diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 03.04.07 18:42

Thales
člen
Z: Praha
Příspěvků: 86
Web

Kvalitní zvukovka - zklamání

Tak jsem chtěl opět o něco vylepšit svůj audiořetězec a tak jsem se rozhodl nahradit svojí letitou SB Live 5.1 Digital za něco lepšího. A protože zas tak moc zvukovek mi rukama neprojde spolehnul jsem se na recenze kde všude chválili obecně zvukovky s čipem VIA Envy. Firmu VIA nemám odjakživa rád ale řekl jsem si že přeci jen dokázali vyrobit něco použitelného a když jsem měl příležitost koupit výhodně kartu Terratec Aureon Space 7.1 tak jsem tak učinil. Těšil jsem se jak malé dítě. Ale to vydrželo jen do doby než jsem se zaposlouchal yikes( Ta zvukovka hraje čistě, to je pravda. Také je pravda že má slušnou charku. Problém je jinde - při přehrávání mám dost silný pocit (skoro jistotu) že si se signálem hraje nějaký DSP který signál upravuje tak aby to hrálo dobře na malých bednách. Není to prostý filtr který by měl nějakou stálou charakteristiku. Jako by ten DSP vybíral asi tak dva nejdůležitější zvuky/rytmy ve sklatbě a ty zvýrazňoval a zbytek zatlumil. když se hraje nějaký agresivnější pop tak to tak znát není ale když se hraje něco komplexnějšího tak je to hodně znát. nebo na starších sklatbách které jsou třeba nahrané s menší dynamikou si DSP špatně vybere a zvýrazní něco jiného než by měl. Dám příklad - třeba sklatba kde je zpěv, nějaký podkres a někde dole je něco na frekvenci cca 90Hz a 40Hz. Dopadne to tak že se zvýrazní hlas, pozadí skoro zmizí, 90Hz se hrozně nepřirozeně zvýrazní a těch 40Hz se ufikne. Protože to ale není prostý filtr tak kdyby tam těch 90Hz v tom samém signálu nebylo tak by to hrozně brutálně zvýraznilo těch 40Hz. Zkoušel jsem to na mnoha dost odlišných sklatbách (namátkou Enyay, Vanesa Mae, klasika, U2, Vangelis a pak všehochuť popu atd. a nejednalo se ani náhodou jen o MP3 kdyby to na ně chtěl někdo svádět) a všude to dělalo to samé. A je to opravdu nepříjemné. Nikde v ovladačích jsem nenašel žádnou možnost něco takového vypnout.

Než do PC strčím zpět svojí SB Live chtěl jsem se zeptat jestli tu někdo nemá podobnou zkušenost. Jestli třeba neexistují nějaké neoficiální ovladače podobně jako u SB Live. Četl jsem třeba že se dá ta karta přeflashovat na Audiotrack Prodigy 7.1 která má prý lepší ovladače. Nevím ale jen jestli z uživatelského hlediska nebo to řeší i tohle. Nechce se mi v tom moc hrabat a něco flashovat. Pak se něco pos. a bude po kartě. Ještě zkusím napsat zastoupení firmy Terratec.

A ještě jedna věc na závěr - nenašel by se tu někdo kdo má nějakou poloprofi nebo profi kartu která se chová korektně a byl by ochotný jí třeba na pár dní zapůjčit třeba i za nějakou tu kačku abych získal nějaký etalon jak na zbytku toho co mám doma zní pořádná karta?

#2 03.04.07 18:59

Brutal Terror
člen
Příspěvků: 373

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

Tak nikde sem neviděl že by tahle karta byla nějak mimořádně chválená...
Podle všeho by tem čip s tim dělat nic neměl, ale kdo ví. Taky to třeba může bejt vadnej kus.
Ale jestlis používal ten SB live s originálníma ovladačema, tak to ten sblive spíš ten zvuk měnil, to si dělalo co chtělo...

naposledy upravil Brutal Terror (03.04.07 19:05)

#3 03.04.07 19:57

Lamicz
člen
Příspěvků: 24

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

Thales: Presne takovy pocit jsem mel s Julii.
Brutal: Nevidel jsi chvalu? A co myslis, ze za osazeni ma Juli@? A ten cip je DSP.
Ten zvuk je humus, o tom neni co mluvit... To hraje libive, ale ne to, co tam je.

#4 03.04.07 20:02

Brutal Terror
člen
Příspěvků: 373

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

Lamicz. čip nemá s kvalitou co dělat, čip by měl pokud možno jen beze změny předat data dál. Je nesmysl porovnávat čipy, musíš porovnávat samotný karty.

#5 03.04.07 20:04

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

taktak. julii sem měl taky na test, a hraje to uplně jinak, abych řekl pravdu, na domácí účely hůř. myslim že jde o zvyk. mimochodem pravda může bejt kdovíkde, protože ta SB live je taky dost "proradná".

#6 03.04.07 20:07

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

Thales: Mail smile

#7 03.04.07 20:28

dunkeracek
člen
Příspěvků: 132

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

A nevadi vam pri poslechu huceni kompu?

Me nak ano big_smile

#8 03.04.07 20:36

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

SPAMuješ, kreténe! Počítač může bejt tichej.

#9 03.04.07 20:52

BlackRider
člen
Příspěvků: 493

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

A ty mu to furt toleruješ. big_smile

#10 03.04.07 21:03

Sejny
člen
Příspěvků: 25

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

to je zvláštní, na svojí revolution 5,1 běžící na VIA Envy24GT takový problém teda nemám
jinak odhlučnit PC je maličkost... já to provedl pomocí vodního chlazení a mám klid wink

#11 03.04.07 21:54

Lamicz
člen
Příspěvků: 24

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

dunkeracek: Nevim jak Ty, ale ja pocitac neslysim... P.S. nejsem hluchy wink

Sejny: tichy vodni chlazeni? Ale kdez, a co ta pumpa, nehlede naroky na udrzbu. A urcite nemas vodni chlazeni zdroje, to by pak melo vyznam tongue

Brutal: Ale ten cip se do toho zvuku ocividne montuje a to je spatne. Ty karty jsou vubec nejaky slozity jak mlaticka... Mel jsem Julcu a jsem rad, ze je pryc. Dunkeracek ma pravdu v tom, ze nejlepsi je z toho ten pocitac uplne vymanit, jsou s tim jenom problemy.

naposledy upravil Lamicz (03.04.07 22:02)

#12 03.04.07 23:03

kyselym
člen
Příspěvků: 280

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

kdyz si pocal propojis optikou tak zadny problemy mit nebudes. tichej stroj se da udelat taky, muze byt klidne v jine mistnosti a da se ovladat taky na dalku... ja mam treba od terratecu phase 24fw a se zvukem jsem max spokojeny wink

#13 03.04.07 23:40

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

Podobnej pocit, jen opacnej, jsem mel, kdyz jsem obesel DSP na SB Audigy2. Pomoci ASIO pluginu ASIO4All, ve Foobaru2000. Pak jeste resampling na 48Khz pro obejiti spatnyho resampleru zvukovky. Na zaver jeste nastavit "Files without RG info" na -2dB (hlavne se to projevi u prebuzenych nahravek nastavenych pri masteringu na maximalni uroven).

2 All - tohle je prvni thread, kde se tyhle typy zvukovek kritizuji. Ja si myslim ze na vine jsou ovladace a windows jako takovy. Zkuste obejit vsechny ty wokenni zhovadilosti ASIO4All pluginem, mozna budete silne prekvapeni, co vlastne z PC muze lezt.

Dunky, me uz ty tvoje poznamky nebere hlava. Pocitac muze byt hlucny, tichy nebo temer neslysny. Je to jen o tom, jak si kdo vyresi chlazeni.

Edit - jeste jedna obrovsky dulezita vec pro dobry poslech z PC - mit zvukovku na fyzickem, nikoli virtualnim IRQ. A to fyzicke IRQ NESMI sdilet s zadnym jinym zarizenim.

Jo a jeste neco malicko - na jednojadrovym A64/2800MHz si tohle nastaveni vezme az 30% vykonu CPU.

naposledy upravil Halen (04.04.07 0:07)

#14 04.04.07 0:13

mirulu
člen
Příspěvků: 86

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

Joooo pomocí ASIO4All se dají udělat z obyčejné SB 5.1 live zvukovky zvukovku s daleko lepšími vlastmosti. Vytváří to takový emulátor asio, který je vhodný zejména při realtimeovém přidávání efektů. Problém je ale v tom, že to jede softwarově a ne hardwarově, tak to zatěžuje dost procesor. Nelze tak nastavit latenci na dosti malé hodnoty. Shrnuto asio plugin s konvertováním ze 44kHz na 48kHz je velice znát. Sám jsem to tak používal, když sem se snažil přes různé softy nahrávat kytaru do kompu, a přidávat k tomu efekty bylo předtim prakticky nemožné. S ASIO4All to konečně šlo. Ovládání je fakt jednoduché. Nastavení vzorkování a latence je snadné. Na nahrávání a mixování je ale opravdu lepší zvukovka, která sama osobě podporuje asio, lépe asio2.

#15 04.04.07 1:09

Sejny
člen
Příspěvků: 25

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

No... používat u lepších karet ASIO a potřebný plugin do Foobaru nebo winampu je rozhodně potřeba.

ty seš nějakej chytrej Lamicz big_smile ani nevíš jak mám chlazení udělané a už mě tu přesvědčuješ že to musí být hlučné... zdroj vodou doopravdy nechladím/nejsem sebevrah/, ani není proč když se uchladí téměř pasivně. používám kvalitní/a drahé/ čerpadlo, navíc společně s radiátorem umístěné úplně mimo PC... jediné co mě právě vadí je jemný bzukot zdroje v monitoru, ten ovšem pri poslechu stejně vypínám, ale je to momentálně nejhlučnější část mého PC. Počítač je díky tomu hůř přenositelný, to mě ale netrápí, stejně je pořád na místě.
Nároky na údržbu? cože? to je tvoje zkušenost?... já s okruhem již cca půlrok nehýbal wink ikdyž chystám se někdy vyfouknout prach z radiátoru.

#16 04.04.07 2:43

Brutal Terror
člen
Příspěvků: 373

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

halen: jo to s tim fyzickým/virtuálním IRQ se řešilo na minulým amplionu.
1) jak na to
2) neni to blbost? Nedovedu si představit, že by to mohlo nějak ovlivnit zvuk

#17 04.04.07 8:28

Sejny
člen
Příspěvků: 25

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

pokud jsou /špatně/ nasdílená IRQ tak se to projevuje spíš praskáním, výpadky zvuku a tak, někdy v kombinaci s prácí disku nebo graf. karty, záleží s čím je ZK sdílí...

#18 04.04.07 13:50

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

Jak na to - jsou dve moznosti
Na nainstalovanem systemu
---------------------------------
1) Najet do spravce zarizeni, vyhledac polozku "Ovladac pocitace", tento bude nejspise "Jednoprocesorovy s rozhranim ACPI" -> zmenit ovladac na "Standardni PC" -> restart
2) v biosu povypinat vsechny nepouzivana integrovana zarizeni (modem, Serial porty, Paralel port, on-board zvukovku apod)
3) Po restartu se nezdesit kompletni preinstalace vsech ovladacu (reinstal musi probehnout, aby si ovladace sedly na skutecna, fyzicka preruseni
4) Podivat se do spravce zarizeni, na ktrych IRQ jsou konkretni zarizeni, pro zvukovku zajistit unikatni IRQ (pokud uz neni na unikatnim IRQ) posazenim do NESDILENEHO PCI slotu
5) nevyhodou bude nutnost vypinat pocitac fyzicky tlacitkem

Cerstva instalace windows
-------------------------------
1) v biosu povypinat vsechny nepouzivana integrovana zarizeni (modem, Serial porty, Paralel port, on-board zvukovku apod)
2) v biosu zakazat podporu ACPI !! dulezite !!
3) nainstalovat windows timto postupem: Windows, SP2, Chipset (vcetne vsech integrovanych zarizeni, nezapomenout na USB 2.0) VGA, Zvukovka
4) zkontrolovat ve spravci zarizeni usazeni zvukovky na unikatnim IRQ, pokud ne -> zasadit do nesdileneho PCI slotu
5) otevrit kartu napajeni a zaskrtnout volbu "Vylepsene rizeni spotreby" (APM)
6) hotovo, zarizeni by mela sedet na fyzickych IRQ

Vyhody ktere jsem vypozoroval
- vykon grafickeho systemu +5-8%, podle aplikace
- cisty zvuk prosty jakychkoli sumu, brumu, skripani a podobnych neduhu
- s pouzitim dobre nastaveneho Foobaru2000 se spravnymi pluginy nepocituji nutnost prechazet na jinou zvukovku, nez je SBAudigy2

2 Brutal - ac to tak nevypada a nerad pouzivam tyto slova, musim napsat - s takto nastavenym PC je zvuk vzdusnejsi, presnejsi a (mym) usim lahodnejsi. Nemam to podporene zadnym merenim, jen subjektivnim dojmem, nestalo me to ani korunu. Myslim si, ze tam pri pouzivani virtualnich IRQ budou hodne velke latence s obcasnymi, temer nepostrehnutelnymi vypadky zvuku, ktere ovsem celistvost toho zvuku, nevim jak to popsat, jakoby "zdrsni"

#19 04.04.07 13:56

little
člen
Z: nedaleko Tábora
Příspěvků: 236

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

Tak tohle je teda nářez. Takže když svojí Audiginu hodím do nesdíleného PCI slotu tak mám rázem zvukovku o několik tříd vyšší. Tohle je zatím ten nejlepší aprílový čert který jsem na netu našel. Jen tak dál... cool

#20 04.04.07 14:04

pokustone
člen
Příspěvků: 100

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

Když už se může něco změnit tak jedině kvůli tomu že by každý slot měl jiný rušení, jinak se všude používají několik kB velký buffery takže nějaký "téměř nepostřehnutelný výpadky" jsou pěkná blbost, když už tak by to hodně postřehnutelně lupalo nebo prskalo, při periodickým vypadávanání brutálně chrčelo.
Ale ta úspora výkonu při nepoužití sdílenýho přerušení je k zamyšlení a testu, tam by mě to zajímalo jak to fakt je.

#21 04.04.07 14:14

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

2 Little a zkousel jsi to, nebo jen zase uplne zbytecne prudis. Kdo kde psal cokoli ! o tom, ze se z Audigy stane o nekolik trid lepsi zvukovka. Pouze jsem napsal, ze nepocituju po techto upravach nutnost prechazet na jinou zvukovku, rad si zahraju i nejaky hry a na to se jaksi ty "o nekolik trid lepsi" zvukovky nehodi. A nestaci jen prehodit zvukovku do nesdileneho PCI, cti, nez reagujes.

Jen zvatlas a s prominutim, zasrals diskuzi uplne idiotskym zvastem o nicem.

2 Pokustone
je to zcela prosty a k poznani, dva kompy se stejnou zvukovkou a ovladacema vedle sebe a staci prepichnout jacka do kompa se sdilenejma IRQ a zvuk je jak pres deku. Neni nic jednodussiho, nez vyzkouset.

naposledy upravil Halen (04.04.07 14:21)

#22 04.04.07 14:25

pokustone
člen
Příspěvků: 100

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

Tys to zkoušel ? a dva úplně stejný komply ? stejný MB stejný procy osazení vnitřku i zdroje ?

#23 04.04.07 14:38

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

Stejny MB, VGA, zvukovka. Zdroj, pameti, CPU, disky, cdromy a periferie jiny. Stejny ovladace, stejne nastavene prehravace ve stejnem OS.

BTW, nejsem sam, komu tohle pomohlo z bryndy se zvukem na PC. Zkuste zabrousit na forum OCGURU, tam je velmi dlouhy dred
o lupani karet Creative.

naposledy upravil Halen (04.04.07 14:40)

#24 04.04.07 15:50

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

little: výpadek včetně bufferu může opravdu dosáhnout jen "nepostřehnutelnýho mžitku" :-) ale na tom teď nezáleží. jinak některý věci sou "odsdílenim" IRQ opravdu znát. Na mym Sempronku 2300 256MB RAM, 40GB starší disk už to ale dosti dělalo problémky kvůli výkonu...

#25 04.04.07 16:46

Sejny
člen
Příspěvků: 25

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

tak v tomhle dosti silně závisí na platformě... typické problémy s lupáním projevovala kombinace VIA chipset a soundblaster live zvukovka... naposled jsem měl podobný problém se svojí revo5,1 a KT600... praskalo to při kopírování... nyní mám zcela jiné PC s chipsetem ATi(AMD) a nelupe to ani při brutálním vytížení na pozadí... i na dost naposlouchaných písničkách nebyl rozdíl oproti předchozímu PC když pominu lupání při zátěži... tudíš si myslím že je to blud wink

#26 04.04.07 17:46

Brutal Terror
člen
Příspěvků: 373

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

Halen: co má KURVA ACPI společnýho s IRQ???
A taky si myslim jako ostatní, že vliv to může mít jen pokud se vyprázdní buffer, jinak co by to mohlo ovlivnit?

Pokud má někdo problém s lupáním tak vyřešit by to mohlo jít pomocí nastavení PCI latence, (dá se na to stáhnout prográmek) hlavně grafický karty mají ve zvyku nastavovat si dementně vysokou. (takže můžou zabírat sběrnici moc dlouho, ale za normální situace by to nemělo bejt tak dlouho aby podtek buffer, ale pokud je tam takových zařízení víc tak možná jo)

naposledy upravil Brutal Terror (04.04.07 17:53)

#27 04.04.07 17:55

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

Tento dred o 4 stranach mimo jine resi problem lupani zvukovek Creative (troufnu si tvrdit vseobecne lupani zvukovek jako PCI zarizeni) http://4um.ocguru.cz/showthread.php?t=21407 Ono neni nic jednodussiho, nez si najit misto tlachani trochu casu a vyzkouset to.

2Sejny - mas zrejmu uz dual-core CPU, ty ani jinou moznost nemas, nez nechat podporu APIC zapnutou.
2Crash - resampler SSRC z 44,1 na 48Khz+ASIO4All berou az 30% procesoroveho casu u A64/2800Mhz (10x280), samozrejme, kdyz funkci nepovedeneho HW musi prevzi procesor a zpracovat to, co by melo umet HW softwarove.

naposledy upravil Halen (04.04.07 18:00)

#28 04.04.07 18:12

Brutal Terror
člen
Příspěvků: 373

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

Halen: To to máš asi nejak rozesraný, mě foobar nejde přes 10% (a to kromě resampleru tam mam ještě 6th order highpass) a mam jen athlonXP2600+
a pořád by mě zajímalo, co má ACPI společnýho s IRQ...

#29 04.04.07 18:13

Johnyn
člen
Příspěvků: 127

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

dobrý je v biosu nastavit PCI Latency Timer na hodnotu kolem 64-96 (ms?). příliš nízká hodnota (32) se mojí audigy2 taky vůbec nelíbila. a co HW tunning? výměna OZ mi celkem pomohla - míň ostrý výšky, zvuk je "teplejší", zní to prostě o něco líp. elyty dostaly paralelní kamarády 330pF (FKP zn. WIMA). samozřejmostí je Foobar+resampler na 48KHz a ASIO (nebo kernel stream). jinak s lupáním teda problémy nemam, ACPI mam normálně zaplý

#30 04.04.07 18:24

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Kvalitní zvukovka - zklamání

Ze by to bylo tim, ze jsem si ten SSRC resampler nastavil na lepsi kvalitu? (defaultne nastavi normal, ale je moznost nastavit ULTRA). Kdyz mam moznost neco nastavit lepe, tak to nastavim, stejne jako je bezne u komprimace MP3 nastavit quality=0. A co ma spolecneho ACPI s IRQ? Pri ty reinstalaci woken je to snadna cesta, jak ochcat instalator, aby si myslel, ze se instaluje na masinu bez "Advanced Configuration and Power Interface" (ACPI) tim se automaticky navoli ovladac pocitace Standardni PC, IRQ diky tomu sednou na fyzicka IRQ. Cilem je posadit zarizeni na takova IRQ, kde opravdu jsou. A aby se masina potom vypinala automaticky, je zapotrebi zapnout v karte Moznosti napajeni "Vylepsene rizeni spotreby" (APM). To uz jsem psal vys.

Ale jestli nekomu nevyhovuje ziskat bezproblemovy zvuk, vyssi vykon ve hrach tak at necha vse pri starem (cesta zpet pri instalaci systemu bez podpory ACPI je trnita, spis bych rekl nemozna bez nove reinstalace)

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)