diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 01.04.07 20:50

babakus
člen
Z: z.č Horní Slavkov
Příspěvků: 177
Web

Potenciometr bez odbocky

V zesilovaci jsem mel stereo potenciometr(250k/log) s odbockou, jenze uz byl spatny tak jsem ho musel vymenit, ale nesehnal jsem potak s odbockou tak jsem tam flaknul bezodbocky a ted mi nejede loudness. Nedala by se ta odbocka nejak nahradit popripade nejak natvrdo to loudness zprovoznit ale bez regulace? Nebo jak to resite vy kdyz nesezenete potenciometr s odbockou? PROSIM PORADTE, uz jsem z toho zoufalej sad

#2 01.04.07 20:55

Karlos
člen
Příspěvků: 895

Re: Potenciometr bez odbocky

Ty máš stále zaplé loudness?

#3 01.04.07 20:58

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Potenciometr bez odbocky

Nemá, vole.

#4 01.04.07 21:07

babakus
člen
Z: z.č Horní Slavkov
Příspěvků: 177
Web

Re: Potenciometr bez odbocky

>Karlos: Prave ze nemam. Loudness mam vypinatelny, ale jelikoz to neni zapojeny pres potenciometr tak to nemuzu zapnout

#5 02.04.07 12:22

jik
člen
Příspěvků: 36

Re: Potenciometr bez odbocky

http://www.belza.cz/audio/lpots.htm

Edit: Jenom si budeš muset přepočítat hodnoty R a C na Tvoji hodnotu potenciometru a volit nejbližší vyráběné hodnoty. Nezkoušel jsem ten, co nejede k nule, ten druhý jsem ve vzduchu jako pokus před časem vyzkoušel. A vypínatelnost by neměla být problém přepnutím na nějaký by-passový odpor. Když si stím pohraješ, výsledk se dostaví. Jenom je deformovaný trochu průběh hlasitostí (má to strmější náběh), jinak co si pamatuju mi to celkem fungovalo.

naposledy upravil jik (02.04.07 12:27)

#6 02.04.07 12:30

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Potenciometr bez odbocky

Výborně to bez odbočky funguje v Auře, Frankie. Tak dobře, že si ani neuvědomuješ, že to tam je:-)))

#7 02.04.07 15:09

dunkeracek
člen
Příspěvků: 132

Re: Potenciometr bez odbocky

K cemu Loudness? lol

#8 02.04.07 16:22

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Potenciometr bez odbocky

Jde o to mít sladěnou citlivost beden a úroveň nahrávky taky dělá svoje. Na ARS to funguje suprově, na citlivějších bednách už moc ne...


Dunky = spam

#9 02.04.07 17:01

dunkeracek
člen
Příspěvků: 132

Re: Potenciometr bez odbocky

Pure direct

Usáma woe pyčo = spam

#10 02.04.07 23:28

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Potenciometr bez odbocky

Dunkeráčku jdi do hajzlu. Jestli k tomu nemáš co říct, tak jdi.

#11 03.04.07 8:01

dunkeracek
člen
Příspěvků: 132

Re: Potenciometr bez odbocky

sinclair:

1) uvital bych vice slusnosti

2) rikam tolik ze Loudness nema s kvalitnim zesilovacem nic spolecneho

#12 03.04.07 8:21

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Potenciometr bez odbocky

To o loudness je IMHO předsudek hájent. Puredirect je jenom chiméra, na pure direct se "spokojuješ" s tím, jak to smíchal zvukař. Ten mohl mít ve studiu takovou a makovu výbavu, taková a maková sluchátka a takové a makové uši.

ty to doma pustíš na puredirect, nezajímá tě, že poměr vnímání basů proti zbytku pásma není při různých úrovních hlasitosti stejný (o tom je KVALITNÍ loudness) a opíjíš se falešnou představou, že "takhle to tam chtěli mít", "takhle se to MÁ poslouchat". Nezajímá tě, že bezdozvukovka ve studiu má nejspíš pramálo společného s prostorem u Tebe, že máš jinak rozmístěné bedny, u kterých nejspíš není kompenzován bafflestep s ohledem na umístění a místnost (což ve studiu zkušený zvukař jistě provedl).

#13 03.04.07 8:23

Hop377
člen
Příspěvků: 54

Re: Potenciometr bez odbocky

Hajendisti nepotrebuju loudness, ich sa netyka bezne fyziologicke vnimanie zvuku ako u obycajnych ludi. Oni su extra. :-)

#14 03.04.07 8:31

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Potenciometr bez odbocky

Mají rovné všechno. I uši. smile

#15 03.04.07 9:02

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Potenciometr bez odbocky

Právě proto jsem napsal to, co jsem napsal. Jseš normální spammer a tomuhle fóru nejsi ani v nejmenším prospěšnej.

#16 03.04.07 12:48

babakus
člen
Z: z.č Horní Slavkov
Příspěvků: 177
Web

Re: Potenciometr bez odbocky

>jik: diky. Kazdopadne to vyzkousim

>sinclair: jak by jsi to resil ty?Porad, urcite mas nejaky reseni wink

#17 03.04.07 17:28

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: Potenciometr bez odbocky

dunkeracek : Pure direct je správně pouze v případě, že posloucháš přesně v té hlasitosti, ve které byl záznam proveden. Při jakékoliv jiné je to špatně, paradoxně pak dobře nastavené loudness je mnohem blíž myšlence hifi než superpřesná reprodukce signálu. Problém je ale v tom, že pro přesnou funkci se obvod pro loudness musí nastavit s přihlédnutím k signálové úrovni, citlivosti beden a dokonce i poslechové vzdálenosti tak, aby zabíraly od správné hlasitosti. Podle mého má i přibližný loudness blíž k věrnému poslechu, než direct mód. Nejmarkantnější je to při tichém poslechu. Různé "Direct", "Pure audio" a podobné módy jsou výrobci prezentovány jako bonus, funkce navíc, ale ve skutečnosti jde o znouzectnost v přístrojích, kde výrobce nebyl s ohledem na náklady ochoten korekce realizovat tak, aby byly řádově kvalitnější než zbytek stroje a průchozí signál nedegradovaly. Není se čemu divit třeba u receiverů, kde je vše realizováno v DSP, dívat se ale kvůli tomu skrze prsty na dobře provedený analogový loudness je podle mě nemístné.

#18 03.04.07 18:18

dunkeracek
člen
Příspěvků: 132

Re: Potenciometr bez odbocky

Boramyr:

souhlasim

#19 03.04.07 19:37

Mates
člen
Příspěvků: 235

Re: Potenciometr bez odbocky

Souhlasim se Sinclaire, jdi do prdele!

#20 03.04.07 19:45

dunkeracek
člen
Příspěvků: 132

Re: Potenciometr bez odbocky

Mates:

Do Tvojí? big_smile

#21 03.04.07 20:02

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Potenciometr bez odbocky

Aha, asi pomalu zacinam chapat uchylku hi-end. Ja se vzdycky vsechno snazim nastavit tak, aby mi to lahodilo pri poslechu a je me burt, jak to slysel zvukar, nebo spis, jak je to ulozeny na mediu. Dobre provedenej loudness je vyborna vec, rovnez trak fyziologicka regulace hlasitosti (neni-li to totez).

#22 03.04.07 20:14

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Potenciometr bez odbocky

Za starých dobrých časů to bývalo totéž... i radiozesilovače střední třídy mívaly tříodbočkové potentátory smile

Pak se nějak začlo ubírat na odbočkách a přidávat na lesklých samolepkách... Asi lidi začínají víc poslouchat očima nebo co smile

#23 03.04.07 20:50

BlackRider
člen
Příspěvků: 493

Re: Potenciometr bez odbocky

Dnešní doba je o tom, jak co nejvíc výrobek "ojebat". wink Hlavně, aby byl cool a svítil na 20m sytě modrou barvou.

#24 04.04.07 6:42

martyy
člen
Příspěvků: 40

Re: Potenciometr bez odbocky

Tímto stylem má udělanou fyziologii a gramorádio Moderato?

#25 04.04.07 12:13

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Potenciometr bez odbocky

Moderato je příšerná sračka, jak to, že ještě není ve sběrným dvoře???
Poslední aparát, co měl tříodbočkový potenciometr, byla 814A /816 už ne/ a gramofony se zesilovačem NZC420 a myslím, že i NZC421, už si to tak přesně nepamatuju. Jo a ještě zesilovač AZS215-217.

#26 04.04.07 13:00

godz
člen
Příspěvků: 18

Re: Potenciometr bez odbocky

816-ka mala použitý trojodbočkový potenciometer navlas taký, aký bol v B-73. No v B-73 sa bola používala len jedna dráha. Hodnota 47k. Okrem toho zapojenie v 816 bolo presne to isté ako v 814-ke, čiže nič moc. Dve odbočky sú cez odpor spojené na zem a tak "logaritmizujú" priebeh napätia na bežci. O voľačo lepšie je zapojenie v zosilovačoch AZS 215-217, alebo v zosíkoch z gramcov NZC 421. Tam sa využívajú všetky tri odbočky, avšak vylepšujú len hĺbky. Paradoxne najlepšie zapojenie fyziologickej regulácie je v B-73 (nehovorím nič o kvalitách zosilovača
za fyziológiou). Výborne upravuje okraje pásma pri nižších hlasitostiach. No aj tak mám jednu poznámku. Zvuk by som fyziologizoval najmä u zosilňovačov z nižším výkonom a pri použití sústav s nižšou citlivosťou. Pri slušných bedniach a dostatočnej rezerve vo výkone sa mi zdá používanie fyziológie neopodstatnené.

#27 04.04.07 14:38

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Potenciometr bez odbocky

Já mám neodbytný pocit, že naposled jsem v 816 viděl ten enderácký posuvný poťák jen s jednou odbočkou, raději se ale podívám do manuálu.

Paradoxně bych to udělal přesně naopak. U zesilovače s nízkým výkonem a beden s nízkou citlivostí se použitím fyziologie na basech +6dB ten zesilovač dostane do limitace při každé špičce, nebo při malém přidání hlasitosti, kdy je ještě fyziologie "v záběru". To je naprostá blbost.
Zesilovači s vysokým výkonem pak nemůže vadit ani fyziologie třeba +9dB, má dost výkonu.

#28 04.04.07 15:10

godz
člen
Příspěvků: 18

Re: Potenciometr bez odbocky

To s tým prebudením zosilovača máš pravdu, avšak hovorme o praktickom posluchu. Ja nemám na mysli využívanie zosilovača až na hranicu limitácie, stačí len bežná hlasitosť. To by potom Grundig, Philips a ostatný výrobcovia prenosných rádií (a nielen prenosných rádií) nemohli fyziológiu používať pretože pri "ohúlení" by zosík skresľoval. No napriek tomu sa fyziológia vyskytovala najmä u zariadení s nižším výkonom a nižšou citlivosťou. Výsledkom bola premena plechovej reprodukcie na príjemne zafarbenú (nemyslím tým hájend). Pokiaľ chce niekdo naozaj laborovať so zvukom, nech si obstará poriadny ekvalizér, najlepšie tretinooktávový.

#29 04.04.07 16:51

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Potenciometr bez odbocky

Tříodbočková TP16x byla i v Sextetu (637A), kterej se dělal v letech 1984-85.

Sextet stál za hovno, co se konce týče. Pomalej kvazikomplementár s KU611 smile Kdybyste ho někdo chtěli do sbírky, mám velmi zachovalý, funkční kousek u rodičů smile (bez beden).

#30 04.04.07 16:57

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Potenciometr bez odbocky

Co z toho kuchnout pot? smile

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)