diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 14.03.07 23:31

krabakor
člen
Příspěvků: 4

Auto sub

Zdravim všechny zasvěcené,

mám v plánu vylepšit ozvučení svého auta. jde o seat toledo I, tedy docela "velké" auto. v současné době používám pro hluboké tóny basovou tubu osazenou 10" wooferem pioneer ale nejsem spokojen s kvalitou zvuku (hromada rámusu ale požitek žádný) chtěl bych toto nahradit něčím menším a zvukově příjemnějším. mám zesilovač Monacor CARPOWER WANTED-4/320 http://www.Monacor.cz/catalogue-product … SubKtg=317
jde o 4kanál. zes. kdy dva kanály bych chtěl použít pro repro v předních dveřích (komponentní) a dva kanály pro bass. Přemýšlel jsem o použití WD80 nebo WB80 z nabídky fy. DEXON nebo ARN 226-05/4 případně SP-252C od fy. Monacor, samozřejmě není podmínkou použit tyto. Objem ozvučnice by neměl ale přesáhnout 50l. (potřebuju využívat kufr i na jiné věci než na hudební aparát)smile budu rád za jakékoli info, zvláště pokud jde o vhodný reproduktor a konstrukci ozvučnice.

#2 15.03.07 6:52

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Auto sub

Máalá uzavčená, na spodní hranici vhodného objemu pro repro, pokud jde o autogumák. Pioneera vyhoď, SP252 možná, ale 226 nebo dexon určitě ne. Podívej se na autohificlub.cz třeba po použitém HS250, njakém JL. POužitá repra třeba několik let stará nejsou nijak špatná naopak. A kolem litru seženeš reproduktor s původní cenovkou třeba 3500, kde v autohifi tak začínají rozumné měniče, které pod leskem mají i relativní kvalitu. Ruce pryč od GZ, a podobných "in" značek, je to jenom komerční zlatíčko. Ty Hertzy byly ve své době čestná vyjímka, poslední modely jsou však už zpátky mez šedí autohifi.
Ten tvůj wanted není až tak špatný zesliovač, zadek do můstku a klidně to provozuj na 8ohmové repro, tou cestou bych se možná vydal já. v 10" je nepřeberné množství a výběr, od vyložených sraček (Pioneer, dexon) až po libovky. Jde o cenu a pozlátko.

#3 15.03.07 19:06

krabakor
člen
Příspěvků: 4

Re: Auto sub

Díky za informace, poohlédnu se po tom HS250 ale jak jsme koukal tak jsem toto zatím nenašel, pokusím se najít aspoň něco podobného .

#4 15.03.07 20:53

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Auto sub

ja mam v planu beymu 12G40 big_smile

#5 16.03.07 13:30

antonio
admin
Příspěvků: 819

Re: Auto sub

Crashpc: Bude chtít ale bassreflex, bohužel. Každopádně by to měla být pořádná masáž. big_smile Do čeho to bude?

#6 16.03.07 18:40

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Auto sub

antonio: ee?? jakto? simuloval sem ji zavrenou v lsplab a vysla mi na 45l a hodne tlumeni docela slusne. kde je problem? nebo spis kde je pravda?

bude to do feldy. ted jeste najit ekvivalentni zbytek...

naposledy upravil Crashpc (16.03.07 19:12)

#7 16.03.07 20:18

antonio
admin
Příspěvků: 819

Re: Auto sub

Co jsem pochytil, tak třeba Michal psal o tom, že je lepší mít v užitečným pásmu hrb, jak sis mohl sám odsimulovat, veškerý profíci s Fs kolem 40Hz a Qts 0.3 mají naopak hezkej lavór, stejně tak Boduardova Power12. Teoreticky by se tomu dalo pomoct ekvalizací, repru by to nijak nevadilo, ale zesu asi jo.

Hubert na prodance psal o bassreflexu pro profíky.

Boduard se tady zmiňoval, že mu jeho Power12 jede cca od 50Hz, 12G40 apod. zákonitě níž jít nemůže, ač to v lsplabu vypadá, že vpoho jede od nuly. lol

Nedávno jsem přemýšlel o 12LX v uzavřených 40l, nakonec jsem si to ale rozmyslel (Bohu dík), nechám si ji přecejen na doma, jen to chce zes.

V bassreflexu vychází velice zajímavě levná SM112/N, ještě lépe však Delta-12LFA, ani ke svému vyššímu Qts se nezdá být v uzavřené použitelná, ale v 40l/60Hz to může hrát podle simulace dost slušně. Group Delay bych se nebál, u těchto dvou kousků vychází dost příznivě. Bohužel profi jsem v autě ještě neslyšel, jen ufuněný sračky typu Magnat, Blastry apod. sad

#8 16.03.07 20:23

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Auto sub

nooo prave.. hh deltu sem v merku mel taky ale bojim se vlhkosti. ta Beyma by mela mit odolnejsi membranu. urcite jdu do profiku.nechci zadny huuu huuu od magnatu ale rany ktery mi vytrhaj streva. ale sem relativne plachej takze zase dbdrag se taky konat urcite nebude. na group delay ani nemyslim :-] no a 12lx v aute to je nebezpecny.

no a to ze lsplab simuluje kraviny je mi jasny. o to horsi je ze nevim kde je pravda...

//edit: hh no s 60Hz nepocitam. nechci bejt nejakej megakripl ale v tom aute to opravdu duni vic a vzhledem k vykonovy rezerve blablabla. budu jeste v noci simulovat. myslim ze 45Hz tam nejak dotahnu... musim. :-D

naposledy upravil Crashpc (16.03.07 21:44)

#9 17.03.07 8:48

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Auto sub

Mě vždycky "chutnaly" autosuby, které byly podle LSPLabu v cavity simulation podle velikosti auta rovně, s tím, že od cca 80hz níž byl boost v maximu tak 5-8db a potom zase rovně. Nevím z hlavy, která funkce tomu odpovídá, už jsem nějaký pátek neměl analýzu... arcsin? Aby v -pi byla 1 a v pi 0. Tak přesně tak to ladím a tak mi to chutná. Basreflexy - jakkoliv byly dobře naladěné a hráli jsme si s tím VŽDYCKY dávali na hudbu poslouchatelnější výsledek, když se ten BR ucpal.
Halenovy oblíbené bandpassy, jakkoliv laděné na rovno jsou v autě sice relativně dobré (řekl bych že poslechově lepší než ty BR) ale pořád ta uzvařená zní líp - pevněji, basy jsou u hlavy "dřív" a i objemově vychází uzavřená vždycky nejlíp.

Do uzavřeného auta uzavřenou. Pro mne hotová věc.

#10 17.03.07 12:24

Boduard
člen
Příspěvků: 65

Re: Auto sub

Antonio, vždyť jsem Ti psal, že ta Power12 jede v klidu od 35Hz, s mírným poklesem i 30Hz. A naopak na 50 a 55-ti Hz je hrb, ale kolik?
Je to podle mýho ucha, možná že jsem hluchej, nevím. Ale hloubka basu tomu rozhodně nechybí! Mohla by být v určitých pasážích trochu měkčí. Zkusím zalaborovat s tlumením.

S píš mě teď začíná štvát jiná věc a to jsou slavné výhybky v rádiu. Ten sub se do toho motá ještě dost vysoko... Ladil jsem to i na propustích na zesíku a nějak to futr není ono...
Byl by problém udělat aktivní výhybku, plynule přeladitelnou od 50-120Hz se strmostí 24dB/okt? Ale rozumím tomu ajk koza petrželi.

#11 17.03.07 12:31

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Auto sub

to určitě jde, jen kolik by to kešovalo - jestli to zvládnou "normální" součástky tak v pohodě. jestli nějakej procesor tak to radši přestav big_smile

#12 17.03.07 12:35

antonio
admin
Příspěvků: 819

Re: Auto sub

Později jsi ale ve svém threadu psal:

Boduard napsal:

Tuhle se mě Antonio ptal od kolika asi tak jede... Tak jsem to projel signálama a začínalo se to dít od 50Hz vejš, do té frekvence mohla lítat jak chtěla a nic.

Takže jak? Už v tom chci mít jasno. Samozřejmě, že by mi uzavřená voněla víc, kdoví ale jestli bude vonět i profíku.

#13 17.03.07 12:51

Boduard
člen
Příspěvků: 65

Re: Auto sub

Nééé to bylo to klepání těch lanek. To začínalo na 50Hz.
Ale zkoušel jsem to při té příležitosti, když jsem zjišťoval od kolika jede.
Už je v to jasno?

#14 17.03.07 13:02

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Auto sub

mělo by. taky sem to pochopil až teď.

//edit: koukám že s tim basreflexem je to v tom objemu a 45Hz docela nahnutý. vyřešil by to štěrbinovej? nechci tam žádnou 15cm x 40cm rouru...

nakonec to vyšlo na 46l a 46Hz v normální trochu vytlumený BR ozvučnici. je tam docela pokles ale v autě by to mohlo bejt docela rovný (lsplab ukazoval mam dojem 8db hrb nahoru smile ) mohlo by to dát nějakejch 37Hz -3db
dá mi na to někdo razítko? nebo je to hovadina? big_smile

naposledy upravil Crashpc (17.03.07 17:54)

#15 17.03.07 15:58

antonio
admin
Příspěvků: 819

Re: Auto sub

Boduard: Aha, už jasný.

#16 17.03.07 19:11

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Auto sub

Štěrbiny nejsou žádná spása pokud je BR moc dlouhý. Nejsou. Opakuji, NEJSOU.

EDIT: Opraveno

naposledy upravil Michal (17.03.07 20:05)

#17 17.03.07 19:40

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Auto sub

??? poslední 3 slova mi nějak nenavazujou na text :-)

no já nechci nic zachraňovat. chci si pomoct. 12x25cm (průměr vs délka, maximalne 13x30)už je přece jen přijatelnější ale to už by to v normálním nátrubku hodně fičelo - prdělo... samozřejmě že tu štěrbinu udělám ze dvou vrstev DTD a rohy jí vybrousim do oblouku...

naposledy upravil Crashpc (17.03.07 19:48)

#18 17.03.07 20:03

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Auto sub

A myslíš si, že štěrbina se stejným poměrem fičet nebude? Co vás k těm úvahám vede?
JEdiné, co štěrbina způsobuje je značně nelinerání/nelaminární proudění. Výsledek je ale značně nejistý a rozhodně se nedá počítat se vztahem, který se vypočítá z rozměrů roury. Tedy délka X plocha.

naposledy upravil Michal (17.03.07 20:04)

#19 17.03.07 20:10

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Auto sub

ale to je jasný - délku a plochu sem si dávno přepočítal :-) takovej ťuhýk zase nejsem :-)
No tak trošku si to myslim protože když si v duchu představim basreflexovej nátrubek za 100kč z milimetr tlustý nejistý umělý hmoty tak první co si představim je jak strašně vibruje a prdí... u dobrý taky zakulacený štěrbiny si představuju že se ani nehne, a že by to mohlo bejt trošku lepší :-) někdo tu kdysi psal že pro reproň je dobrý mít průměr basreflexu (v cm) stejně jako je průměr repro (v palcích) ale tuhle zkušenost nemam, i když podle mejch 6.5" by to i mohlo odpovídat... já fakt nevim. proto sem se ptal. každopádně dík za každou radu.

mimochodem už sem zkoušel řešit celý ozvučení auta a zhrozil sem se když sem zjistil že konečná cena bude asi 16 kapříků. to mi jebne v kouli...

#20 17.03.07 21:49

IMP
člen
Příspěvků: 297

Re: Auto sub

smile Co to bude až to bude? Za těch 16kk wink

#21 18.03.07 8:11

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Auto sub

no schopný rádio za 4000, v předu slušný koaxiály (2200), vzadu komponenty(2500), sub (3600), zesik na něj (do 3000) a kabeláž zbytek...časem ještě plánuju aspoň 60Ah baterku :-)

ten zesík na sub nebude potřeba nic extra - myslim jako výkonem. 200,max 300W do 4 ohmů. aby byl trošku co k čemu, nejlíp použitej.

naposledy upravil Crashpc (18.03.07 8:13)

#22 18.03.07 10:46

IMP
člen
Příspěvků: 297

Re: Auto sub

Jasný...6000 Watůch není potřeba smile
Taky bych radši kvalitu, než nějaký mega tlaky wink

#23 18.03.07 10:59

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Auto sub

jinak ta Beyma je 8Ohm ale takovej zes asi jentak neseženu, takže vemu ten 4Ohmák do 300W...

#24 18.03.07 12:38

antonio
admin
Příspěvků: 819

Re: Auto sub

Taky nechápu, proč tam chceš cpát 15cm rouru, bežně stačí 12cm, do autovýho subu bude stačit 10x20cm (40l/46Hz), prodává prodance.

#25 18.03.07 13:06

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Auto sub

no to sem chtěl slyšet. jen mam prostě neblahej dojem že to bude prdět. už sem slyšel 30cm repro ve velký ozvučnici s 10cm trubkou a nic moc... no asi to udělám a kdyžtak předělám bednu :-)

#26 18.03.07 13:17

antonio
admin
Příspěvků: 819

Re: Auto sub

Každopádně, jak už tu bylo psaný, bych to zkusil nejdřív bez br.

#27 18.03.07 13:28

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Auto sub

ano, máš recht, bavíme se o hovně když vlastně nevíme co bude. když se nic neposere tak za měsíc stavim...

#28 18.03.07 14:14

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Auto sub

Slyšel jsem dobře, že dopředu koax a dozadu komponenty? Proč prosimtě?

A ještě k těm štěrbinám - psal jsem právě že NESTAČÍ jenom přepočítíta plochu a délku. štěrbina se prostě chová jinak.

#29 18.03.07 14:19

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Auto sub

Michal: acha, tak až teď to chápu :-) no,koukám že přední dekl bedny s reprákem zatim neupevnim natvrdo ale budu chvíli laborovat...
no z několika důvodů. nejhlavnější je ten že se v tom autě nechci kuchat. prostě dopředu kam patřej dát koaxiály (spíš jen na protažení zdroje zvuku dopředu) a dozadu do plata komponenty - nenapadá mě kam jinam jednoduše ty repráky dát, navíc tak zezadu půjde poměrně ucelenej zvuk... Je na obzoru jiný podobně jednoduchý a cenově srovnatelný řešení?

#30 18.03.07 14:24

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Auto sub

všecko blbě. sad

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)