diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 15.01.07 20:37

Martin
člen
Příspěvků: 189

Vyhybka BS Acoustic

Pánové, prosím Vás o váš názor na tuto vyhybku CN-02-3-12/8 od BS Acoustic.
Mám jí zapojenou v třípásmu od TVM vlastní výroby. Je to kopie ARS-380
Víte, je mi 16 let a byl jsem zbrklej atd, vím že ARV-104 je výškáč na prd, ARP-150 asi taky a ARN-312 si tady taky nevychvalujete sad((((
Tak prosím odpovědi tipu zahodit nechci slyšet, děkuji sad
Jinak jsem docela spokojenej se zvukem, ale nevím si rady, jestli ta vyhybka je fakt tak špatná, jak všichni píši, nebo jestli se to dá překousnout?
Víte, nemám už peníze na žádný velký investice, jsem téměř na nule.
Ale chtěl bych i přesto vědět, jestli je nutné tu vyhybku vyměnit. Vím, že mi řeknet, že když to hraje tak je to zbytečný, ale slyšel jsem na tu vyhybku prostě mraky stížností. Tak bych si to chtěl u vás jen ověřit.
Diky moc kluci

#2 15.01.07 20:45

lada
člen
Z: ZL
Příspěvků: 245

Re: Vyhybka BS Acoustic

Když to hraje, nech to být :-) Ona tahle netová komunita má tendence hodně papouchovat, jeden řekne, že ARP hraje naprd a už se to bere jako standard ;-) Je tu výhybka pro tuto kombinaci (teda nevím, jestli tam můžeš ARX150 zaměnit za ARP), ale třípásmová výhybka obsahuje dost materiálu a je otázka, zda by jsi byl za její cenu se zvukovým pokrokem spokojen.

#3 15.01.07 20:50

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Vyhybka BS Acoustic

1) ta výhybka není určena na ARP150, takže tento bych přitlumil před středovou větví, abys nezasahoval do impedance. Překresli si to do schématu, já měl podobné výhybky a nebyly až tak zlé, určitě lepší než 2pásma. Zkoušel bych různé hodnoty odporů (stojí pár korun) a začal bych tak na 2.2ohm a přidával podle chuti.
2)Vyměnit kondenzátory tam, kde jsou v sérii s reproduktorem, tedy jeden ve střeodtónové a druhý ve výškové větvi, za stejné hodnoty ale v provedení minimálně MKT205, tedy za svitky. optimálně vyměnit všechny ,ale v basové větvi a ve střeodvé kde jsou paralelně to není tak kritické.
3)Tohle udělej na jedné z výhybek. Pokud zpozoruješ rozdíl, můžeš pokračovat, pokud ne přijde tě to tak na kilo. smile
4)Dej nám vědět, jak jsi dopadl.

Nevím co víc s nimi poslepu udělat. Nějaké další návrhy?
Zkusil bych možná ještě přetlumit ARP a ARV, A jít s ARP teoreticky tak 5 a s ARV tak 3db pod citlivost basáku.
A nejdřív ze věeho bych vyměnil ARP za ARX.

#4 15.01.07 20:55

Martin
člen
Příspěvků: 189

Re: Vyhybka BS Acoustic

No jsem se zvukem spokojen... Až moc:), ale bodéď by ne, když jsem byl předtím zvyklej na MegaWorksy od Creative.
Teď, jak se v tom pomalu začínám orientovat, zjistil jsem, že ta vyhyba naprosto těm reproduktorům parametrově nevyhovuje. Ať už je to tím, že ARN by klíďo mohlo zahrát do 800Hz a né do 400 jak teď a dělící kmitočet pro ARP je 500. Nevím proč tam dali mezeru sad. A 2500 na ARV je taky dost nízko, možno se lehce odpálí při vetším vybuzení. Ale co, asi to tak opravdu nechám. Nic jinýho mě nezbývá sad


No odpory jsem si dnes koupil, 4x 2,2 Ohm seriově a 4x 22 ohmu paralelně. Vychází to zhruba útlum na středech a výškách 2.7Db, tak skoro jedenkrát menší výkon a hlasitost+ 2x tak vetší zatížitelnost. Jestli to dobře chápu?? Akorát mám problém, nevím, jestli se ty odpory na tu vyhybku vlezou, jsou to docela ludry velký. Popřípadně, dá se to dát i mimo vyhybku bez větších potíží?

#5 15.01.07 21:25

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Vyhybka BS Acoustic

JAsně, je to buřt, klidně si udělej nové výhybky na desku a jen je prodrátuj, nepoužívej plošňák, je to variabilnější, když děláš úpravy. Ta tvoje "díra" je naprosto běžná, výhybky, kde by byly stejné frekvence sousedních filtrů prakticky neexistují a pokud ano, nejsou asi k ničemu, reprák není odpor, ale komplexní zátěž, takže se nechová podle vzorečku z učebice pro první ročník SPŠE.
Na to, že bys nechal hrát ARN312 výš zapomeň, 400hz je na 12" akorát, charakteristika SPL není vše.

K těm odporům.
Nedělej L článek, tak jak sis ho patrně spočítal. Ty odpory dej před filtr a jenom jeden seriově. Možná by nebylo od věci vykompenzovat impedanci toho ARP. Prostě si hraj. prostoru na to je dost. smile

#6 15.01.07 21:33

Martin
člen
Příspěvků: 189

Re: Vyhybka BS Acoustic

No to 4x jsem myslel jako pro obě dvě bedny. Jeden seriově a paralelně na střeďák, jeden ... a to stejný do druhý bedny. No ještě je na to čas, zatlumit to chci skrz bezpečnost záteže a hlavně, je to moc vystrčený oproti bassům. Musím to hnát s korekcema a to se mi nelíbí. Nevím, co by ty korekce udělali s basákem při větším vybuzení. Určo by asi došlo k limitaci nebo v horším i poškození basáku.
Na ten útlum si ještě počkám, otvírat celou bednu atd se mi nechce. Ještě si chci sehant FASTONY, pájení na tu vyhybku je o nervy.
Jinka diky moc kluci zlatí, ani nevíte jak jstě těma párma odpověďma pomohli člověku pomale v tísni z jeho hlouposti smile)))
Mějte se a zdravím

#7 15.01.07 23:08

Josse
člen
Příspěvků: 19

Re: Vyhybka BS Acoustic

lada: suhlasim s tvojim postrehom. Ja som na ARP nikdy nepovedal ze hraje zle! Je to moj subjektivny nazor ;-) Myslim ze so spravne naladenou vyhybkou je zvuk slusny. Treba sa s tym hrat.

#8 16.01.07 1:10

lada
člen
Z: ZL
Příspěvků: 245

Re: Vyhybka BS Acoustic

No já jsem to nikdy neporovnával :-), že se ARX víc líbilo při přímém srovnání tady potvrdil tuším Michal; a jeho názory lze brát (jako jedny z mála) vážně. Dalších sto lidí to ovšem bezhlavě zopakuje, aniž by sami takové srovnání měli a takových zažitých "pravd" je tady celá řada.

#9 16.01.07 13:46

Martin
člen
Příspěvků: 189

Re: Vyhybka BS Acoustic

No ARP hraje dle mě dobře... Až moc, to spíš zaostává ARN-312, kde mě schází více vyšší basy! Např, při poslechnu písničky od Rammstein: Mann gegen, při poslechu u 2.1 MegaWorks nebo sluchátkách za 250kč to zní líp, jak se to rozjede. Při ty pasáží, kde valí hodně ta kytara prostě ARP hraje jak pes, fakt pěkně to zní, ale zádnej středobass, jen hutnější nižší basy! A to mě docela štve.
Zajímavé je, že když jsem projížděl generátorem ty 2.1, tak hrůza přechod mezi subem a satelity, ale u sloupů se to jevilo dost vyrovnaně.
Zřejmě to bude taky umístěním a poslechovou místností, nu co už...

#10 16.01.07 15:14

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Vyhybka BS Acoustic

Vidíšto a ty bys tu chuděru ANRku chtěl honit ještě výš, když už přestává stíhat i tak, jak je nízko uřízlá. Porovnánvat sluchátka proti soustavám většinou projedou soustavy i velmi drahé proti relativně levným sluchadlům. Proč, to sis vysvětlil sám. smile

#11 16.01.07 16:11

Martin
člen
Příspěvků: 189

Re: Vyhybka BS Acoustic

Uvidíme, co z toho vytáhnu v baráku, teď jsem v paneláku smile

#12 16.01.07 16:45

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Vyhybka BS Acoustic

No, u mě, Michale, vyhrávaj Tesly s nedoladěnou výhybkou. Hluchadla mám Senny HD485. Z beden prostě sednu na zadek, i když nehrajou nijak extra.

#13 17.01.07 15:10

Martin
člen
Příspěvků: 189

Re: Vyhybka BS Acoustic

smile))))

#14 21.01.07 9:43

quaker
člen
Příspěvků: 17

Re: Vyhybka BS Acoustic

to Martin: ARV-104 neni vyskac na prd,ARP-150 sem neslysel,a ARN-312 je taky slusny,a vyhybky BS Acoustic jsou taky v pohode kdyz vymenis kondiky za svitkovy,ja sem tedka stavel bedny(XW-165,ARV-104) + vyhybku CN02-2-12/4,vymenil kondiky(4x 15u) stalo me to 160kc za par a jde to opravdu poznat

#15 21.01.07 13:41

Martin
člen
Příspěvků: 189

Re: Vyhybka BS Acoustic

Woow. Tak že bych taky něco takovýho???? Akorát mi chlapci poraďtě, jak to mám zatlumit... Koupil jsem si odpory pro střeďáký a výškáče. Jsou to výkonový keramický odpory, 2,2 Ohm a 22Ohm, vychází to asi na 2,7 DB dolů. Ale jde o to, že jsou dlouhý jak pes a pochybuju, že se na vyhybku vejdou. Tak co s tém? A nemáte někdo schéma vyhybky BS Acoustic CN-02-3-12/8? Nikde jsem ho nenašel, takže ani nevím kam s tem pořádně smile.
S těma odporama mi to vrtá hlavou
Vím, že mi natohle někdo už odpovídal, ale víte jak to je... Jsem blbej no smile

naposledy upravil Martin (21.01.07 15:38)

#16 21.01.07 14:14

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Vyhybka BS Acoustic

Co takhle nepsat furt 2 příspěvky za sebou? Existuje EDIT...

EDIT: Díky smile a pozor na smajly, když kopíruješ, tak to místo nich napíše "smile"

#17 21.01.07 21:06

TESLAmaniak
člen
Příspěvků: 101

Re: Vyhybka BS Acoustic

2quaker to teda je poznat ,hlavně na vejškách!

#18 21.01.07 22:44

Martin
člen
Příspěvků: 189

Re: Vyhybka BS Acoustic

Oukej smile
Tak já tu vyhybku asi přenechám někomu, kdo se v elektrotechnice vyzná.
Už se vydím, jak bych to totálka doprasil...

#19 22.01.07 7:56

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Vyhybka BS Acoustic

Pár svých zkušeností...
Výměna kondíků v té výhybce pomůže (jak by ne), ale je to asi jako čiptunink 1.2HTP.
Já, ač jsem se snažil sebevíc, jsem na ARN+ARV+ARN žádný rozdíl neslyšel. Uřvané to bylo pořád, napojení mizerné, těžko se to poslouchá, fáze musí být někde úplně mimo. Stejný výsledek dávála 150+25TNS (ten seas je lepší ARV, s podobnými parametry)
Když vezmu cenu výhybky od BS a K TOMU NAVÍC ještě MKTčka, takovou cenu ta výsledná výhybka nemá.

#20 22.01.07 15:19

quaker
člen
Příspěvků: 17

Re: Vyhybka BS Acoustic

michal:jo ale kdyz nekdo nechce z nejakyho duvodu stavet vyhybku tak se to hodi

#21 22.01.07 15:28

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Vyhybka BS Acoustic

Quaker: To jo, ale pak nevidím důvod stavět vůbec. Výhybka je to, co dělá zvuk bedny. Udělat krabici, dvě díry, přivrtat repráky a připájet kablíky beru u prvního pokusu. To už spíš zavolej do elektrosoundu a nech si udělat výhybku podle schématu, třeba podle antonia.

#22 22.01.07 15:54

T.Viper
člen
Příspěvků: 276

Re: Vyhybka BS Acoustic

No ARXko sem neslyšel, ale tu samou kombinaci repro mám přece taky už nějakou dobu doma a projev ARN se mi hodně zamlouvá (hlavně ty "papučové" basy, co mě tu sypou tmel z oken lol) vyšší basy už mě zas tak nezajmaj, hlavně když je to alespoň trochu rovně a ne jak Himaláje ta charka... No ale tohle už zdaleka nemůžu říct o ARP a ARV... Při vyšší hlasitosti už je z ARP tlampač a ne hifi reprák a ARV hnusně řeže do uší. Pěkně hrajou jenom v poměrně nízké hlasitosti (eště se netřepe podlaha... lol) Ne jako vážně, ty středy se mi prostě z ARP nelíbí, budu to muset překopat celý, krom toho ARNka.

Edit: Ty už máš hotový ty KE 150 Usámo lol?

naposledy upravil T.Viper (22.01.07 15:59)

#23 22.01.07 17:38

Martin
člen
Příspěvků: 189

Re: Vyhybka BS Acoustic

To T.Viper: Ahoj, tak vítej mým světě.
Pár poznatků, co bedny mám. Zkoušel jsem to docela potrápit u nás v paneláku, kde bych řekl, že bylo téměř vyhovující akustické prostředí... Zvuk byl vynikající. Středy silné a čisté bez patlání, výšky decentní a krásně doplňovali stereo o detaily, o ARN se zmiňovat nebudu, je to prostě vynikající gumák s excelentním podáním nízkých kmitočtů. Co se vyhybky týče, byl jsem spokojenej.
Ale teď v novém baráku je to hrůza, jak je to jiné prostředí, zvuk je katastrofa po větší hlasitosti. Při malé je to v pohodě, ale při zesílení mi připadá, že tvůj výklad nahoře jde z mých úst!
Proto bych se tě rád zeptal, jestli jsi zkoušel v tvé místnosti i jiné aparatury...?! Jinak střed a výškáč si volají po zatlumení, aspoň o 2 až 3 DB.
Zdravím smile

naposledy upravil Martin (22.01.07 17:39)

#24 22.01.07 17:46

Martin
člen
Příspěvků: 189

Re: Vyhybka BS Acoustic

quaker napsal:

michal:jo ale kdyz nekdo nechce z nejakyho duvodu stavet vyhybku tak se to hodi

Je to blbost co jsem udělal... Sám bych to ale nezvládl!
Bohůžél jsem si vzal v 16 letech do hlavy věc, o které jsem neměl moc znalostí, i když jsem si myslel, že mám...
Prostě elektroakustika, no není tohle nejtěžší věc na světě?

naposledy upravil Martin (22.01.07 17:48)

#25 22.01.07 18:03

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Vyhybka BS Acoustic

Tomáš: Ani náhodou big_smile

#26 22.01.07 18:50

Pošťák
člen
Příspěvků: 600

Re: Vyhybka BS Acoustic

Jenom doplním svůj postřeh:ARP/ARX rozdíl,podstatnej,teda aspoň promě,ARP má známej v bědni,jen tak jsme je porovnávaly a taky mu zvukově vyhovoval více ARX(ve2Lbedni,vytlumený),jinak když se dobře ARP zatlumí,tak by to nemuselo bejt tak zlý,ARV104,není nějakej super reprák,je dost nepříjemnej při vyších hlasitostech,ale když si opět pohraješ s tlumením,tak to opět bude o něčem jiným,ale poslouchat ARV nahlas je dosti unavující.Tím nechci nijak házet na TVM špínu-osobně je mám rád,ale když vezmu poměr cena/výkon/kvalita,tak si myslým že by to i odpovídalo a tu ARN nech max.Do 500Hz,ale 400jsou si myslym ideál...
Pokud už ste to všechno napsali,tak nic...

#27 22.01.07 20:50

Martin
člen
Příspěvků: 189

Re: Vyhybka BS Acoustic

No zatím jsem mladý nevyřáděný klučina, který asi o kvalitních Hi-Fi bednách ví prd, tak se zatím spokojím s ARP a ARV... Časem, až vyrostu, možná zabrousím někam jinam. Třebas SEAS??? ARN samozřejmě nechám, ten basák mi vyhovuje ve všech směrech. Zjistil jsem, že dokáže dávat slušný kopance do těla smile.
Jinak taky časem uvažuju o profi subu, kterej by obsahoval PA basák pro tvrdý megabasypyčo big_smile...
S vyhybkou taky něco udělám, ale jak říkám, v blízký budoucnosti... big_smile

naposledy upravil Martin (22.01.07 21:02)

#28 22.01.07 21:27

T.Viper
člen
Příspěvků: 276

Re: Vyhybka BS Acoustic

No jak ses ptal na jinou aparaturu v mým pokoji, tak mám kvadro s tím, že v předu mám ty retro ARS 1058 a vzadu mám JVC SP-X3, který hrajou fakt hodně rovně (sice až od 45Hz), ale dost hustý bedny na svý stáří, a ty maj příjemnej zvuk i ve vysoký hlasitosti, žádný tlampače na středech, žádný řezavý vejšky (tam jsou teda papiřoky 5cm), prostě příjemnej zvuk a nějakej spodek z toho taky leze, pravda má to jen 8" repro, 30litrů s basreflexem, takže nic moc, ale prostě jsou minimálně o třídu lepší, než ten můj výtvor. Teda až na basypyčo lol to zas ty ARSka dávaj dost pohulit, ale prostě furt nějak nemůžu dokutit solidní výhybku, asi nakonec prostě udělám 3 pásmovky kámošovi, kterej neslyší žádnej rozdíl mezi těma JVC a TVM bednama a do těch ARS dám jiný středy a vejšky a zas budu špekulovat s výhybkou.

Jenom eště by mě zajímalo, jestlis ty bedny dělal fakt jako kopie 380tek (takže sloupy) nebo klasická bedna, jak mám já ty retro 1058...? wink

Edit: Eště jaks psal o subu, tak hlavním záměrem, proč sem stavěl bedny s 12" repro "gumákem" byl, abych nemusel používat žádnej sub. Už bych se teda opakoval, ale jako přecejen to eště řeknu. Já si vzal příklad ze zatvrzelých hifistů s aparaturou v ceně i několika set tisíc a prostě soustavy, který pro zahrátí spodku potřebujou sub, jsou pro mě na piču, sub jenom dokazuje jejich těžkou nedokonalost (v domácim hifi teda) wink Sice ani ty 12" repra nedávaj přesně, co bych očekával, ale tak taky neni všem mým projektům konec lol

naposledy upravil T.Viper (22.01.07 21:36)

#29 22.01.07 22:03

Martin
člen
Příspěvků: 189

Re: Vyhybka BS Acoustic

To T.Viper: No jako rozměrově jsou stejný, sloupáky jak maj být... Až na tu šířku no, moc elegantně nevypadají, jsou takový těžkopádný, ale milý a hezký big_smile. Jinak námitky ohledně vzdálenosti středů od výšek jsem už vyslechl a opravdu není znát rozestup. Zvuk krásně splývá i v dosti velké blízkosti beden.
Ty středy a výšky mají něco špatnýho do sebe, ale co už teď nadělám. Prachy nésůůů smile
Jinak sub bych chtěl výhradě pro tvrdé basy. Nevíte jak hraje ARA-312? Opravdu nepotřebuju bassy jako takový, ale prostě tvrdost. Popřípadně jinej basák do těch 2 až 3000.


http://profil.lide.cz/profile.fcgi?auth … .d.d.i.c.k Tady vypadaj nic moc.

naposledy upravil Martin (22.01.07 22:05)

#30 22.01.07 22:04

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Vyhybka BS Acoustic

Detail - je vám jasné, že kvadro není to samé co 2x stereo?

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)