diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice
  • Index
  • » Reproduktory
  • » Poradite s vyberem vhodneho menice?? /trochu specialni dotaz/

#1 06.04.07 9:01

rasti369
člen
Příspěvků: 2

Poradite s vyberem vhodneho menice?? /trochu specialni dotaz/

Zdravím všechny, jsem tady nový.

Před delším časem jsem bláznil s kytarou a postavil dokonce i solidně znějící
Hi-Fi bedýnky s prvními kaloťáky od Tesla, nic jiného tehdy k dostání nebylo.
Dnes poslouchám téměř výhradně klasiku, chrámovou hudbu a nejlépe varhanní
koncerty "live" a k tomuto účelu jsem se právě rozhodl postavit bedýnky, které mi jen
tak lehce něco nepřehraje.
Před časem jsem slyšel vyšší střední model od Zingali.
Do dnes mi znějí v uších a myslím, že je to správná volba pro mne.
Nebudu kopírovat, ale vážně mi jde o napodobení zvuku Home Monitor 215, nebo nejvyšších
Zingali Butterfly nejméně na 100%.
Se skříněmi pomůže stolařská firma a já se momentálně potýkám se sháněním reproduktorů.
Tady bych s dovolením začal specifikovat svůj konkrétní dotaz.
Existuje tady někdo, kdo poradí jak se například soukromě dostat ke schématům Zingali?
Jedná se mi výhradně o model Zingali HM-215, případně Butterfly2, 3, S3.
Jde mi v podstatě "JEN A POUZE" o dvě čísla /model-typ/ použitých měničů.
Výhybky se mi jeví u Top High-End jako zbytečnost, ty předem vynechávám a budu předmětné
dvoupásmovky napájet hybridním tranzistorákem přímo na spodní pásmo a z dalšího zesíku
čisté A+ lampového zesilovače pak na středovýškový tlakáč "Omniray".
(dřevěný zvukovod poměrně snadno vyrobitelný, pouze vhodný - dobře vysušený materiál)
Vím, kromě jiného, následující:
Bedýnky jsou osazeny woofery 15-16" (390mm) měniče mají membrány
z impregnovaného skládaného papíru. Mají lepší tranzientní odpověď než polypropylenové
a hlavně lépe spolupracují s použitým tlakovým výškáčem.
Tady jsem našel jako dosud nejvhodnější měnič TAD TL-1601A, který se nejvíc přibližuje
parametry i vzhledově konstrukcí membrány.
Možná se mýlím a existuje vhodnější a levnější varianta - JBL.
U výškového reproduktoru mám zatím největší nejasnosti.
Vypsal jsem si opět údajně špičkový typ /Pioneer/ TAD TD-4001, potom řadu od JBL 375, 376,
2440, 2441, 2446, 2450... a do třetice SONY SUP-T11, L11, H13, T14A, ale reference na tuto
poslední značku právě v reproduktorech nejsou dobré.
Zingali údajně používá originál repro od JBL a na nižší modely snad "vlastní" repro Zingali.
Už jen drobnost, znát konkrétní model.
Pomůže mi někdo toto dilemmma dořešit??
Velmi rád se případně podělím o jakékoliv poznatky ohledně výroby.

Díky moc za jakýkoliv názor a jsem s přátelským pozdravem!

#2 06.04.07 12:41

Jaro
člen
Příspěvků: 375

Re: Poradite s vyberem vhodneho menice?? /trochu specialni dotaz/

Akoze uz ked si sa odhodlal stavat nieco take, najprv si zisti dostupnost repro- predchadza to sklamaniu...
Uvedomujes si ze nastavit nieco take bez vyhybky bude problem aj podla merania? (hlavne koli absencii povodnych menicov a know-how firmy)
TAD TL-1601A- basak za 750euro? Mat tolko tak si kupim nieco hotove a na stavbu kaslem...
Pokial viem tak Sony a pioneer repro nevyraba, skor sa poobzeraj po Scan-speak, Seas, Hi-Vi, Fostex, Visaton...
-moj nazor
Skus poslat zingali mail, mozno ich prehovoris lol
Zvukovod na tu vysku chces takisto dreveny?
Tu mas nieco "ine" na vyber (urcite realnejsie na stavbu): http://www.madisound.com/about/kits.php

naposledy upravil Jaro (06.04.07 13:08)

#3 07.04.07 0:20

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Poradite s vyberem vhodneho menice?? /trochu specialni dotaz/

No nevim. Ja vim ze prispevek co tu ted vyplodim je na forech povazovan za spam ale nemuzu si pomoct. Musim opravdu rict ze Zingali je jen spickove vyrobena sracka. Slysel jsem je jednou v nekterym studiu v Praze a to byl des. Muze to byt snad dobry akorat tak pro nejakyho super-masochystu na jazz. Na klasiku nedejboze na vetsi orchestry se slozitejsim aranzma naprostej des. Zkouseli jsme to snad se trema ruznejma zesama a cim dal vic se nam chtelo zvracet. Pokud bych mel tolik penez sel bych do uplne neceho jinyho. Kdysi jsem v Bratislave na vystave slysel Monitor 890. Tlakovej vyskac, tlakovej stredak a dva parni 12" v kazde bedne. Ta obrovska citlivost tech stredu a vysek krmenejch z mosovyho A-ckovyho konce byla asi to co tomu davalo ten nejcistsi zvuk. Narozdil od Zingosu to netahne od kila jedinej reprak. To je muj nazor.

  • Index
  • » Reproduktory
  • » Poradite s vyberem vhodneho menice?? /trochu specialni dotaz/

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)