1

(10 odpovědí, posláno do Reprosoustavy)

Ježiš jenom né dvoupásmo s L18. Navíc L18 byly dva druhy, staší verzí tuším 1154 a novější 1228 nebo tak nějak. Mají jiný profil membrány, takže jinde rezonance a musí na to být bezpodmínečně jiná výhybka.
Dvoupásma s L18 jsem měl, to byly první bedny, které jsem stavěl a byly to první bedny, co šly z domu pryč. Hliník do dvoupásma nepatří. Šustí to, je to poslechově studený, nebaví to poslouchat.
Postav z toho třípásmo, jenom zahoď ty hrozný RBT95 a 1" dej kalotový výškáč, nejlíp něco od Vify nebo SBacoustics.

A nebo se na to celé vykašli a postav komplet ověřený projekt i s výhybkou odladěnou na konkrétní repráky. Výhybka rozhoduje o zvuku daleko víc než použité měniče.

Pěkné, nekonvenční, inovativní, na kolik by vyšla ta ozvučnice, když by to měl někdo dělat jako zakázku? To by stálo ranec ne?
Hele ale proč jsi tam dal tak sračkoidní reprák? Ta ozvučnice by si zasloužila něco daleko lepšího a že je z čeho vybírat.

3

(49 odpovědí, posláno do Nezařaditelné)

Ty jsi tak přesvědčený, že tomu rozumíš, když jsi si něco malinko přečetl. Ale ani nevíš, co všechno nevíš, takže nevíš, že tomu nerozumíš.

4

(49 odpovědí, posláno do Nezařaditelné)

Sotva kloužete po povrchu, asi jako že víte, že má auto 4 kola a volant. Jenže mezi těmi 4 koly a volantem je spousta znalostí, které má výrobce, aby to auto vyrobil. I když pak už vyměnit olej a dolejt vodu do ostřikovačů jsou jednoduché úkony.

5

(49 odpovědí, posláno do Nezařaditelné)

Už jsem na dané téma odpověděl maximum. Obecné plky nikam nevedou a zabývat se jimi nebudu.

6

(49 odpovědí, posláno do Nezařaditelné)

Vysvětlovat akustiku zde nějak nehodlám, to se opravdu ani na 1 str A4 nedá. Má-li někdo zájem si to nastudovat, mohu nabídnout pro začátek svoji diplomovou práci veřejně dostupnou v elektronické knihovně ČVUT FEL: https://dspace.cvut.cz/bitstream/handle … sAllowed=y

Pro začátek přečíst rovněž uvedenou použitou literaturu, pak tomu dát pár let praxe a výsledek se dostaví. Prerekvizitou je, řekl bych, i vystudovat obor Multimediální technika na ČVUT FEL.

7

(49 odpovědí, posláno do Nezařaditelné)

Jinak mám rád taky ticho. Respektive mi vadí všechny nevyžádané zvuky spotřebičů, auta apod. Rozčilují mě pískající zdroje, které sice spousta lidí neslyší, ale já i když to třeba vědomě nevnímám, tak při tom neusnu. Zejména ty všemožné levné USB nabíječky pískají a bzukají, takže vyměnit za kvalitnější tiché.  Všechno zásadně vybírám nejtižší co jde. Tichou myčku, tichou pračku, tichý vysavač (byl jsem překvapen, ale jde to) indukční desku i tiché auto, kde neslyším motor, pokud nechci. V PC jedině pomaloběžné větráky a pasivní chlazení, plotnové HDD zavěšené na gumě proti přenosu vybrací a pískání, case vycpaný tlumícím materiálem.

Pracovat s rozbruskou, sekačkou a podobnými hlučnými stroji mi nevadí, ale to je činnost vyžádaná a nutná, co jde redukovat, tak redukuji maximální možnou mírou. Všechny zvuky se posčítají a má to vliv na psychiku člověka a poté i na zdraví, stejně jako má vliv výběr židle na vaši páteř.

8

(49 odpovědí, posláno do Nezařaditelné)

Mnoho lidí roky řeší ekvalizéry, výměny zesilovačů za podobné ale trochu jiné typy, výměny kabelů, hroty, cerabally, výměny elektrického přívodu k hifi sestavě a podobné kraviny.

Moje rada zní výše uvedené věci neřešit a řešit to, co je potřeba. V první řadě akustiku a v druhém bedny, pokud to nebude stačit. Akustika nemusí být zásah do místnosti trvalý a pouze na míru místnosti, ale lze vyřešit i mobilně, respektivě stěhovatelně. A to dokonce docela v malém rozsahu to udělá velkou radost posluchači.

Řada místností i celých obytných objektů má problémy s akustikou takového rázu, že je tam problém i jenom bydlet, natož ještě něco poslouchat. Všechno je to řešitelné, typů akustik je několik druhů, projevují se různě a mají různá řešení.

Souhlasím, že každý slyší jinak. Nicméně vždycky jsem se s každým shodnul na tom, jaký daný zvuk je. Myšleno na konkrétní písničce na daném místě v realitě, ne na fóru. Rozdíl je v tom, co se komu jak líbí, aby hrálo, rozdíl je v popisu zvuku, který je potřeba si právě ukázat na konkrétním zvuku na místě.

Jestli si tu akustiku pán zařídí tam nebo tam je mi v celku jedno. Hlavní je, aby byl spokojen a vyřešil problém únavy z delšího poslechu, o kterém je toto vlákno. Z mých zkušeností vyplývá, že jsem to většinou já, kdo dělá v místnosti akustiku naposled, poté co opravuji nevhodné předchozí řešení někoho jiného.

9

(0 odpovědí, posláno do Bazar)

Poptávám výrobce v ČR pro níže uvedené výrobky v objemu roční zakázky ve výši stovek tisíc Kč.
info@vmaudio.cz
+420 736 639 663

http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/boomkiller.php
http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/laaksum.php

10

(49 odpovědí, posláno do Nezařaditelné)

Pokud zvuk unavuje, jde o v pořadí číselně uvedeném od nejdůležitějšího po nejméně důležité o 1/ nekvalitní akustiku 2/ nekvalitní reprobedny 3/ nekvalitní železo.
Všechno jsou to cenově dostupně řešitelné problémy a umím je osobně řešit a mám vyřešeno u sebe.

11

(22 odpovědí, posláno do Reproduktory)

Stiglitz: Tak to alespoň nafoť, sepiš k tomu historii a vývoj, ať se mladší generace jako já může poučit.

12

(43 odpovědí, posláno do Reproduktorové výhybky)

Jakýkoliv elektrolyt za 40 let je vyschlý, tudíš jeho ESR zvýšilo 10x, 100x i více.

Ano ty schémata uvedená uživatelem Belmo jsou špatně obě. Musí to být zapojené jinak

13

(43 odpovědí, posláno do Reproduktorové výhybky)

Reeb: Menší ESR může být na škodu, pokud s ním bylo původně počítání ve výhybce a hlavně byl majitel zvyklý na zvuk s nějakým ESR. Teď po 40 letech je to ESR pravděpodobně 10-20x vyšší, a a stálo by za to to vyměnit zase do původního stavu. Postačí na dalších 20 let.
Pak už doufám, že si majitel pořídí nějaký pořádný bedny. Obecně mě by osobně nestálo za to, se v tom vůbec vrtat, ale majitel má k tomu osobní vztah, což zase chápu.

14

(22 odpovědí, posláno do Reproduktory)

stiglitz: To není nic proti ničemu. Každého baví něco jiného, proto jsem i psal o tom, že si řeknete líbí nebo nelíbí. Nepsal jsem hraje dobře nebo nehraje dobře, to je na úplně jinou složitější diskusi. Hlavně, aby to člověka bavilo.

15

(67 odpovědí, posláno do Návrh, měření, software)

Já jsem si tímhle tvým typem měření prošel před nějakými 13 lety a velice rychle jsem to změnil a začal dělat pořádně viz výše. Snažím se ti pouze poradit, aby jsi neprošlapával slepé uličky a vydal se tou cestou, která už je od jiných prošlapaná a vede k cíli.

16

(43 odpovědí, posláno do Reproduktorové výhybky)

Jediný relevantní zdroj literatury na tématiku stavby reprosoustav je seriál z let 1997-2001 od RnDr. Bohumil Sýkora: Stavíme reproduktorové soustavy . Vyšlo to jako seriál v amatérské rádiu. Ke stažení zde:
http://www.audioweb.cz/tp-obecne.htm

V roce 2020 nutno dodat, že jde sice o stále platné informace, nicméně dneska se některé věci dají řešit poměrně jednodušeji nebo s vynaložením menšího úsílí a nebo za vynaložení stejného úsilí s daleko lepším výsledkem. Prostě doba trochu pokročila. Pro začátečníka, když jsem to před nějakými 15 lety četl a bylo mi tehdy 16 let, tak je to poučné.

Vzhledem k ceně reprosoustav, ale i technickým parametrům bych vyměnil bipoláry za nové bipoláry z Prodance.cz, výměna za svitky na některých místech bez znalostí poměrů ve výhybce, může vést k horšímu zvuku. Pouze kondenzátory na výškách bych vyměnil za MKP Bennic z Prodancu.

17

(22 odpovědí, posláno do Reproduktory)

stiglitz: Já jsem žádnou A4 zprávu o změnách výhybky nepsal, tudíš já to nebyl smile. Takže tímpádem asi vím, o koho a co jde a souhlasím.

Až to půjde, tak se u mě jentak stavte na poslech, řeknete mi jestli se vám to u mě líbí nebo nelíbí a budete mít jasno. Spousta lidí ani netuší, jak to správně má hrát nebo jaké jsou možnosti ve zvuku a vůbec neví o co přichází, když doma hraje na nějaký šunt.

18

(22 odpovědí, posláno do Reproduktory)

maxell: Bohužel Dexon nemá správně odladěné výhybky k reprosoustavám. Měníče nejsou špatné, za ty peníze, ale ty výhybky dobré nejsou a to je kámen úrazu, pak to prostě nehraje dobře a měniče můžete mít sebelepší.

19

(22 odpovědí, posláno do Reproduktory)

Teda to je teda high fidelity diskuse tady. Co takhle to zkusit pořádně a použít ověřenou dobře změřenou a vyladěnou konstrukci? Tedy změřenou mikrofonem a technicky správně.

20

(18 odpovědí, posláno do Dílna)

Jo tak od 250k to začne být slušný stroj na ruční práci. Od mega už se snad sežene i automat. Ta moje pila je prakticky stejná až na krycí kus plastu kotouče jako je ta Proma co linkoval Nitros.