diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#31 09.03.07 11:25

lada
člen
Z: ZL
Příspěvků: 245

Re: frézka

Karlos napsal:

iok tak mi řekni kupim si vrtačku za 3 tisíce nejakou Narexku nebo co a co s toho co umí navíc o protoi šmejdu ? tak to mi pověz poslouchám .. si myslíž že když bude drahžší tak bude lépe vrtat?

Karlosi, ty jsi snad žádné solidnější nářadí, ať jde o elektrické nebo třeba pitomé kleště, nedržel wink. Rozdíl tam prostě je, malý, ale citelný a vrtá lépe smile I když naprostý laik a nekutil ho na první pohled vidět nemusí. To je jako s bednama, čtyřnásobně dražší bedny nehrají čtyřikrát lépe... U toho nářadí navíc vstupuje do hry životnostnost, i když pro někoho to může být nezajímavé... I když china flexa za 300 shoří po 30ti minutách (ne kontinuelní) práce.

Tescoma je spíš obchodní parniválec, narvala se úplně všude. Neskupuje, co čína nabízí, ale má vlastní vývoj a výrobu si zadává dle vlastních požadavků (asi nejen v PRC). Není snad úplně špatná, ale většinu jejich produktů lze najít od jiných výrobců levněji a/nebo v lepší kvalite. Jejich velkosklad nám hyzdí pohled z okna... tak od nich nic nekupujeme smile

naposledy upravil lada (09.03.07 11:26)

#32 09.03.07 12:00

Karlos
člen
Příspěvků: 895

Re: frézka

No já mám velkej kovovej kufr a v Něm KSTOOLS na kolik je to kvlaitní to nevím ale např toto http://www.ripollp.com/images/kstools/503_4646.jpg stojí 50euro s tím že toto je tak 5tina obsahu toho mojeho kurfu..
http://www.ripollp.com/coffret-douilles … -3055.html
Toto je menší varianta toho co mám v tom kufru.
Kolik nevydělávájicích studentů má doma lepší sadu nářadí než já ? ať vím jestli sem na tom hodně špatně nebo ne ..

naposledy upravil Karlos (09.03.07 12:09)

#33 09.03.07 12:26

jajik
člen
Příspěvků: 4

Re: frézka

Karlos: "iMartin noa co ? ok tak mi řekni kupim si vrtačku za 3 tisíce nejakou Narexku nebo co a co s toho co umí navíc o protoi šmejdu ? tak to mi pověz poslouchám .. si myslíž že když bude drahžší tak bude lépe vrtat?"

Ano, ano, je to pravda, bude lépe vrtat:

Vlastní zkušenost z Narexkama a Boschkama:
vydrží bez problémů někahodinovou práci i při velkém zatížení, například broušení ploch s nasazeným smirkovým kotoučem nebo drátěným kartáčem. Po půlhodině takové zátěže je vrtačka dost horká, ale dá se s ní dál hodiny pracovat, aniž by se poškodila. A i při častém používání vydrží desítky let. Žádné vibrace, žádné házení, kdysi jsem s 550W Narexkou vrtal plošné spoje s 0,7mm vrtáčkem bez toho, abych ho zlomil.

Vlastní zkušenost s vrtačkama za 299-699,-Kč:
tchán v domnění že ušetří, kupuje si levné vrtačky. Už vystřídal Noell, Extol a nyní má Beck. Zatím každá vydržela sotva do konce záruky. Problém je v tom, že nechá téměř souvisle vrtačku pracovat déle, než 15 minut. Na to zřejmě nejsou konstruované, dochází k nadměrnému tepelnému namáhání a následně k průrazu vinutí, což je neopravitelné.
Levné vrtačky jsou určené na provoz typu "sem tam vyvrtat jednotlivě nějakou díru a dost". Mívají vůli v ložiscích, v ruce vibrují jak sbíječka a vrták tak hází, že při pokusu nasadit vrtáček menšího průměru (do 3mm) do materiálu, se častěji povede ho zlomit, než vyvrtat díru. Navíc nikdy nepoznám, zda je či není zapnut příklep - vibruje a hází to s sebou pořád stejně.

K původnímu tématuo frézce: mám vzhledově identickou frézku (Extol) z Lidlu za "litr", s příkonem 1200W a tak tak její výkon stačí. Není 800W málo? Slouží mi již několik let, ale nikdy jí nenechávám příliš ohřát. Když jsem jí používal při výrobě psacího stolu, jak začala příliš teplat, radši jsem jí dal půlhodinku voraz.

#34 09.03.07 12:40

jajik
člen
Příspěvků: 4

Re: frézka

Karlos napsal:

iMartin noa co ? ok tak mi řekni kupim si vrtačku za 3 tisíce nejakou Narexku nebo co a co s toho co umí navíc o protoi šmejdu ? tak to mi pověz poslouchám .. si myslíž že když bude drahžší tak bude lépe vrtat?

Ano, ano, je to pravda, bude lépe vrtat:

Vlastní zkušenost z Narexkama a Boschkama:
vydrží bez problémů někahodinovou práci i při velkém zatížení, například broušení ploch s nasazeným smirkovým kotoučem nebo drátěným kartáčem. Po půlhodině takové zátěže je vrtačka dost horká, ale dá se s ní dál hodiny pracovat, aniž by se poškodila. A i při častém používání vydrží desítky let. Žádné vibrace, žádné házení, kdysi jsem s 550W Narexkou vrtal plošné spoje s 0,7mm vrtáčkem bez toho, abych ho zlomil.

Vlastní zkušenost s vrtačkama za 299-699,-Kč:
tchán v domnění že ušetří, kupuje si levné vrtačky. Už vystřídal Noell, Extol a nyní má Beck. Zatím každá vydržela sotva do konce záruky. Problém je v tom, že nechá téměř souvisle vrtačku pracovat déle, než 15 minut. Na to zřejmě nejsou konstruované, dochází k nadměrnému tepelnému namáhání a následně k průrazu vinutí, což je neopravitelné.
Levné vrtačky jsou určené na provoz typu "sem tam vyvrtat jednotlivě nějakou díru a dost". Mívají vůli v ložiscích, v ruce vibrují jak sbíječka a vrták tak hází, že při pokusu nasadit vrtáček menšího průměru (do 3mm) do materiálu, se častěji povede ho zlomit, než vyvrtat díru. Navíc nikdy nepoznám, zda je či není zapnut příklep - vibruje a hází to s sebou pořád stejně.

K původnímu tématuo frézce: mám vzhledově identickou frézku (Extol) z Lidlu za "litr", s příkonem 1200W a tak tak její výkon stačí. Není 800W málo? Slouží mi již několik let, ale nikdy jí nenechávám příliš ohřát. Když jsem jí používal při výrobě psacího stolu, jak začala příliš teplat, radši jsem jí dal půlhodinku voraz.


ještě dodávám:

Karlos napsal:

kupim si vrtačku za 3 tisíce nejakou Narexku nebo co a co s toho co umí navíc o protoi šmejdu ?...

O srovnání kvality se již psalo, ale např.Narexky za 3 tisice maji obvykle i mechanickou převodovku, což je při potřebě použití nižších otáček (vrtání velkých děr, použití brusných kotoučů...) úplně jiný kafe, než pouhá elektronická regulace. Po změně převodů 4x klesnou otáčky sklíčidla a 4x naroste kroutící moment.

#35 09.03.07 12:51

Karlos
člen
Příspěvků: 895

Re: frézka

No mně se sní pracuje dobře nic nehází nevyklá se a běžně sem vrtal 0,8 kou vrtákem plošné spoje no mně to stačí ale vám ne tak co smile já se hádat nebudu uzavřeme je to šmejd a já sem pyča že to mám doma půjdu to hodit z okna koupím Narexku a ta mi vydřží aspoň deset let.
Já sem vrtal bežně s lepšíma vrtačkama a za necelej rok vrtání se jedna byla reklamována a druha v pohodě jede ale rozdíl o proti té moji sem nijak nepoznal...

naposledy upravil Karlos (09.03.07 12:53)

#36 09.03.07 13:18

lada
člen
Z: ZL
Příspěvků: 245

Re: frézka

Jajik: to házení potvrzuju. Jinak třeba taková blbost - při odšroubování zubového sklíčidla se osa vrtačky chytne "pok krkem" 17 klíčem, do díry ve sklíčidle se nastrčí klička oskou a buchne se po ní kladivem. U Narexky to běžně dělám, sklíčidlo povolí, klička v china vrtačce se klička ohne smile a taky se používáním brzo sjedou zuby. I blbý chod čudlíku je u žlutovrtačky takový necitlivý a zasekává se, po čase se úplně rozsypal. U narežky se mi zasekává jen když je zaprasený od malty wink

Jinak nechci narexy nějak protlačovat, taky je to jen kompromisní hobby. Otec pracuje v modelárně (výroba dřevěných modelů pro slévárnu), vrtačky mají od narexu a 15-20 let denního provozu prý bez problémů, spíš se rozbije kryt pádem nebo morálně zastarají (pravda, nevrtají s tím s příklepem do betonu a nemíchají maltu, jako já). Ostatní ruční nářadí ale pořizují "lepší".

#37 09.03.07 13:29

jean
člen
Příspěvků: 274

Re: frézka

Vy ste všetci pošahaní. Tá ETA je presne taká istá sračka ako NOELL, EINHELL, asist, powerforce, black&decker... A to platí o všetkých typoch elektronáradia. Pri nich stačí kúpiť to, čo je lacnejšie. A buď to používať raz za rok, aby to vydržalo, alebo furt, aby ste mohli každé tri mesiace v rámci záruky zobrať novú smile, priateľkyn otec to tak robí už roky lol

#38 09.03.07 14:24

antonio
admin
Příspěvků: 819

Re: frézka

jean: Ty jseš nějakej chytrej, viděls ty vůbec vedle sebe tu ETu a Noella? Určitě ne.

#39 09.03.07 16:17

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: frézka

Taky nevěřim že by ta ETA byla taková sračka jako Noell.

#40 09.03.07 17:45

check
člen
Z: praha
Příspěvků: 312
Web

Re: frézka

Narex vrtacka, micha klidne beton, vrta beton s priklepem pulmetrovym relativne tlustym vrtakem, bezproblemu ji uz mame minimalne 6let a je kupovana v bazaru...
B&D primocarka, musela se opravovat - proste tam vypadavalo ozubeny kolecko, drzak pasku se musel pilovat, predkmit ted nejak nefunguje, ale zatim se drzi, taky z bazaru
Bosh primocarka, upadlo tam to kmitaci raminko, z bazaru vypada starsi nez B&D
Pak mame doma takovou tu multifunkcni kravu (cirkule, hoblik, protah, smirgl), to je myslim DIY kupovany pres inzerat a drzi se taky nekolik let (tam neni co zkurvit)
U elektrodovy svarecky DACO Jet upadnul indikator proudu (asi pude opravit)
U COcka svarecky Einhell odesel jednou posuv, zatim dobre

No a chystam se kupovat nejakou horni frezku, nejdriv se asi poohlidnu zase po bazarech

edit: este narexka rozbruska 2xxmm 2100W tim se Icka rezou v pohode

naposledy upravil check (10.03.07 17:44)

#41 09.03.07 22:08

JoinerNet
člen
Příspěvků: 39

Re: frézka

Nechci tady dělat chytrého, ale mi prošlo rukama už toliko značek nářadí, že můžu porovnávat .
Narex ... není špatné nářadí, ale jeho plastové a hliníkové součásti moc nevydrží, jeden pád na zem
a je po něm .
Bosh ... má velice odolné plasty, které přežijou i velmi hrubé zacházení, zažil jem i pád ze 4m na beton bez újmy
, drahý servis i náhradní díly, mluvím tady o tmavě modrém provedení profi, zelené provedení hoby stojí zahovno .
Makyta ... Kvalitní, lehké, dobře se sním dělá ale drahé .
Hilty ... teď ho používám asi půl roku, je hodně těžké a zatím bez problémů, jejich přímočará pilka je jedna z nejlepších
a to jsem jich otestoval hodně, líbí se mi i aku vrtačka kde je velice dobře udělaná regulace otáček takže můžete utahovat šroubky
velikou přesností, i tohle nářadi je drahé .
Mám doma i nářadí ze supermarketu, vrtačku za 350 Kč a zatím jede, ale dlouho nepojede, protože dostává pokouřit, vrtám s ní
díry do baráku 50 cm hluboké, zatím se drží :-))

#42 09.03.07 22:34

kurpelm
člen
Z: Trenčín city
Příspěvků: 166

Re: frézka

moja skusenost s akumulatorovou vrtackou z tesca: vydrzala tri roky obcasneho pouzivania, potom zacal odchadzat akumulator. jeden den som ho nabil, druhy den sa tvaril ako vybity. od novosti tam bol jeden vadny nicd clanok v nej. som zistil premeranim, bol prepolovany po nie tak velkom vybiti baterky. po jeho premosteni bola vrtacka zivsia a vykonnejsia. takto fungovala rok, kym neodisiel akumulator uplne. vrazil som tam oloveny 12V 1,2 Ah a minuly vikend som s nou poskladal 10 kuchynskych skriniek a stale vladala. odhadom tak 700-800 srobov do dreva. na druhy den po nabiti utahovala sroby do steny v hmozdinke, osmicky. popasovala sa velmi dobre. este vydrzi dlho. mozno. otec si minuly rok kupil taku istu a tiez ma aku nahovno a ta jeho vrtacka este aj hadze tak, ze sa neda 1mm diera vyvrtat. lamu sa s nou vrtaky jedna basen. asi nejaky vadny kus alebo som mal ja stastie, ta moja nehadze vobec.

#43 09.03.07 23:13

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: frézka

Joinere, a co DeWalt? Máš es nimi taky zkušenost? wink

#44 10.03.07 7:09

JoinerNet
člen
Příspěvků: 39

Re: frézka

to iMartin : ruční nářadí DeWalt jsem v rukách neměl, ale v učňáku jsmě měly zkracovací pily od této firmy a velice kvalitní a přesné .
to kurpelm : Taky mám doma aku vrtačku ze supermarketu a na taková to domáci žvýkání to stačí, ale chce to
si k tomu dodělat rychlonabíječku, protože čekat 5-7 hodin než se mi nabije, to je k ničemu .
Říkáš "10 kuchynskych skriniek" !! Já denně s akuvrtačkou Hilty zašroubuji v průměru 450-500 šroubků 4x40 do dřeva na jednu baterku, díra je předvrtaná asi 1 cm .

#45 10.03.07 7:11

Pepa
člen
Příspěvků: 39

Re: frézka

DeWalt má tak jako každá značka více či méně podařené výrobky, resp. ne vždy je cena v souladu s kvalitou a užitnými vlastnostmi. Já mám od ní hoblík a je opravdu dobrý - vybíral jsem si mezi mnoha značkami. U vibračních brusek jsem si zase vybral modrý Bosch. Záleží na co to máš a jaké technické, příp. ergonomické parametry upřednostňuješ.

#46 10.03.07 7:34

Pepa
člen
Příspěvků: 39

Re: frézka

JoinerNet - nechat si vyrobit rychlonabíječku - takové rady tu raději nedávej, v rukou laika se může změnit v katastrofu
1/ nabíječka musí být s velmi kvalitním hlídáním nabíjecí křivky, některý čipy, co to hlídají, jsou čínský atrapy, který ti někdy články odrovnají po pár desítkách cyklech
2/ články v bateriích nejlevnější kategorie jsou často rozdílné kvality (kapacity) a naskládány vedle sebe tvoří špatně uhlídatelný celek
3/ články nemusí být konstruovány pro rychlonabíjení, které je zničí
Řešením je vykuchat bateriovou sadu a šmejdové články nahradit značkovými (Sanyo, Panasonic). Toto je však často dražší, než pořizovací cena celé vrtačky.
Proto se u levných šmejdů používají nižší nabíjecí proudy a časy 5-7 hodin jsou kompromisem, lepší by byly delší.

#47 10.03.07 7:52

JoinerNet
člen
Příspěvků: 39

Re: frézka

To já vím, že to není košer řešení, ale znáš to, chceš něco dělat a baterka je vybitá, čekat 5 hodin než se mi nabije je k ničemu. U některých akuvrtaček je baterka se 3 kontakty. Na tom třetím kontaktu je +12V a jde to přes nějaký váleček, který je připevněn na baterce, při nabíjení se baterie zahřeje a při dosažení určité teploty váleček přestane propouštět proud a tím se nabíjení vypne. Takhle bylo řešeno rychlonabíjení v akuvrtačkách Faust. Takže to chce vybírat akuvrtačku se 3 kontakty. Vím že se tímto způsobem baterka ničí, ale vydrží 3 roky, to mám otestováno a dá se stím pracovat. Chce to kupovat trochu značkovější akuvrtačky, já mám Wagner.

#48 10.03.07 8:10

Pepa
člen
Příspěvků: 39

Re: frézka

Souhlasím, já jsem chtěl varovat před rychlonabíjením těch nejlevnějších šmejdů, u kterých s tím výrobce nepočítal. Opravdu je lépe připlatit a koupit model, který má pro rychlonabíjení sladěn zdroj s baterií. V tomto případě však za rychlonabíjení považuji časy 2-3 hod. Skutečné rychlonabíjení pod 1 hod. zvládnou pouze procesorem řízené zdroje.

naposledy upravil Pepa (10.03.07 8:11)

#49 10.03.07 18:39

kurpelm
člen
Z: Trenčín city
Příspěvků: 166

Re: frézka

ja som daval do tych kuch. skriniek sroby 20mm dlhe a obcas niekde aj nejake cca 50mm, nepametam sa presne. naozaj vydrzala, nabijam desatinou kapacity ako kazdy oloveny aku. uprava sa asi vyplatila, s povodnym stavom sa neda porovnat.

#50 10.03.07 20:23

JoinerNet
člen
Příspěvků: 39

Re: frézka

to kurpelm : taky mi už dochází baterka, můžeš tu dát odkaz, jaký typ baterky si tam dal a co to stálo? díky

#51 10.03.07 21:49

kurpelm
člen
Z: Trenčín city
Příspěvků: 166

Re: frézka

dal som tam typ FM1212 z www.sos.sk tam sa anonymne prihlas a potom v sortimente najdi akumulatory olovene a je to ten prvy z vrchu, mna stal 209 sk plus DPH. mne sa pekne zapasoval namiesto origo nicd packu, vzhlad baterky ako takej je skoro nezmeneny, len musi byt opaskovana izolackou. bolo nutne vnutri odstranit tie tycky a vsetky skrutky. je znacky sealake, neviem posudit ci je to kvalita, ale hadam cosi vydrzi. nabijacka je LM317 s nastavenym konstantnym napetim 14,25V a obmedzenim prudu na 120mA. nabija a neprebija, jednoducha a osadena suflikovymi suciastkami. ,yslim ze je to celkom dobre riesenie. musis ale mat vrtacku urcenu na 12 alebo 14,4V. lebo su aj 18V, 7,2V 24V...

#52 10.03.07 22:03

Van Ousek
člen
Z: Brodce
Příspěvků: 69
Web

Re: frézka

Zlatej Narex big_smile

#53 10.03.07 22:12

kurpelm
člen
Z: Trenčín city
Příspěvků: 166

Re: frézka

to ano, ale mne ako kutilovi sa neoplati kupovat aku vrtacku za par tisic, mne staci za 500 a akumulator po par rokoch za dvesto. a mam vystarane. narexke by som sa potesil, ale s 300 mesacne vreckovym a obcasnym privirobenim opravou nejakeho stroja, telky, radia, zosilovaca... si nemozem dovolit vyskakovat vysoko.

#54 10.03.07 22:23

Van Ousek
člen
Z: Brodce
Příspěvků: 69
Web

Re: frézka

tak dobře ...zlatej narex, za zlatej peníz smile

Já doma bastlim, co můžu, takže potřebuju dobrý nástroje. Štěstí je, že vrtačku jsem zdědil po dědoj.

#55 10.03.07 22:38

kurpelm
člen
Z: Trenčín city
Příspěvků: 166

Re: frézka

tak to mas fakt stastie.

#56 12.03.07 21:27

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: frézka

Dneska jsem se dozvěděl o jedný německý značce, DWT, znáte to někdo?

Jejich věci vypadaj solidně, 1200W frézka stojí asi 1950 ,-, 4 roky záruka na všechno, slušný ceny, a není to typu "OBI a spol., našel jsem to v normálním kamenným obchodě s elektronářadím (sortiment Makita a tyhle DWT).
Přemejšlim že bych si od nich koupil přímočarku a horní frézku .

Obojí cca. za 2K, dohromady asi 3900 Kč.

#57 12.03.07 23:12

kurpelm
člen
Z: Trenčín city
Příspěvků: 166

Re: frézka

DWT nie je nahodou dewalt? neviem...

#58 13.03.07 7:35

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: frézka

Není.

DWT
DeWalt

Zní to podobně, ale není .. DeWalt je o dost dražší, ale pokud by byly kvalitativně srovnatelný, bylo by to super, protože DWT jsou sice tak 2x-3x dražší než bauhausovky, ale kvalita bude někde jinde (si myslim/doufám).

#59 13.03.07 9:48

jean
člen
Příspěvků: 274

Re: frézka

Antonio ano videl som aj ETU a stojím si za tým, čo som napísal, že je to čínska sračka z tej istej továrne, z ktorej lezú asisty, einhelly a podobné shitky. Iná farba plastu, od tých najväčších shitov sa líši lepším uložením hriadeľa. Z týchto shitiek sú najlepšie spracované Budget z metra. Hlavne pokiaľ je to rakúske alebo nemecké metro. Mal si pre zmenu v ruke ty hilty, makitu deWalt, metabo, lepší bosch? Ja ano, okrem metaba mám doma z každého smile (alebo som mal.)

#60 13.03.07 23:26

redyuri
člen
Příspěvků: 175

Re: frézka

jean, cez prázdniny po skúškovom si od teba niakú frézku aj s nádobýčkom prídem požičať smile smile

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)