1

(7 odpovědí, posláno do Smetiště)

Mno jo, za blbost se platí smile ale u plně funkční mašiny za 10 mega (v roce 1999) to skousnem

2

(7 odpovědí, posláno do Smetiště)

Jsme teda v Brně, ale OK, díky moc.

3

(7 odpovědí, posláno do Smetiště)

Právě, že nemám nic pro přenos, jsme jen koncoví uživatelé.
Firma, která vyrobila mašinu už se profůzovala kdoví s kým, a reaguje ve smyslu, že na tak starej systém už nejsou bohužel vybavený. Life cycle 5ky skončil v srpnu 2020 (náhoda big_smile) ale snažíme se nějak zkontaktovat i se Siemensem. Temex a podobní budou další volbou smile

4

(7 odpovědí, posláno do Smetiště)

Úplně mimo mísu, ale nenašel by se tu nějaký "pamětník", který by poradil nebo pomohl s nahráním programu do starého PLC od Siemensu?
Konkrétně jde o Simatic S5-115U ve kterém se včas nevyměnila baterie držící paměť. Je to v mašině, u který se v roce 2001 měnil program, takže mám po ruce soubory, který se použily (ini, seq a s5d), ale postup tehdy údajně poslali sólo faxem a tak 20 let nepřežil big_smile

5

(1 odpovědí, posláno do Bazar)

SZ

6

(22 odpovědí, posláno do Smetiště)

Před rokem jsem řešil to samé - mám nasyslený materiál na dvoje bedny a tři zesilovače zhruba ve fázi "už to jen složit dohromady/udělat krabice". Teď se mi tu hemží 10měsíční dvojčata a já jen čekám až udrží v ruce pájku a složíme to spolu big_smile  jen doufám, že do tý doby nikdo nevymyslí bezdrátovej přenos hudby 24/192 přímo do mozku a kluci mě nepošlou k šípku jako neandrtálce

7

(26 odpovědí, posláno do Bazar)

Vzal bych všechny Audaxy, píšu SZ.

Zadání bylo jablko wink ale nad koulí jsem taky uvažoval pro svůj mnší projektík....
Ono těch nápadů, co by člověk vytisknul za vtipný ozvučnice, je mrtě, ale co pak s tím big_smile to bych měl repráky všude po bytě, zas takovej odybt nemám

Zakázkově si netroufám říct, záleželo by to i na počtu - takhle v kusovce je to hlavně o času stráveným na přípravě dat/modelu a konečné povrchovce. Čistě materiálově je to plast za 3 stovky a 2kW elektřiny na jeden kousek.
Repro jsem tu měl po ruce v zásobě, a moc použitelných širokopásem za takových pár šušňů nemám otestovaných. Napadá mě tak nějaký tangband, ale to je zas o něco dražší. Každopádně jak jsem psal, nezní to špatně - na to jak hrozivě to měří smile

Úvod

Úkol zněl jasně, postavit relativně levný a relativně slušně hrající repro ve tvaru nakousnutého jablka pro takové to kancelářské přehrávání.

Reproduktor

TEBM65C20F-4 od Tectonicu je BMR širokopásmový měnič za pětikilo. Tomu odpovídá plastový koš a hrozivě vypadající frekvenčka s viditelným průserem kolem 1700 Hz (pro nenáročnej poslech překvapivě tak moc nevadí, ale HIFI to není). S rezonanční frekvenci kolem 100 Hz taky nelze očekávat nálož basů. Díky směrovkám ale tenhle mrňous nabízí celkem zajímavý živý zvuk.

Ozvučnice

Je to další z mých 3D tištěných ozvučnic. Tištěno jako jeden kus (vyjma lístku) 33 hodin a 800g plastu (PLA), tmel, a bílej lesk ve spreji. Objem zhruba uzavřených 3,5 litru. Vychtávečkou je lísteček nasazený nahoře na potenciometr (Dčkového zesilovače s TPA3116D2 schovaného vevnitř) jehož otáčením se řeší zapínání (respektive STAND-BY funkci) a kontrola hlasitosti. Na zadní straně jablka je pouze vstup pro napájení z adaptéru a 3,5 Jack s pasivním sčítáním vstupního stereo signálu na mono.

https://i.postimg.cc/ygL72f1s/20200408-103027.jpg https://i.postimg.cc/xJspf6Pg/DSCN8653.jpg https://i.postimg.cc/gXCpccsg/DSCN8646.jpg

Výhybka

Jednoduchá bafflestep kompenzace cívkou 0,6mH/6 ohm odporem a RLC pro zkrocení pásma nad 10kHz. Měřených je 0; 30 a 60 stupňů.
https://i.postimg.cc/dDWQpCz9/V-st-i-ekxx.jpg

Zvuk

Co vám budu vyprávět. Čínský Dčko a ne zcela košer reprák -hifi to není, ale účel plní bez problémů smile pokud by někdo měl zájem, tak klidně poskytnu schéma i data pro tisk, ale chce to tiskový prostor aspoň 225x225x210 mm.

To mně nenapadlo smile každopádně od rána jedou ve volným vzduchu 50Hz z generátoru jako test odolnosti, tak uvidíme, jestli se to hejbne
EDIT:
tak po půl dni na čistých 50Hz při 10w
https://i.postimg.cc/j2VbTfwQ/Opraven-4p-po-zaho-en.png

Tak jsem zkusil dát dohromady dva kousky. Postup stručně:
- odříznout závěs, ten je přilepený ke koši přes papundeklový kroužek
- odříznout středičku co nejblíž u magnetu, odleptat se mi ji ničím nepodařilo
- vrazit sklapel mezi former a lepidlo, držící ho u membrány, postupně "odlámat" po celém obvodu
- srovnat former do kruhové podoby přípravkem po celé délce a zalepit ho kolmo na membránu
- vyčistit vnitřek formeru a mezery v magnetu od kousků hliníku vyhoblovaných ze zamotného formeru
- spojit středičku starým dobrým herkulesem za současného měření impedance aby pěkně sedla
- to samé se závěsem¨
No zkrátka děsná zábava big_smile

Porovnání TS obou repráků s datasheetem:
https://i.postimg.cc/6T5XYcX5/2351841.png

Posun Fs o 10Hz a změny poddajnosti a snížení citlivosti vidím hlavně jako důsledek lepení středičky, případně neutrefení správné výšky při vlepení cívky na místo.

Paráda, díky moc.

A mě se zase většina líbí big_smile OK, zrovna ten CD player bych si asi taky nevzal ani zadarmo.
Antonio tušíš k čemu se pak vztahuje 8480255?
Nojo aspoň budu mít v čem se šťourat než příjde jaro smile

"Věc" nad cívkou je odstupňované udělátko na srovnání formeru, který jsem si vytisknul  smile 
Materiál formeru je hliník a k membráně je lepený něčím pevným (středička a závěs jsou naopak na žvýkačce). Přidávám makro -
https://i.postimg.cc/KRdG1w8B/DSCN8410.jpg
odhaduji, že po původním vystředění při výrobě se celá cívka naklonila a zatuhla mimo osu - zvenku je na formeru vidět posun té zelenomodré izolace (nebo co to je) a odkrytí hliníku.
Štítek here, někdo udává jako model to druhý číslo, ale úspěšnost vyhledávání je zhruba stejná.
https://i.postimg.cc/CRkFk7Rt/DSCN8411.jpg

Na závěr volná impedance zbylých tří nevykuchaných kusů (žlutá křivka je jiný repro, jen pro srovnání):
1 - nejpohyblivější kus, ale i tak místy zadrhne. Fs by se pohybuje, kde by mělo ale i po minutě průměrování zůstala křivka "chlupatá"
https://i.postimg.cc/fJQqkvhk/Ba-O-16ohm-1.png

2 a 3 drhnou výrazně víc, takže se při měření tolik nepohnou - to předpokládám vede k "imaginárnímu" Fs kolem 400Hz
https://i.postimg.cc/WhmWZJ28/Ba-O-16ohm-2.png https://i.postimg.cc/sMVn4Dxr/Ba-O-16ohm-3.png

Nedávno jsem z dlouhé chvíle a díky tomu, že disponuji 3d tiskárnou, začal uvažovat, že si udělám radost a postavím soustavu podobnou Beolabu 18. Konstrukce zvukové čočky je docela dobře popsaná v patentech a rozebrána (ba i vylepšena smile) na zahraničních fórech a s tiskárnou už není skoro nic nemožné.
Málem jsem vyskočil ze židle, když se tu objevila nabídka na prodej 4 kousků 16ohmových OEM středobasů od Peerless, který BO používá - okamžitá koupě byla jasná volba. Radost mě přešla v okamžiku, kdy jsem repra rozbalil a zjistil, že u 3 ze 4 drnčí cívka v mezeře magnetu (u čtvrtého se to děje taky, ale až u dosažení hraničního výkonu, takže budiž).
První myšlenka vedla k PPL a jejich zacházení s balíkem, nicméně všechno bylo zabaleno pořádně a koše reproduktorů se nezdály nijak poškozeny/ohnuty.
Druhá myšlenka pak vedla k prodejci, ten nicméně reproduktory sám nezkoušel, s tím, že je dostal od movitějšího zákazníka, který je vymontoval z jakýchsi zabudovaných reproduktorů při přestavbě - údajně stále funkční. Tady ale všechna čest, prodejce mi vrátil většinu peněz, takže mu tímto děkuji.
Po dlouhé rozvaze jsem přistoupil k pitvě jednoho středobasu. Membrána, koš, středička i former se zdály v pořádku, na terminálech nebyla známka po pájení (skoro bych řekl že ani po připojení fastonu) a dokonce ani nebyly otlačené šrouby na koši.

Pak mi ale vypadly oči z důlku, když jsem oddělal závěs a na hulváta odřízl středičku - former s cívkou je vůči membráně a dokonce i středičce  přilepený asi o 7 stupňů mimo osu - former samozřejmě zdeformovaný a odřený v místech, kde se dotýkal vnitřního trnu magnetu.
Jak je tohle možné? Na repráku je sice nálepka se typem repra a magickými písmeny QC, ale tohle podle mně žádnou QC projít nemohlo big_smile je možný, že sem číňani nenápadně pašujou zmetky z oem výroby?

https://i.postimg.cc/hXq3pv2k/DSCN8405.jpg https://i.postimg.cc/K1rpVbVR/DSCN8406.jpg

Vrstvy jsem chtěl nechat přiznaný smile stříknutý je to pro srovnání barvy - v průběhu jsem hýbal rychlostí tisku, což se projevilo tak, že některý části povrchu byly lesklý a něco matný, plus jsem trochu přebrousil spoj. Bohužel to chtělo nechat delší dobu odpočívat - chloroform se odpařuje z objemu dost pomalu - to způsobilo viditelnou rýhu tam, kde je spoj.
Teď tisknu druhý pár, vrstva 0,3mm tryska 0,5 (předtím 0,4) a jedna půlka zabere necelých 12 hodin. Rozdíl je vidět jen na vrchních vrstvach - tj pohled zboku, zepředu to nepoznáte. Myslím že i při výšce 0,4 by to nebylo nijak drasticky poznat a na vyšší vrstvy už nemám vhodný hotend ani trysku.
30% podle mne stačí (pro znalé je tam full honeycomb) PLA je na tohle dost tuhý a ušetří to matroš i čas. Když beru, že v originále to byl tak trochu propagační objekt pro využití timberfillu (vlákno s přimíchaným dřevem), který stojí asi 5x tolik, co obyčejný PLA, tak už bych to vůbec neřešil big_smile

Tenhle projekt vznikl jako zatěžkávací test mojí nový 3D tiskárny. Design vychází ze Spiruly (https://www.behance.net/akemake) jen jsem ho zvětšil aby tam sedlo vybraný širokopásmo a daly se použít závitový vložky pro upevnění repra.
Ozvučnice je ze dvou kusů slepených PLAčkem rozpuštěný v chloroformu. Tisk trval zhruba 72 hodin (vrstva 0.2mm, 3 perimetry, výplň 30%). Stěny jsou 7 mm tlustý, materiál PLA. Povrch je stříknutej černým sprejem.

https://s33.postimg.cc/xn99ei6yz/DSCN8178.jpg

Podle předpokladu bylo třeba přidat pasivní člen na dorovnání bafflestepu. Rezonanci kovový membrány na 10kHz neřeším - už jsem hluchej big_smile měření momentálně nemám, jelikož jsem si zdatně usmažil vstupy na zvukovce po měření impedance - dodám až bude nový železo. Ale zvuk mi uchometricky vyhovuje, takže do toho už nejspíš nebudu šťourat. Basů je na ten objem (2,6 l), uzavřenou ozvučnici a velikost repra víc než dost.

Rozpočet na pár:
4" šíra Tang Band W4-1337SDF (z druhý ruky) - 1500,-
krmení pro tiskárnu cca 1400g - 500,-
konektory, kable a součástky do filtru - 250,-

Rozměry - 13x25x28cm

19

(1 odpovědí, posláno do Reproduktory)

Máte někdo zkušenosti s http://www.daytonaudio.com/index.php/da … 6-ohm.html ?
Za necelý 4 kilča by to mohlo být zajímavý na line array nebo podobný ptákoviny smile

20

(8 odpovědí, posláno do Dílna)

Řekl bych, že v tomhle případě tě víc než kalota bude omezovat tvar krytky. Dva ostrý přechody, neutopený šroubky a ta výška materiálu tomu taky nepřidá smile být tebou koupím jakoukoliv kopulku a experimentuju spíš s tvarem krytky...