diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 05.04.07 20:53

martyy
člen
Příspěvků: 40

Zlobivá SDA

Před časem jsem tu psal o mojich nově koupených "upravených" SDA200 osazených KD3772. Až teď jsem se však dostal k testování. Jejich chování je však celkem podivné.
Je sice pravda že hrají čistě(zkoušel jsem je zatím jen na tichý domácí poslech), ale na můj vkus dost silně topí. Po chvíli provozu se na chladiči ani KFkách nedala udržet ruka. Po chvilce jsem naměřil klidový odběr přes 350mA. Razantním zmenšením R23(téměř na nulu) se mi povedlo nastavit odběr na cca.80mA, což už je únosné, ale i tak se ty KFka dost silně zahřívají, myslíte že to vydrží, nebo bych je tam měl nějak chladit? Jinak, je to upravený poměrně dost, a většinu z těch úprav nechápu, kdyby to někoho zajímalo, mám k tomu i schéma...a nebo se na to vysrat a pokusit se to prodat?

#2 05.04.07 23:49

Mates
člen
Příspěvků: 235

Re: Zlobivá SDA

hoď sem sch ať se pobavíme, pls. big_smile

#3 06.04.07 1:02

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Zlobivá SDA

Pravděpodobně tam bude něco špatně smile Je možný, že schéma sice pobaví kamaráda Matesa, ale nepostačí na diagnostiku smile Může být něco shnilého v blejoutu desky smile Dost často to topí, když to kmitá smile

#4 06.04.07 1:27

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Zlobivá SDA

Hlavně tam nemají co dělat ty KD3772, už jsme se o tom myslím bavili. Mají katalogových Uceo jen 60V a Ucbo 100V, jestli se nepletu. Jestli někdo tvrdí, že jsou "vyměřené", tak sice můžou, ale mohou se v určitých situacích chovat nepředvídatelně, některým "vyměřeným" kusům s původně nízkým Uceo třeba velice strmě roste zbytkový proud kolektoru s teplotou.
Na vině může být i malá beta stabilizační BD139ky, při úpravách mohl dotyčný pustit zbytečně velký příčný proud rozkmiťákem..příčin může být opravdu mnoho a jedna z nich je i nestabilita, jak správně podotkl opamp.
Schéma sem. Porovnáme s originálem.

naposledy upravil sinclair (06.04.07 1:28)

#5 06.04.07 9:13

martyy
člen
Příspěvků: 40

Re: Zlobivá SDA

OK, schéma sem dám, hned jak se mi nabijou baterky do foťáky. Podle mě bude chyba někde "vepředu", jelikož tam jsou třeba zrušeny diodové proudové zdroje pro diferáky a jsou nahrazeny rezistorem. Jestli to zakmitává nevím, měl jsem to na měření ve škole. Jenže tam je zdroj max. 2x30V, tak na něm se to chovalo korektně, nic nekmitalo ani netopilo...jenže teď to mám na toroidu 2x39V 600VA (kvůli kterému jsem to hlavně kupoval smile ).
Někomu už možná lecos napoví trojnásobná kapacita kondu ve vstupním článku.

S těma tranzistorama jsem to taky nechápal...jeden kousek mám údajně např. 179V, tak pokud má tedy v mezích všechny ostatní parametry, tak proč mu teda nenatiskli KD3773?

Šéma tu (focený mizerným foťákek, ale to podstatný snad vidět je):
http://img72.imageshack.us/img72/8471/p1010083jn2.jpg
http://img171.imageshack.us/img171/3695/p1010082fm9.jpg

naposledy upravil martyy (06.04.07 9:32)

#6 06.04.07 14:58

hanzs
člen
Příspěvků: 168

Re: Zlobivá SDA

martyy: no tak to cumim, zvlast dobry jsou ty 2R2 ve vetvich T2 a T6, a te zenerky proti zemi jsou taky nejaky divny...

#7 06.04.07 15:47

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Zlobivá SDA

Proboha. Co to dělalo za debila?
No to je právě to, martyy. Proč mu rovnou nenatiskli KD3773? Asi věděli proč..

#8 06.04.07 18:02

martyy
člen
Příspěvků: 40

Re: Zlobivá SDA

Mě to přišlo už od začátlu celý pofidérní, ale údajně to nemá zkreslení (taky aby mělo, při takovým koňským kliďáku co tam byl nastavenej), a jde to rovně do 30kHz (to nebude problém ve škole změřit).

No tak ten jeden, kterýmu jsem snížil kliďák se teď zdá celkem v pohodě, sice pořád ještě topí, ale už to není tak strašný (s tím že to bude hřát víc než originál jsem počítal, protože tohle je ABčko)...budu ho muset vzít do školy na proměření. Jen bych ještě potřeboval trošku zvýšit vstupní citlivost, tak doufám že se to pak celý nerozkmitá.

#9 06.04.07 18:09

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Zlobivá SDA

Proboha, vždyť i originál /po decentní úpravě a hlavně výměně některých tranzistorů/ chodí výkonově do 100kHz...a co se týče nastavení do AB třídy, i na originále jde slušně nastavit. Pro zvětšení zesílení zmenši R21, ale nešel bych bez kontroly škopkem pod nějakých 470R.

Edit: jestli je ale na místě R20 opravdu 47k, tak ten konec má s R21=1k8 zisk asi 27. To je vstupní citlivost pro výkon 200W/4R asi necelý volt - to Ti nestačí?
Zisk spočítáš přibližně takto: A=1+R20/R21.

naposledy upravil sinclair (06.04.07 18:13)

#10 06.04.07 18:24

martyy
člen
Příspěvků: 40

Re: Zlobivá SDA

OK, nejdřív to teda ve škole důkladně přeměřím a pak se uvidí co dál...

#11 06.04.07 21:13

pedro
člen
Příspěvků: 30

Re: Zlobivá SDA

A predpatie na protiskratovke R34 a R35 tie tam tiez nemas? Na scheme su skrknute. Rychlo to vrat povodnemu majitelovi ak sa da.

#12 07.04.07 8:34

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Zlobivá SDA

No, některý zásahy mi přijdou dost nepochopitelný. A ty změny ve frekvenčních kompenzacích - buď s tím ten člověk strávil hodiny u osciloskopu, nebo je to diletant a Ty to vrať zpět. Kdyby radši doplnil do rozkmitu rychlý antisaturační diody.
Stejně tak nechápu, z jakýho důvodu nahrazoval diody ve zdrojích proudu zenerkama (který víc šumí) a dělal ty úpravy v diferáku. Pokud si myslel, že to přispěje symetrii, můžeš být klidnej, že spíš naopak. Akorát zvýšil trochu zesílení a tím mu vyvstaly problémy se stabilitor a přidával ty RCčka, kterejma to na výškách zase zatlouk zpět...

Osobně nevidím žádnej přínos AB třídy proti dobře (opravdu optimálně) nastavenýmu B-čku. (Tím myslím maličký kliďák, nikoliv nulový). Na webu D.Selfa jsou dost průkazný výsledky měření, který to potvrzujou. Příliš velkej kliďák zvyšuje zkreslení stejně jako příliš malej.

Co to znamená, že to je "bez zkreslení"? Byly by nějaký čísla? U dobře navrženýho zesu je prakticky jediný zkreslení přechoďák v koncovým stupni a ten je slyšet i při hodnotách setin procenta, bohužel...

Na který pozici jsou ty KFka? Já je ve schématu nevidím.

Pokud jsou na místech MJE340/350 v rozkmitu, topí díky těm "úžasným" úpravám v diferákách...

naposledy upravil opamp (07.04.07 8:36)

#13 07.04.07 10:20

martyy
člen
Příspěvků: 40

Re: Zlobivá SDA

A ještě to má údajně "líp tahat na basech".No jestli s tím strávil hodiny u škopku nevím, ale prej to počítal podle vzorce pro mezní frekvenci RC článku...
KFka tam jsou na pozicích T11 a T12. Mám je teda i v originále (nejspíš pro kompatibilitu vývodů), kde se ale i při plným kotli zahřívají naprosto minimálně.
No nic, jestli se to při měření nebude chovat tak jak má, tak se na to vyseru...jenže už mám na to komplet kastli se zdrojem, ochranama, chlazením atd...

#14 07.04.07 14:38

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Zlobivá SDA

Jestli to jenom počítal, tak to nesvědčí v jeho prospěch... Předělej to na originál a budeš mít klid. Takovýhle tuningy bez detailní znalosti funkce jsou cesta do pekel.

T11 a T12 nemají jediný důvod topit, pokud ten rozkmitovej stupeň brutálně nekmitá nebo není příliš vysokej proud diferákem (po těch úpravách se zenerkama atd...). A úplně by tam stačily ty původně navržený BC.

naposledy upravil opamp (07.04.07 14:40)

#15 08.04.07 20:03

petr
člen
Příspěvků: 12

Re: Zlobivá SDA

martyy: než to rozebereš, mohl bys ještě změřit (bez buzení signálem) DC úrovně bází tranzistorů v dif. zesilovači (T1, T2, T5, T6) a pak ještě kolektorů a bází proudových zdrojů (T3, T4)? Pokud jsou ty zenerky zapojený tak, jak jsou nakreslený, tak nechápu, že to vůbec funguje. (jsou v propustným směru...)

#16 08.04.07 23:58

Mates
člen
Příspěvků: 235

Re: Zlobivá SDA

Pravda, jestli je to opravdu takhle, nemůže to moc pracovat. Takhle tím dif. teče cca 22mA (podle napájecího U) ž čehož vyplívá I rozkmitu cca 0,5A. Bral jsem to pro napájení +-50V.

#17 09.04.07 0:01

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Zlobivá SDA

martyy, pokud se to v tomto stavu pokusíš prodat, nový majitel Ti to na druhý den okřápe o hlavu..

#18 09.04.07 8:39

martyy
člen
Příspěvků: 40

Re: Zlobivá SDA

No to je bohužel pravda...nejradši bych to udělal já původnímu majiteli, jenže už jsem do toho dal poměrně dost práce a času, a navíc to potřebuju. Takže se s tím pokusím něco udělat (nejspíš některý ty úpravy vrátit na originál).

#19 09.04.07 9:55

ondra Ch
člen
Příspěvků: 237

Re: Zlobivá SDA

Nejlépe všechny ty úpravy bych vrátil...a dost mě pobavila ta větička "bude to líp tahat na basech" to jsou ty slavné věty těch rádoby zvukařů po kterých mě naskakuje kopřivka a stoupá tlak:)))))

naposledy upravil ondra Ch (09.04.07 12:43)

#20 09.04.07 10:34

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Zlobivá SDA

Ano, úpravy vrať všechny.Žádná z nich není přínosná pro zvuk ani nic jiného kromě spotřeby smile Úpravy zlepšující zvuk by byly možné, minimálně ty antisaturační diody by tomu slušely... Ale předpokladem je plně funkční zesilovač, tedy návrat k originálu.

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)