diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 25.03.07 23:46

mekky
člen
Příspěvků: 18

3p + sub

Dlouho jsem přemýšlel, jaké repro si postavit, a dostal jsem nápad:

stereo + subwoofer, všechno papír a bez basreflexu

stereo by byla kalotová výška, střeďák a basák kolem 8", předěl mezi výškou a středem výš, nebylo by nutné to hnát do co nejnižších kmitočtů, normální pasivní výhybka

subwoofer nějaký papírový profík, 12", 15" nebo možná i 18" palců (to by chtělo moc velký objem), chce to tvrdé basy, a ať to hraje přinejhorším rovně od 40 Hz.
nejspíš nějaká Beyma hrající směrem do země ve válcové ozvučnici na nožičkách, aldax subjunior + aldax řekněme 250W konec

na to stereo by byl zesák tež nějaký aldax 100W. to stereo by byly nejspíš úzké sloupovky, basák by mohl být nějaký 8BR40 nebo něco tak

teď jde o to, jaký zvolit reprák do subu. vychvalujete si 12LX60, ale ten má Fs až někde na 40 Hz, není to moc? ono skoro všechny ty profíky mají celkem vysoké Fs. Jaké objemy řádově potřebujou 15" profíky v closed?

ten subjunior má nesymetrický vstup, takže když bych měl signál normální stereo, tak ten subjunior můžu zapojit paralelně se zesíkem na stereo sloupy?

časem bych k tomu mohl dostavit centr (d'apoolito) a zadní efektové repra (dvoupásmo) a měl bych DK

co vy na to?

#2 26.03.07 1:04

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: 3p + sub

Ze muzes zapomenout na profika (jakyhokoli) hrajiciho bez ekvalizace v closed rovne od 40Hz. BTW, vysvetli mi prosim pojem "tvrdy basy". Vysvetlit! Neohanet se jenom pojmem "tvrdy basy".

#3 26.03.07 6:45

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: 3p + sub

Sátlo by v tomhle případě popřemýšlet spíše aktivních nebo poloaktivních 4pásmech. Tedy třeba 15" + 6.5" + 2" + 1"
Já se uchyluju ke koncepci 1+5+8" + SUB12. Ale to jenom díky tomu, že ten sub jede hoooodne nízko a má smysl ho navazovat ještě pod tou 8", která tem i přes ten sub nebude pro srandu kválikům, což by se v připadě profíka mohlo stát.

Nebo ultimativní 4p 18"+8"+2"+19mm od Horssta Fuchse. smile

naposledy upravil Michal (26.03.07 7:41)

#4 26.03.07 7:27

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: 3p + sub

to mi taky pripada rozumnejsi

#5 26.03.07 8:36

pibi
člen
Příspěvků: 168

Re: 3p + sub

2mekky: No ono to není žádná novinka, původní účel subwooferu bylo doplnění spodního pásma plnorozsahových beden. To až pak toho začali výrobci zneužívat pro levná PC a Home cinema šumítka.

#6 26.03.07 9:16

pokustone
člen
Příspěvků: 100

Re: 3p + sub

jj, subwoofer měl původně doplnit chybějící "kopák" v původní velikosti wink taky plánuju nějaký sloní ucho akorát ty profíky fakt nejdou dolů tak nevím kde ho vezmu, co jsem se díval na prodance na charky je to bída a to už je to všechno měřený v bassreflexní bedně !

#7 26.03.07 9:43

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: 3p + sub

mekky: Je to velmi dobra myslenka ktere sam fandim a bude uplatnena v mem pseudodefinitivnim reseni. Osobne jsem si nasel profi 15" ktery jde v CC do 50 litru a nebo naprosto pohadkovej 18" s 5" civkou to 80 litru. Je jasne ze to pak doplnis bikvadratickym clenem a prakticky si udelas jakoukoliv charakteristiku. Predpoklada to samozrejme minimalne poloaktivni reseni kdy ten spodek ma vlastni zesilovac oddeleny vyhybkou s pouzitim zminene korekce. Pokud ozelis to ze k tomu budes potrebovat dobrej zesilovac s alespon 300W a ten reprak musis vybirat z tech zatizitelnejsich tak se dostanes k naprosto perfeknimu vysledku pro domaci pouziti.

#8 26.03.07 9:50

pokustone
člen
Příspěvků: 100

Re: 3p + sub

18" je minimum ;-)
Bagend-like je fajn akorát by mě zajímalo jak to budeš měřit na akustické straně.

#9 26.03.07 16:07

mekky
člen
Příspěvků: 18

Re: 3p + sub

Halen: Tvrdé basy = ostré basy, nezahuhlané, zkrátka opak toho, co produkuje Genius Home Theater. Pokud možno ještě o něco víc ostré, než co dělá papírová stará ARN 665 s Fs 25 Hz. Prostě ať je tam dobře čitelná baskytara a nehuhňá to.

Prostě basy, které jsou dělané velkým rozměrem membrány a né velkou výchylkou.

#10 26.03.07 17:27

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: 3p + sub

Mekky: ARN665 je ale presny opak toho, co chces pouzit. Papirovy gumak maleho peumeru, s nizkym Fs a vysokym Qtc. To ze geniusy huhnaji, je jak menicem, tak HLAVNE blbe navrzrenou ozvucnici. Navrh BP geniusek je poplatny dnesnimu konzumu stylu "basy pyco".

Czech: nechces se s nami podelit, ktery profiky jsi nasel? Prirozene jdouci 18" od cca 35Hz v CC 80 litru mi opravdu prijde jako pohadka. Nebo je natahujes elektronicky? Jsem proti elektronickymu natahovani spodniho pasma, znamena to honit repro v pasmu, kde uz nepracuje tak, jak ma. Sup smerem k Xmax a logicky repro honeny k Xmax vic zkresluje a hlavne uz nema tu "bezva" citlivost jako treba na 50Hz. Ale je to vase volba, nicit hudbu elektronickymi natahovatky smile

#11 26.03.07 17:34

hot.shot
člen
Příspěvků: 151

Re: 3p + sub

pokustone: ale prdlajs, mereni je v freeair a to je kurevskej rozdil, a ac profici maj vetsi pokles na nizkejch frekvencich (coz je dany lehkou membranou) tak ty bassy co z toho lezou jsou uplne o necem jinym nez z tech plandajicich hifi sracu (hifisti at mi prominou ale ja ty hifi repraky proste nestasim) a kdyz uz jsi zminil ten kopak tak na to je ten profik uplne to nejlepsi

#12 26.03.07 17:59

pokustone
člen
Příspěvků: 100

Re: 3p + sub

Hubert psal že to měří v bassreflexu

#13 26.03.07 18:11

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: 3p + sub

To je fajn.. a to měří každej reprák v "ideálně" laděný bedně a v dobrejch podmínkách? Asy né pyčo.

#14 26.03.07 18:13

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: 3p + sub

Ja sem teda necetl uplne cely topic o pridavani zateze na membrany, ale misto ekvalizace (pokud nemyslite smerem dolu) profiku by bylo mozna lepsi na ne hodit naky to deko. Pri citlivosti jakou disponuji, motoru, zavesu a celkovy kvalite by to nemusel bejt takovej problem jako u gumaka.
Mengel chysta spolecnou hlinikovou predni desku pro Visatoni vejskac a stredak (kaloty), mohlo by to bejt celkem zajimavy i designove...

#15 26.03.07 18:59

John370
člen
Z: Benešov u Prahy(Postupice)
Příspěvků: 73

Re: 3p + sub

Já bych tady špíše preferoval,"čisté" třípásmo nebo ani čtyřpásmo navržené od Michala nemusí být špatné.Ale nechci tu nikoho kritizovat nebo dělat chytrýho ale odladit takovou výhybku(sám je navrhovat neumím) musí být už obtížné.

P.S. pro domácí kino sub ano,pro stereo poslech sub ne(bedny pro stereo by měli zahrát celé kmitočtové spektrum co lidský sluch slyší)to je můj názor

#16 26.03.07 19:20

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: 3p + sub

Ja myslim ze z hlediska ceny a prostoru je ta koncepce 3p + sub, idealni. Na ciste 3p si nebudes moct dovolit kravu na basech (musi to hrat i vyssi basy) a na 4p, budes potrebovat o jeden zes, repro a vyhybku navic. 4p. sou navic takovy almary. Todle uz bude pravej sub, vic nez 70hz z toho nepoleze ani nahodou, takze nulova lokalizace...

naposledy upravil check (26.03.07 19:20)

#17 26.03.07 19:23

pokustone
člen
Příspěvků: 100

Re: 3p + sub

Usáma woe pyčo napsal:

To je fajn.. a to měří každej reprák v "ideálně" laděný bedně a v dobrejch podmínkách? Asy né pyčo.

Jak se to měří v jaké bedně a v jakejch podmínkách ? To se musíš zeptat Huberta, čuráku.
http://www.prodance.cz/konference.php

PS: Koukám že tu máte vypracovanou "klubovou" rétoriku :-)

#18 26.03.07 19:50

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: 3p + sub

No jakpak by asi měřil... má jednu bednu s 12" dírou, druhou bednu s 15" dírou a třetí bednu s 18" dírou... snad si nemyslíte, že kvůli každýmu repru bude konstruovat zvlášť ozvučnici...

#19 26.03.07 19:55

Wronski
člen
Příspěvků: 18
Web

Re: 3p + sub

Ted jsem s nostalgií vzpomněl na toho ňoumu, co se ještě na strým fóru po přečtení výrazu "basypyčo" urazil a odtáhnul. big_smile

Jinak mam dojem, že Huberta zajímá chování reproduktoru hlavně v okolí děličky a ty basy tolik neprožívá..

#20 26.03.07 19:57

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: 3p + sub

Prvne chci rict ze jsem sam psal o spodnim pasmu. Nikoliv o Subu.

Halen: Mam dojem ze o bikvadratickym clenu jsem psal. Jinak co se Ti nezda na elektronicke ekvalizaci? Z Tveho prispevku (nebrat osobne) mam pocit ze nemas moc tucha o cem je rec...

Predstav si basovej reproduktor 18" kterej ma -3dB na 65Hz a citlivost 95dB. Jediny co s tou elektronikou udelas je ze odtlumis vyssi frekvence. Pochopitelne zjednodusene receno. Cili pokud ho utlumis na ekvivalent 90dBWm tak mas razem pokles o 3dB na 40Hz. Jde jen o to ze ty vyssi frekvence kde mu stoupa citlivost potlacis tak ze chara porat vypada jako u klasickyho repra v uzavrene ozvucnici ale s jinou mezni frekvenci. Pokud pak budes chtit mit o 3dB na 35Hz bude ekvivalentni citlivost asi 88dB. yikes Jenomze v tomto pripade do toho repraku takovej vykon cpes (pozor i tak je to super citlivost) jen na te nejnizsi prenasene frekvenci protoze vyse ma daleko vetsi citlivost a zachova si tak svou rychlost a lehkost u horni mezni kterou urcis vyhybkou. Pokud snizis citlivost jako male decko zavazim smile udelas v podstate to stejny jako s bikvadratickym clenem ale neusetris ten vykon na vyssich frekvencich a i na tech bude citlivost mala a zesilovac zde bude muset zbytecne dodavat vetsi vykon. Navic bude na onech vyssich frekvencich tahat mnohem vetsi hmotnost coz se znacne projevi. Spousta lidi ma rado lehoucke membrany.

Cili pridavani hmotnosti PRAKTICKY pouze snizuje citlivost na vyssich frekvencich a na nizsich ji nechava. Existuje vsak jedna zajimava a pri tom velmi jednoducha metoda ktera snizuje dolni mezni kmitocet s daleko vetsi efektivitou. A to bez trvalych zasahu do konstrukce menice. Kdopak z Vas vi jaka? smile

#21 26.03.07 20:02

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: 3p + sub

Hubert hlavně potřebuje vědět, jak se mu to váže na horny a sám už kolikrát psal, že vypovídací hodnota toho měření na spodku pásma je prakticky nulová.

#22 28.03.07 17:29

pokustone
člen
Příspěvků: 100

Re: 3p + sub

No to je bezva, že to tam teda do těch protokolů nepíše on si každej totiž hned nědělá simulaci aby zjistil jakou to bude mít charku v x a y a refl. r a l, mě je to jasný, machři disponujou jasnovidnou schopností založenou na TS parametrech muhehe.

To by mě potom zajímalo jaký 18"+ profík dopuručujete do closed boxu.

#23 28.03.07 18:18

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: 3p + sub

Na to tu narážim.

#24 28.03.07 18:29

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: 3p + sub

Porad jsem se nedozvedel nazev toho 18" profika, krasne chodiciho v closed 80 litru. Dozvedel jsem se tu o utlumovani vyssich pasem (IMO to samy jako pridat na spodku) tak jako tak tam musis cpat watty. Navic, kazdy repro ma v closed bedne posunutou rezonanci smerem nahoru a impedance na rezonancnim kmitoctu byva nekolikanasobek jmenovite impedance. Celkem by me zajimalo, jak tento problem elektronicky vyresit.

Muj nazor, nedelat z profiku gumaky, od toh tu ty nizkorezonancni gumaky jsou tongue BTW, lehky mebrany na 30Hz nejsou potreba, naopak, musi byt mebrana ponekud "hmotnejsi" aby sel basak hodne nizko. Oni to kluci, co vyvinuli XLS12 vlastne delaj blbe, ze pouzivaj basak s tezkou membranou a pasiv s jeste tezsi membranou, aby se ty frekvence kolem 30Hz a min vyzarily s dostatecnym akustickym tlakem. Mozna by se jim melo poradit, jak na to. lol

naposledy upravil Halen (28.03.07 18:36)

#25 28.03.07 20:33

mekky
člen
Příspěvků: 18

Re: 3p + sub

Halen:
Tohle jsem si taky dneska uvědomil, že není asi třeba cpát na ty nejnižší spodky profíka, a něco s větším zdvihem by asi nevadlilo (bylo by to lepší na filmy a tak). Ale muselo by se to dělit níž, řekněme... 60 Hz?

Doporučte nějaký dobrý papírový střeďák, pls.

A ty papírové třípásmovky by mohly mít třeba 8BR40 nebo 10BR60. Uzavřená nejlépe, ať se to lépe navazuje na sub. Nebylo by nutné z toho tahat ty nízké spodky.
I když k 8BR40 asi nemá smysl dávat třeba střeďák.

Jak by se mohla chovat 12BR70 jako subbas?
Jaký subbasový reprák s velkou výchylkou (něco kolem 12", co má dost nízko Fs) krom Peerlesse můžete doporučit? Řekněme do 3 tisíc.

Má smysl přemýšlet o isobaric subu, když pominu výhodu v menším objemu?
Vymyslel jsem něco takového: http://lukyer.mirrda.net/miranda_up/sub.jpg

Jenom furt nevím, jestli je subwoofer do mojeho podivně zastavěného pokoje dobrý nápad, jestli nakonec přecejenom nebude lepší udělat stereo s 12cm basákama.

naposledy upravil mekky (28.03.07 21:27)

#26 28.03.07 20:52

pokustone
člen
Příspěvků: 100

Re: 3p + sub

Ja bych nechtěl aby reproň moc lítal (zkreslení) proto 18"+ to je ale problém, solidní gumáky se v takových velikostech moc netlačí (to už jsou většinou Autotuning zrůdy za 50kkč).

Halen: IMHO 18" profík v 80l leda s "železnou" koulí na noze = závaží (zvyšuje citlivost na spodu) nebo ekvalizace nebo oboje v nějakým kompromisu.

Edit:
mekky: Reprobedny osazené reproduktory většímy než 20cm jsou do bytu určeného k bydlení plnohodnotná uchylka, 18" je už diagnoza, já s touto myšlenou zatím jenom pohrávám a pravděpodobně na realizaci nedojde, už jenom kolik by to stálo peněz... ale láká mě to prostě vyzkoušet, ta jistota s kterou to musí hrát, mňam.

naposledy upravil pokustone (28.03.07 21:41)

#27 28.03.07 20:54

7tech
člen
Z: Příbram
Příspěvků: 287
Web

Re: 3p + sub

Dělit na 60Hz??? Tak to jedině ten Peerless nebo LAB12. Takový basák do 3000,- asi nebude.

#28 28.03.07 20:58

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: 3p + sub

pridana hmota citlivost nezvysuje, ale chapu, jak to myslis. taky jsem s tim chtel experimentovat. jen si nejsem jist snizenym zkreslenim...
napada me F10. ale je to 10", od 20Hz taky nejde a zed s ni taky nezbouras

#29 28.03.07 21:26

pokustone
člen
Příspěvků: 100

Re: 3p + sub

Nevím, jak jsem nakoupil tak prodávám, osobně to vidím tak že větší kmitající hmotnost = větší kapacita energie = kapacitnější kondík = nižší přenášené f. takže pro nízký f. to kupodivu citlivost zvyšuje (neboli reakci na signál určité frekvence).
Zkreslení má snížit velká plocha repráku ne zátěž, pro stejný stlak kdy už 10" bude lítat jak blbec 18" bude výrazně klidnější (při stejné intenzitě dusání, což jde vyčíst z grafu v LSP CADu, stačí si pohrát s rozměry membrány) a tím se bude pohybovat v lineárnější oblasti.
Ale třeba to někdo vidí jinak.

#30 28.03.07 21:27

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: 3p + sub

On chce basák dvakrát větší lol

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)