diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 16.03.07 19:59

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Spektrum vzorkovaného signálu

Pánové, potřeboval bych poradit. Mám sinusovku 6kHz na které provádím vzorkování s frekvencí 50kHz. Výsledkem je spektrum tvořené čárou základní frekvence a dalšími páry čar kolem násobků vzorkovací frekvence (jak jinak, že?). Potřeboval bych vědět, jak vypočítat amplitudy jednotlivých spektrálních čar, resp. rovnici obálkové křivky. Mám tušení, že je to něco podobného A.|sin(pi.f.tau)/(pi.f.tau)| akorát by v tom měla ještě nějak figurovat poměr mezi vzorkovací periodou a šířkou vzorku... prostě neznám přesný tvar toho vztahu. Ideální by bylo, kdyby se tu našel nějaký kolega co měřil v rámci předmětu Signály a Soustavy vzorkovací zesilovač :-)

#2 17.03.07 7:37

Johnyn
člen
Příspěvků: 127

Re: Spektrum vzorkovaného signálu

#3 17.03.07 19:17

petr
člen
Příspěvků: 12

Re: Spektrum vzorkovaného signálu

Rovnici obalové křivky (spektra) dohromady nedám, ale amplitudy jednotl. čar by mohly jít spočítat z definičního vztahu DFT (FFT), což by se zase při známé délce vzorku dalo spočítat třebas v matlabu. Viz třeba toto: http://www.fm.tul.cz/~kes/data/sgipr_09.pdf

#4 17.03.07 19:18

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Spektrum vzorkovaného signálu

Z Furíra. smile

#5 17.03.07 20:48

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Spektrum vzorkovaného signálu

spíš by mě zajmalo proč to boramyr pořebuje:-)

#6 17.03.07 21:06

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: Spektrum vzorkovaného signálu

No hádej... mám to odměřené na spektrálním analyzéru a musím z toho ukuchtit nějakej elab... tedy by se hodilo nějaké srovnání teorie vs. měřené hodnoty a přinejmenším tu obálkovou křivku tam fakt potřebuju.

#7 17.03.07 22:47

petr
člen
Příspěvků: 12

Re: Spektrum vzorkovaného signálu

A jak přesně to spektrum vypadá?

#8 18.03.07 9:17

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: Spektrum vzorkovaného signálu

V případě, že je za "sample and hold" obvod zapojený kondík aby to drželo hodnotu posledního samplu až do příchodu dalšího vzorkovacího impulzu (šířka vz = vz. perioda) by to mělo vypadat takto :

http://img245.imageshack.us/img245/815/spektyp7.th.png

Možná že řeším hovadiny a ideální amplitudy spektrálních čar nejdou spočítat (tím myslím JEDNODUŠE spočítat, né spektrální analýzu vygenerovaného průběhu v matlabu :-) Ale rád bych alespoň věděl, jestli je ta obálka dobře... mám takové tušení, že by alespoň měla být násobená konstantou, aby procházela nulou v 6kHz a né v nule. Taky by bylo dobré vědět, co je přesně na počátku v tom argumentu funkce sinc... to pí*f*tau je určitě už po úpravě.

#9 18.03.07 10:09

petr
člen
Příspěvků: 12

Re: Spektrum vzorkovaného signálu

tak v tomhle už se nechytám:-) jaký má smysl zjišťovat spektrum nad fs/2? stejně signál o takové frekvenci neexistuje, aspoň nás to tak učili...

#10 18.03.07 10:45

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: Spektrum vzorkovaného signálu

Tak to si tedy pamatuješ pěkně blbě :-) Například obnovení původního signálu po DA převodu spočívá právě v odfiltrování těchto vyšších frekvencí. Nejspíš máš na mysli vzorkovací podmínku, tedy že vzorkovaný signál nesmí obsahovat vyšší frekvence, než je fvz/2 jinak dojde k aliasingu a už nepůjde obnovit. To ale neznamená, že se tam s vyššími frekvencemi nepracuje.

#11 18.03.07 11:07

petr
člen
Příspěvků: 12

Re: Spektrum vzorkovaného signálu

No jasně, to je ale zase výsledek DA převodu, ne součást signálu v jeho digitální podobě. (?)
Jinak podle té rovnice v tom obrázku to docela vychází. Pokud za tau dosadím 1/fs = 1/50000, tak dostanu přesně tu modrou křivku.
Jestli má procházet nulou v 6ti kHz si nejsem zrovna jistý, možná má opravdu začínat na nulové frekvenci, přičemž na těch 6ti je lehce pod 1 (0dB), což by mohlo znamenat jakési "přerozdělení" energie i mezi ty vyšší harmonické...

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)