diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 13.03.07 0:41

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Zdravím,
Mám jeden dotaz ( snad ne blbý ) Tatík si pred pár týdny koupil nové sloupy ( AQ- labrador 26 jinak hrají velmi pěkně. Ted sem zdědil po něm finské bedny SAROY (55l, 3 pásma, 320mm basák, bez basreflexu, 92 Db/m citlivost, težký jsou až to není hezký. Jenže: repráky dávno uhnily ( vpodstatě doslova, plíseň je sviňa) Koupil jsem tedy ( celkem bezmyšlenkovitě) dva nové basov repráky s podobnými parametry ( Beyma jeden za 3t) a můj dotaz zní, je někdo, nebo znáte někoho, kdo by byl schopen za rozumný obolus ( myslím že za to nebudu dávat jak za nové bedny) poradit jaké koupit výškáče a středy a vyhýbky ? Zkrátka sladit středy a výšky s bednou a basákem který už tam je? Je mi fakt líto to jentak vyhodit, protože i se shnilými repráky hraje bedna skvostně.
Díky za radya přivítám jakékoli názory a nápady děkuju Ondra.

#2 13.03.07 1:22

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Hm. To budes delat bedny skoro znova ne? Co to mas za beymu? Ses si jistej ze se hodi do CC? Jakou ma citlivost? Jaka je velikost puvodne osazeneho stredaku? Nebyla by fotka? To je otazek co? smile

#3 13.03.07 12:28

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Nooo to je otázek smile no tak ja prijdu domu z prace udělám foto a zjistím všecho. Basák mám Beyma 12 BR70.
Takze k tomuhle repráku bych to rád nejak naladil.

#4 13.03.07 12:33

pibi
člen
Příspěvků: 168

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Kdo proboha prodává 12BR70 za 3k/kus?

#5 13.03.07 13:56

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

No uz je to tak dva roky.. no možná tři co sme to kupovali a v dexonu stály 2800 kus... teď je maj s 50% slevou.. nj co se dá dělat..

#6 13.03.07 14:04

lada
člen
Z: ZL
Příspěvků: 245

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Prdlajz 50% slevu... původně jednoduše měli 100% přirážku

#7 13.03.07 14:08

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Asi tak.

#8 14.03.07 0:05

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

no tak asi to bude spíš přirážka než sleva souhlasím no. Ale spíš mě zajímá jestli nemáte zkušenosti co s tím. Neznáte někoho kdo se tím zabývá. moje znalosti v této oblasti nesahjí bohužel tak daleko abych byl schopen navrhnout co do bedny dát sad

#9 14.03.07 1:14

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

No vis mel jsem v planu se do tohoto vlakna zapojit. Jenze kdyz chce nekdo od nekoho nezistnou pomoc a ani se neobtezuje cosi rict o aplikaci je to po pravde... no problem. Zatim nevime vubec nic. I kdybys chtel pouzit tu beymu s civkou v serii ktera by mela aspon 5 ohmu porat nevime jakej mas objem a co se vubec bude dat popasovat mechanicky. S timto pristupem Ti buh pomahej.

Edit: Jeste bych dodal ze s takto zformulovanym a podlozenym dotazem si koledujes o pekne zcestny a matouci serie odpovedi.

naposledy upravil CZech_Chuck (14.03.07 1:53)

#10 14.03.07 11:25

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Achjo.. tak to se omlouvam. Rad si nechám poradit od zkušených, tak akorát stačí napsat co je třeba vědět, já to zkrátka nevím no. Psal sem že objem je 55l, 3 pásma. Fotky udělám hned jak se dostanu domů, střeďák není v samostatné přepážce ale sám reprák je v hliníkovém odlitém zavřeném koši. Ve své době to byůla špička co se u nás dala koupit ( cca 84 rok) v tuzexu byly slevněné z 8000 na 4000. Chci je pro svůj lampový zesilovač, protože se jedná o klasickou bednu bez basreflexů a mě osobně je tento zvuk přijemnější.
Takže se ještě jednou omlouvám..

#11 14.03.07 11:27

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Jo pardon, s tou beymou. Ta je tam už tam napasovaná mechanicky je. Rozměrově je to stejný repro jaký tam původně bylo. 8 ohmu, průměr 12 palců. takze s tou to zkrátka hraje méně basů než s původními basáky. Takže otázka zněla je vůbec možné a je toho někdo schopen doladit ostatní repro případně vyhýbky k tomuto repro? díky

#12 14.03.07 14:44

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Hm tech 55 litru je s urcitosti vnitrni objem pro basovej menic? Nebo jsi to odhadl z vnejsich rozmeru? Ja nevim ale osobne bych se asi do takto malejch beden s timto konkretnim basakem nepoustel. Bude to chtit pred basak do vyhybky skutecne tlumivku s vetsim odporem. Tim se i snizi citlivost abys to lip spasoval se zbylejma reprakama a snizi se dolni mezni kmitocet. Ten stejnosmernej odpor by snad u lampoveho zesaku a uzavrene bedny nemusel prilis degradovat. Uz tak to totiz bude stat za prd. Promin ale tak to vidim.

#13 14.03.07 15:53

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Díky smile mno 55l je vnitřní objem. Ja si ten 12 palcovej reprák nevymyslel on tam šel už od saroye z výroby. Jen mi prostě u těch původních (s krásnou bílou vroubkovanou membránou) odešel basák.tak sem zakoupil ty beymy jako náhradu. Hrálo to velmi pěkně ovšem citlivost tohoto repráku je nepatrně menší než původního, basy se tedy trochu ztlumily. Takto sem na ně hrál poměrně dlouho. Pak tatík koupil ty labradory 26 od AQ. Srovnávaly sme je a došli sme k závěru, že v saroy odvedli skutečně velmi dobrou práci protože zvuk byl naprotosto srovnatlený s labradory ( samozřejmně subjektivní názor, možná někdo labradory nemá rád -jedná se o ty uplně nové 26 ne o 6 které mají podivně málo výšek).
Ted mi u saroyů odešli středové měniče- prostě je sežrala plíseň. Tedy chtěl bych vyměnit středový a asi i výškový, nevím zda je potřeba naladit vyhýbky. Zkrátka mě nesežerte za můj dotaz no. Přece nevyhodím bedny které v době koupě stály 8t bonů a dneska i po plísňové kůře hrají podobně jako bedny za 30t. Předpokládám, že budu nkomu muset bedny odvézt, příslušně zaplatit a doufat o rozumné naladění. I když investuji kolem 10t budu naprosto spokojen. Takže toliko přesně popsaný můj problém. Ještě jendou díky.

#14 14.03.07 16:31

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

No ona ta Beyma bude mit spis vetsi citlivost ale drivejsi pokles smerem k nizsim kmitoctum. Proto se Ti zda mene citliva. Ja jsem nerikal ze 12" s 55 litry je spatne. Jeden 15" co znam pasuje nejlip do 50 litru. Ja jsem totiz rekl ze ta Beyma se do tohoto objemu a uzavrene bedny nehodi. Nesmis to zamenovat.

#15 14.03.07 16:36

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

aha.. no tak to sorry to jsem nepochopil smile a da se s tim neco udělat? nebo koupit jiné repro? případně jde opravit staré repro? prostě dát novou membránu /resp je sežrané mezikruží držící membránu ke koši repráku)? přece to nevyhodim sad

#16 14.03.07 16:40

mengel252
člen
Příspěvků: 121

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

no, sice nejako chybaju fotky, popis montaznych otvorov este stale nie je, ale videl by som to na dopasovanie AL130 (W130S) + KE25SC (G25FFL) od visatonu. uprava vyhybky bude nutna. dokonca si viem predstavit, ze by sme to robili my...
poznamka - v zatvorke ekonomicka verzia upravy. a teoreticky sa mi zda, ze urobit dieru na BR nebude problem.

#17 14.03.07 16:47

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

mengel252: Hele je to slusne vychovanej chlapec. Kdyz nechce dirku tak mu ji nenut! lol

Myslim ze by stacilo tlumeni toho repraku odporem civky v serii. Nebo rovnou odporem. Rozhodne to vsak nebude mit prilis definovany basy.

#18 14.03.07 17:13

MethMan
člen
Příspěvků: 43

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

kozzel, to je takovej problém nechat změřit TS parametry, stanovit náhradní schéma a zkusit hledat jestli neseženeš něco podobného? Odkud jsi?

#19 14.03.07 17:17

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Je sice pěkný, že stály 8000TK, jenže momentálně z nich použiješ jen skelet a možná část výhybky-píšeš, že střeďáky jsou sežraný a výškáče asi taky. Takže jsou to vlastně komplet nový bedny ve starým skeletu, který už se SAROY nebudou mít vůbec nic společného. Tak to vidím já.

Pokud bys trval na původních basácích, tak ve firmě ROLAY Valašské Meziříčí Ti jsou schopni osadit závěsy nové, předpokládám, že tam byly polyuretanové /jakoby tužší molitan/. Nechával jsem tam předělávat asi 20let staré, vynikající 12" basáky HECO k naprosté spokojenosti. Dalších několik atypů mi dělali také oni a perfekt. Možná, že by šly spravit i ty střeďáky.
Jezdím tam poměrně často, můžu to domluvit. Odkud jsi?

naposledy upravil sinclair (14.03.07 17:24)

#20 14.03.07 18:33

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Díky moc smile fakt se nezlobte prostě téhle problematicezas tak nehovím no :ú lampáček sem si postavil, ale bedýnky a výpočty k nim prostě neovládám. Takze jsem z Prahy. Původní repáky stále mám takže by možná stálo za to je opravit... nevím no. talkze uz mám nejaké fotky, tady koukm není žádná možnost přílohy tak posílám zůčastněným na mejly smile díky za rady a porady smile

#21 14.03.07 18:39

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

aha tak mejly asi tezko poslu sad nezobrazují se adresy... nj

#22 14.03.07 18:40

mengel252
člen
Příspěvků: 121

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

fotecky daj cez imageshack sem. mozno pride niekto mudrejsi, skusenejsi a poradi

#23 14.03.07 19:07

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

o dekuji smile sem ani netusil ze takove servery jsou smile super smile

http://img358.imageshack.us/img358/4070/imga0267vs3.jpg celkový pohled už s repro Beyma (padne tam jak ulitá)

http://img352.imageshack.us/img352/7884/imga0270fn1.jpg původní střeďák s pevným odlitým košem

http://img392.imageshack.us/img392/4745/imga0269jz3.jpg původní basák s lámanou papírovou bílou membránou bohužel už bez PUR závěsu

http://img352.imageshack.us/img352/4687/imga0271va4.jpg štítek bedny ach ta finština big_smile

montážní průměr otvoru středáku : 106 mm
basáku: 285 mm

http://img377.imageshack.us/img377/9238/imga0272nj1.jpg jestě vyhýbka.. to jen tak pro představu smile

#24 14.03.07 19:39

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Ty ale tohle je desnej bastl. To vyhod a spichni neco s tou beymou kdyz uz ji mas za ty nekrestansky prachy. Kdyz vidim tu slatanou jakozevyhybku tak se mi toci hlava. Ten kdo ty bedny delal se nedrzel ani nejzakladnejsich voditek a pravidel pro konstrukci reprosoustav. Jestli je tohle srovnatelny s nejakejma dnesnima bednama tak bych za ne chtel asi penize fofrem zpet.

#25 14.03.07 19:46

mengel252
člen
Příspěvků: 121

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

IMHO
za peniaze, ktore si do toho dal a ktore do toho hodlas dat, je naozaj skoda snazit sa narvat to do tejto ozvucnice. radsej vezmi trochu dosiek, zlepit ich nebude problem. a lahko sa moze stat, ze preskocis otcovych psov.

#26 14.03.07 20:44

sinclair
člen
Příspěvků: 725

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Chuck, mengel: chlapi, viděl jsem už horší výhybky v podstatně dražších a "značkových" bednách. Tohle vypadá ještě slušně. Fakt.
Až si konečně koupím ten foťák, tak Vám nafotím nějaké Magnaty či Heco za dvacku pár a budete blít jak šakali tři dny...

#27 14.03.07 22:04

mengel252
člen
Příspěvků: 121

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

sinclair - ja som nehovoril o vyhybkach, hovoril som o dreve. a magnaty a heco nechajme radsej na pokoji, tiez som ich par videl. smile
len si myslim, ze je skoda davat take pekne menice do skrine, ktora od sameho zaciatku ani nova nebola pre nich planovana. mam pocit, ze trocha prace a nie draheho materialu stoji za vysledok. ak sa ponecha povodna bedna, bude ten vysledok len take polovicate riesenie. ale ziadny flame prosim - je to len moj nazor.

naposledy upravil mengel252 (14.03.07 22:05)

#28 15.03.07 0:27

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Aha sad to je skoda no hmm ale ty bedny fakt hrály slušně... jen bych upřesnil že bych říkak ze hrály stejně jako labradory smile ale skoro stejně smile jenže labradůrky maj 66 litrů a měniče s membránou ze sklených vláken a co já vim co ještě+.. jenže ty mi tatík na lampáček nedá.
Takže se na to mám vyprdnout jo? sad jenže stavět nic nebudu na to nemám ani náladu anizkušenosti.. tak holt bedny i s Beymama vyhodim a koupim něco za 15t hotovýho a prdim na to..
ale každopádně děkuju moc za názor. díky Ondra

#29 15.03.07 1:38

CZech_Chuck
člen
Příspěvků: 264

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

Jezis nesil. Hlavne za patnactku nekupuj neco komercniho. To jsou skutecne v teto cenove hladine na domaci bedniska pouze vyhozene prostredky.

btw proc Ti otecko nepujci bedny k lampaci? Dyt pokud je to klasicke zapojeni s vystupakem tak s tim nemuzes bednam prakticky nijak ublizit. Vzhledem k vystupaku zadny ss ani pripadny vf oscilace na vystupu neprichazi v uvahu. smile Tak co je za problem?

#30 15.03.07 8:53

kozzel
člen
Příspěvků: 85

Re: Výměna reproduktorů do bedny SAROY

nepůjčí protože je má jinde než já poslouchám svého lampáčka sad no to je fuk... prostě se na to vyprdnu a něco koupím. snad to bde lepší než tyhle saroy

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)