diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#31 19.03.07 9:12

Hop377
člen
Příspěvků: 54

Re: Elektronkovy zesilovac

Tak si poriadne pozri pasmo od cca 5k do 15kHz, pri vykone vyssom ako 12 az 15W. Co tam vidis?

#32 19.03.07 10:38

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Elektronkovy zesilovac

krásnou sinusovku bez přechodového zkreslení :ú jakýchkoli zázněju aći neceho nepekného fakt!

#33 19.03.07 11:36

dawsoo
člen
Z: Praha
Příspěvků: 253

Re: Elektronkovy zesilovac

Kozzel:
No trafo z GESu je spíš slabší průměr (nestejná vinutí a brzy dochází k nasycení na tom se nevyplatí šetřit) je fakt že na výstupáku záleží z 90% výslednej zvuk a parametry. ... v tom mým byly cca 100W tráfka naddimenzovaný a na poměrně kvalitních plechách... když jsem tam měl 6CA7 EH dosáhl jsem 2x45W do čtyrech při zkreslení pod 3% ...je tam hodně možností jak si zvuk poladit... (výměna lamp od jiných výrobců hraní si se zpětnou vazbou,nastavení kliďáku apod) lampáč má něco do sebe a ten můj jsem dal pryč jen kvůli tomu že by neutáhl ty mý velký bedny... měl jsem obě řešení jak slušný lampy tak i slušný tranzistory takže myslím že mohu srovnávat,ten tranďák dlouho sem hledal ale našel... ten co mám teď je první tranďák kterej mýho mazlíka mohl nahradit... má z obojího spíš plusy... hladkost lamp a přesnost,důraz a rychlost dobrýho tranzistoru... ale jak tě čtu tak vidím že jsi propad stejně jako já předtím teplíčku lamp a to je dobře... víc takových jako jsi ty kteří si chtějí muziku užít a ne jen masturbovat s měřákem vůkol... smile dneska bych stavěl lampáč spíš Paralel Push Pull tam si myslím že by se dalo s jinejma lampama (6550,KT88 a pod jít dál).

#34 19.03.07 11:46

Hop377
člen
Příspěvků: 54

Re: Elektronkovy zesilovac

To Kozel:
Tak to ti blahozelam, si jediny komu to tak chodi. Skusal som tych trafakov viac a tiez ich mali dalsi ludia, vsade to chodilo blbo. Dufam, ze tie merania si robil so zatazou.

naposledy upravil Hop377 (19.03.07 11:47)

#35 19.03.07 12:52

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Elektronkovy zesilovac

dawso: díky taková slova potěší.. přesně jak říkáš, nezáleží mi na setinách zkreslení, ale chci si hudbu vychutnat, proto poslouchám na lampách, protože se mi líbej nejvíc. Stejně tak v kytarový zesík je lampička a to dokonce legendární z 60 let a dodnes pro me neprekonaný zvuk.
trafo sem pochopitelne meril v zatížení tedy do odporové zátěže. výkon cca 18W. Fakt mi nepřišlo že by to dělalo nejaké nepředloženosti.. co to delalo tobe? možná mám nákej zázračnej big_smile Jaké bys navrhoval ty výstupní trafa? kdyz by bylo tak do 1500 tak bych do toho šel i na vyzkoušení.

#36 19.03.07 12:56

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Elektronkovy zesilovac

Jo a mám zesík bez zpětné vazby..
http://www.ges.cz/?page=index&or=so … ES08200026
je to toto ale trochu upravené s mým strejdou - profíkem

#37 19.03.07 13:52

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Elektronkovy zesilovac

To zapojení je slušná píčovina. Cos na tom upravoval, prosímtě? A nevadí Ti, že máš koncové elektronky nesymetricky buzené?

naposledy upravil sinclair (19.03.07 13:53)

#38 19.03.07 14:52

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Elektronkovy zesilovac

Aha, tak takhle se dělají ty krásné sudé harmonické smile

#39 19.03.07 14:55

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Elektronkovy zesilovac

Proc nesymetricky? Nevím smile hraje to krásně. Nevidim na tomhle schématu nic spatného, krom toho ze je to skoro to nejednodušší co se dá postavit. Před koncovkama pouze jedna lampa.. takze mensí zkreslení, ale líbí se mi jak kazdý reje a pritom to neslysel big_smile

#40 19.03.07 14:56

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Elektronkovy zesilovac

Aha, máme tu tvrdýho praktika. Autohifík nejseš?

#41 19.03.07 14:58

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Elektronkovy zesilovac

jaja praktik teorii jen cástečně a navíc jízvládá nekdo jiny smile

#42 19.03.07 14:59

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Elektronkovy zesilovac

PS: co je to autohofík? jako že výstupák jako autotransformátor? big_smile

#43 19.03.07 15:06

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Elektronkovy zesilovac

tak treba tady, pres tohle hraju na kytaru ( je tedy trochu upravené o další obvody jako tremolo a td.. ale to není důležité) na první pokuk je to prasárna po všech stránkách a přesto nikdy nikdo takový zvuk už neudělal a je to zvuk který je slyšet od beatlaes až do led zeppelin. Pak se to všechno posralo nástupem marsla JCM800. Takže sem se hodne rychle odnaučil tvrdit ze neco nehraje protoze...

#44 19.03.07 15:07

kozzel
člen
Příspěvků: 85

#45 19.03.07 15:39

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Elektronkovy zesilovac

Doooprrrrdeeeeleeeee!!! Nepiš 4 příspěvky za sebou! Existuje EDIT, prosím oprav to.

Autohifík je magor, co si cpe do auta repráky a hrozně se v tom vyžívá, děsný praktici to jsou.

#46 19.03.07 15:51

Hop377
člen
Příspěvků: 54

Re: Elektronkovy zesilovac

To Kozzel:
Klidek, mal som postaveny aj ten podla tej schemy z GESu, nie je to az take zle, len to chce prekopat ten invertor a vymenit vystupaky.

naposledy upravil Hop377 (19.03.07 15:51)

#47 19.03.07 15:53

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Elektronkovy zesilovac

ted sem sem napsal dlouhej příspěvek a pri odesíláni se mi smazal. Nebudu to psát znova jen ze nesnáším nepřátelská fóra a rady typu ato se vyser a případně to je píčovina. Rád se neco dozvím ale prosím konkrétní rady a zkušenosti. Elektronik nejsem halvn koníček je renovace veteránů ( kde mám taky lampové přijímače) elektrokytara a pak elektronika. Proto chodím sem a rád se neco dovím. Ale nechápu li´di co napíšou to je píčovina a hotovo. Takový názro me fakt nezaejímá. Ať řekně konkrétně co se mu nelíbí rád si poslechnu. Kdyby mi to nehrálo a dobre nehrálo tak to tu řeknu. Nevím proč ale hraje to krásně.
Takže se nezlobte, pokud nekomu pripadají mé dotazy hloupé nebo neodborné, ale každý umí neco a treba pár z vás by zase nevědělo co s autogenem, já zase nevím proš jsou v tom shcématu lampy buzene nesymetricky.
Mám rád lampový zvuk a je to zkrátka můj názor.
PS: autohifík nejsem protoze hifi v aute je nesmysl, v takovém hluku se snažit o hifi... nechápu. Ale opet když se nekomu líbi ze mu reprák 18" se zdvihem centmetr rve mozek z hlavy.. proc ne smile já se radši usadím do křesla rozsvítím lampy a poslouchám...smile

#48 19.03.07 15:55

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Elektronkovy zesilovac

hope337 smile a jakpa si to překopal? máš schéma? a jaké výstupáky si nakonec dal? právě dělám na zesík novou bednu tak klidně mužu neco změnit smile

#49 19.03.07 15:59

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Elektronkovy zesilovac

Můžeš kurva přestat psát dva a víc příspěvků za sebe? 4 je už vrchol.

#50 19.03.07 16:01

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Elektronkovy zesilovac

první jsem napsal odeslal a když jsem odeslal zjistil sem reakci hopa.. cili poslední příspěvek je reakce na hopa.. asi se tu na to vyprdnu..sad

#51 19.03.07 16:04

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Elektronkovy zesilovac

Frankie, kozzle, klid smile

K tomu nesymetrickýmu buzení bych si taky rád něco poslechl, nejlíp od Sinclaira. Bude to IMHO v tom invertoru a rád se poučím, jak to hop377 vylepšil. Stačilo došolíchat odpory u spodní triody na dosažení shody výstupních napětí?

2 kozzel: Ještě jsem nenašel příspěvek, kde by Sinclair něco kritizoval, aniž by věděl, o čem je řeč. Pravděpodobně tohle zapojení hrát slyšel smile A spíš se Ti tady mezi řádky snaží naznačit, že se to Tvý zapojení dá ještě vymakat, čímž bude možná dál od příjemnýho zvuku, ale blíž fyzikální podstatě zesilovače (totiž zesílit, nikoliv tvarově upravit vstupní signál). Je otázka Tvý svobodný volby, čemu dáváš přednost.

P.S. Mám pocit, že jsem nějaký konstrukce zesů s šasi z dubových prahů viděl někde na webu, byly to ty Tvoje?

#52 19.03.07 16:10

Hop377
člen
Příspěvků: 54

Re: Elektronkovy zesilovac

Prekopal som to uplne jednoducho, teda vobec a rozobral som ho, vyskusal som asi pat dalsich zapojeni

#53 19.03.07 17:51

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Elektronkovy zesilovac

oki ja jsem vklidu ale sinclaire mi to klidně muže napsat já se rád přiučím, ale ť nepíše že je to napiču a tim to konči big_smile
nene ja zatím zesík na webu nemám, a po kontrukční stránce je to zatím můj nápad, i když tak nějak klasické konstrukce smile až to trochu poopženu dám to sem.
A hopíku377 tak dej náké konkrétní rady pls. vyzkouším jaký to bude rozdíl. díkes

#54 19.03.07 18:13

Tom.boy
člen
Příspěvků: 13

Re: Elektronkovy zesilovac

mmm,sinclaire,co to znamena nesymetricky?vidim to tam sice,ale neviem aky to mam vplyv na samotny signal,rad sa naucim nieco nove,ani nevies ako rad sa to naucim,a upravil som tam akurat elektronky,kedze tu jednu som nezohnal,tak som splasil aspon nieco podobne,pentoda EF86,ta trioda 12AX7(ECC83) a predpetie pre ti EL34 su riesene odporom a kondikom paralelne v katode na zem

#55 19.03.07 18:25

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Elektronkovy zesilovac

V mém zapojení je také katodová brána řešená kondík a odpor nna zem... dával jsem nepatrně větší kondík kvůli nízkým kmitočtům

#56 19.03.07 18:29

Tom.boy
člen
Příspěvků: 13

Re: Elektronkovy zesilovac

dal som tam 100 mikrovku na 63 voltov,nestrelil,takze nebude to az take strasne s nim

#57 19.03.07 18:56

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Elektronkovy zesilovac

Kozzle, když napíšu, že je něco píčovina, tak to platí a většinou to nemusím ani nijak zdůvodňovat, protože ten, kdo tomu rozumí a jen neplácá, ví, proč jsem to napsal. Jediný Ondra, ač má k elektronkám sakra daleko, pochopil proč.

Je vidět, že je to tady samý odborník na lampy, jejich zkreslení, zvuk a planý kydy o harmonických.
Nikdo z nich ale nejspíš nemá slušný, blbý nf milivoltmetr, aby zjistil, že invertor s katodovou vazbou už z principu vyžaduje rozdílné anodové odpory obou triod, jinak bude každá z koncových elektronek dostávat budicí napětí rozdílné velikosti. Míra nesymetrie je také hodně závislá na velikosti společného katodového odporu, který ovšem nemůže být nějak libovolně vysoký, protože klesá zisk.
Tahle nesymetrie sama o sobě znamená zkreslení jako prase, lidově řečeno každá půlperioda je jinak vysoká. Zvlášť, když předzesilovač a invertor není přetažený zpětnou vazbou, která je schopna do určité míry rozdíly srovnat.
To Ti, kozzle, jako fandovi elektronek nevadí?

#58 19.03.07 19:07

Tom.boy
člen
Příspěvků: 13

Re: Elektronkovy zesilovac

tak teraz som z teho blbec jak nikto:-(som myslel,ze takto ako to je zapojene,by to malo len otacat fazu pre kazdu lampu,teda len otacat,a nic uz vac nerobit

#59 19.03.07 19:10

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Elektronkovy zesilovac

Ale ano, otáčí /a dokonce i zesiluje, představ si to!/, ale se stejnými anodovými odpory otáčí sice fázově správně, ale napěťově nesymetricky. Capice, signore?

#60 19.03.07 19:18

Tom.boy
člen
Příspěvků: 13

Re: Elektronkovy zesilovac

ahaaaaaa,tak teraz uz ano:-)konecne.takze staci odpory dat tak,aby bolo U pre kazdu lampu rovnako velke,mam tam svacnut trimer(v anode a potom v katode) a doladit to nejako a potom dat uz hotovy odpor?

naposledy upravil Tom.boy (19.03.07 19:19)

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)