diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 08.04.07 16:13

wolf
člen
Příspěvků: 21

kritika na sub PEERLESS XLS12

Zdravím,měl bych pár otázek k zamýšlení nad tímto subem.
1,Nebylo by lepší postavit BR ozvučnici se dvěmi repry s magnety a nedávat tam pasív?
2,Otázka k zamyšlení,jestli se vyplatí stavit tuto "konečnou bassovou otázku",protože,esli se to prodává za 60 000,postavit se to dá kolem 20 000 a je to jen na filmy,pořádně to muziku nepřehraje-myslím tím na vysokých hlasitostech,bez tvrdých bassu.
Nevím jak vy,ale myslím,že tak celkově jsou spíš žádoucí kvalitní tvrdé basy z větších reproduktorů.To,že to hraje krásně nízké kmitočty je sice pěkné,ale spíš se jich snažim zbavovat,bo mi to jen ničí uši.
Tedy-můj názor-že toto konečné řešení basové otázky přehraje "každá profi patnáctka a víc"-ja mam kappu 15lf pro,sub pasiv stál kolem 4000 a hudbu umí dobře.Samozřejmě,že sem tento sub neslyšel,takže má kritika není objektivní,je to jen to,co si myslím.Ale jednovím,že za 60 000 bych si to rozhodně nekoupil.

#2 08.04.07 16:20

premek_k
člen
Z: Doubrava, okr. Karviná
Příspěvků: 36

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Michale, to je na ten tvůj ???

#3 08.04.07 16:46

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

To je jako kdybys rekl, ze tank jede pomalu, tudis ja na hovno.
Me de taky o to, aby sly basy hluboko i pri hudbe to muze najit uplatneni. V tomhle frekvencnim pasmu uz tolik nejde o tu tvoji rychlost (cotoje rychlost?), ale hlavne aby to vubec zahralo a dlouhodobe to retezec prezil. S tim souvisi dimenzovanost menice, zesilovace i vyhybky, fortelnost ozvucnice. Jak psal Michal, jeste nez mel SPD 600, hral i na jinych zesech vcetne SPV 100 a nebylo to ono. Tyto konkretni menice sou navic zvlastni jeste tim v jakem objemu zvladnou tech 30hz zahrat.
Tvoje Kappa je hezka, na muziku urcite dobra, ale pod 45hz si neskrtne. Nehlede na to, jaka ta skrin musi bejt velka krava, pokud ji neudelas z blbejch 2cm MDF.
Proc pasiv? Kdyz si srovnas objem bedny a objem spravne tlusteho natrubku, ten pomer uz moc vhodny neni...
Ja mam zatim blbou 12BR70 (jede od 40hz) az nekdy budou penize, tak budu urcite premyslet o necem co pujde hloub. I tak sem se u filmu uz nekolikrat leknul vybuchu, coz se mi bez subu nestavalo. Ruzna delostrelba, jizda armady, strelba nebo chuze prerostlych potvor je pozitek.

Kdyz uz tu o techto repro mluvime: rozdil mezi aldaxy 100 a 600 je hlavne v DF nebo velikosti kyblu a vykonove rezerve?

edit: no to sem spis myslel u Michala, obecne je mi to jasny smile

naposledy upravil check (08.04.07 17:08)

#4 08.04.07 17:05

ondra Ch
člen
Příspěvků: 237

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

No já krmim jednou SPD600 dvě 15" Selenia a je to prostě dělo!!! smile)) Rozdíl oproti SPV100 je samozřejmě hlavně ve velkých rezervách výkonu smile

#5 08.04.07 17:36

wolf
člen
Příspěvků: 21

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

No,ve Win Isdu ta kappa rube 30Hz s menší citlivostí,ale ne že by si neškrtla,docela slušne třepe se vším okolo.
Ale pointa není v tom,esli to přehraje nebo ne,zřejmě ne,ale já to nepostrádám a nevadí mi to,že to nehraje do takových hloubek jak vaše hi fi repra.Stejně to co nepřehraje,tak bych u vaších už stšží slyšel,jakési pod 16hz.
Budeme asi muset rozdělit lidi na tva druhy-jedni jako já,spíš materialisti,co preferujou,když má reprák co nej SPL a prostě "hraje"hlava nehlava,okno rozbite,bubinky v prdeli a tak...,druhy typ,co preferujou kvalitni hi fi,co vše přehrajou,ale už to zas s nima tak nezalomcuje.
Snažím se mít za co nejmenší peníz co nej zvuk,takže je pochopitelne,proc narážím do tohoto subu.
Vy byste delali takovouto konstrukci za ty prachy??Chci vědět váš názor cena/kvalita/vykon
To že mám kappu ve 100 l je me celkem jedno,2,2cm dřevotříska,váží to tak okolo 45kg.Však to si taky můžu někam šoupnout do obyvaku a libovat si střelbu z děla,ale já ji pocítím,vy se jen leknete smile)

#6 08.04.07 17:42

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

---nadávky smazány---

Odpovim na jednu použitelnou otázku: Kdybys chtěl tu bednu stavět s dvěma reproněma a BR, tak by ses z toho posral, protože by BR vyšel moc dlouhej. Navíc by ta bedna musela bejt dvakrát větší.

A že to přehraje každá profi patnáctka.. že Tě to namasíruje je pěkný, ale někoho fakt zajímá i kvalita a kvalitní hluboký basy nejsou ty, který Ti dělaj masáž srdce.

#7 08.04.07 17:47

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Usama: Chtel sem napsat neco podobnyho (ale slusne), ale pak sem si to rozmyslel. Smaz ten muj i tvuj posledni prispevek. Kdo vi, mysli si o tom svoje... Zbytecny vyvolavat flamy.

naposledy upravil check (08.04.07 17:47)

#8 08.04.07 17:48

ondra Ch
člen
Příspěvků: 237

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Každé řešení má své pro a proti.Ten Michalův PEERLESS musí hrát excelentně,mrkni se na jeho parametry.Profi patnácka potřebuje větší objem,někdo prostě nemá místo a nepůjde samozřejmě tak hluboko to je jasné.Já mám moc rád profi reproduktory smile) ,ale pokut bych chtěl pořádný sub na doma, asi bych volil něco ve stylu Michalova subu.
Wolfe tak se pochlub co jsi stvořil ty, když tak hrozně kritizuješ! Michalův sub je podle mě nejlepší konstrukce subu co je je tady na DiY...!!

naposledy upravil ondra Ch (08.04.07 18:00)

#9 08.04.07 19:23

wolf
člen
Příspěvků: 21

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Toš já mám akorát ten sub s kappou,pak profi satelity SM112/n+D210Ti a pak sem měl malé hifi bedýnky ARN 150+ARV104.
Já ten sub kritizuji jen kvůli ceny,jinak si myslím,že to bude hrát drsně.

#10 08.04.07 19:26

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

A víš, že je v ceně i zesík? smile Za repro zas tak moc nedal...

#11 08.04.07 20:02

wolf
člen
Příspěvků: 21

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Vím že to je aktivní.Ale fakt by mě zajímalo,jak ho hraje.Chtel bych si to poslechnout.

#12 08.04.07 20:05

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Co dodat? Tohle jsem volil jako co-možná-nejlepší-v-co-možná-nejmenším-objemu. Protože abych dostál svým zásadám při třeba 100L pracovním objemu repro, byla by to kysna o objemu solidní šatní skříně. Tady máš pracovní objem 35L (zkus, jak se ti v tom bude chovat třeba tvoje kappa, a pokus se ve 35L naladit basreflex na 20Hz při rozumném průměru pro vysokovýchylkovou 12" - to je odpověď na tu tvojí první otázku) a venkovní objem bedny je skoro přesně 100L.
Prostě už jsem se rozhodl pro tuhle koncepci - 2sloupy+1centr+2saty+megasub. A ten sub jsem chtěl takový účelově. Jdoucí extrahluboko a nemající ten profizvuk, nemůžu si to zatím dovolit, používám to fakt jenom tam dole.
A wolfe, věř, že to umí hrát i hudbu, ale samozřejmě na masáž střev při bugbítu se používají jiné měniče, vím. Uvědomte si, že když poslouchám hudbu jako podkres k práci, k učení nebo jen tak, tak mě to měkké podání basů absolutně vyhovuje. N2jaké představení (hudební) se u mne moc nekoná, zato se téměř denně koukáme s přítelkyní na filmy z DVD. Já prostě ještě lepší spodek ve filmech neslyšel.

Diskuzi vítám.

#13 08.04.07 20:30

majk
člen
Z: Plzeň
Příspěvků: 23

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Slyšel jsem to u Michala hrát jen tak tři minuty, ale byl to zážitek. Zatím mi ale neřekl, kde prodává lístky na projekci, protože já už do plzeňského multikina nechci big_smile

#14 08.04.07 22:51

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Ach jo. yikes Este to musim zeditovat. Wolfe, klidne si s Kappama, reprama pro profi pouziti, postav "domaci" sub, trhej si bubinky 120+ dB narezem. Ale nevnucuj to ostatnim a nekritizuj neco, co jsi
a) videl maximalne na fotce
b) nikdy neslysel
c) papouskujes, "tvrdy basy"
d) existuje spousta hudby, kde ti garantuju, ze to ty Kappy nezahrajou
e) sub je primarne urcenej k dobarveni spodku pasma, kde uz hlavni sestavy nestihaj
f) 4x bandpass s Kappa15PRO-LF2 ozvuci bezproblemove plochu venkovniho prostranstvi 80x80 metru a ty ji pouzijes na doma
g) jestli to myslis vazne, navstiv Cimickeho

naposledy upravil Halen (09.04.07 9:34)

#15 08.04.07 23:43

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Wolfe, to jseš Ty, ten dement z Dexonu?

#16 09.04.07 9:35

Solomon
člen
Příspěvků: 25

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Je to nějaký měsíc zpět, kdy se mi zvláštní náhodou dostal pod ruku 10-ti palec long throw (nebo jak se to píše) BaW. Dal jsem mu 25l uzavřenou budečku, krmil ho mizerným švábem.
To co sem slyšel znělo úplně jinak, basy zněly jakoby "odpodlahy" a až budu subovat, nic jiného bych nechtěl...

#17 09.04.07 12:24

muzic
člen
Příspěvků: 54

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

A co posloucháš ,nebo kde co pouštíš,že ti ty "měkké basy" ničí uši?
A co takový sub.filtr--30 Hz ,nebo 50 Hz!? (měkký basy, tvrdý basy)
...jaký si to uděláš ,takový to máš...
(taky jsem si musel k tomu něco dodat...)

#18 09.04.07 12:41

wolf
člen
Příspěvků: 21

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Právě proto,že ta kappa má rezervu,tak se dá dobře použít na sub.Každý má svůj názor,nikomu nic nekritizuji,jen sem chtel vědět vaše názory na ten "hluboký přednes" za ty prachy.Každý si chválí to své,to je jasné.Všichni mě kritizujte,myslím,že všem e nelíbí nějaké hluboké projevy tak KLID!

#19 09.04.07 12:50

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Myslíš, že postavíš sub s kappou a stejným zesilovačem za výrazně nižší peníz a dostaneš z toho na frekvencích na spodní hranici slyšitelnosti při pokojové hlasitosti to, co z tohohle?
Není to jenom o SPL a tvrdých a měkkých basech.

#20 09.04.07 12:55

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

ja si myslim, ze kdyz pouzijes kvalitni komponenty a postavis vyvazenej system dostanes zhruba to, co si zaplatis. zadny zazraky typu dvakrat lepsi kvalita za polovicni cenu se bohuzel nekonaji. pak je to spis o tom, ktery z dvou stejne drahych reseni lip vyhovuje tvym pozadavkum. na co je mi bedynka s o rad nizsim zkreslenim, ktera ma 83dB/W/m, kdyz potrebuju nazvucit koncert a naopak...

#21 09.04.07 13:30

wolf
člen
Příspěvků: 21

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

ok,názory znám,k takovým nízkofrequenčním aplikacím je EM Lab 12 ne?Nepřemýšlel si třeba postavit něco s ní??

Halen:dej mi odkaz nebo nějaký název nějakých songu,kde to nepřehraju.Zas by mě zajímalo,jak by vase nizko hrající suby zvládly rock a metal.

#22 09.04.07 13:35

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

wolfe, kam tím směřuješ? Já třeba rock a metal poslouchám minimálně. POřád nechápu, co tím sleduješ...
A co tě vede k názoru, že LAB12 je lepší než XLS12?

#23 09.04.07 13:39

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Soupnu to sem. Michale cim sou udelany ty popisky na hliniku? Sitotisk? Kde, jak za kolik? V projektu pises o nejakem kompenzatoru, cotoje?

#24 09.04.07 14:03

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

sítotisk dělal sinclair lihofkou. smile Kompenzátor, se kterým původně počítá tahle konstrukce je 6db/oct LPF přibližně na hranici subsonicu. Já jsem to nahradil klasickým parametrickým EQ, stačí to.

#25 09.04.07 14:16

wolf
člen
Příspěvků: 21

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Nic nesleduju,jen se ptám.Ze lab 12 je lepsi to sis vymyslel ty,na to sem se neptal.Názory znám,koncím diskuzi.Dík

#26 09.04.07 15:16

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

myslim na pristi diskusi ve tvem stylu nas ani nepotrebujes, takze je pak zbytecny zakladat nejakej dred...

#27 09.04.07 17:15

Kritik
člen
Z: Karviná
Příspěvků: 284

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

"Subwoofer" s reproduktorem Peerless XLS12 & pasív nemá vůcec smysl srovnávat s profíky a už vůbec ne s komercí!

#28 09.04.07 17:31

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Ačkoliv to wolf ukončil, předpokládám, že se sem ještě podívá.

Protože LAB12 a XLS12 jsou oba vysokovýchylkové 12" s podobným fs, BL a i ostatními parametry (kromě Qts) jsou si relativně blízké. Tedy jejich "filozofie" bude podobné a Ty mi LAB12 nabízíš jako alternativu k XLS. Proto se ptám, jestli si myslíš, že je lepší a pokud ano, tak proč? Jinak bys mi jí předpokládám jako alternativu nenabízel.
čistě papírově podle mne XLS12 poráží LAB12 (alespoň pro pasív a ladění, které mám já) na celé čáře. Pro jiné aplikace asi bude LAB12 papírově vhodnější.

#29 09.04.07 18:11

wolf
člen
Příspěvků: 21

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

No já nevím,esli je lepší,nějak sem tyto repra pořádně nestudoval,tak nevím co v nich je.Eminence se mi jeví jako repro od známější značky,protože preerless neznám vůbec.Jinak se ptám,esli by s tou lab 12 šlo vyrobit něco podobného,nízko hrajícího,nemusí to mít druhou pasivní membránu,stačila by sama ne?Vůbec totiz nevím,kde by se daly sehnat repra jako peerless,kdybych měl někdy chuť okusit takovýto sub,tak at vím kde hledat,když tyto konstrukce tak chválíte.
Neberte mě vážně,protože já tvůj sub neslyšel,pomalu ani nevidel...Celková diskuze měla být o tom,esli se takový sub vyplatí postavit za nemalé peníze.Filmový fanšmekr nejsem,spíš poslouchám rok a hraju na elektriku,tak pro mé aplikace předpokládám bude lepší ta kappa.Ale tvůj sub abspolutně neodsuzuji...smile

#30 09.04.07 18:26

Brutal Terror
člen
Příspěvků: 373

Re: kritika na sub PEERLESS XLS12

Podle mě na rock nic nebude hrát líp neš profi. Protože když ho posloucháte na živo, tak taky z profíků...

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)