdélníkem mi příjde jako dost riskantní počin. Při nešťastné volbě kapaciti to asi půjde dostat do stavu nestability pro obvod smrtelné.

Edit 3:  V PA jsou limitér a kompresor nedílnou součástí řetězce a a z vlastní zkušenosti můžu říct že už mi párkrát ušetřili dost peněz. Když se za mix dostane pitomec kterému to zařízení nepatří je to už vždycky jednou nohou v průseru. Na doma je to něco jiného. Tam bych si konec dimenzoval tak(jak řekl tak udělal smile ), abych měldostatečnou rezervu v dynamice. S posilkou zkušenosti nemám. Od rána jsem v práci  a odpoledne dřu na stavbě, večer usnu u telky dřív, než žena uspí děti. Možná že v posilce bys limitér užil.

Edit 2: To s těma kondama - nemám tak dám jiný mi připomíná jak Polreich imitoval Babicu: Když nemáte limetu, nebo nevíte co to je, tak tam dejte podravku..

Ale nemyslím to zle, smekám před tvojí odvahou a tím co předvádíš. To je podle mě "bastlení" v pravém slova smyslu.

Ať se daří!!

16

(144 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

Děkuju za doporučení. Projdu si to a uvidíme jak se ježíšek pochlapí....

17

(144 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

Díky Wili, ty Imbusy už používám od prvního leache. Opravdu snesou. Ten Al plocháč nad pouzdra tranzistorů se mi líbí hleavně proto, že se ti při utahování nestane, že se trand trochu pootočí a zdeformuje kerafolový pásek pod puzdrama.

Jinak už jsem v podstatě hotov. Dneska jsem zesík převezl z práce na barák. Hraju prozatím jenom na jednu bednu - druhou ještě nemám vylakovanou. Před odvozem jsem ještě v rychlosti něco málo z vlastní zvědavosti poměřil. Vzhledem k tomu že jsem sám navrhoval desku a v kastli to s těmi trafy vypadá tak jak to vypadá, dost jsem se bál jak bude vypadat THD. Mám k dispozici analyzátor který má jenom 16-ti bitový převodník, ale na základní přehled stačí. Na nízkých úrovních signálu, je to s mým zařízením neměřitelné, na 0,01% jsem se dostal při 40Vef do 8R. Nárůst se začne dít až s najíždějcí limitací. Až to v obýváku trochu učešu vyrobím nějaké fotky.

K úplnému štěstí musím dát ještě dokupy nějaký preamp. Potřebuju hlavně přepínání vstupů a korekce. Taky bych výhledově uvítal tip na gramofón. Nějaký slušný standard. Který neurazí ale nebude za 3 výpaty.

18

(144 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

Frantisek:

Díký Františku, s těmi kondy jsem tenkrát udělal chybu. Nevím proč jem jich objednal jenom 10 kusů. Pak už nešly dokoupit, tak jsem je musel nahradit. Ale tohle jsou věci které mi netrhají žíly. Já nejsem na ty detaily nijak vysazený. Účel světí prostředky. To až budu starší a bude víc času tak si budu hrát. Třeba za 30 let až všechno analogové vyhyne, tak s vnoučatama ze čuplíkových zásob postavím nějaký vymazlený strojek.

Jo a taky se těším až některé ze svých modulů dostaneš až do krabice se vším co k tomu patří..

Reeb:

Zapojení odpovídá  tvému schématu. A dokud tam bylo jen to co je na tvém obrázku, nic nebrumělo. Pak jsem ale do signálové cesty přidal ještě crossovery, s dalším (třetím) toroidem, zdrojem..... Ale podařilo se to umravnit.

19

(144 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

Něco takového se přece nemůže nikdy pokazit big_smile.

Z tohohle pohledu by to mohlo být zřetenější

https://i.postimg.cc/hXP5cGXP/Chlazen.jpg

Je to nafrezované z měděného plocháče 45x16. Do těch drážek jsou jako šuplíky zasunuté desky konců. Tu šikmou plochu jsem tam nechal nafrézovat proto, aby šly v té vaně šroubovákem montovat polovodiče na cladič.

20

(144 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

Mechanik:  smile šílenost to je, ale vzhledem k zástavbovým možnostem to bylo nejsnazší řešení problému. Platím daň za to, že jsem chtěl všechno v jedné krabici. Jde to, funguje to, ale natrápil jsem se 3x víc než kdybych to nějak rozumě rozdělil.

Na druhou stranu po eliminaci problému musím uznat že je je to bomba. Je to poravdu parní zesík. Trochu jsem potrápil krakena a hraje to parádně. Výkonu bude rozhodně dostatek. Ve spojení s bednou pro kterou jsem celý tenhle cirkus pořádal je to naplnění toho co jsem si představoval.

https://i.postimg.cc/zyXsY219/DSC04572.jpg https://i.postimg.cc/QK3z40bY/DSC04573.jpg

https://i.postimg.cc/CZ9XDFfg/DSC04574.jpg