1

(34 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

Samozřejmě, že je přerušený. Přesto to pěkně brzdí....

2

(34 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

Samozřejmě. Jen jsem nečekal, že to bude tolik, což se mi ve finále nelíbí...
Po troše snahy bych mohl dokonce zvládnout udělat cívku kaptonovou. No, uvidím. Na to dojde asi nejdříve příští týden. Tento týden lepím základy membrány...

3

(2 odpovědí, posláno do Dílna)

Problém s děrovanými plechy je často volná plocha a tloušťka. Ale jinak určitě eplechy, perfolinea,trojice....

4

(34 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

??

5

(34 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

Závit na krátko s tímhle nemá nic společného. Plechovka od coly by byla ve všech směrech jednoduchá. Na novou cívku si asi budu muset udělat nějaké kopyto...

6

(34 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

big_smile To by mě doma asi hnali.... Dveře se ale jinak dají sehnat i za tři stovky bez problému.

KarelXth: Ještě nevím co s čím a jak budu spojovat. Možná u hodně částí dojde i na čistou mechaniku, bez lepení.
Dnes jsem nastříhl první plechovku, a zkusil jí dát do mezery pro cívku. Ale kurva to dobržďuje! Až se mi nechce tam ten hliník dávat. Je to opravdu dost, a nechci si snižovat qčka jenom samotným materiálem. Už takhle to budu mít náročný, a potřebuju mít veškerou sílu pouze na závěsu a na spideru, ne ještě parazitně někde jinde. Podívám se po jiných materiálech. V konečnym důsledku můžu na 3D tiskárně vytiskout formu (delší pólák) a udělat to papírem obalenym kaptonem.

7

(34 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

Dělám každý den kousek. Použil jsem takové pomalejší lepidlo, takže některé druhy lepení budou i na týden sad Uvidím, jestli nekoupím rychlejší.

8

(34 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

Jo, pokusím se udělat co můžu. Kovová cívka samozřejmě musí mít mezírku, jinak se udělá závit nakrátko. Nejradši bych použil materiály jiné, ale nejsem si jistý co. Mám kapton, ale lepící, takže by základ stejně musel být z něčeho jiného...

9

(34 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

Curieovu teplotu mě nikdy překračovat nenapadlo. Chápu, že odlepování je bez tepla dost problém, ale takhle daleko zacházet asi nepotřebuju. No, mám tu z jiného reproduktoru taky magnety, ale asi půjdou na jinou hračku nebo úplně pryč.
Zas tolik moc času na hraní asi nebude. Seskládávání je problém u silných magnetů, kde odendaváním distančních podložek se dostaneš tak blízko, až ta poslední nejtenčí podložka se křípne, že už nejde vyndat, a je to "ve prdeli". smile

Hallovu sondičku bych měl taky, a i zbytek obvodu bych udělal, ale otázka by byla kalibrace. Další otázkou je, jestli se do toho budu chtít někdy vrhnout takhle hluboko. V rozměrech kolem 24" už to začíná dávat smysl, protože za pořádné reproduktory to jsou ceny kolem a přes 1000$, a to je na takové blbnutí docela dost. To bych si radši koupil houf 15", když už.

Dnes jsem koupil dvě užší plechovky (Cola), abych měl základ na former, a obě mají průměr. Budu potřebovat tu klasickou nejtlustší smile

horemic: Nároku na checkovu Beymu se zříkám. Pokud Tě to zajímá, určitě do toho jdi. S normální membránou z toho budeš mít príma schopný reproduktor.

10

(34 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

Proč jsi od toho upustil? Kvůli očekávání nedobrého výsledku?
Díky za nabídku. Možná se to jednou bude hodit. a nebo možná brzo. Zkoušel jsi měřit nějaký (jakýkoli) původní, rozberaný a znova složený reproduktor? Co to udělá s motorem?

11

(34 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

Velice děkuji za poznatky.
Duše kola mi taky přijde vzhledově a tvarem lepší, ale je už tak moc měkká, že to vyrobí spoustu dalších problémů. Použil jsem plášť, a “vykastroval” jsem mu dráty, a už je docela měkký. Doufám, že alespoň trošku pomůže s centrováním. Nepočítám, že to bude mít velké Xmax, ale spolu s plochou membrány 1500cm2 už to nějaký zvuk udělá. Ta membrána, to je první pokus. Možná to dopadne kónusem. Toto mi přišlo jako jednoduché rychlé řešení. A jelikož ho použili někteří výrobci I na tovární výrobu, tak věřím, že to aspoň trochu půjde.
Cívka při pohledu “takhle z dálky” mi přijde jako banalita. Tedy jebačka na přesnost při ruční práci, ale nevidím v tom vůbec žádný zádrhel. Former už jsem viděl z plechovky od Mirindy na nějaké přemotávce, a fungovalo to. Tak to zkusím taky.
Plochá membrána z principu je mnohem horší, ale doufám, že vyztužení tomu pomůže. Rezonanci bych mohl pořešit potlumením a povyztužením podle potřeb. Přecejen je to karton, ne hliníkový plech. Zkreslení mě zezačátku žíly netrhá. Hlavně že to bude dělat zvuk. Daleko větší vítr mám z toho, aby držela tvar a pozici při poloze “svisle”, tedy magnet ani ne nahoru, ani ne dolu… A také aby mechanicky vydržela u závěsu. 50g mi přijde jako děsně málo, a naopak zbytek na cívce a závěsu do 400g mi přijde jako strašně moc.  Tohle je 20”. Ta moje 21” od B&C má psané Mms 407g. Uvidím. Třeba se mýlím, ale to napraví praxe.
Vyrábím to naschvál od začátku, kupované nechci. Mám radost z toho bastlení. Co se sestavení vlastního pohonu týká, bojím se, že bez namagnetování bude obvod neúčinný. Z pár projektů vyšli někteří chudáci se sycením kolem 0,3T, což je vpodstatě mizérie, při normální konstrukci. Skládání motoru je další věc. Ty magnety mají ukrutnou sílu, a bez potřebných nástrojů a znalosti je to dost nebezpečná hračka. Jeden jsem rozebírál, a tedy měl jsem pěkné bobky. Z garáže se ozve silné mlasknutí, a prsty v pr….
Díky za nabídku, ale budu zatím pokračovat s hotovým motorem, který je pravděpodobně I silnější…

12

(34 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

Níže fotky prvního pokusu o membránu:

V rozkladu:
http://www16.picfront.org/picture/winxwira1/thb/cone001.jpg

Složená bez adheziv:
http://www16.picfront.org/picture/o61RkUDwwT/thb/cone002.jpg

Závěs ze zadní strany:
http://www16.picfront.org/picture/9DjnSee6s/thb/surround.jpg

Volně ložená sestava:
http://www16.picfront.org/picture/40UzwjgUjb/thb/assy01.jpg

Očekávám, že vepředu udělám dvojitý povrch, s hezkou černou povrchovou úpravou, a snad i nějakým logem.
Membrána má zatím hmotnost 178g. To ujde. Uvidíme, co s tím udělají lepidla/akrylový tmel

13

(34 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

Mno, pěkné. Čím víc toho vím, tím méně se mi chce do konstrukcí vlastního motoru smile.
Ten borec z druhého odkazu dopadl s motorem docela špatně.

Uvědomil jsem si, že s plochou kartonovou membránou budu mít asi docela vážný problém - jelikož v takové membráně moc neplánuji díru, nevím jak uhlídat středění, až budu spojovat former se spiderem nalepeným v reproduktoru - s membránou. Napadá mě snad jen nelepený rozebiratelný spoj. Že bych si to prostě nějak sešpendlil, a vyzkoušel. Kdyby to nebylo OK, tak s něčím hnout....

14

(34 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

To je vývoj jak prase. Přijde mi to tak jako ideální, ale výsledky nejisté, hmotnost nejistá, a práce jak na kostele. Jestli takhle budu dělat každý dílec sestavy, tak to mám na půl roku pomalu. Naštěstí mám trochu času na zkoušení nápadů kolem. Právě jsem byl zvážit cca 20" kruh z docela silného kartonu. 120g. Po vypilování drobností to bude spíš 110g. Nějaké výztuhy, lepidlo, a jsme na 200-220. Former s cívkou nevím, tak 60g-70g? Co nějaká povrchovka na předek? To by opravdu mohlo vyjít na očekávaných 340-380g, a práce s nůžkami na tři hoďky.

15

(34 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

Nikde jsem žádnou inspiraci bohužel neviděl, takže jedu naslepo. Jak to dopadne právě nemám tušení. Respektive podle toho jak budou dopadat jednotlivé aspekty a díly, tak se třeba budu snažit, aby to dopadlo lépe, než s původními nápady a představami.
Nejvíc mě trápí membrána. Viděl jsem jen jednu, z nějakého plastu stočenou do konusu a secvaklou sečívačkou. Asi funkční, ale moc se mi to nelíbí, a zároveň nevím, co jiného. Dělat papírovou originálním způsobem by asi byl mordor. Lepit na sebe papír nevím jak dopadne.

16

(34 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

Rád bych se zabavil nějakou srandou, a tak mě napadlo, vyrobit si vlastní subwoofer.
A tím myslím krom basové bedny reproduktor samotný. Vzhledem k možnostem, vybavení a zkušenostem bych použil tovární pohon (magnet, top plate, back plate, pólák.), ale zbytek by měl být ručně vyráběný, a tedy z věcí netýkajících se reproduktorů. Žádné hotové cívky, spidery, membrány, přívody, závěsy.

Měl by to být hlavně sranda projekt, ale určitě chci aby to vypadalo obstojně, zvláštně, a aby to fungovalo aspoň trošku.

Na pohon mám připravený rozebraný 12" reproduktor Hifonics Zeus ZX-1264. Docela schopný model. Koš tam můžu jako základ pro koš většího průměru asi nechat. Zbytek budu vyrábět. Pokud by měl někdo užitečné a zajímavé návrhy, určitě je ocením.

Předběžně mě napadá: Spider ze dvou prstenců spojených gumičkami, former cívky z plechovky od Coly, závěs membrány z pláště na kolo, zbytek koše ze dřeva. Začnu to postupně vyrábět, fotit a měřit, a uvidíme, kam se s tím doberem. Očekávám rozhodně hodně ústupků, nedokonalostí a problémů, ale právě proto mě to bude bavit. Jak budu díly postupně vyrábět, budu sem dávat fotky, a modlit se za plodnou diskusi...

17

(381 odpovědí, posláno do Smetiště)

Ahoj. Pro mě docela velká ztráta. Snad mu tam nahoře dobře hrajou...

Připomíná mi to sklepní scénu ze 'Sám doma' big_smile

To když zrenovuješ, a prodáš nějakejm bohatejm prasatům s "nevkusem" pro vintage, tak máš 30k v kapse. wink

20

(48 odpovědí, posláno do Smetiště)

Ani kapitalismus a demokracie tu dnes není.... Jsou tu jen lidi, a lidi jsou po zprůměrování pěkný kurvy a parchanti. Už to tak je...