diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 08.04.07 23:36

czechImenhotep
člen
Příspěvků: 1

jak proboha začít?

Dobrý den,
uvažuji o koupi nové aparatury 5+1. Vzpomněl jsem si že když se mi kdysi dávno povedlo třísknout s jednou bedýnkou a otevřel jsem ji byl jsem překvapen, že v ní skoro nic není smile Tak mě nějak napadlo že vyrobit si vlastní by nemusela být zas až tak strašná scifi. Po dlouhém hledání jsem našel tohle forum.
No a ted k hlavnímu problému. Po shlédnutí různých návodů k výrobě na těchto stránkách a stránkách v odkazech si připadám jako někdo kdo chce vyměnit zásuvku a namísto šroubováku má k dispozici učebnici fyziky.
Pochopil jsem že zas až taková sranda to nebude.
Nicméně to nechci vzdávat předem.

Prodává se dnes v české republice něco jako "stavebnice" ? Prostě vše kromě dřeva...Našel jsem několik návodů zminujících se o stavebnici ale když jsem vygooglil dotyčnou značku nebo obchod tak o stavebnicích nebyla v nabídce řeč.

Potřeboval bych něco jako tohle http://www.fotoamater.cz/elektro/konstruk/repro_bes.htm prostě rozměry bedýnek, schéma zapojení, seznam součástek= prostě návod pro blbce. Bohužel kdese v čr prodává ta stavebnice a jestli jsem nenašel. Asi si to představuji jak hurvínek válku ale dalo by se třeba použít tohle schéma a rozměry a akorát ty reproduktory nahradit nějakými ekvivalenty z valmezu?

má představa je 2 kusy dvoupásmových repro, tak náklady na výrobu cca 1000-1500 na jednu do začátku třeba s píchnutím do zvukovky počítače a časem s rozšířením na 5+1. Nechci žádný drahý higend ale prostě se naučit něco nového ... http://diyfans.org/vase-pibi1.htm .. třeba něco takového snad to cenově není mimo ... bohužel v tomhle návodu se nevyznám ...

Dovedu si se představit jak vyrábím "krabice" aby vypadaly k světu a pájím součástky,ale nedovedu si sebe představit jak propočítávám jak velké mají být bedny a podobně a zkoumám jaké součástky koupit a jak je zapojit...

předem děkuji za jakékoliv připomínky a prosím nebít

naposledy upravil czechImenhotep (08.04.07 23:36)

#2 08.04.07 23:47

Jofi
člen
Příspěvků: 158

Re: jak proboha začít?

u nas na SK predava BS Acoustic take stavebnice aj s menicmi TVM bez ozvucnice za celkom prijatelne ceny. Mrkni www.bsacoustic.sk

#3 09.04.07 7:59

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: jak proboha začít?

czechImenhotep: většinou se prodávaj stavebnice "nadvakrát" - jedna jako zesilovač k reprákům, a druhá jako ty repráky. Ten zesilovač je v pohdě, můžeš ho objednat i sestavenej, takže jen přiděláš na chladič, "zapojíš 5 drátů" (u jednoho kanálu) a hraješ... cena neni nijak hrozná. Ty repráky, ty vidim spíš že by se objednaly samostaně, a normálně by sis na to udělal bednu - no prostě je to určitě levnější a neni to o ničem jinym než vždycky nastrkat někam pár mál drátků. to pak není nic jednoduššího než popsat situaci, vyfotit připojovanej objekt, a tady už to nějak dáme dohromady... No a stavěl bych jednoznačně z reproduktorů TVM :-) kvality poměrně maj, a cena úžasná...

#4 09.04.07 8:10

mengel252
člen
Příspěvků: 121

Re: jak proboha začít?

ja viem, ze som otravny, ale vzdy ma prekvapi, ked tento link niekto nepozna.
www.visaton.biz, www.visaton.com. ceny su v download.

#5 09.04.07 10:20

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: jak proboha začít?

Tvuj pribeh mi neco pripomina smile. Zacinal sem taky s myslenkou TVM domaciho kina, ale dost brzo me to preslo. Za par stovek navic se daji ziskat mnohem lepsi menice. Jesi penize mas, ale jenom se ti jich nechce v prnim kole vydat tolik, placnul bych se pres kapsu a postavil neco lepsiho.
Druha vec je zesilovac. DIY ma smysl pokud se pouziji alespon kvalitnejsi integrace v dobre dimenzovane konstrukci. O par stovek vys se da poridit aldax SPS 50 ( http://www.aldax.cz/ ), pokud si drzel v ruce pajecku, neni obtizne ten modul sestavit. Dale je tu treti moznost a to koupit nejaky starsi zesilovac, nejlevnejsi byvaji ruzne Tesly, ktere se navic pripadne daji snadno opravit.

V te nejlevnejsi konstrukci by se do 1500kc za repro dalo vejit, ale zesilovac se uz do toho cenove nevleze... Zes je dalsi tisicovka, pokud koupis nejakou starsi teslu.

Rozmysli si taky, jesi mas dostatecne zazemi: naradi, ktere uz si drzel v ruce a prostor.

naposledy upravil check (09.04.07 10:22)

#6 09.04.07 11:25

Kritik
člen
Z: Karviná
Příspěvků: 284

Re: jak proboha začít?

Klidně postav projekt od Pibiho nebo http://www.diyfans.org/vase-boramyr1.htm http://www.diyfans.org/vase-mike1.htm sice to není za 1500,- ale bude to stát za to wink Tady na amplionu - teda diyfans je opravdu z čeho vybírat.
Výhybku by Ti mohl postavit Frank (je fakt šikovný big_smile wink )
Zesilovač buď z bazaru nebo inzerát ...

#7 09.04.07 12:53

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: jak proboha začít?

Jo a jeden kvalitnejsi projekt nez druhej, radsi se vzdycky zeptej. Nektere vyhybky by si zaslouzili posimrat a nektere menice uz taky nesezenes.

#8 09.04.07 14:05

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: jak proboha začít?

Postav něco z těch visatonů.

#9 09.04.07 17:10

Kritik
člen
Z: Karviná
Příspěvků: 284

Re: jak proboha začít?

hmm, mně ty Visatony připadají hrozně předražené, ale je to každého věc ...

#10 09.04.07 17:44

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: jak proboha začít?

Kruci, jak ti může přijít předražené třeba W130 za pětikilo (mnohem lepší než ARN a cena podobná, lepší než 5MP60) to samé u jednoho z mála solidních výškáčů do centeru za low.cost SC10N8, ke všemu jsou stíněné varianty a i AL v rozumných velikostech jsou furt pod dva tisíce a hlavně to máš za zadkem, nemusí se to vozit z USA...

#11 09.04.07 17:52

Jaro
člen
Příspěvků: 375

Re: jak proboha začít?

Lepsi ako 5MP60? prave nanho pozeram a zacinam slintat...

#12 09.04.07 20:04

little
člen
Z: nedaleko Tábora
Příspěvků: 237

Re: jak proboha začít?

Moment Michale, když jsem se s tebou bavil po ICQ tak jsi mi tvrdil že tento měnič je někde mezi TVM a Tonsilem ale že na tuhle Bejmu to nemá. Kde je teda pravda?

#13 09.04.07 20:58

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: jak proboha začít?

asi mu tam vypadlo ne

#14 09.04.07 21:09

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: jak proboha začít?

Já bych zas řek, že jste to špatně pochopili big_smile.
Michal říkal, že W130 je mnohem lepší než ARN a cena podobná, lepší než 5MP60)
Takže W130 je za lepší cenu než 5MP60N, ale ne že to je lepší reprák.

Edit: a půlka stránky je zase zaplněná OT lol

#15 09.04.07 21:15

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: jak proboha začít?

to by mohlo bejt, asi mas pravdu

#16 09.04.07 21:35

little
člen
Z: nedaleko Tábora
Příspěvků: 237

Re: jak proboha začít?

Jj, asi to tak bude... smile

#17 09.04.07 21:39

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: jak proboha začít?

Mluvil jsem o ceně, ano. smile

#18 09.04.07 22:01

Jaro
člen
Příspěvků: 375

Re: jak proboha začít?

fuuu... Tak nic noo.

#19 10.04.07 18:26

Kritik
člen
Z: Karviná
Příspěvků: 284

Re: jak proboha začít?

Lepší než 5MP60 určitě nebude hmm Jsem zaujatý na značku Visaton (celkově jsou drahé) a je to German tongue

#20 10.04.07 23:01

MethMan
člen
Příspěvků: 43

Re: jak proboha začít?

Myslím, že znatelně slevili a docela dost jejich výrobků se dostalo do slušnýho poměru výkon/cena. Reproduktor na úrovni 5MP60 je nenáročná záležitost.

#21 11.04.07 7:13

little
člen
Z: nedaleko Tábora
Příspěvků: 237

Re: jak proboha začít?

Když jsi tak chytrej tak najdi nějaký ekvivalent k 5MP60... smile

#22 11.04.07 7:49

mengel252
člen
Příspěvků: 121

Re: jak proboha začít?

little
podari sa ti najst ekvivalent k 5MP60 u inych vyrobcov? len tak popamati mi napada jediny - Morel. kazdy tip reproduktora je vhodny na nieco. 5MP60 je vyborny stredobasacik vo svojej triede, nikto nevravi, ze tam, kde by si ho pouzil, najdes nieco lepsie. a pokial som pozorne cital, nikto nepovedal, ze ho netreba pouzit. pojal si to IMHO prilis konfrontacne.

edit: co das k nemu na spodok? aby si neznizil celkovu homogenitu zvuku a bolo to v podobnej cenovej relacii? alebo tu hovorime o dvojpasmovkach k PC?

ak som spravne pochopil, czechlmenhotep je tazky zaciatocnik. pre cloveka, ktory nikdy nepostavil ziadne bedne bude opat asi najrozumnejsie chytit sa odladeneho a detailne vypracovaneho hotoveho projektu... samozrejme, ak su tvoje vedomosti na takej urovni, ze mu dokazes poradit ako to ma postavit lepsie nemam absolutne nic proti. otazkou vsak zostava, ci su tvoje prispevky podlozene skusenostami, vedomostami, alebo si tu chceme len tak pokecat, ze? skus odpovedat na zakladny dotaz, kvoli ktoremu vznikol thread.

#23 11.04.07 8:22

Jarous
člen
Z: Nupaky
Příspěvků: 89

Re: jak proboha začít?

Pro: Little, když už jsi se rozhodl porovnávat s 5MP60, tak na obhajobu W130 (měl jsem tu čest se stíněnou verzí W130 SC) musím řici, že je to reproduktor, který sice nemá například litý koš jako 5MP60, ale zvukově hodně překvapí svojí vyrovnaností středového pásma a na jeho velikost i slušným spodkem. Co se týká těch středů, tak konkurenční reproduktory v tomto pásmu buď ztrácejí dech nebo příliš řvou(tlampačovitost). Jeho cena je dnes cca o 1/3 nižší, než za jakou jsem kupoval já. Ve dvoupásmu v kombinaci s Visatoní kalotou G20 SC je to pro mne zatím nepřekonaný box pro 5.1DK, ale i solidní vyrovnané stereo dvoupásmo k minivěži, škoda že Visaton nemá v této kombinaci odladěnou stavebnici s odměřenou výhybkou, protože by to byla naprostá bomba. Kdybych měl víc peněz sáhnul bych v téhle kombinaci po AL130tce i když si myslím, že ten zvukový přínost by nebyl za tu podstatně vyšší cenu nijak dramatický.
Pro: czechImenhotep, podívej se na Visatoní stavebnice, jak už tady doporučoval mengel, není to žádná ostuda objednat si právě stavebku, dostaneš to perfektně zabalené a spárované s odměřenou a osazenou výhybkou, terminály, tlumením, šrouby... a s použitelným plánen pro truhláře, aby ti nařezal a slepil bedny, nemusíš nikde už nic shánět osadíš a hraješ.

naposledy upravil Jarous (11.04.07 8:24)

#24 11.04.07 9:06

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: jak proboha začít?

Co se stavebnic týče, jsou
a) absolutně to nejvhodnější pro začátečníka přesně pro to, co tu naznačil Jarous
b) vedou k nejjistějšímu výsledku, zpravidla mnohem lepšímu, než je začátečník schopen udělat "po svém".
c) jsou cenově výhodnější, už kvůli absenci zbytečností, které se ve finále nepoužijí (při ladění výhybky atd)
d) jsou celkově cenově nejvýhodnější a vlastně je to nejlevnější řešení kvalitních reprosoustav.

#25 11.04.07 13:30

little
člen
Z: nedaleko Tábora
Příspěvků: 237

Re: jak proboha začít?

2mengel: Morel má velice drahé reproduktory. Tím slovem "ekvivalent" jsem myslel něco, co je zvukově na úrovni 5MP60 a to za stejnou nebo lepší cenu. To je to tak těžké pochopit? smile

naposledy upravil little (11.04.07 13:31)

#26 11.04.07 13:49

ciplox
člen
Příspěvků: 64

Re: jak proboha začít?

Jarous: Treba to rozlišovať, lebo je veľký rozdiel medzi typmi W xxx a W xxx S (a aj W xxx SC - to je v podstate to isté ako S, len tienené). W 130 tuším ani neexistuje. To sú low-endy a sú až od W 170.

#27 11.04.07 14:48

Jarous
člen
Z: Nupaky
Příspěvků: 89

Re: jak proboha začít?

Neboj, vím o čem mluvím u té W 130 S mi to "S" prostě vypadlo viz. další popis... "měl jsem tu čest se stíněnou verzí W130 SC", tam už ho mám smile

naposledy upravil Jarous (11.04.07 14:53)

#28 11.04.07 15:08

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: jak proboha začít?

Mrkněte mi pls někdo na simulaci s W 130 S v BR (20l 55hz). Kdyz tak na to koukam, tak ten hrb na basech by se mozna dal zakombinovat do kompenzace bafflestelu, tzn. hr by se vyhladil a pomohlo by se vysledny citlivosti reprosoustavy. Skova rada je mi docela sympaticka. Zrovna W 130 S je na tom co se tyce simulace podani basu dobre a citlivost je prijatelna.

naposledy upravil check (11.04.07 15:10)

#29 11.04.07 15:28

ciplox
člen
Příspěvků: 64

Re: jak proboha začít?

... tiež môžem potvrdiť, že typový rad W xxx S(C) je veľmi slušný. Ja som zas mal tú česť s W 200 S a bol som skutočne príjemne prekvapený jeho zvukom (a Fs 29 Hz). Je to taký veľmi solídny štandard, myslím si.

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)