diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#31 20.03.07 0:06

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Dvojitý operáci

Jsou to výběrový nízkošumy, co prodávaj v ECOMu.

#32 20.03.07 1:11

dawsoo
člen
Z: Praha
Příspěvků: 253

Re: Dvojitý operáci

To je sice pěkný ale spešl u Neéček jde hlavně o to od jakýho jsou výrobce A je vybíranej na nízkej šum ne A je standart... lišej se hodně mam několik kusů od TI dále phillips STMicro a nějaký noname a rozdíly sou jak na měření tak i uchometricky... poměrně velký jakoby to byly jiný operáky ...proto jsem na to upozorňoval. Pokud bys nechtěl NEčka tak vyhověj jak jsem psal laciný NJM4580 nebo (NJM2068,či 2114)pokud bys sehnal... jsou podobný ale nemaj tak uchořeznej charakter zvuku... a maj je taky všade... jako výstupní z lacinejch NJM4565 nebo 4560... ty jsou High Current... pokud nechceš hájent a nebudeš mít za nima nějakej pořádnej konec (DPA,symasym nebo nějakej hotovej výrobek slušnej) tak asi by NE,NJM měly určo stačit na linkovou ouroveń...pokud jim dáš dostatek šťávy (+-15-18V).

#33 20.03.07 7:32

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Dvojitý operáci

Ty rozdíly jsou pochopitelný. Stejně značený šváby různých výrobců nemusí být uvnitř totožné.

JRC NJM4560 mají zkreslení jak kráva, já (přiznávám, že jsem je slyšel v několika cd plejerech na místě sluchátkáče) bych je nechal stranou.

JRC NJM4580 jsou jiný kafe, mám je v tý zvukárně od Terratecu a táta je měl v SONY CD plejeru, mají takovej velmi stravitelnej zvuk. IMHO uchometricky lepší než NE5532, výrazně. Vejšky jsou detailnější, barevnější. U NE5532 se jakoby ztrácej v šumu, to "nejjemnější cinkání" u nich postrádám. Asi jako Seas versus ARV smile
Jak NE5532 tak JRC4580 utáhnou cokoliv od 600 ohmů výš, pokud jsou zapojeny se ziskem +1 lze řadit oba šváby paralelně (nebo třeba i 2 pouzdra čili 4 ampíky) a pak to tahá s deklarovanými parametry 200, resp. 100 ohmů! Nemám to ze svý hlavy ale od D. Selfa z jeho webu The amplifier Institute. Pajcy a špatný klony mohou topit, protože nebudou mít deklarovanej (hlavně cca stejnej) DC offset!

http://www.dself.dsl.pipex.com/ampins/ampins.htm

Další populární jsou TL07x (nízkušumová řada), 08x (klasická řada) 06x (low power low speed) který mají na vstupu FETy a jednoduchou strukturu. Mají svůj zvuk, lepší než 4558 a spol ale horší než NE5532, NJM4580. SR je stejná, THD o řád vyšší, proudová zatížitelnost prachbídná. Nevidím jedinej důvod je dnes používat, pokud nechci za málo peněz vysokej vstupní odpor. Někomu se jejich zvuk ale může líbit, protože milosrdně stírá detaily a zatahuje před bednAMA jemný, líbivý plátýnko. Pro mizerné zesy a výškáče to může být spása smile

Levnější šváby IMHO znamenají vyhození příslušnýho obnosu do kontejneru a zvratky v poslechový místnosti.

Z dražších jsem podlehl vábení OPA2604 (THD slibuje nižší než NE/NJM, což podle D. Selfa není pravda, já to neměřil, SR cca dvojnásobný, BW taky, FETovej vstup, vyšší šum než NE/NJM). Dal jsem to do CD plejeru za DAC v očekávání, že se zlepší zvuk díky tomu,že se bude líp stíhat vf signál z DACu - bez SR limitu. Stalo se, hraje to líp, ale to mý CD má problém i jinde. Když ho pustím přes digital out a Terratec osazenej lacinými NJM4580, zvuk je ještě lepší smile Mezi náma, za ty prachy jsem čekal víc. Prada, mám kousky od pánů z GESu, kdoví zda mají s BurrBrown společný víc než jen logo na kapotě...

Tož tak, Frankie. Osaď patice a zbytek života můžeš strávit hledáním toho nej nej operáku. Nebo si před poslechem danýho žánru prostě sáhnout do krabičky a "přečipovat" na ten, kterej Ti zrovna přijde nejlepší.

Rejpnutí nakonec - považuju za naprosto podivnou celou tu myšlenku, na který stojí operák, že uzavřením co nejvyššího zisku do silnýho feedbacku získám úžasnej zvuk. Ono to platí na generátoru při sinusovým signálu, ale reálná muzika to už usvědčuje ze lži. Operáci jsou prostě pomalí a nepříliš zvládající rychlý změny, naschvál se mrkněte do slušných datašitů na implusní odezvy. Zejména při kapacitní zátěži... Diskrétní CFP zapojení se zdrojem proudu a třema bipolárníma tranzistorama je IMHO v zapojení sledovače bezkonkurenční. I to najdete v Selfovi. Neodolal jsem a vyzkoušel. Už to nedám pryč smile

naposledy upravil opamp (20.03.07 7:59)

#34 20.03.07 10:08

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Dvojitý operáci

Přesně tak. NAD používá v lepších zesilovačích "diskrétní OZ" - modulky, poskládané z pár trandíků, výkonový výstup /hbité a výkonné tranzistory v TO92 long/ a hraje jim to jaxviňa. Chceš to schéma, Frankie, i s layoutem desky? :-)))
Kufaaa, mám hromádku JRC NJM4560 origoš boš od Onkyo a hrajou perfektně. Kdoví, cos v tom sluchátkáči měl, Ondro.

#35 20.03.07 10:20

ondra Ch
člen
Příspěvků: 237

Re: Dvojitý operáci

Možná by stálo zkusit toto:
http://www.czechaudio.com/pdf/AA_04_93.pdf až se budu nudit...smile

#36 20.03.07 10:30

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Dvojitý operáci

Ondro Ch, hraje to uspokojivě, ale s TPA6120 zažiješ víc...

2 Sinclair: To schéma bych si s dovolením taky vzal, prosím. NJM4560 mám v CD Grundig CD-3 a tváří se jako JRC.

#37 20.03.07 10:32

ondra Ch
člen
Příspěvků: 237

Re: Dvojitý operáci

Nemyslel jsem ten sluchátkovej zes,ale toho tvého diskrétního jmenovce od Sýkory smile

naposledy upravil ondra Ch (20.03.07 10:33)

#38 20.03.07 10:35

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Dvojitý operáci

Leoši, jooooooooooooooo!!! A mrkni plíz do mejla, nasypal jsem Ti tam kupu sraček, tak mi prosím trošku odpověz.
Tendle preampik jsem od začátku konstruoval jako jednoduchej, levnej, primitivní a malinko se to zvrtlo smile Ale diskrétní OZ tam asi už srtkat nebudu. To plánuju do příštího většího s motorovym Alpsem a víc vstupama.

A díky kluci - Davide a Ondro, že ste to tak rozjeli smile

Davide, zes budu slušnej FEŤák.

#39 20.03.07 10:42

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Dvojitý operáci

Ondra Ch: Aha smile Tak ten jsem neslyšel. Ale když už diskrétní OZ, vyhrál bych si s tím víc. Sluchátkáč mám shodně zapojenej v Terratecu.

Sinclair: Až budeš Frankovi posílat ten NAD, pošli mi prosím kopii.

naposledy upravil opamp (20.03.07 10:44)

#40 20.03.07 10:44

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Dvojitý operáci

A co postavit (příště) celej preamp na TPA6120? smile Ale ty diskréty mě lákaj víc. Kdybyste měl někdo nějaký další schéma... Já mám k dispozici Bryston DOA33, ale nevim, jestli tam jsou správně hodnoty a prej je to pomalá mrcha smile A Elliotův pokus o vtip si nechte lol

Ondro, na ten subsonik kašlu, kdyžtak ukroutim dva kondíky a hned to bude řezat vejš.

#41 20.03.07 10:54

ondra Ch
člen
Příspěvků: 237

Re: Dvojitý operáci

Já toho Sýkoru snad fakt postavím a vrámci možností změřím,trochu si zafušuju v práci smile (pokut bude vše šlapat)

#42 20.03.07 10:57

pibi
člen
Příspěvků: 168

Re: Dvojitý operáci

2Sinclair: "Já bych si s prominutím také vzal."

#43 20.03.07 13:53

dawsoo
člen
Z: Praha
Příspěvků: 253

Re: Dvojitý operáci

OPAMP:
K těm OPA604/2604 nepřímo od jednoho vysoce uznávaného konstruktéra, jsem se dověděl jedno tajemství že tyhle opampy jsou špicový, ale jen v provozu do ultra vysokých impedancí neboli naprázdno... chce to za ně dát buffer,biasování do áčka nepomůže tolik jako právě tohle... a pak je to jiná káva sám jsem ozkoušel a musím říct že jeho jakoby měkkost a slitost (zkreslení) nahoře bylo pryč... smile imho mi sednou víc než OPA134/2134 kerý mě moc neoslovily... jsou takový hrubější a nemaj moc pěkný vejšky... ač datasheet říká něco jiného... mluvím pořád o originálech BB/TI... Obecně raději mám Analog Devices (AD8620,8066,OP275,AD823)v poslední době, nebo Linear technology LT1364 což je zvukovej zabiják i když na měřáku se krom SR nechová nijak výjimečně. Ze singlů jsem si oblíbil profláklý OPA627 a AD797 a LT1115,každej se hodí na něco jinýho ale ve svý množině použití jde asi o to nej co je k mání...


Ostatní:
Není ani od věci za opamp dát sledovač ve třídě A stačí BC639/640 nebo BD139/140 a zas je to někde jinde pokud je zahrnut ve zpětný vazbě smile 4560 mi stejně jako Opampovi přišly spíš nic moc... jsou to prakticky 4558 s hi-current výstupem... o něco lepší jsou NJM 4565.

#44 20.03.07 14:25

7tech
člen
Z: Příbram
Příspěvků: 286
Web

Re: Dvojitý operáci

Díky za tipy.

#45 20.03.07 16:43

jean
člen
Příspěvků: 274

Re: Dvojitý operáci

Možem aj ja poprosiť? jan.tirol(a)uniag.sk

#46 20.03.07 22:13

Mates
člen
Příspěvků: 235

Re: Dvojitý operáci

Sinclaire, nechceš toho NADa vyvěsit někde na netu, myslím, že se tu najde víc lidí, který to bude zajímat. (třeba já)

#47 20.03.07 22:29

Johnyn
člen
Příspěvků: 127

Re: Dvojitý operáci

Já ještě ani nezkusil ty AD8620, OP275 jsou v mým v zesu v preampu.
No pořád lepší mít v audigy2 OPA2134, než původní NJM4558 (4560 je tam na sluchátka, pokud se nepletu)

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)