diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 03.04.07 22:03

alfonzito
člen
Příspěvků: 36

Beyma power 15

cau hosi.mam v aute woofer hertz HX300D ale ten uz dlho asi nebude tak pokukujem po inom woofri a celkom sa mi parametrovo lubi Beyma power 15.chcel by som vedet vas nazor na tento woofer a este som sa chcel spytat ci sa nerobi v 2 ohm verzii a ci sa to da zohnat.inak bolo by to zivene zosikom phase evolution opus 500.1 co si myslim ze je slusny zosik aj na ukontrolovanie 15 palcoveho woofra.co vy na to?dakujem za odpovede

#2 03.04.07 22:29

m.Ptak
člen
Příspěvků: 67

Re: Beyma power 15

Dost pochybuju o tom ze existuje v 2ohmove verzi,bo sem jeste zadnej 2ohm reprak nevidel smile ta Beyma je slusna ale prej nehuci,takze jesli mas rad v aute huceni tak nic pro tebe

#3 04.04.07 6:11

alfonzito
člen
Příspěvků: 36

Re: Beyma power 15

tak rad by som rady od niekoho kto ma aj nejake skusenosti trebarz aj s power 12 ale veci typu prej nehuci mi moc nepomozu.ale aj tak dik za vyjadrenie

#4 04.04.07 7:32

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Beyma power 15

Proč potřebuješ tak citlivý reprák ve 2ohm verzi, když máš opuse? To mi není jasný... Naopak bych byl rád za jedho sílu a vzal 8ohm verzi hned. Protože věř, že těch pár watů výkonu (kvůli kterým chceš nejspíš 2ohmy) neznamená lautr nic - ačkoliv žiješ v představě že ano. Opus byla jedna z mých verzí, když jsem uvažoval o 8ohm wooferu. Zažitá představa, že monoblok využiješ jedině se 2ohm (protože to umí) je naprostá hovadina.

Navíc power12 i 15 bude mít ABSOLUTNĚ jiný charakter zvuku než HX300, bacha na to, abys na jednu stranu nebyl zklamán, ačkoliv je power12 objektvině lepší woofer než HX300.

naposledy upravil Michal (04.04.07 7:43)

#5 04.04.07 7:40

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Beyma power 15

taktak. 200w zadna mira :-D

#6 04.04.07 9:30

junglist
člen
Z: Kolín / mid bohemia
Příspěvků: 47

Re: Beyma power 15

To můžu potvrdit. Taky jsem zapojil dvoucívku u Phase na 8 ohmů a je to v autě akorát. Venku není woofer skoro slyšet a vevnitř mazec když potřebuju. A to se mi líbí :-)

#7 04.04.07 14:40

alfonzito
člen
Příspěvků: 36

Re: Beyma power 15

tak nemam zazitu predstavu ze ten monoblok musi ist na 2 ohm aj ked vie aj na 1 ohm .ja len ze by jeho vykon bol vyuzity.ale tak asi by stacilo aj na tie 4 ohm.co je to absolutne iny zvuk?pocitam s tym ze tam bude iny zvuk ale rad by som vedel aky.a este nastava otazka ci by bol ten 15 palec vpohode.alebo radsej 2x12 ale na to asi nebudu financie.otazka bude mat ta power 15 dobry zvuk na hip-hop a RnB?obcas DnB ale to tak raz do roka.ocakavam od toho aj nejake tlaky.proste v aute to chcem citit aj v chrbre.

#8 04.04.07 14:47

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Beyma power 15

No tak zrovna Opus 500.1 umí dodat do 8ohm cca 60V rms nezkreslených. Nenastavovat subsonic u tohodle Opusu níž, než na cca 30Hz, nebezpečí pumping effectu, typického pro Dčka a Tčka.

naposledy upravil sinclair (04.04.07 14:48)

#9 04.04.07 14:59

alfonzito
člen
Příspěvků: 36

Re: Beyma power 15

takze to by bolo cca 450W na 8 ohm.a nevies kolko ma na 4 ohm?a sorry ze sa tak spytam ale pumping effect je co?nevie.teraz mam nastaveny subsonic skoro na 40Hz iba ked som ho kupil tak bol na 10 ale to som mat tak iba chvilku.mohol ten pumping effect sposobit to ze mi teraz ten hertz akokeby klopal ked dam vyssiu hlasitost?v aute to neni pocut ale ked otvorim kufor a pocuvnem tak to tam je pocut.pri kazdom base to tak klepne

#10 04.04.07 18:58

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Beyma power 15

O pumping effectu se lze poměrně podrobně dočíst například v aplikačních poznámkách vývojových kitů Tripath.
Strašně rád bych Ti to vysvětlil, ale musel bych tu rozepsat /a Ty pochopit/ přesnou činnost zesilovačů v D a T třídě, což je nezbytně nutné k pochopení problému. Stručně řečeno je to problém kapacity zdroje a nejnižšího přenášeného kmitočtu. Velmi háklivé jsou na to Tčka s moduly Tripath, například stará řada PhaseLinear Opus 1-4. Dčka to dělají podstatně méně, ale při větším přebuzení také. Opus 500.1 je Dčko, nepoužívá modul Tripath, ale při masívním přebuzení pumpuje také. Je to obecný problém spínaných zesilovačů, u solidních "síťových" výrobků je řešitelný zvětšením tvrdosti transformátoru a použitím filtračních kapacit s nízkým ESR a velkým dovoleným proudem. U autozesilovačů je to limitováno výkonem měniče a také tím, že výrobci v rámci cenové úrovně osazují do zdrojů..řekněme horší kondenzátory. Ty nejlepší spínané zesilovače /i do auta/ mají na vstupech tvrdý limitér, který za jakýchkoli okolností zabrání přebuzení. ze síťových zesilovačů třeba řada TTA od BVAudio. Autohifíci ale tyhle typy nemají v lásce, nedají se "ohulit" tak, až práská cívka do magnetu.

#11 04.04.07 19:12

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Beyma power 15

sinclair: a když chápu principy zesilovačů pracující ve třídě D a T (chápu), vysvětlil bys mi to? zajmá mě to dosti :-)

#12 04.04.07 23:58

alfonzito
člen
Příspěvků: 36

Re: Beyma power 15

aha.dakujem za strucne vysvetlenie.inak ak by sa ti chcelo mohol by si sa aj vela rozpisat velmi rad by som si pocital a snazil sa to aspon zcasti pochopit.dost ma to zaujima.bol by som ti velmi vdacny.a ked neham nastaveny subsonic napriklad rovno na tych 40Hz tak to bude vporiadku?ved pod tych 40Hz vpodstate aj tak tie frekvencie nepotrebujem.a nemeral si prosimta vykon toho opusa aj na 4 ohm?rad by som vedel aky vykon dokaze odovzdat.a vyjadrite sa prosim niekto este ku tej beyme.inak som zacal pochybovat o tej power 15 lebo mi nejako nevychadza v simulacii power 12 vychadza odost lepsie a 2x power 12 ani nehovorim.aky mate nato nazor vy?co radsej 15 alebo 12?dakujem.aky by to malo charakter zvuku a tak.dakujem.a este by som chcel vediet ci niekto nevie cim moze byt sposobene to klopanie woofru pri vyssej hlasitosti davnejsie to nerobilo ked som mal audisona LRx 1.400 tak vobec a pri phase nazaciatku tiez nie az teraz.neviete cim to moze byt?dakujem

naposledy upravil alfonzito (05.04.07 0:37)

#13 06.04.07 17:16

alfonzito
člen
Příspěvků: 36

Re: Beyma power 15

ludia.poradte prosim.

#14 06.04.07 18:17

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Beyma power 15

Ten Opus nemusí být v pořádku. Tyhle zesilovače jsou dost háklivé na kvalitu použitého materiálu, hlavně ESR elytů a jestli ten zesilovač má už něco tepelně za sebou, může tam být něco uhnuté.

#15 06.04.07 19:13

alfonzito
člen
Příspěvků: 36

Re: Beyma power 15

tak ten zosik sa mi nepodarilo nikdy zohriat.a myslim ze je vporiadku len je asi moc silny na ten hertz a ten hertz je uz stary a asi klepe cievka o magnet alebo co ked sa tomu ohuli.ale iba pri nejakych skladbach.a ten vykon nevies prosimta?na 4 ohm.dakujem.inak so zosikom som nadmieru spokojny.podla mna odost lepsi ako audison LRx 1.400 co som mal predtym

naposledy upravil alfonzito (06.04.07 19:15)

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)