diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice
  • Index
  • » Subwoofery
  • » Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

#1 11.03.07 21:44

DJSMOKE
člen
Příspěvků: 21

Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Příští měsíc, bych se chtěl vrhnout na stavbu subwooferu. Mám slíbené 2 repráky od AC akustic ... návrh ozvučnice bude od beymy, ale nemůžu sehnat nátrube průměr 20 mm. Ještě bych se chtěl zeptat kde koupit nejvyhodněji aktivní zesilovač 300 až 500 W. Zatím díky za odpovědi.

#2 11.03.07 21:59

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Zrovna AC akustika asi nebude to pravý ořechový, jestli to můžeš ještě zrušit, tak bys mohl zkusit spíš něco od Prodance, kde ostatně můžeš sehnat i ten zesilovač co potřebuješ, a možná bude
mít i potřebný filtry pro sub (třeba QSC). Ty jsou asi tak nejvýhodnější, ale bacha na nějaký až moc podezřele výhodný QSA, DAP, Omnitronic apod., sice se poměrem výkon/cena zdaj neuvěřitelně výhodný, ale když ti pustěj do repráků ss proud, a občas i samy shořej a ty zas můžeš kupovat nový, tak se to potom prodraží.

Nátrubek 200 mm můžeš nahradit větším počtem menších nátrubků, stejně dlouhejch, je jen třeba aby měly stejnou plochu (vzorec na výpočet plochy kružnice víš, ne?).

Návrh od Beymy je návrh od Beymy, a nemusí se pro to ACčko vůbec hodit, na to nezapomínej, suby nejde dělat jen tak že najdeš nějakej nákres na netu a dáš do toho reprák kterej odpovídá rozměrově wink

#3 11.03.07 22:11

DJSMOKE
člen
Příspěvků: 21

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

No taky nevím, jestli bych do nich šel kdybych neměl za 2.500 Kč jeden ... A taky bych radši nějakého šneka, než BP. Bohužel ten Woofer budu mít převážně k PC možná na nějaké menší akcičky na chatě a navíc mám málo místa. Ještě počkám až mi ten kámoš k tomu dá nějaké dokumenty, abych věděl co a jak, vím jen že budou mít 18" 98dB a to je docela málo informací. Dík za tip.

naposledy upravil DJSMOKE (11.03.07 22:12)

#4 11.03.07 22:33

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Není zač.
Na menší akce by stačily i 15", ale ve šneku to k PC taky nebude ideální. Kompromis by byl ten BR nebo BP.
Pokud nemáš moc místa tak i proto by byl ten 15" ideálnější než 18" (menší, rychlejší).
Za 2500/ks seženeš Eminenci Deltu 15LF nebo o dvě stovky víc Selenium 15PW5.

#5 12.03.07 14:32

DJSMOKE
člen
Příspěvků: 21

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Dneska jsem se bavil s kámošem zvukařem ... a říkal že by taky brál tu eminemci navíc stojí jen 1800,- tak už je rozhodnuto ... a ozvučnici skusím horn flex. Jestli mi dá teda na to plánek. Zítra mu donesu litr slivky a snad to pustí. smile

#6 12.03.07 14:49

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Ser na to... Je to blbost. Nemůžeš jen tak mrdnout nějakej reprák do nějaký bedny. Za litra slivky to nestojí...

www.speakerplans.com například

#7 12.03.07 14:55

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Depa voe usámo. reprák je tma jenom aby to rozhýbal, hraje voe ta bedna, ta muší bejt namakaná. Pak tam de dát třeba 226, ale holt se to bude muset zmečit, nebo to bude hrát moc vocpodu.

#8 12.03.07 14:57

DJSMOKE
člen
Příspěvků: 21

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

No jo ale to byl plánek přímo na tu DEltu ... no uvidíme stejně bych mu měl dát něco už jen za ty výškáče co mi nechal. Jo jeste mi dal 2 ozvučnice horny ,ale byly tak velké že bych s něma neprošel ani dveře tak jsem je vyhodil ...

#9 12.03.07 15:43

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Voleéééé... Nic nevyhazuj a když se Ti něco nelíbí, tak to práskni sem smile Třebas jeden magor - nějakej usáma či co - tu jde po starejch Tesláckejch vykopávkách.. Čurák jeden. smile

#10 12.03.07 17:28

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

No ale Hornflex s deltou, když má EBP ani ne 70? Já nevim, ale pokud to navrhoval někdo jako Hubert tak se tvařte jako že jsem nic neřek.

#11 12.03.07 17:57

DJSMOKE
člen
Příspěvků: 21

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Vyhodil jsem to, lebo to mělo 2000 x 150 x 90. No a ptal jsem se ho na ten plánek a ráno jsme se asi po telefonu blbě pochopily a buhužel má plánek na BC speakers... kua fix takže asi fuckt band pass.
ještě bych potřeboval 2 věci.

Je ARA 9918 lepší než delta ?
A byl mi nabídnut modul zesilovače AC za 2500 měl by mít 300 W/ 4 ohm.( Dá se to koupit nebo to bude jak s těma reprákama ??)

#12 12.03.07 18:08

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

ARA 9918 možná, ve ValMezu tvrděj že jo - v parametrech možná, zatížitelnost nemá moc velkou, ale stejně asi bude limitem spíš výchylka (a možná taky ne).

Co takhle 15PW5 ?

#13 12.03.07 20:29

DJSMOKE
člen
Příspěvků: 21

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

No ta výchylku má 6,5 mm což je dost pokud to není peak-peak.

Už jsem z toho množství udajů co do sebe sypu, nějaký zmatený. Potřeboval bych vědět jestli když je u repráku Vas udávané pro výpočet uzavřené ozvučnice ... jestli můžu podobně velou skřín udělat i na band pass. popř jak je to ovlivněno ??

#14 12.03.07 20:42

7tech
člen
Z: Příbram
Příspěvků: 287
Web

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Brzdi Smoku. Nejdřív prostuduj trochu teorie, jinak jen vyhodíš prachy. Vas není žádný doporučený objem!!!

#15 13.03.07 9:12

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Souhlas se 7techem. Chvilku to bez magabasu vydrž, nebudeš litovat. A nebudeš za půl roku shánět kupce na to, co teď spácháš smile

#16 13.03.07 9:19

little
člen
Z: nedaleko Tábora
Příspěvků: 236

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Od Vasu se jen odvíjí doporučený objem: Když už jsme u něj, Vas je vzduch ovlivněný jen zadní, nebo i přední částí membrány?

#17 13.03.07 9:25

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

A je Vas vůbec vzduch? smile Není to jen vypočtená veličina (definovaná třeba změřeným nárůstem rezonanční frekvence při přestěhování repra free air -> definovaný uzavřený objem), která má rozměr objemu?

#18 13.03.07 9:33

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Já se jen ptal smile ale tu Tvojí definici slyším prvně.

#19 13.03.07 11:42

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Vytlačovaný objem (plocha Sd krát výchylka) je obvykle Vd. Vas je odvozený parametr, ve kterém je zohledněno cms, Sd a parametry vzduchu... náhodou to má objemový rozměr, takže to spoustu lidí svádí si myslet, že jde o nějaký pracovní objem repra.

#20 13.03.07 11:45

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Přesně. Vas je jenom tuhost membrány vztažená k objemu vzduchu. Tedy je to množství vzduchu, které by mělo stejnou poddjanost jako má kmitací systém repra. Vas je objem ozvučnice, do které byste museli uzavřít reprák s nekonečně "volným" závěsem při dané ploše membrány.
S doporučeným objemem to má asi tak stejně společného jako objem motoru s rychlostí auta.

naposledy upravil Michal (13.03.07 15:43)

#21 13.03.07 15:43

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

2lada: máš recht, OT smazáno.

#22 13.03.07 19:17

DJSMOKE
člen
Příspěvků: 21

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Takže už mám asi rozhodnuto chci udělat klasický BR protože na BP jsem nesehnal žádný rozumný návod a navíc, podle EBP by tento repro (DELTA-15LF 8 / ohm ),nebyl vhodný ... chci použít 2 nátrubky 100 x 200 mm nevíte někdo jaký by měl být objem ozvučnice ??

#23 13.03.07 19:43

Karlos
člen
Příspěvků: 895

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Vime Nepovime tongue

#24 13.03.07 19:50

DJSMOKE
člen
Příspěvků: 21

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Tož chlapy ... už jsem na to dokonce naěel několik programů ale vždy mi u toho repra chyběl nějaký parametr ... takže jsem to nemohl spočítat ... stačila by 90 L ??

#25 13.03.07 19:52

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Aspoň tak 110 l.

#26 13.03.07 20:03

DJSMOKE
člen
Příspěvků: 21

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

díky takže hodím radši 120 a uvidíme jak to bude hrát... no myslíš že by se dal dát ten basák i na spodní stěnu. popř jak vysoko to musí být nad zemí. Tady někde jsem četl že 7 až 10 cm. Ale nebylo to u tohoto basáku.

#27 13.03.07 20:05

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

Asi tak, ale jestli to má bejt profisub tak to spíš nedělej.

#28 13.03.07 20:12

DJSMOKE
člen
Příspěvků: 21

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

O.K ... až to bude hotové tak to nafotím a pošlu sem ... mělo by to mít červeno stříbrný desing ... uvidíme jak to dopadne. smile

#29 13.03.07 20:15

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

proboha živýho ... lol

#30 13.03.07 20:23

hot.shot
člen
Příspěvků: 151

Re: Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

a mas spocitanej BR? nebo vod voka?

  • Index
  • » Subwoofery
  • » Připravuji se na stavbu nového subwooferu a sháním material poraďte..

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)