diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 06.03.07 23:21

Boduard
člen
Příspěvků: 65

Digitální fotoaparát. Jaký?

Kluci,
chtěl bych si koupit nějaký dig. foťák.
Měl by to být asi nějaký kompakt. Na takové nenáročné, normální focení.
Zrcadlovku, ani tu "falešnou", zřejmě nevyužiju.
Co byste mi řekli na - CANON Powershot A530
http://www.fotoexpert.cz/kompaktni-digi … rshot-a530

Je jich dost na výběr, ale než pročtu hafo článků a než je jednotlivě porovnám...
Určitě se tu najde někdo s dobrým přehldem.

Poraďte. Díky.

#2 06.03.07 23:38

iMartin
moderátor
Z: Poblíž Pardubic
Příspěvků: 1027

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Lumixy jsou dobrý foťáky wink

#3 07.03.07 0:48

IMP
člen
Příspěvků: 297

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Jo, ty jsou dobrý... ale pokud chceš nenáročný focení, tak by ti mněl stačit klidně i ten co jsi na něj dal odkaz.
Já v nejbližší době budu kupovat tento smile
http://www.fotoexpert.cz/kompaktni-digi … wershot-g7

#4 07.03.07 9:26

jean
člen
Příspěvků: 274

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Kompakt sa mi páči lz5 od panasonicu. Ale za 8000Sk som kúpil kodak z650 smile

#5 07.03.07 9:33

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Jak je to u těchhle poloprofíků s takovými věcmi jako nastvavování expozice, závěrky a tak? Umějí? N2co takového bych si v dohledné době rád pořídil taky.

#6 07.03.07 9:40

zdenek
člen
Příspěvků: 30

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

iMartin: Akorát jsou to trochu větší "šumáky". Na fotkách 10x15 to nepoznáš, ale jak fotíš za horších světelných podmínek, na nějaké zvětšeniny to není. Ale s nějakým solidním programem na redukci šumu se dá vyřešit i to. Dobré prográmky byly na CD přílohách DigiFoto. Nepomlouvám Lumix, jen předávám vlastní zkušenosti. Sám mám FZ 5, k plné spokojenosti.

#7 07.03.07 10:27

lada
člen
Z: ZL
Příspěvků: 245

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

To je stejný dotaz, jako "co za auto", každý si bude mlet svou. Dovolil bych si jen připomenout, že velké množství fotek, u řady lidí dokonce převážná většina vzniká v interiéru s bleskem. Je to každopádně mizerná náhražka přirozeného světla, ale s externím bleskem zčásti rozptylovaným od stropu/stěn to vypadá ještě jakš takš. S vestavěným bleskem je to špatné vždy, plochý obraz, rudé oči, vzdálenější pozadí temné... interní blesk je šikovný na problýsknutí stínů na slunci, nebo opravdu véélmi nenáročné rychlé zdokumentování, "vyskakovací" blesk je to trošku lepší, ale pořád bída. Proto bych bez kolejí na blesk foťák nebral. Kdyby to někoho zajímalo, mám "pseudozrcadlovku" Fuji, proti podobnému Panasonicu zvítězily klasické baterky, širší ohnisko a CF karty (půjčovna mezi kolegy), vadí mi jen pomalejší ostření za šera (ale nemám srovnání). Michal: plný manuál včetně B času, priorita A/S nebo Shift program, korekce, zelený program "pro blbé"... bodové, integrální nebo zónové měření, to vše je standard; myslím, že i u "nižších" modelů. Fujina má i archaický, ale šikovný závit na drátěnou spoušť pro dlouhé expozice ze stativu wink

naposledy upravil lada (07.03.07 10:32)

#8 07.03.07 10:42

jean
člen
Příspěvků: 274

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Lada kvôli baterkám som bral tú z650. Dám tam čo chcem a nie som odkázaný na predražené aku výrobcu.

#9 07.03.07 10:44

T.Viper
člen
Příspěvků: 276

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Taky mám už nějakou dobu v plánu foťák a zrovna od Canonu wink Neříkám, že zrovna ten samej, ale moc víc si stejně v rámci slušné ceny nevyberu a hlavně zatim to tak vyloženě nehoří. Nelze mít všechno hned, nedávno sem uvalil 4,4k za sluchátka, takže to už musí počkat. Každopádně cenocou hladinu sem určil do 6k, ale už se vším (tzn. bude třeba futrál, baterie, nebíječku, paměťovou kartu atp.) prostě základní nutné příslušenství, který obyčejně nebývá součástí, resp. není zahrnuto v ceně samotného foťáku. S Canony mám já osobně dobrou zkušenost, na běžný focení to stačí a kecy typu když chci foťák, tak proč brát takový cihly..? Mě naprosto nezajmaj. Školní foťák už schytal několik pádů na zem a nic mu neni, takový ty tintítka by u mě dlouho nepřežily.

Nicméně pravda, je to stejně "dobrá" otázka, jako ten můj thread s autem. Nejlíp je si sednout jako já s profesionálním fotografem na pivo a nahodit tohle téma (musí to být ale technik, znám taky profíka, kterej uměl vytvořit skoro cokoliv, ale byl naprosto mimo, co se týká parametrů foťáků). Když se tomu věnuje a neni už profesně deformovanej, že by doporučoval pouze přístroje nad 15k, tak se dá vybrat nejlíp, co přesně by ti vyhovovalo. Byla to diskuze (možná spíš přednáška...) tak na 2 hodiny... big_smile

#10 07.03.07 11:12

Boduard
člen
Příspěvků: 65

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

U toho Lumixe, konkrétně - Lumix DMC-FX3EG-S je lepší, že má stabilizátor a ještě nějaký parametry. Ale nelíbí se mi ta jeho baterka, radši bych na AA.
A "šumák" může někdo říct jestli ten Canon fotí za horšího světla líp?

#11 07.03.07 12:08

zdenek
člen
Příspěvků: 30

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

V přímém srovnání- stáli jsme s kámošem vedle sebe- jsem měl na fotkách o trochu víc šumu. Snažili jsme se o stejné podmínky (ISO, expoziční čas atd. ). Ale nebyl to nijak dramatický rozdíl. Kámoš má Canon S2 IS (tedy také ultrazoom, nesrovnávám jabka s hruškama).Ale říct, který z těch dvou foťáků je lepší, to si netroufám. Chce to přečíst si nějaké recenze, prohlédnout si fotky, foťák si osahat. Každému vyhovuje něco jiného. A ještě k tužkovým akumulátorům. Taky jsem patřil mezi jejich stoupence, ale jen do doby, než mi došly venku. Na alkaliky koupené na benzíně jsem udělal 3 fotky a tak tak foťák vypnul (Olympus C-350 Z). Ale mohl jsem mít jenom smůlu na starý nebo špatně skladovaný.

#12 07.03.07 12:26

RK
člen
Příspěvků: 268
Web

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

#13 07.03.07 12:27

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Omlouvám se, že lezu do threadu s dotazem pro sebe, ale co byste doporučili tak do 8k? Ať to prostě hezky fotí, automat, ale zároveň to v manuálu dovolí nastavit všecko, priority clony/závěrky atd. Externí spoušť nepotřebuju, to se dá zařídit časovačem ještě lépe, počítám, že blesky taky dokupovat nebudu. Když fotím v interiéru, něco, co za to má stát, pomáhám si dvěma a více pětistovkami.

Za návrhy děkuji.

naposledy upravil Michal (07.03.07 12:29)

#14 07.03.07 12:27

T.Viper
člen
Příspěvků: 276

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

zdenek: Řekl bych, žes měl smůlu na baterie. Já fotim dycky se školnim Canonem přes víkend na chalupě, mám k němu 2 sady baterií, aby se prostě nestalo, že to klekne a zatim mi dycky vydržely baterie (1 sada) v podstatě na celý den, když si samozřejmě zbytečně s foťákem nehraju, neprohlížim furt dokola fotky atp. Za víkend když je slušné počasí a jdem nějakou hřebenovku nafotim cca 300 - 400 fotek, sice to pak záleží fakt hlavně na tom, jak dlouho si s tím kdo hrál, kolikrát se fotilo s bleskem atd. atd., ale zpravidla dvě sady stačí a nebo je třeba eště znovu dobít tu první sadu. Ale to, co si napsal jakože 3 snímky a baterie hyn, to se mi eště nestalo. Typ teď přímo nevim, kámoš má "nějakej ten rok" starý 2.0Mpx a ten školní je 5.0Mpx necelý rok starý a tyhle problémy nedělá ani jeden...

#15 07.03.07 12:31

unseen
člen
Z: Zlín
Příspěvků: 26

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Já mám možnost porovnat Canon S2 a Lumix FZ7. A jednoznačně je lepší Canon. Lumix daleko víc šumí a automat má problémy s vyvážením bílé. Myslím, že podobně na tom budou i menší kompakty. Takže já hlasuju pro Canon.

#16 07.03.07 12:35

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Takže třeba Canon S3 by byla dobrá volba?

#17 07.03.07 12:41

unseen
člen
Z: Zlín
Příspěvků: 26

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Michal: Ve srovnání s FZ7 rozhodně.

#18 07.03.07 12:46

Glatz
člen
Příspěvků: 236
Web

#19 07.03.07 12:54

IMP
člen
Příspěvků: 297

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Já mám doma Olympus C-770 taky fotí pěkně a funkcí má dost...ale chybí mně u něj právě stabilizátor a svižnější chod ( náběh ma za 4.5-5 s) a za horších světelných podmínek je pomalejší. Proto teďka půjdu do toho Canona Powershot G7. Jednak lepší rozlišení fotek a kvalita, hafo funkcí, rychlost při zachování malých rozmněrů.
http://www.digineff.cz/art/jakejeto/040 … us770.html
Jinak už se neprodává...

Glatz: Tady je někdo vybavenej fotograf, že? smile
Taky jsem jeden čas uvažoval o nějaké té zrcadlovce...ale nakonec jsem usoudil, že bych ji nevyužil a byla by na mně moc veliká, těžká...

naposledy upravil IMP (07.03.07 12:58)

#20 07.03.07 13:07

jean
člen
Příspěvků: 274

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

RK a si spokojný? Ako to fotí? Nemáš možnosť to nejak "objektívne" smile porovnať s niečím?

#21 07.03.07 13:14

Glatz
člen
Příspěvků: 236
Web

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

U kompaktů je všeobecně problém že mají objektivy na piču. A jak se říká, objektiv dělá foťák. Nejhůř jsou na tom ultrazoomy. stejnak uživatel nikdy nevyužije maximálního zoomu a pokud jo tak to stejnak kvalitou stojí za už zmíněnou piču. Taky dávejte bacha na ty humusácky se vysouvající se humusy tubusy objektivy smile někdy se viklou a to taky není známka kvality.

Boduard: pokud můžu poradit, tak v případě že jseště nemáš na pevno vybraný foťák tak se taky zaměř na širší záběr objektivu než 35 mm (minimální obnisková vzdálenost). Každý milimetr dolů dobrý. Bilijony pixelů nikdo nepotřebuje. Potřebuje se skvělý světelný a kvalitou ostrý objektiv. Ten foťák co jsi vybral v prvním linku je za tu cenu poměrně dobrý. Jediné co by mě na něm sralo je že bude v ruce klouzat jako mýdlo a že se mu bude pravděpodobně viklat objektiv. Ale co už. Pak bych ti doporučil někde po bazaru sehnat tento http://www.digineff.cz/vyber/srovnej.php?m=59&w=d Tady to jeden prodává i s širokoúhlou předsádkou na přepočet 19 mm a to už je paráda. http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=34289
Nějaké stabilizátory jsou na piču. Je to k hovnu a řekně ti to každý obdorník. Akorát to jebe fotku. Když máš světelný objektiv tak to nepotřebuješ. V podstatě tak firmy vyřešili rychleji a jednodušeji problematiku světelnosti objektivů. Ono to totiž i líp zní když se řekne ža to má stabilizátor a že není možné rozmazat fotku. Pravda je ale taková že to prodlužuje expozice, takže se mnohdy stane že z v startu pohotového foťáku se díky IS stane lenochod a díky tomu prošvihneš dobrou expozici.

IMP: kolik váží ta moje digitální obluda mě ještě nenapadlo zjistit, ale je to určitě dost, protože je to železný nerozbitný tank a protože brzy k němu pořídím nový jak jinak než železný objektiv tak to už pár kil bude. tongue Tento víkend jsem s ním proputoval po horách kolem 40 kiláků po kolena ve sněhu a krk mi neupadl. tongue ale nohy skoro jo. ještě teď mě bolí kolena jako nějakého dědu revmatika před bouří big_smile

naposledy upravil Glatz (07.03.07 13:52)

#22 07.03.07 15:09

Endy
člen
Z: Brno
Příspěvků: 103

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Já mám už 2 roky Canon Powershot A510 a jsem s ním spokojen. Má to i plnně manuální režim, takže fotku můžeš kouzlit sám. Myslím, že fotky z takových kompaktů, jako jsou ty Canony jsou docela v pohodě. Do té A530 bych být tebou Boduarde určitě šel. wink

#23 07.03.07 15:27

Glatz
člen
Příspěvků: 236
Web

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Jo a ještě jsem si vzpomněl na dvě věci co mě serou u kompaktů. Endy mi to připomněl tongue Manuální režimy se prakticky nedají použít. Třeba proto že clona je u kompaktů taková jen aby se neřeklo. Manuální ostření se taky nedá použít kvůli rozlišení displeje a taky proto že je hloubka ostrosti je vetší než u zrcadlovek. To v některých případech je ale i plus. A elektronický (ne optick, ten je ještě větší šrot) hledáček se taky nedá používat protože má ještě mizernější rozlišení než LCD displej.

#24 07.03.07 15:50

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Glatzi co ty na ten Canon S3? Musí to být dobré v automatu a mít rozumný optický zoom kvůli mladej. Ta zapne/cvakne. A spoustu blbin a nastavení kvůli mě - fotím rád zajímavě. Prostě si chci čuchnout k zrcadlovkám a né úplně neschopnejm aparátům, ale nehodlám za to utrácet majlant, abych měl doma EOS s pěti objektivy a podobné.

naposledy upravil Michal (07.03.07 15:51)

#25 07.03.07 15:57

jean
člen
Příspěvků: 274

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Priznám sa že sa vo foťákoch nevyznám, ale fuji S5600 by nemuselo byť zlé. U nás stojí pod 8000 Sk. Ale je to už výbehový model, zrejme preto tá cena.

#26 07.03.07 15:57

Glatz
člen
Příspěvků: 236
Web

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Musíš si vybrat Majkle. Buď budeš mít doma Peerlesse, nebo EOSa. tongue
Tady máš nějaké info ohledně té eS3 http://www.canon.cz/produkty/digital/ps_s3is/popis.htm nic ti k tomu bez důkladného proštudování nepovím, neměl jsem to v ruce. povím ti jen to. není to zrcadlovka big_smile je to kompakt a má všechny ty nešvary co jsem popsal výše big_smile
Ale: má relativně dobrou světelnost na to jaký je to zoom. Pak má USM ostření což je u profi objektivů u zrcadlovek (neslyšitelné, rychlé, přesné). Pak má stabilizaci která se dá určitě i vyřadit. jen není napsáno jestli je pohyblivý čip, nebo optický člen. Ale bude to asi optický člen jak je u Canonu zvykem. Nejnižší ohnisko má na 36 mm což by mi asi vadilo, ale dá se to vyřešit předsádkou. Ta ale taky něco stojí a taková co ti nesníží světelnost a nebude dělat defekty v rozích může stát i tolik co samotný foťák. Má docela vtipně udělané makro. Prej můžeš fotit od 0 cm big_smile No nevím. U kompaktů co můžou fotit makro takhle z blízky vzniká soudkovitá deformace u foceného předmětu a navíc blesk nemůžeš na takovou vzdálenost použít. To tak mají ale skoro všechny. nechápu filozofii konstruktérů big_smile ISO má až 800, ale při tom bude určitě už vysoký šum. Co to má asi nejvymakanější je paradoxně pro foťák režim nahrávání videa big_smile Origo širokoúhlá předsádka stojí kolem 3000 ale kdo ví jakou bude mít kvalitu. Plus je i výklovný LCD displej na zadní straně. Mínus je že nemá sáňky na blesk a stavový displej. Závěr: Za tu cenu je to zajímavý foťák, ale objektiv nebu asi nic extra.
http://www.digineff.cz/art/jakejeto/060911canon_s3.html
http://www.fotografovani.cz/art/forec_a … S-rec.html
http://www.fotoaparat.cz/article/10306/1
http://digiarena.zive.cz/default.aspx?s … ticle=3602
http://www.digihit.cz/canon-powershot-s3-is.html

naposledy upravil Glatz (07.03.07 16:36)

#27 07.03.07 16:20

unseen
člen
Z: Zlín
Příspěvků: 26

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Michal: Myslím, že s S3 rozhodně chybu neuděláš. Ja jsem s S2 max spokojený. Automat fotí hodně dobře, v manuálním režimu se s tím dá i dobře vyhrát. Docela se hodí aj ten výklopný dispej. Co mě ale docela štve je blbě vyřešená krytka, která je jen nasunutá a často padá. S3 se liší jen větším rozlišením, což je spíš nevýhoda, protože velikost čipuje stejná, ale snad to o moc víc šumět nebude. Pak má myslím větší ISO- nepoužitelné, nad 200 už to šumí a tuším, že má větší displej, ale se stejným rozlišením, takže taky nic moc výhoda. Proto, pokud se ještě nekde prodává levnější S2, doporučil bych ti tu smile.

#28 07.03.07 16:31

Endy
člen
Z: Brno
Příspěvků: 103

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

No Glatzi určitě tomu rozumíš lépe než já, ale já fotím jen na manuál a fotku tím uděláš vždy lepší než přednastaveným režimem. Takže myslím, že manuální režim na kompaktu je lepší než automatický. Tím totiž z toho foťáku vyždímáš to nejlepší co zvládne.

#29 07.03.07 16:51

Glatz
člen
Příspěvků: 236
Web

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

Endy. Já nechtěl nijak urážet. Jen jsem chtěl říct, že obsluha menu je u zrcadlovek mnooooooooohem jednodušší, intuitivnější, tím pádem rychlejší. Ostření a zoomování prstencem na objektivu taky nic nenahradí. No a to s hledáčkem myslím vážně tak jak jsem řekl.

naposledy upravil Glatz (07.03.07 16:52)

#30 07.03.07 17:03

Crashpc
člen
Příspěvků: 689

Re: Digitální fotoaparát. Jaký?

na nenáročný focení doporučuju sony v ceně asi 5000, na to náročnější nastavitelnej canon A610/ A700. už to trošku o něčem je a při použití stativu (mam) sou pěkný fotky i doma, protože neni potřeba blesk. jen se nastaví expozice na vteřinu a je to... s bleskem se musí opatrně. pokud na to ten foťák nemá, tak určitě pomůže nastavení +stativ.

Viper: profesionální fotograf by tě s tim poslal někam, a nebo by volil absolutně jinak. on se k tomu foťáku chová jinak, k focení se taky staví jinak, takže to co by vybral on by pravděpodobně nevyhovovalo. i když by to vjádru bylo nej řešení.

osobně mam Canon Powershot A520, a jediný na co si můžu stěžovat je šum při tmě, jeden hotpixel kterej neni vždy vidět, a maximální expozici jen 15s. ostatní nastavení využívám v 80% focení a vyhraju si s tim hafec. makro na nějaký 4cm stačí bohatě, rozlišení 4MPx taky, a když ne, tak to zfotim navíckát a v PC spojim. ale to sem dělal jen z experimentu. není třeba.

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)