1

(3 odpovědí, posláno do Autohifi)

Závaží se má zkoušet takové, aby to s Fs hlo o 20-50%. To co vidím je takové diskutabilní, a zdá se, že závaží nedrželo vůbec dobře. Také je dobré krom hladké křivky fáze mít i souměrné, pěkně zakulacené nebo zašpičatělé impedanční špičky. Nepravidelné/mesymetrické tvary nejsou dobře. Jinak to vypadá skoro dobře, a zdá se, že výrobce ojebával. A já chtěl koupit stádo zlevněných Mach10. Po tom co vidím, to asi nebude tak žhavé.

2

(5 odpovědí, posláno do Projekty Autohifi)

Neporovnával jsem rozdíl, ale paradoxně i ve skromném obložení na stěnách byl rozdíl vždy dost velký proti holé bedně.
Ve 30l pár 12" dokáže pracovat obstojně, ale pouze pár, a s vyšším ladění ~50-60Hz, což sice bude třískat jak prase, ale subwoofer bych tomu dnes už asi odmítl říkat. Pokud to navíc je reproduktor s vyššími Q a volnějším závěsem, Polezou z toho klasické "basy" asi jako když házíš hovna o stan, viz mechanik.

3

(25 odpovědí, posláno do Nezařaditelné)

U PA zvěře na 4Ohm při délce kabelů kolem 12-15m jsem pozoroval zvýšení výchylky reproduktorů, ale sluchově jsem nepoznal nic. Nakonec jsem tedy natáhl 2x4mm a zkrátil na 8m, a to už se tvářilo velice "bezpečně".

4

(8 odpovědí, posláno do Projekty subwooferů a sestav)

Měl jsem deltu 12LF, a mám tu nějaké 15" omnitronicy, které jsem v době hrátek s 15" tak různě trýznil, a nebyl žádný velký problém je dotáhnout ke 30Hz. Nicméně souhlasím, že na to delta prostě vhodné není. I 21" už se malinko kroutí, ale zvládne to dobře kvůli výchylce a příkonu. Kdo jde po rozshu dolů, určitě by měl přemýšlet o něčem jako Dayton Ultimax...

Ten sub by ten spodek nadoma dal, ale ono je těžké udělat sub s rozsahem pomalu od dvaceti Hertz, aby to zároveň mělo líbivý a kopavý zvuk, zvládalo příkony, a hlavně aby je to co možná nejlépe dostalo i na výstup. Teď mám B&C 21DS115, a na svižnější hudbu taky musím nemilosrdně useknout vše do 35Hz, jinak to zní hůř. Vždy je tu nějaký kompromis, ale já též věřím, že ve své době to byl kompromis dobrý. Tohle forum opravdu vyrostlo a zestárlo zestárlo ze "soplecího" do takového pochmurně posttechnologického, že už tu necítím to nadšení. Všichni všechno ví....

6

(133 odpovědí, posláno do Dílna)

rvx73: stejně jako cín, když lepidlo za jakýchkoli okolností povolí, součástka prostě upadne. Navíc hromadná aplikace lepidla na PTH komponenty má tak strašně moc negativ, že se to právě spíš nedělá než dělá. Nehledě na servisovatelnost.

kaed: Od pájení vlnou se neupustilo tam, kde je to potřeba.
BGA se lepí po zapájení, když je to potřeba...
Kondenzátory se lepí ze strany, takže kontakt zůstane stále volnější a pružný, ale tělo komponentu je fixováno.
Dost byste se hoši divili, co se ještě opravuje...

Rix: Ano, pracuji ve výrobě smile

7

(133 odpovědí, posláno do Dílna)

Pěkné vidko. Pálí to trošku dlouho, ale jinak dobré.
To ohýbání nožiček se dělá kvůli bezpečnosti v provozu. Kdyby náhodou došlo k degradaci toho hnusného cínu, tak aby součástka nevypadla, a nezkratovala ještě něco dalšího. Dělá to hlavně automotive a railway. A pak prasata, které nechápou, jaký je to ojeb, když se to musí měnit.

8

(64 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Tohle už produkuje takový ten hnědší bas smile
Nejnižší hmotnost je právě takové dilema. Do té 21" se zdvihovým objemem vejdou vpodstatě dva 18" za stejnou cenu. 18DS115 by asi dokázal pracovat v cca 100l, ale konstrukce a vývoj by byl jistě náročný, aby to dopadlo, a ještě hrálo dobře na 30-25Hz.
A tak to vpodstatě není ani tak velké, na to, co z toho leze.
Aktivní hotovka se zesíkem a DSP by byla v takovém případě paráda. Do kombika klidně čtyři kousky, a uhraješ 400 lidí venku.

9

(64 odpovědí, posláno do Subwoofery, kino a sestavy)

Basovka už stojí a fungulíruje.
Dopadlo to podle očekávání. Ladění na 33Hz, po vytlumení 31Hz.

http://www16.picfront.org/picture/lcdKpwsBsT/thb/IMG_20170723_185920.jpg

http://www16.picfront.org/picture/pAcBPV65/thb/21DS115_02.jpg

Zatím jsem na ní nezkoušel a nedoupravoval skoro nic.
Ucpával jsem dva spodní bassreflexy a hodně doekvalizovával, do tohodle výsledku:

http://www16.picfront.org/picture/sFfo4pDOE7/thb/Proc25.png

V místnosti se to chová dost divoce podle místa poslechu, a pod 28Hz už je to na ucho takové vlažnější, ale jelikož to i na 15Hz mlátí se zavřenými dveřmi, už na -12db u RMX 1450 (1850HD jsem ještě nezapojil), tak to asi dělá co má, a mikrofon tedy nelže.
Sluchově se to proti 18SW115 neposunulo nikam daleko, ale výkonem ano. Místnost už docela protestuje, a vpodstatě všechno co v ní je, v nějaký momemt rezonuje. A tak si říkám, zda by nějaký hifík s Fs kolem 20Hz něco řešil, nebo ne. Je možné, že dál už mé uši prostě nedosáhnou, ač by chtěly...
Dál už to s PA v unositelnejch hmotnostech a velikostech asi nevede. Tuhle mrchu ještě dokážu s vypětím sil naložit a vyložit.

Díky Martinovi z MS-Sound za výrobu budky.

10

(8 odpovědí, posláno do Ostatní technika a elektronika)

Operáky schopné jistě jsou, ale já jsem si také jistý, že existuje i lepší hardware, zaplatitelný v korunách... Je otázka, zda se nevyplatí zvolit jiný typ přenosu...

11

(14 odpovědí, posláno do Profi a PA)

Když je u kniplu prase, tak zničí všechno. Bojím se, že to jde i s těma BíSíčkama. Tady by to chtělo snad čtyřpalcovou cívku, a tam to zas rozhodně nebude tak citlivé nahoře.
Za sebe bych doporučil spíš 15NDL76. Těm jsem dával za uši já, a vydrželi RMX2450 do limitu.

12

(20 odpovědí, posláno do Projekty Profi)

Kéž by to s tím hornrespem stačilo. Ale jinak jo.... smile

13

(20 odpovědí, posláno do Projekty Profi)

Moc pěkné. Asi bude potřeba to dobře kurtovat...
V mezičase jsem si pár tapped horniček taky postavil, a musím říci, že to funguje opravdu obstojně. Přijde mi, že je to ozvucnice, která ještě v lidských rozměrech vymáčkne z reproduktoru daleko nejvíc.
A také, jde do ní použít vpodstatě jakýkoli reproduktor.

14

(15 odpovědí, posláno do Projekty Profi)

Jo, myslím, že to chápem oba dobře. Pokud tam někdo takovou obludu dá, musí si být vědom toho, proč to dělá, jinak dopadne hůř, než chtěl...

15

(15 odpovědí, posláno do Projekty Profi)

Nechci Tě vysloveně negovat, ale tak úplně blbost to není. Už jsem viděl lidi dobrovolně vybrat třeba 18TBX100 jen kvůli charakteru zvuku. Citlivost nemá jako parametr samotného měniče v subbasu na 40Hz moc opodstatnění. A nakonec ta výchylka, ta jde normálně využít, když to nakrmíš. Já už bych dnes nedoporučoval ani MT18SUB. A do něj taky ne 18N405. Ale u obojího si povzdechnu "co už" pracovat to bude...

16

(7 odpovědí, posláno do Nezařaditelné)

Kouknu, jestli neexistují jiné kanály.

17

(7 odpovědí, posláno do Nezařaditelné)

Zkus Lukáše Faldynu na FB. Šikovnej kluk, kterej rád něco podnikne.

18

(15 odpovědí, posláno do Projekty Profi)

LF18N405 mi jako nevhodný nepřijde. Spíš náročnější na zesilovače a DSP, než bývá zvykem. Jinak souhlasím s KarelXth.

19

(4 odpovědí, posláno do Profi a PA)

Určitě musí být stejné. A myslím, že to opravdu bude 4x18 G

Tak se povedlo sehnat basáčik na poslední Tapped hornu na hraní.
Je to 10" Magnat Xpress 1000. Plechový koš, vypadá docela jako šit, lidi mají o něm mínění, že je to šit, ale skutečnost je překvapivě jinde.

http://www16.picfront.org/picture/c9jGIfHO/thb/Magnat_Xpress_1000.jpg

Po trápení na zesilovači bych odhadl Xmax kolem 12-13mm.
Za 500 mám radost velikou.

Také jsem dostal do tlapek nějaké starší tesly. Myslím, že ARN 226-5-4,
ARN665, a ARN 161. Poslední dva vždy ve dvou kusech. Zdá se, že všechno ve vítečném stavu.
Kdyby někdo měl zájem, neváhejte mne kontaktovat, brzo půjdou na aukro za plnou palbu.