1

(150 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

To byla jako řečnická otázka, protože já už neslysím ani těch 15625, co byl řádkovej rozklad televize... Takže tak nějak.
A vůbec ti to nezávidím, to ti musí vadit přivolávací píšťalky na psy, plašiče kun a hlodavců, musíš slyšet PWM leckerýho spínanýho zdroje (green mode, s vynecháním pulsů)... Jestli není jednodušší být polohluchej.

2

(150 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

Tohle je celkem úlet, police jako reprobedna, i se zesilovačem: visaton TABULA - ty vejškáče by chtěly trochu ubrat na výhybce, spojení výhybky pro basák z L a P kanálu by pro TPA3116 bylo smrtelný, ale jinak zajímavá konstrukce pro "vydyzajnovanej obývák". Co mě dostalo, tak to, že to drží na zdi za závitovku, na kterou se přidělá matka dírou pro ty minirepráčky.

Pro leckoho je to "impossible job" .
Kdysi jsem měl nabídku dělat vývoj HW , ale když jsem si to byl trochu blíž obhlídnout, tak cituji " v devadesáti procentech případů dostaneš katalogový zapojení a uděláš na to desku" - Tak to mě hned odradilo. To není vývoj, ale replikace.

Ono nebylo třeba ani takové investice, co si matně pamatuju, tak celkem slušně hrálo i SM260/261 , nejlépe s tuningem nastavitelné předmagnetizace. Sice jenom dolby B, ale za ty prachy. A jak někdo psal, to prásknutí elektromagnetu mělo taky svý kouzlo...
Já onehdy nějaký nahrávky z počátku 90-tých let vytáhl, a co mě překvapilo, tak nějakej pop hrál strašně mizerně - po konfrontaci s youtube jsem přišel na to, že to tak mizerně asi nahráli už ve studiu, jinak i po víc než 20-ti letech bych si na kvalitu záznamu nějak nestěžoval.

třeba ferity.cz, nebo tme.eu, a nikde není napsaný, že v tom zdroji musí být jenom jedno trafo.  Ale nejlépe ve sběrným dvoře celej funkční zdroj, a jenom upravit výstupní část. Klidně bych použil dva PC zdroje 500W, spojený výstupy do série  a mám 1kW zdroj za pár korun a skoro bez práce. Hlavně nevím na co 1kW. Mám tady LAB12 ve 120l bedně, a při víc než 40W příkonu hrozí narušení statiky domu a taky sousedskejch vztahů (řadovka) Ale kdo chce kam...
Kdybych chtěl dělat nějaký výkonový DC-DC věci, tak to bude třeba obousměrnej UP/DOWN měnič pro možnost přesunu energie mezi akumulátory různých konstrukcí a napětí s minimálníma ztrátama, to se prakticky nedá koupit, na rozdíl od zdroje k audiozesilovači...

Někoho kdo to navine: A co kdyby jsi to byl ty? odhaduju tak 50z primár a 2x10z sekundár, na to fakt není potřeba navíječka, a ani složit k sobě ferity s patřičnou vzduchovou mezerou není ten problém, kterej bys měl řešit. To trafo ti nikdo zadarmo nenavrhne, protože to není jenom o trafu, musí jít všechno na všechno. 1kW mě neděsí, mám tady nějaký zdroje 2kW 12V/150A ze serverů, a asi by se mi nechtělo
něco takovýho vyvíjet. Relativně laciný? no nevím. Možná když to pojmeš jako Danyk.cz , tam je to skutečně nízkonákladový, a "nějak" to asi funguje. Možná nějak tak bys mohl začít. Ale na tohle by mi bylo líto času.

Knížku někde mám, tohle pokud člověk nepochopí, tak vůbec nechápe některý kouřový a jiný podobný efekty, proč se dějí, když ta tlumivka měla 440uh, přesně jak měla mít (ale už bez znalosti, při jakým proudu se přesytí). Taky jsem zvědavej, jestli to neskončí jenom teoretickou diskuzí.

8

(7 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

ne, na zkreslení nemám čínskou krabičku, ale zvukovku... Jasně, určitě tvůj výrobek neshazuju. Asi sem za to měl dát smajlíka. A asi používáš lepší AD/DA než je periferie atmega 328, na čemž jedou ty čínský krabičky - ostatně 328 tester má původ u nějakýho německýho radiomamatéra. A na měření posunu fáze nic takovýho nemám, jedině osciloskop.

9

(7 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

Předpokládám, že měření napětí (i DC)už tam máš, když už to umí tolik, co tři krabičky od číňana. K 328 testeru si kámoš dodělával ještě měření ZD, STEP -UP + proudovej zdroj 1mA, to vše připojený ke vstupu měření napětí. Ale to je o měření polovodičů, na to asi zacíleno nemáš (charakterograf atp)

Ale to neznamená, že je to tak správně. Na nějaký TI vzorový konstrukce jsem snad dával odkaz (a dají se najít třeba i u ST a dalších výrobců). Díky aktivnímu PFC máš zrovna vyřešenej soft start, tak proč se tomu bránit. Že v NL někdo prodává věci, co neodpovídají platné legislativě EU, bych nebral jako vzor toho, jak to udělat. U 100W zdroje bych asi taky PFC neřešil, ale čím vyšší výkon, tím je to PFC lepší i z hlediska konstrukce zdroje (menší filtrační kondenzátory na 300V straně, softstart included, nižší rušení do sítě (pokud je dobře navrženej a udělanej vstupní filtr). Ale jenom ten zdroj udělat dobře, bez předchozích zkušeností s impulsní technikou nebude jenom tak.

Spíš je potřeba se zamyslet nad tím, proč je v koncovým stupni to dual mono použito. A podle mě je to hlavně kvůli omezení přeslechů mezi kanály, a vůbec kvůli omezení vzájemného ovlivňování kanálů. To jestli je signál už od zdroje symetricky nebo ne, je o rušivých napětích a pod. je fakt, že už delší dobu jsem ze zaobíral tím, že pláště RCA L a P jsou v každým běžným přístroji (ne v DPA) spojeny navzájem, a když dva takový přístroje spojím stereokabelem (nedejbože magnetofon dokonce 4 kabely) tak vznikno zemní smyčky, při použití samostatnejch kabelů dokonce nezanedbatelné plochy... Ale nějaký praktický problémy s tím nepozoruju.

12

(23 odpovědí, posláno do Koutek pro začátečníky a méně zdatné)

Tak tohle bych viděl až jako level 3, základem je správně zapojení zemnění bez smyček, minimální plocha smyček jak vodičů napájení - zkroucený +,-, gnd, to stejný signální vedení, totéž na DPS. Další je stínění mezi primárem a sekundárem trafa, dolní propusti na vstupech i na výstupech (tohle částečně řeší tlumivka a boucherotův člen na výstupu výkonovýho zesilovače)  a až když už tohle všechno je marný nebo nedostatečný, tak teprve "krabičkování"
Síť nejen TNC je problém třeba tehdy, když máš v jedné zásuvce PC s uzemněnou skříní, a v další receiver, kde je skříň uzemněná díky plášti koaxu od antény, tím pádem je plocha smyčky třeba 20m2 a navíc částí té smyčky protéká ne zcela sinusový proud několik (třeba i desítek) ampér. A to jsem zase u těch zemních smyček. Co už jsem se nadělal krabiček s kondenzátorama na plášť i jádro koaxu. Tráfko na dvouotvorovým jádru by bylo lepší, ale tohle zatím dycky stačilo. Spousta spotřební elektroniky má signálovou zem natvrdo spojenou s PE, běžně televize, PC. A co když se potom dva takový aaparáty spojí mezi sebou? Zase zemní smyčka jak vyšitá.

13

(4 odpovědí, posláno do Smetiště)

A teď si představ, že uděláš proutěnej košík, nebo hrábě, tak jak si je sám dělal můj děda, a za nějakou úplatu nebo protislužbu to od něj mělo půl vesnice, a budeš to chtít legálně prodávat někde v e-shopu... v podstatě neřešitelný.

14

(6 odpovědí, posláno do Profi a PA)

v hifi hraje v malým objemu třeba dayton RSS265HO-4 ale 110dB SPL z toho dostaneš na hranici zničení, a to je tak na větší obývák. Tohle je asi poslední reprák do "malé" bedny: RSS315HO.
Pro info, krychlová stopa je cca 28l. U té 315 je nějaká divně nízká citlivost, asi s cívkama do série... Fyzika se nedá obelstít, malej reprák - nízká citlivost, malá bedna - nejde tolik dolů. Jaký citlivosti mají PA 18" (21") sub speciály netuším. Ale ty větší daytony jsou cenově jinde.

15

(4 odpovědí, posláno do Smetiště)

O elektriku nejde, není to vyhrazené technické zařízení, ale je to potom výrobek, viz zákon 22 o výrobcích a jejich uvádění na trh. Přeji hodně štěstí ve zkušebně (např zdravotní nezávadnost, malé části), při tvorbě dokumentace  a taky zařazení do zpětného odběru elektroodpadu. V EU se nedá nic vyrobit legálně.

16

(23 odpovědí, posláno do Koutek pro začátečníky a méně zdatné)

To je taková hodně ošizená alternativa k tomu odrušovacímu členu. Ten není nutný kupovat, dá se z ledasčeho vykuchat, podobnej je i v některejch PC zdrojích, spíš serverovejch.

Po mnoha pokusech jsem zjistil, že simulace je pěkná věc, ale realita je jiná, takže to udělej někde mezi, a změř impedanční charakteristiku, a pak to dolaď. To jej jediná správná cesta, jak to naladit. Pokud máš T-S parametry od repro, tak simulačních sw je mrak, a každej ti dá trochu jiný výsledky... ale to už je v tomhle vláknu taky popsaný dost podrobně.

18

(2 odpovědí, posláno do Nezařaditelné)

Většinou je ten solár imitace, a jede to jenom z baterky. Prostě další plastový odpad.

19

(150 odpovědí, posláno do Projekty elektroniky)

Dnes mi z L.S.F.eu poslali reklamu na Dayton ND105-4 - to by mohlo být taky zajímavý řešení pro minibedýnky, ve 2l basreflexu by to mělo chodit k 60Hz, holt je ta membrána kousek větší, akorát by to chtělo dělit někde pod 4kHz, a tím pádem větší vejsku (ND20, ND25). Kdyby měl někdo nutkání to vytvořit, tak to rád oměřím, už kvůli srovnání s ND91-4 + ND16.

20

(1,688 odpovědí, posláno do Zdroje a úprava zvuku, muzika)

to rvx73: SUPER!  - po skoro 40-ti letech, po mnoha hodinách v mládí zbytečně odsezených v hudební nauce, mi to jeden člověk od počítačů dokázal vysvětlit za takovou chvilku, a vlastně konečně mi to zaklaplo, tak jak říká - notová osnova je proto, aby to bylo složitý, a nikdo to nepochopil. A díky tomu se lidi už v mladým věku vyseparovali na techniky, umělce, a ty ostatní (teda kdysi, dnes jenom všichni šudlí sklo)