1

(1,420 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Ach jo. Neber to nijak zle, ale dám ti dobrou radu - všechno si to nejdřív pořádně promysli, projdi si tohle vlákno a nech věci uzrát. Až si v duchu projdeš celou stavbu včetně všech detailů a nebudeš v ničem tápat, pak se do toho s chutí pusť. Jiné zvukovody použít nemůžeš, ani takové nikde jinde neseženeš.

Tohle už není jako stavět ptačí budku...

2

(1,420 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Výztuhy tam jsou proto, aby se to nechvělo a nerezonovalo víc, než je zdrávo. Tloušťku jakou uznáš za vhodné, nikdo tu žádné vědecké pojednání o optimální tloušťce materiálu pokud vím nedělal... Osobně bych se spokojil s 22-25mm.

3

(1,420 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Ale houby... Hlavně, tam žádný subjektivně vnímaný hrb není. To, co tam vidíš žlutě, je chování v ose do cca 10 stupňů. Tam se při poslechu nesedí a vliv na celkově vyzářený výkon to má naprosto nepatrný (je to jen velmi malá výseč z celkové plochy, do které to nezanedbatelně vyzařuje a přes kterou se počítá výkon, a všude jinde je to rovné). Prakticky je to pro výsledný zvuk irelevantní, při poslechu tě to přímou vlnou "mine" a pak už to vliv velmi rychle ztratí. Byť je to jistě první věc, co člověka na tom obrázku upoutá. Tak to bohužel je a chce to už jistou erudici na zhodnocení takových věcí. To je riziko publikování podobných obrázků, bohužel...

4

(1,420 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Zvukovody pro RpM-1/2:

Podklady pro zvukovody má člen audiowebu MAD_BOXs. Pokud má někdo o zvukovody zájem, domluvte se s ním a nechte si je vyrobit. Má to osahané, ví, co je přesně potřeba a umí to dobře. Víc bohužel nabídnout nemohu.

5

(1,420 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Viz http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=18723

Projekt RpM, "zdokumentovaný" zde v tomto vlákně je pro mě opravdu již pasé. Rozhodl jsem se k němu už nevracet a podporu neposkytovat, nemám na to už tolik času a očekávám, že brzy se to ještě zhorší.
Zvažuji, že k tomu jen ještě uvolním souřadnice zvukovodu, chtěl-li by si to někdo opravdu tak moc postavit, že by byl ochotný si to všechno udělat znovu sám. V takovém případě samozřejmě za výsledek neručím. Případné konzultace žádejte od těch, kdo už to stavěl - budou-li ochotni pomoci, pomohou. Mě už se ohledně toho na nic neptejte smile

Chcete-li kvalitní reprobedny s mimořádným poměrem cena/výkon, přidejte se k projektu 15"+18", lepší doporučení nemohu dát. Je to zároveň na dlouho poslední věc, co dělám...

Kdo zaváhá, nehraje smile


- A kdyby někoho ještě zajímalo, jak bedny dopadly - např. tady jsou fotky jednoho z dokončených exemplářů RpM-1.

6

(1,420 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Jsi obyčejnej lhář a hlupák, godzi. Nebudu na to už jinak reagovat, už tak jsi mě stál dalších x minut času.

7

(1,420 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Jde o to, že tady pouštíš velkou membránu poměrně vysoko a potřebuješ mít zmapované pásmo stovek Hz o něco lépe, než obvykle. Typická situace, kdy se dělí ještě menší basák ještě níž (obyčejné třípásmo) - tam to stačí hruběji, protože je předpoklad, že ten basák je tam ještě víceméně rovnej, nemluvě o střeďáku. To tady úplně neplatí. Navíc tohle potřebuješ měřit z větší dálky, prostě proto, že je to celkově větší, což věc dál komplikuje.

Měřit takovou bednu postavenou na zemi a vydávat to za dostačující, by předpokládám nenapadlo nikoho soudného. Taky jde o to, že impulsní odezva musí být sama o sobě dostatečně utlumená/"vytracená", ještě před časem, kde se aplikuje pravý konec okna, jinak to nezanedbatelně ovlivní fr. cháru - vyhladí se to ještě víc. Impulsní odezva takového basáku trvá ve významné míře většinou déle, než pár milisekund. I proto je tak obtížné něco takového změřit dostatečně přesně, resp. moci si být výsledkem jistý.


- Jediný důvod, proč sem pořád píšu, jsou tvoje reprobedny. Jinak už bych toho, i kvůli všudypřítomným připitomělým indiviuím jako godz, dávno nechal. Bohužel není snadné se jich zbavit.

8

(1,420 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

godz napsal:

A k tomu odkazu na slovanete - tam si to ukončil bez vysvetlenia.


Cože????


Opravdu nebudu furt po někom opravovat a vysvětlovat donekonečna nějaký jeho píčoviny.
Napsal jsem to všechno dost jasně.

9

(1,420 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

S někým, kdo nepozná kde je první odraz v impulzní odezvě, se na toto téma opravdu nehodlám dohadovat.
Obecně se už nehodlám na forech o ničem dohadovat. Každej je chytrej dost a o tom, jak dlouhé okno je potřeba, jsem nepsal nic, ani to, že 5ms stačí. To jaksi závisí na charakteru toho, co se měří, a co s tím může provést aplikace okna samotného.

MaBat napsal:

I z dat obsahujících 5ms se dá uspokojivě napojit NF a FF, není pravda, že je nutně potřeba víc. To se ovšem nedá posoudit, aniž by člověk tu impulzní odezvu viděl.


Yoda už to měřit zkoušel, takže přesně ví, o čem jsem psal. Ostatním to může být úplně fuk.

10

(1,420 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

"Stojánek" pak odkoupím smile

11

(1,420 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

No, obávám se, že aspoň zhruba tak. Když je klid, dá se samozřejmě měřit i venku, pak by mělo stačit vysadit bednu aspoň tak 2m vysoko. Při finálním měření bych nechodil s mikrofonem blíž k bedně, jak nějaké 2m. Ono se i tohle dá poměrně složitě obcházet, ale znamená to dost divoký laborování s naměřenými daty a když jsem to zkoušel, ne vždy se mi to úplně povedlo. Nejlepší je prostě mít ten prostor k dispozici. Pro bedny, na kterých pomalu dělám, už se taky začínám porozhlížet po nějaké tělocvičně.

Cílem je samozřejmě dosáhnout rozumného frekvenčního rozlišení v pásmu cca 300 - 1000Hz, jinak se na tom basáku bohužel mnoho nenaměří a případné problémy v tom zcela zaniknou. Za tím účelem je ale lepší udělat i samostatné měření blíž k basáku, a pak si to všechno nějak srovnat.

12

(1,420 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Měničů bych se nebál, ani jednoho z nich. Drivery jsou dobrý a na tý 18" taky není nic vyloženě špatnýho - vždyť se to bude dělit někde na 700Hz.
Kývat jsem nemyslel celý, ale jen od místa napojení na stojánek výš, aspoň tak to na mě na první pohled zapůsobilo - jestli je to místo okolo spoje dostatečně tuhé. Věřím ale, že je a že s tím problém není. Jsem na to zvědav smile

Můžeš taky začít přemýšlet, kde a jak to celé co nejlíp změřit, což bude ještě oříšek. Ideálně někde v hangáru...
Změřit samotnej WG byla ještě ta jednodušší část.

13

(1,420 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Působí to impozantně, při vědomí kolik je za tím času a práce. Akorát, nemá tendenci se to kývat?

14

(1,420 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Digitální výhybku v tomto případě opravdu víc než vřele doporučuju.

15

(1,420 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Ty jsi blázen smile

K tomu basreflexu - intuitivně bych řekl, že bude dobré, když cestou mezi vnitřním vyústěním nátrubku a membránou basáku nějaké tlumení bude moci být.  Skoro bych řekl, že čím "klikatější" cesta od membrány basáku ven z bedny, tím líp, ale fakticky podložené to nemám. Jak to bude vzájemně nasměrované, s tím sice trochu souvisí, ale zároveň bych nečekal, že bude mít větší vliv. Ale to už není něco, na čem by to teď stálo, navíc dokud se to opravdu nezměří, stejně se dá jen hádat.

Kdybys potřeboval cokoliv ohledně měření, simulací a tak, tak se mnou smozřejmě můžeš počítat, klidně i fyzicky, milerád s tím dál pomůžu. Můžu dotáhnout digitální výhbku, hned uvidíš, co taková věc dovede. Mail na mě máš...


Každopádně hluboce smekám, tohle se jen tak nevidí.

16

(18 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Nemusí to být nutně MDF, stačí dřevotříska DTD - 22mm bude v pohodě. Při poctivém žebrování (tj. přepážka uprostřed a každá komora ještě aspoň jedno, nejlépe křížové, žebro) bych dal klidně i 18mm. To ti nařežou už skoro všude. U čelní desky nicméně není špatné slepit ji ze dvou.


- Jinak cokoliv dalšího na mě už jen přes mail, eventuelně na jiném foru (ReproMania.net, hifi.slovanet.sk - vlákna na to tam už existují). Tady to nebudu dál sledovat.

Vážně čekáš, že zrovna tobě se to tu budu snažit vysvětlit po desátý, po tom, co už jsem to tu všechno aspoň dvakrát napsal (nebo jsem se o to aspoň pokusil)?
Takže ty nejen že máš potřebu poučovat o slušnosti, ale i o tom, o čem zjevně nemáš ani páru. A klidně si to dej na seznam.
Mód není ani maximum tlaku, ani kmitna, ani uzel. Ale obávám se, že to tu už všichni ostatní tak nějak chápou.

- "Mód přímé vlny" je nesmysl.

Digiting napsal:

Šlo o nabytý pocit, že si s Antoniem nerozumíte proto, že jeden hovoří o maximech tlaku (módech) přímé vlny, druhý rezonanční

V tom případě tě můžu ubezpečit, že takový pocit je zcela mylný a tvoje snaha bezpředmětná.

A propos, co to je mód přímé vlny??
Slyšel jsi snad někdy někoho, kromě tebe, něco takového používat? Mód není maximum, ani minimum, když už jsme u toho.

Ano, nestojí mi to zato. Máš tedy něco k tématu? Víš o tom něco?

Máš něco k chování na basech v malých místnostech, potažmo k velkým PA reproduktorům?
Krom toho, že už jsi tu všem vysvětlil, co to je mód a jakej já jsem arogantní hulvát?