diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#31 18.03.07 19:53

lotrpotr
člen
Příspěvků: 175

Re: Sinclairova noční můra

IMP, opamp přesně tak ceny aldaxu jsou naprosto v pořádku, já jsem záměrně nepsal kolik to stálo, bylo to levnější, ale naprosto úměrné použitému materiálu. DPS co má aldax rozhodně nebudou zadarmo a práce se třízením součástek by se také měla započítat. Mě spíš šlo o to, poskládat to podle sebe a ověřit si samoodpalovací teorii. Co se týče desky s 35um nebo 70um, tak diskuse na tohle téma končí ve chvíli kdy pocínujěš silové vodiče v zesilovači nebo rozšíříš spoj na dvojnásobek. To že tam není žádná ochrana je čistě moje věc, bože nevím na co by tam byla, když to mám akorád na měření.

george, kde vidíš problém?

Endy, ten profil mám z Ferony, 4x4cm tl=3mm, tak velký je protože jsem si nebral 5cm ale metr a chtěl jsem mít rezervu kdybych někdy něco dělal s trandy v TO3jce. A navíc jsem tam 2x4 nemohl najít smile Na chlazení nemám žádný větší chladič je na tom hozený jen větrák s trochu větším prutokem vzduchu, já to těm BDčkám nehodlám nijak usnadňovat smile

naposledy upravil lotrpotr (18.03.07 21:10)

#32 18.03.07 19:54

little
člen
Z: nedaleko Tábora
Příspěvků: 236

Re: Sinclairova noční můra

Třízení, lazení...co ještě bude proboha následovat? cool

#33 18.03.07 20:23

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: Sinclairova noční můra

L v Alupe, a nejen ty

#34 18.03.07 21:07

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Sinclairova noční můra

2 lotrpotr: Do Tebe jsem se nenavážel smile naopak, ta stovka se Ti docela povedla! A díky za tipy na sehnání L profilů.

#35 18.03.07 21:16

Endy
člen
Z: Brno
Příspěvků: 103

Re: Sinclairova noční můra

Také moc děkuji, za tip na ty profily. Supr obchod ta Ferona, ještě že ji mám u nosa.

Mimochodem lotře stavím se za tebe, máš to pěkný, ale zase na druhou stranu on je to sinclairův chleba ten aldax a jeho nápad...


Ještě taková podotázečka: má cenu stavět, pokud existuje tranzistorový zesilovač se zesílením do 40W ? Chtěl bych strašně moc postavit ňákej zes s tranzistory, ale větší výkony a už možná ani těch 40W neviužiji.

naposledy upravil Endy (18.03.07 21:27)

#36 18.03.07 22:47

Josse
člen
Příspěvků: 19

Re: Sinclairova noční můra

Ja sa tentokrat lotra musim zastat pretoze isto je tu nie malo kazdodennych navstevnikov ktory by navrhnut dps a skompletovat takyto modul nedokazalo ani na takej urovni ako to mas ty!!! Vyzera to cekom slusne. A to ze tam nie je znackova suciastkova zakladna ... no neviem ale kazdy kto s tym niekedy zacinal mi da za pravdu ze tiez pouzival suciastky ktore boli bezne dostupne. A dalej ak by to malo cele vyhoriet bolo by skoda znackovych suciastok. To ci je to opajcnuta aldax 50-tka to neviem ale mliet tu stale dookola ze to je nanic lebo to nie je aldax je ... Kopec ludi doteraz kupovalo moduly z EZK a neviem odkial a bolo s nimi viac ci menej spokojny. To ze na tvojich doskach nie je potlac ... no dobre ale ved tu potlac aj tak nikto nevidi ked je to v krabicke!!! To ze tam nie su ocharany je tvoja vec a na druhej strane dorobit ochranne moduly na dalsiu dosku nie je az taky problem, ze? Moduly aldax su robene profesionalne tomu odpoveda aj ich osadenie, vzhlad a samozrejme parametre. Kde sa prepanajana vytratilo klasicke amatercenie? Kupit modul a rypat tu do niekoho kto sa snazi nazberat skusenosti vlastnou tvorbou je to najjednoduchsie!!! Nech si to kazdy vyskusa a potom nech kritizuje!!! Inak nech drzi hubu a nech si kupuje hotove moduly to uz ale nie je vazeny ten pocit s vykonanej prace ako ked si vsetko clovek spravi sam a ak pochopi ako to vlastne funguje. V AR bolo uverejnenych kopec aj dobrych zapojeni tak nevidim dovod preco by len moduly z Aldaxu boli kvalitne.

#37 18.03.07 22:58

pedro
člen
Příspěvků: 30

Re: Sinclairova noční můra

Aldax je dobrý pre tích ktorý radi bastlia sami a nemajú dosť skúseností času a peňazí nato aby si to vypiplali sami. Na druhej strane kto by chcel usetrit stavbou akoze vlastného zosilovaca od aldaxu tak neusetrí pokial bude musiet vsetku bizuteriu vratane skrinky kupit. A navyse v dnesnej pohodlnej dobe by mne osobne dost chýbalo kompletné dialkové ovládanie, ktoré má takmer kazdí zosilnovac urcený na domáce pouzitie. Predpokladam ze teraz sa domna pustite ohladom kvality a zivotnosti ponukanych zosilnovacov za porovnatelnu cenu. Kto chce zosilnovac na profi tak ci tak si nakoniec kupi original. A na domace pocuvanie a sem tam niejaky ten ulet v pohode stacia bezne predavane zosiky - 12 000 SK. Kto sa chce hrat na kvalitu tak doma ju postavy len velmi velmi tazko. Nemyslim tym moduli aldax verim ze su na vysokej zvukovej urovni, ale myslim celi zvysok sustavy. A kto ma na ten kvalitny zvysok sustavy kupi si aj kvalitny zosik renomovanej znacky. Ak sa tu niektory hadaju ze ci 200 alebo 500 SK tak v takychto cenovych kategoriach sa kvalita hlada len velmi tazko.

#38 18.03.07 23:16

Pierre
člen
Příspěvků: 2

Re: Sinclairova noční můra

Jak lotr sám zjistil, cena je úměrná použitému materiálu. V okamžiku kdy by to chtěl nechat udělat na desce s oboustrannou nepájivkou a servisním potiskem, zřejmě by se ani zdaleka nedostal pod cenu stavebnice. A to nemluvím o tom že to někdo musí nasáčkovat, zabalit, vytisknout návod, vystavit fakturu, zabalit do balíku, vyplnit podací lístky a složenky a odnést na poštu... Lidi jako on, kteří už dokáží něco poměrně pohledného a přeživšíschopného postavit, si dokáží spočítat, že se to vyplatí raději koupit. Ale pokud si chce hrát, fantazii se meze nekladou, na pokusy a cestu za poznáním je to jeho dílko plně dostačující. Silnější bratříček už je i učesanější, je vidět že si víc vyhrál, jistě je na něj pyšný. To že u toho slabšího považuje zákmity na sestupné hraně sinusovky za přechodové zkreslení, které by měl hledat úplně jinde, mu promineme. I ty vrcholy sinusovky jsou jakési rozmázlé, jak rychlý je ten osciloskop ? A taky by mohl upřesnit (jestli tedy dodržel schema 820A) zda těch 30mA měříl jako klidový odběr celého zesu... protože jestli ho opravdu dodržel, měl by být kliďák párem koncových tranzistorů 10-12mA, ten zbytek teče proudovým zdrojem.

naposledy upravil Pierre (19.03.07 0:06)

#39 19.03.07 0:08

lotrpotr
člen
Příspěvků: 175

Re: Sinclairova noční můra

Toš dík chlapi.

Pierre, dyť jsem to psal

lotrpotr napsal:

20Khz cca 11V/dilek, Klidový proud je cca 30mA, je to málo, při nízkém výstupním výkonu je ještě vidět přechodové zkreslení.

Když se ještě jednou podíváš na ten oscilogram zjistíš, že je tam amplituda 22V a to malé přechodové zkrelení tam vidět nemůžeš, psal jsem při "při nízkém výstupním výkonu". Osciloskop je 15MHz, ale problém je spíš v pomalosti fotoaparátu smile Navíc nemám k tomu 1Kw zdroj s filtrama 2x100 000uF, tak je při limitaci vidět miniaturní kolísání amlitudy zpusobené slabším zdrojem.
Klidový odběr jsem psal cca 30mA, byla to jen orientační hodnota.Schéma 820A jsem se držel, jen součástky jsou trochu jiné.

#40 19.03.07 1:40

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Sinclairova noční můra

Ještě jednou a naposled k tomu značkovému materiálu.
My v Aldaxu ho prostě používat musíme, ať chceme, nebo nechceme.
Vývoj probíhá zhruba tak, že se navrhne schéma a materiál. Odzkouší se na univerzální desce, co to umí, případně co je nutno změnit /hodnoty, typy polovodičů apod./, pak se udělá tzv. žlutý šmírák a osadí se součástkami, které už budou v definitivním výrobku. Žluté šmíráky jsou nejméně tři a dostanou při testech takové kapky, jaké normální zesilovač nikdy nedostane. Upraví se rozmístění součástek, rozložení a vedení spojů, nastaví se kmitočtové kompenzace, rozsahy trimrů apod. a z poslední verze žlutého šmíráku se dělají už definitivní "černoši". Ti se rovněž v počtu nejméně 3ks osadí materiálem, který půjde do stavebnic, případně hotových modulů.
Ty se rovněž velice tvrdě testují a měří, nakolik kapacita nepájivé masky ovlivnila či neovlivnila původní výsledky.

Chci tím naznačit, že kvůli reprodukovatelnosti výsledků je prostě nutné použít např. koncové tranzistory jednoho výrobce, kde je nejvyšší šance minimálního rozptylu parametrů a maximální shoda charakteristik obou vodivostí. My bohužel neděláme jeden konec pro zábavu, se kterým si lze vyhrát, ale třeba sto konců, které musí fungovat jeden jako druhý.
Tranzistory "každý pes, jiná ves" bych já osobně nepoužil ani pro sebehorší nenáročný bastlík, protože jsou s tím prostě potíže. Stačí, aby měl jeden z výkonových tranzistorů značně nižší h21e při vyšších proudech a je zle. Dochází pak k přetěžování jednoho z budičů - a na potvoru to může být zrovna ten, co ho žlutá držka ne zrovna dobře opajcovala. Chvilku to bude chodit, pak po určitém čase, který nelze předem odhadnout, dojde k tepelné únavě přetěžovaného budiče a je vymalováno. Druhá kapitola je značně rozdílný Ft tranzistorů od několika výrobců.
Jestli dám třicet korun za značkový a dvacet za neznačkový tranzistor je už úplně jedno, ale výsledek s nimi je naprosto rozdílný.
U neznačkového materiálu jednak absolutně chybí jakákoli záruka parametrů, jednak absolutně nedokážeme předem odhadnout, co je v tom levném typu ojebané, aby byl levný. Značkový výrobce nemá zapotřebí něco podobného provádět a ani si to koneckonců nemůže dovolit. A protože to skutečně u značkových výrobců tak je, používáme ten materiál, protože se nám to jednak vyplatí v dlouhodobém horizontu /životnost/, jednak máme zaručenu reprodukovatelnost. Je to tak férové vůči našim zákazníkům.
Samostatnou kapitolou /opět životnost a s tím spojená dlouhodobá užitná hodnota našich modulů/ jsou elektrolyty. Proč používáme Nippon, přestože se blbě shání a je drahý je nasnadě. Kdo někdy tahal ze spotřebky, používané kolem dvou-tří let, zpola vyschlé běžné "neznačkové" elyty, tak to chápe.
Naše moduly musí fungovat nejméně desetinásobek uvedené doby...je to skoro takový ten sentimentální, starý "teslácký" přístup k věci-výrobku: Pokud už někdo vyplázne relativně dost peněz za takový modul, tak ať za ty peníze dostane co nejvíc a ať to vydrží fungovat co nejdéle a nejlíp. I to je od nás myslím fér.

naposledy upravil sinclair (19.03.07 1:43)

#41 19.03.07 12:03

jean
člen
Příspěvků: 274

Re: Sinclairova noční můra

Lotre je to pekne spravené. Nakoniec bambusy sa dajú nahradiť za originály z ALDAXU, ceny sú slušné, verím že aj lotrpotr by nedostal ban lol

#42 19.03.07 18:53

dan
člen
Příspěvků: 35

Re: Sinclairova noční můra

http://www.ges.cz/?search=bd911&pag … mp;cur=CZK
tady maj např BD911 za 18,50Kč, je to originál STM

#43 19.03.07 18:58

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Sinclairova noční můra

U GESu bych si tím tak jistej nebyl.

#44 19.03.07 19:32

pecan
člen
Příspěvků: 7

Re: Sinclairova noční můra

S elytama má Leoš pravdu. Je to vidět hlavně v televizích, kde ve spínaných zdrojích ty nekvalitní odcházejí často. Sám jsem se vytrestal, když jsem na opravu TV pro známého použil kondík z NEDISU / byť byl na 105 stupňů /, po třičtvrtě roce jsem ji měl na stole zpátky.

#45 20.03.07 15:19

Pierre
člen
Příspěvků: 2

Re: Sinclairova noční můra

U Gesu si vůbec jistý být nemůžeš. Ještě tu nekoloval příběh "Jak jsme zkusili koupit Nippon v GESu" ??? Tak tedy:
Chyběly nám 105st elyty 2200/10. Od Nipponu měly dojít až za 3 měsíce. Bylo nutné je někde sehnat, alespoň 50ks. No a pořád se po konfách omílalo jak GES má Nippony. Tak sem tam volal. "Nippon 2200/10, ano máme cca 500ks skladem, klidně hned pošlem". Výborně, objednal sem jen 50, na zkoušku bo vím co sou zač. Týden. Nic. Volám tam. "No víte, ono je tam 478 rezervovaných, a tak to nemůžem poslat, čekáme na ten zbytek...bude za měsíc" Proč to neřekli když sem je objednával ? Tak sem změnil objednávku na 22ks aby jim to milostivě vyšlo. Za týden dorazila dobírka. Zaplatil, rozbalil, nevěřil vlastním očím. V úhledném sáčku ležel JEDEN hnědý Nippon KMG2200/10, a 21 černých HITANO 2200/10. Přitom na faktuře hezky napsáno 22ks Nippon KMG...a cena pochopitelně Nipponů. No tak to na mě už bylo moc. Zjebal sem je. Prej "No víte on nám tam systém háže sám náhrady..." Prostě je tam asi program který je nastavený, a ti lidi na telefonu, u přepážek a ve skladě jsou snad vyučení řezníci nebo co (nic proti řezníkům, mám je rád). Tak uznali reklamaci, poslal sem to zpátky. Za další týden došel dobropis, ale peníze stále nevrátili, už to bude měsíc. My jsme koupili jinde dvakrát dražší nízkoimpedanční Nippony a dáváme je tam. Těch pár korun nestojí za to nedodržet že Aldax je Aldax, a co elyt to Nippon.
Takže až budeš potřebovat BD911 od STM, vyser se na GES a kup si ho v EZK. Tam naštěstí ještě pořád platí že STM je STM, a jakou značku polovodiče objednáš, takovou dostaneš. Je JEN o padesátník dražší...

naposledy upravil Pierre (20.03.07 15:24)

#46 20.03.07 16:09

raspi
člen
Z: lázně u perníkova
Příspěvků: 39

Re: Sinclairova noční můra

Pierre: A jak jsou na tom v EZK s kondenzátorama? Na e-shopu u elektrolitů mají značku ELRA a na fotkách Jamicoiny, které dávají do stavebnic. To je jenom nějaké jejich označení?

#47 20.03.07 16:20

kurpelm
člen
Z: Trenčín city
Příspěvků: 166

Re: Sinclairova noční můra

kdesi sa pisalo ze ELRA u nich je vseobecne kondenzator elektrolyticky radialny. je to ich oznacenie. aspon tak som sa docital na tomto fore prednedavnom. boli spominane aj kondiky ELNA. ale to je znacka, nie oznacenie u predajcu. mozno sa mylim, opravte ma.

#48 20.03.07 17:07

Xhibit
člen
Příspěvků: 30

Re: Sinclairova noční můra

jj,ja jsem tu psal dotaz a byl jsem sinclairem korunovan :-) ELNA je kvalitni znacka,aspon teda byvala.. a ELRA vseobecne oznaceni EZK

#49 20.03.07 17:23

jean
člen
Příspěvků: 274

Re: Sinclairova noční můra

ELyt RAdial smile

#50 20.03.07 18:39

Sejny
člen
Příspěvků: 25

Re: Sinclairova noční můra

hm... já si v GESu objednal low Z nippony do měniče a za 5 dní byli tam, jelikož jsem si je vyzvedával osobně nemohlo se stát že by mi podstrčili hitano big_smile jinak kvůli 10ti kondíkům, kus za cca 12Kč pochopitelně nebudu objednávat odkudsi za 69Kč jen posraná dobírka.

#51 24.03.07 20:33

redyuri
člen
Příspěvků: 175

Re: Sinclairova noční můra

george napsal:

lotře, když jsi bastlil toho výkonějšího kamaráda měl jsi jazyk mezi zubama. Tak seřazené drážky na šroubkách jsem v životě neviděl a že jsem viděl...

na SPV100 to mám rovnako, nech to dáko vyzerá smile smile

#52 24.03.07 22:15

raspi
člen
Z: lázně u perníkova
Příspěvků: 39

Re: Sinclairova noční můra

To já tam dal imbusy

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)