1

(12 odpovědí, posláno do Profi a PA)

Rixi, aby Ti nepraskla hlava. To měl být vtipný (ale vidím, že ne moc vydařený) pokus sugesce toho, že 350W na 8Ohm může být zrovna tak vpořádku, a zbytek špatně nebo voblož na zákazníky. A když se pak mele jeden pravdivý údaj s údaji nepravdivými, tak samozřejmě něco z toho nemůže sedět. Logika 101. Jen jsem to vzal z té druhé, nedůvěřívější stránky věci.

2

(12 odpovědí, posláno do Profi a PA)

Umíš ohmův zákon? big_smile

3

(12 odpovědí, posláno do Profi a PA)

Snížený výkon do vyšší impedance může být způsoben třeba napěťovým omezením...

10500 Kč. Poslední slovo....

5

(7 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Ahoj. Ten Monacor bych osobně dal do vytlumené 50-60l budky.
1. Nemusí se lišit nijak. A to ani cenou. Záleží, co to je, jak je to dělané. Ba amatérsky to umí být i lepší...
2. Není to sic to samé, ale jde to vpohodě tak využít. Rozdíl v tom obvykle nebývá (až na extrémy).
3. Dalo by se to vyrobit použitelné, ale nemá to smysl.
4. Ano. I na tichý poslech subwoofer udělá dobrou práci.

6

(60 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Není to to isté. Check to píše tak, že to platí pro celý rozsah problematiky, a sedí to. To co píšeš ty, je něco jiného.

Napsal jsi:
Proste je jedno či máš 12" alebo 24" a Bl 15 alebo Bl30 dole bude citlivosť daná vždy len objemom a SPL potom objemom a príkonom. O ničom inom to nie je.
----------------------
Check napsal:
Citlivost basáku v BR někde nad 100 Hz závisí na Re, BL, Mms a Sd. Objem bedny nemá vliv.
Pak až v okolí fr. ladění BR záleží na objemu bedny, Re, Bl, Mms a Sd (síla).
Citlivost mezi laděním BR cca 100Hz už závisí na mixu obojího.

//A já dodám, že Cms/Fs/Vas do toho má stále co kecat.
----------------------
Jestli Ti tohle přijde jako “to samé”, tak nemám ani trochu, co bych dodal. Nemám sílu dál prohrabávat posty tohodle tématu, a negovat tvé chybné, či neúplné, nebo striktně izolované/vykonstruované výroky, které často nemůžou platit na reálné situace.

7

(60 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Mechanik: Je to bassreflex, a simuluje to trošku jinak (ten program). Není tam chybka, je to spíš nedostatek + omyl najednou. Zapoměl jsem na to. Ten simulátor moc nedbá na Re a nastavení absolutní citlivosti. Nicméně poslední porovnání na stejném reproduktoru se tomu vyhýbá.

Check: To souhlasí.
Co se velikosti 21" týká, ano, bude to veliké. Jelikož jsem ale na akce sám obvykle nakládal ClassA s 18" (60*60*80cm), tak věřím, že tohle (62*64*78 s menší mříží) také snad dám cca pětkrát za rok. O vhodnosti se nedá tak úplně mluvit. Řekněme, že splňuje čirou náhodou všechny požadavky, a zbytek důvodu jeho existence je právě to, že je to prostě strašlivé hovado, pokojový gadget a designový prvek. A taky se dá venku krmit 2kW bez strachu. Jinak věřím, že potřebnou práci by mohl udělat i nějaký Hifík (15"-18").

Docela nezajímavé je, že s Tvým výkladem nemám problém souhlasit. To asi proto, že to je vpořádku.
Co se výchylek a pazvuků týká, tak to není tak snadné generalizovat. Třeba RCF má tohle u mnoha reproduktorů slušně vyřešené, a ten reproduktor i při práci přes Xmax neudělá ale vůbec nic. Naopak BíSíčka mi často různě chrhlaly. No, s novějšími modely to značně zlepšili. Pustil jsem mu 16Hz ve free air, a bylo strašné jen koukat na to jak se taková masa materiálu tak moc hýbe, než že by mě zajímaly pazvuky. Xmax reálných to má 11mm. Já se nedivím, že výrobci dnes uvádí Xmax jinak. Něco jiného totiž je, když pólové nástavce mají třeba výšku 5mm, a cívka jim milimetr ještě ubere (přes Xmax), a něco jiného, když je to 15mm, a ubyde ten samý milimetr. Určitě to nezpůsobí to samé zkreslení a úbytek Bl. Stejně tak jako chování zavěšení.
Nicméně lehčí membrány a tužšší zavěšení pro vyšší Fs tomu nikdo neupře.

Ohledně článku z odkazu, nepřijde mi srozumitelný. Respektive psaný text mi neštymuje s printscreeny simulací. Zbytek ok.

P.S. Jsem rád, že jsi někde kolem, a žiješ....

//mech: ano, o pazvucích jsem psal také, a byl jsem za stejného kreténa. 18SW115 i 21DS115 už jsou na tom značně lépe, no a RCF je na tom stále ještě o kousek lépe. Ale ty ceny za ekvivalentní modely....

8

(60 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

mechanik napsal:

Idealnou myslím ked to dole netahá do špičky a ani ked to dole nemá také to "koleno" ktoré robí nedostatočný objem vzhladom k TS reproduktoru...

No, to může být jakýsi Tvůj ideál, ale asi není dost obecný na to, aby se od něj dalo vpodstatě cokoli odpíchnout.

mechanik napsal:

Ide o to že v 50L budú mať všetky reproduktory vždy nižšiu citlivosť než v 100L a v 200L budú mať zase vyššiu citlovsť než v 100L.

Samozřejmě že ne. To je hloupost. Jinak bys mohl do 200l dát kdejaké hovno, a přehrálo by to kdejaký super reproduktor.
Tady máš ukázku:
http://www16.picfront.org/picture/0coIRHQO/thb/LabLab.jpg

Je to Eminence Lab12 ve 105l, proti B&C 21DS115 ve 160l. Jak je možné, že ozvučnice s menším objemem "tam dole" hraje stejně nahlas? Vždyť je menší! big_smile Kdybych přidal ještě pár litříků, tak by ta menší bedna dokonce hrála víc než ta větší.  A v tom případě cos napsal je nepravda. Nemůžu si pomoci.


mechanik napsal:

Tie reproduktory s mizerným Bl ako eminence môžu ísť do obrovského objemu a tie so silným pohonom sa hodia primárne pre menší objem.

Kdyby to bylo jen o Bl. Jak říkám, porovnáváme tu mechanicky úplně jiné reproduktory, a proto to musí vyjít jinak.

mechanik napsal:

Tieto špecialny od BC sú skôr pre vysoký príkon a vysoké výchylky ale nemá to nič s účinnostou reproduktoru.

To už je opravdu špatný žert. Ano, nějaký plandák se přes jistou část použitelného spektra díky vlastní rezonanci dotáhne citlivostí na reproduktor citlivější. Těch 10-20Hz slávy, ve kterých se může rovnat, to nezachrání. A to ještě díky tomu, že velká část pohonu silnějšího reproduktoru je užraná tuhými závěsy. Boha. Kdyby to cos napsal byla pravda, tak by nebyl důvod k existenci citlivějších reproduktorů.

mechanik napsal:

EDIT: ešte jeden príklad:

http://www16.picfront.org/picture/NrjgrlCvVTW/thb/simulacia_multi.png

Ako je vidieť SPL odpovedá objemu, v prípade že reproduktory majú v danom objeme rovnaký tvar charakteristiky, teda netahajú dole do špičky a nie je tam ani "koleno".

Dvojnásobný objem= +3db:

BC 15TBX100 - 80L - 80db
BC 21ipal - 200L (2,5x viac) - 84,5db (+4,5db)
EMINENCE DELTA PRO 15 ...
EMINENCE BETA 15 - 760L (800L to je 10x viac nez 80L) - 89db (+9db)

Ano, dvojnásobný objem může být i tři decibely nahoru. Psal jsem, že objem lze brát jako jistý silný koeficient.
Vidím co děláš, a souhlasil bych s tím, jenže to psané slovo už pravda není.
Tady je ukázka, co udělá změna pouze na objemu:

http://www16.picfront.org/picture/zmFbwZKcp/thb/Labb.jpg

Eminence Lab12, stejně laděná, jen poměr objemů je 1:2.
Paradoxně, dvojnásobný objem přes půl rozsahu použitelného pásma způsobil snížení citlivosti, a na nejnižších frekvencích díky akustickému zkratu opět nic nezmohl. To je cca 15Hz slávy. Z toho pouze po 8Hz (10% přenášeného pásma) dostává očekávání a opravdu o 3db vyšší citlivosti. Jenže Maximální akustický tlak půjde spíš dolů než nahoru. Taková je realita, když opravdu konstruuješ reálný box, a rozhoduješ se o objemu.
Já už také moc nemám coby. Jeden o koze, druhý o voze, a neshodnou se. smile

9

(60 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Můžeš mi nějak vysvětlit, co to je ideální charakteristika?
Podívej, asi se úplně nechápem. Pokud jsem snadno našel případ, který Tvé teorii odporuje, tak nemá cenu hledat další a další, které ji podporují, když jsou vpodstatě “na stejné brdo”. Našel bych totiž další, které tomu zase odporují, a byli bychom na stejném místě. Je potřeba do toho vnést trošku kultůry smile. Nebo spíš matematiky.

10

(60 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Není to jedno, a nemáš pravdu.
Citlivost není zdaleka přímo daná objemem budky, je to jen jeden z koeficientů. Tady máš simulaci labiny ve 100l a 21DS115 ve 160l:
http://www16.picfront.org/picture/NIbwEwiT/thb/LAB01.jpg
Nevypadá to, že by LAB potřebovala na spodek ten samý objem. Takže ozvučnice v tomto případě neurčila, jaká citlivost bude na basech. Dokonce i v případě simulace půlky objemu tam dole je rozdíl v průměru 1db.
Víc než půlku aspektů tam dole určil bassreflex a mechanická + elektrická část reproduktoru.  Tímto tedy tvůj argument o objemu vyvracím.
Check to vysvětloval ještě v jeho štěněcích létech – kus pravdy tam je, no není to zdaleka všechno.

11

(60 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Já to chápu dobře. Jen úplně dobře nechápu, jakou má tato Tvá odpověď souvislost. Psal jsem, že tahám hodně SPL z kompaktní budky, ne, že je to nejcitlivější řešení. Ipal je v tomhle erc v nevýhodě, nicméně vyšší SPL dá (samozřejmě s vyšším příkonem) určitě. S rovným laděním u takových reproduktorů už nelze počítat.  Budou ve frekvenci méně a méně stabilní(rovné), a budou potřebovat korekce i pro běžný provoz. Nicméně to neznamená, že výsledek bude horší. Při simulaci Lab12 a 21DS115 jsem naopak došel k tomu, že Labina je citlivější jen 15Hz z celého přenosového pásma - a to v místě ladění tam, kde jsem to potřeboval (30Hz), a to jen díky silné rezonanci (peak). Netvrdil bych, že zde v tom hrál roli objem bedny v rozumném rozsahu, a naopak pod laděním bassreflexu za citlivost opět nemůže objem bedny, ale akustický zkrat. Doporučuji vyzkoušet, nebo ukážu. Nevhodněji vybranou ukázku, která z principu nemůže ukázat mnoho, jsem tak dlouho neviděl. Tedy nepovažuji ji za dobrou ani směrodatnou, stejně tak jako nějaká omezující pravidla. Máš v tom jistě kus pravdy, nepopírám, ale praktická realita je jinde. A to ani nemusím vykopávat takové kostlivce jako group delay takových sestav, výchylku reproduktoru při vyšších poslechových hlasitostech, zkreslení a další opravdu praktické věci. Zkusím se poohlédnout po férovější porovnávačce.

12

(60 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Konvenčním způsobem rozhodně ne. K takovému reproduktoru už je potřeba přistupovat trošku jinak. Všichni jsou zvyklí na vyvážený dobře rezonující systém, který dává tak rovné výsledky jen proto, že se pohon na víc nezmůže. Jenže to při honbě za výkonem už tak nejde dělat. Mms ani Cms už dále nemůže rozhodovat o výsledku tolik. Pokud ten rozdíl dělá pohon, není nic snažšího než regulace elektronická - a přesně to powersoft /takovým lepším způsobem/ stejně dělá. Co je horší na tom reproduktoru, je nesmyslně tuhý závěs a vyšší Fs. Tenhle problém ho pro užití v bassreflexové budce řadí mezi ostatní konvenční měniče (pod laděním bassreflexu při dolování posledního hertzu na kino použití), a jediné co zbyde navíc, je ta výchylka, kterou dokáže zvládat. Naopak nad laděním bassreflexu dokáže mnohem víc. Takže nezbyde, než ho ladit níž, než konvenční řešení, aby se nastolila nadvláda. K tomu mu pomůže i vyšší výchylka, jak jinak.

Nicméně 0,7Ohm už je fakt málo. Chtělo by to alespoň 2Ohm (1,7Ohm Re) model. V B&C jsou to ochotní udělat - při odběru min 50ks. big_smile

13

(60 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Nepostrádá. Jen musíš vědět co a jak. Největší zabití toho reproduktoru je naložit ho do bassreflexu. Ten silný motor už nemá, čím do toho vzduchu zabrat. Potřeboval by skoro 26" membránu, a nebo hornu...
Nikdo normální do bassreflexu takový reproduktor snad nemůže dát.

14

(60 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Myslím, že to směřuje k tomuhle:

http://www16.picfront.org/picture/fVfUIQ96/thb/21DS115_04.jpg

Podle novějších výpočtů by default ladění mělo být blíž k 33Hz....Po zatlumení 30-31Hz. Po ucpání prvního bassreflexu 27Hz, po ucpání druhého 24Hz. Asi to nebudu dál mučit, jinak bych se utýral, a stavba projektu by trvala snad půl roku, jak minule. tohle musí za měsíc být hotové a definitivní.
Zadní vrátka jsou připravená - IPAL se tam vejde. hhhh.
Bassreflexy mají naschvál mírně větší plochu cca 650cm2, aby po ucpání ještě zbylo 490/325cm2.

15

(60 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

15NDL76 jsem měl, a nemám pro něj uplatnění, I když si myslím, že reproduktor je to dobrý.
Jak zauši jsi tomu dával? Jako velké výchylky dlouho?

16

(60 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Lukáš33: 10NW64 jsem měl v merku na příště do satelitů. Tohle info mě tedy zklamalo. Asi dobře že dřív než později.. Každopádně to je škoda, mít na takovém repráku zrovna tuhle slabinu.

Mechanik: Aha... big_smile
Mno příkon bude, ale ten nejde hnát do nekonečna. podstatná je účinnost, aby se všechny ty watty jen neztopily na cívce.

17

(60 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Ondra.klofat: Vítečný nápad pro kulaté bassreflexy. Ještě nevím jak to udělám. Trojúhelníkové se mi líbí moc, takže to bude boj o funkci i o design. Budu hledat i řešení ve světě.

mechanik: Jo, jsou super. Snad se to přímo u membrány nebude mít důvod uklepat. Mi to tam přijde také křivolaké. smile
Jistě, že se Fs trošku vrátí nahoru, nicméně na novém reproduktoru je výš než má být, a B&C uvádí 30Hz. Tudíž věřím, že se po řádném zapracování na těch cca 32Hz musím dostat. Hoši co to rozhýbávají brutálněji, se dostávají i pod 30Hz.

Myslím, že některé 18" od BMS mají na to udělat velice podobnou službu, díky velkému Xmax a měkkčímu zavěšení. Nicméně ve větším objemu, a to je to, oč mi běží. Vpodstatě už je to jen hra na to, jak narvat nejvíc Bl (Bl²/Re) do co nejmenší budky.
No a pak je tu ten vizuál. Skoro každý, kdo vstoupí do místnosti, se hned zdělá a zechčíí. To má krom standartní funkce taky svou cenu. Kdo takhle reproduktory půjčuje? No testovací budku si také budu muset postavit. Jenže to rozhodování...

18

(60 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Zkusil jsem to. A jelikož jsem zvyklej na slušnou nálož kolem 30Hz, tak to samozřejmě ani trochu nestačilo, dokud se reproduktor nedostával na opravdu velké výchylky, což jsem přímo nechtěl praktikovat na denní bázi. Ani mi neznělo, že nad 60Hz by zněl nějak lépe. To ne. Takže ani na uzavřenku už nemyslím.  No, 2x24", to je ještě asi o tři další kousky dál, než je jeden 21" od 18"....

Fotky, no tady něco je...

Magnet:

http://www16.picfront.org/picture/EtJ7C6YZ/thb/DS006.jpg

Není větší než u 18SW115, takže pro Tebe žádná novinka. Kouzlo tohodle reproduktoru je cívka. To je proč je na stejném magnetu tak silný.


Spider a vývody:

http://www16.picfront.org/picture/jaVr5uaNe/thb/DS001.jpg

Nevím jestli takové řešení má lepší životnost v praxi, nicméně ho mám rád oproti předešlým řešením. Konečně! První B&C, které nedělá absolutně žádný zvuk z pohybu přívodů. To to kua trvalo! I 18SW115 to dělá, a dával jsem tam takové šprajcovátko mezi vývody, aby to bylo lepší. V praxi to slyšet samozřejmě není, ale pod laděním, kde už reproduktor moc nehraje, tam to slyšet začíná být. A to je na hi-fi a nadoma trochu škoda. A úplně zbytečně.


Porovnání s 18SW115:

http://www16.picfront.org/picture/lCMi4V8x/thb/DS005.jpg

Pesrpektiva zkersluje. Ten reproduktor zas TAK velký nevypadá. Nicméně i tak vypadá DOST velký. Když jsem ho viděl poprvé, tak jsem měl peprný neslušný komentář v úleku. smile


Porovnání s reproduktorem, který se firma Creative odvažuje nazvat Subwoofer:

http://www16.picfront.org/picture/BGczi9RD/thb/DS004.jpg


Jinak první dojmy jsou vítečné. Nepotvrzuje se, že by se na reproduktoru na něčem šetřilo. Vše zvenčí je stejně dobré, nebo lepší (nové materiály a způsoby montáže na více místech). Co udělá hliníková cívka ve vysokozdvihovém subwooferu uvidíme. Mám k tomu takovou obecnou nedůvěru, ale když to cpou do IPALu, tak snad vědí co dělají.
Výchylka při akceptovatelném zkreslení a provozních ruchách je bych řekl slušná. Pak už začíná být slyšet ventilace magnetu a i membrána/závěsy. Jenže to už se hejbe tolik materiálu tak moc, že si neumím představit, jak by to co se dělo před mýma očima mělo být potichu. smile

Zkoušel jsem ho rozhýbávat, a bude potřebovat hodně. Sundal jsem ho cca o 3Hz po teď už hodině práce na 12Hz.

Teď přijde na věc návrh budky, a vymyslet jaký a jak ucpávat bassreflex pro snižování ladění nadoma.

19

(60 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

U těžkého závaží nastal dost problém s uchycením, a je to i vidět na charce. Snad to nemá velký vliv.
Reproduktor jsem asi půl hodiny rozhýbával, a pak 40 minut nechal chladnout. Nový výsledek je zde:

http://www16.picfront.org/picture/JUpRCrDpzQg/thb/21DS115_03.jpg

Už od 16Hz ve free air sám o sobě dělal v jiných místnostech pěknou rotiku. Musel jsem ho rozhýbávat na 12Hz, aby to tolik nerušilo dům. Ač se to nezdá, je to znatelně jinde než 18". Tohle bude opravdu hýbat střevama.

20

(60 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Ano, vím o tom. Bylo to provedeno opravdu rychle bez řádného zvážení(myslím výběr, ne hmotnost) použitého závaží a také jsem ho jen držel v ruce, a okolo byl docela blízko nábytek.
Dnes bych měl najít čas, udělat měření přesnější. Nicméně třeba při porovnání měření z Prodance to vůbec není daleko od Hubertova kusu ani při měření takto „na lempla“, takže rozdíl by nemusel být velký.