diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 06.03.07 12:36

RK
člen
Příspěvků: 268
Web

konstukční problémy

jak to může po nějakém čase vypadat:

zde byl stolař prase a nebo neznal původ dřeva.(jak dlouho schlo atd) a
BUK je natoto ideální kandidát. je to jen otázka času.

http://img228.imageshack.us/img228/3011/img0020bx7.th.jpg http://img228.imageshack.us/img228/7411/img0018se3.th.jpg

EDIT: celá čelní deskaz masívu je přitom nalepena na 18 mm DTD.

dřevotříska po jednom roce může vypadat i takhle :

Zkrátily a seschly se délky nařezaných desek, původně vybroušeno do hladka najednou je tam schod.
TOTO dělá 95% dřevotřísky, nevíme jestli tam nejsou použity i syrové třísky a potom nám to doma schne.
POVRHOVKU neberte vážně je to nahrubo. I když jediná povrchovka na dřevotřísku je asi oblepit kobercem lol

http://img204.imageshack.us/img204/2236/img0023xs1.th.jpg http://img228.imageshack.us/img228/8071/img0024on2.th.jpg

není to vada tmelu, bedny jsou slepeny PU lepidlem a sešroubovány.

Dopotučuji používat MDF. Hlavně kde se plánuje jako povrchovka nástřik barvy. I tyto spoje sice později ale přece vylezou.

TIP: samolepící tapeta to umí zamaskovat.

naposledy upravil RK (06.03.07 12:40)

#2 06.03.07 12:47

IMP
člen
Příspěvků: 297

Re: konstukční problémy

Zajimavé...to člověka asi nepotěší, když mu to po tom roce udělá sad

#3 06.03.07 12:52

RK
člen
Příspěvků: 268
Web

Re: konstukční problémy

no kdybych stím nepracoval sám bych tomu nevěřil. MDF se na bedny používá ne kvůli zvuku ale hlavně zdůvodu stálostí a jednoduché výroby.

#4 06.03.07 13:40

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: konstukční problémy

Nikdy se mi to nestalo a používám obyč DTD z baumaxu. Divné.

Přijde mi, že sesycháním (zkrácením rozměru) se ta bedna seschne celá, tedy pokud je to DOBŘE svázané nepohne se to ve spoji. Myslím to tak, že seschnou-li se obvodové zdi, strop se tímpádem posune o desetinu mm níž, ale nemá důvod se tomu pohybu bránit, pokud máš ze stejného materiálu i vnitřní výztuhy. Díval jsem se na bedny, které jsem dělal ještě před svojí tapetovací érou a jsou pořád stejné jako když jsem je brousil... V barvě na tmelu není ani prasklinka.

Rozdíl může být buď v materiálu (???), v tom, že nevrutuji, používám normální hoby dřevařské lepidlo a nešetřím, stahuju co ty svorky dají a poté natírám a lakuju aby to netahalo vlhkost.

#5 06.03.07 14:10

prog
člen
Příspěvků: 14

Re: konstukční problémy

Nemůže být příčina v prostředí: velké výkyvy teplot, zvýšená vlhkost. Zvláště masiv (buk) bude problém

#6 06.03.07 14:22

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: konstukční problémy

Jojo, o masivu žádná, ale tam to pracuje nesouměrně a praská v letech nebo se kroutí ve spojích latí, ale DTD...

#7 06.03.07 14:34

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: konstukční problémy

zvlastni, ja delam z masivu a DTD vsechno a jeste jsem zadny pukliny neobjevil, a to je treba na prednich bednach vskutku prazvlastni sendvic smile nekdy neco praskne, kdyz tam narvu silnej vrut bez predvrtani. asi to bude tim, ze mi material lezi a dosycha doma pul roku, nez se dostanu ke stavbe smile

#8 06.03.07 16:58

Kritik
člen
Z: Karviná
Příspěvků: 284

Re: konstukční problémy

Jo masív je sviňa big_smile

#9 06.03.07 17:08

Boduard
člen
Příspěvků: 65

Re: konstukční problémy

Taky mám bedny z masívu - dub a taky mi prdli :-( a to byly asi 6 let starý prkna a pak ležely ještě rok v teplé a suché garáži.
Masív je fakt prevít a pacuje pořád.
Taky bych to vyfotil, ale něj se mnou nemluví foťák...

A ještě k tomu tmelení a broušení, když jsem viděl ty fotky.
Když něco tmelíte a pak to brousíte, tak brousit rovnými tahy a do kříže. Né žádný kroužení!!! Nebo se nikdy nedobrosíte. Ono to možná na té krychli nebude tak háklý, ale když jsem kitoval a brousil celé auto, tak jsem si to dostatečně vyzkoušel ;-)

naposledy upravil Boduard (06.03.07 17:14)

#10 06.03.07 17:13

dejv111
člen
Příspěvků: 135

Re: konstukční problémy

Já sem si sehnal staré dřevotřískové lavice ze školy (1,8cm), takže doufám, že nic takového jako postupný schnutí a smrštění nehrozí...smile

#11 06.03.07 17:16

JoinerNet
člen
Příspěvků: 39

Re: konstukční problémy

to RK: To bukové čelo u reprobedny Ti prasklo proto, že ho máš v jednom kuse. Pokud se dělá větší plocha z masívu, lepí se to užších
kusů dřeva, je to tzv. spárovka. Buk je velice nestabilní a na tyto účely velice nevhodný, hodně jsem s tímto materiálem pracoval a i po dlohodobém vysušení na 5% se to stejně hýbe a příjmá to pořát hodně vody.
U té dřevotřísky, mám podobné zkušenosti jako Ty, nejlepší by bylo to dělat na konstrukční spoj do 45 stupňů, nemusíš kytovat hrany řezů
a není vidět ty pohyby desek .

#12 06.03.07 18:22

lada
člen
Z: ZL
Příspěvků: 245

Re: konstukční problémy

Joiner: něco takového ? Vhodný nástroj jsem našel třaba v zde, kliknutím na objednací kód zobrazíte cenu (raději se nejprve posaďte) wink

naposledy upravil lada (06.03.07 18:25)

#13 06.03.07 18:41

Kritik
člen
Z: Karviná
Příspěvků: 284

Re: konstukční problémy

lada: to je pěkná frézka.

#14 06.03.07 19:05

RK
člen
Příspěvků: 268
Web

Re: konstukční problémy

joinernet: to čelo je lepené podívej se

#15 06.03.07 19:18

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: konstukční problémy

Nebo vyzraly masiv. Ale opravdu radne vyzraly, aspon 20 let. "Nastrojovy" drevo, jako se napr pouziva na kontrabasy z masivu (ty jsou nejkvalitnejsi) lepene ze dvou kusu. Ale pro nase bezny podminky asi bude MDF nejlepsi volba. I kdyz, taky bych nesel do povrchovky cerstve slepenych beden z MDF. Aspon 2-3 mesice nechat "vyzrat" lepeny spoje.

#16 06.03.07 19:24

Kritik
člen
Z: Karviná
Příspěvků: 284

Re: konstukční problémy

Ty moje projekty jsou všechny lepené. Většinou to dělá neplechu právě na čelní stěně kde to jde nejvíc vidět ...

Když, už praskně tak téměř vždy mimo spoj!

naposledy upravil Kritik (11.03.07 18:53)

#17 06.03.07 20:41

John370
člen
Z: Benešov u Prahy(Postupice)
Příspěvků: 73

Re: konstukční problémy

Po nějakých méně či více podařených bastlech bedýnek,jsem zjistil asi podle mě nejlepší způsob jak udělat bednu aby se nemusela hodně tmelit.Nechám si nařezat MDF (na formátovací pile) desky na pokos a navíc ještě díry pro kolíky.Poté lepím a stahuju svěrkami.Používám dvousložkové polyuretanové lepidlo,tmel-používám dvousloužkový (značka Rapid) s Pe-iniciátorem.poté ještě napouštím tzv.fermeží po sjednocení savosti.Povrchová uprava je u mě různá bud speciální technika fládrování nebo stříkání.Jo,pokud byste chtěli poradit s jakýmýkoliv povrchovými upravami,tak se ozvěte dělám v povrchových úpravách už asi dvacet let respektive je to můj otec od kterého mám nějaké vědomosti.Ještě navíc dělám školu SPŠ -nabytkářská druhým rokem,takže i do jisté míry můžu poradit v konstrukcích.

P.S-měli byste zajet do továrny na dtd asi byste se uchodili po celém areálu,hlavně na vysoušecí lince byste se usmažili(bal jsem tam zrovna v létě a myslel jsem si že asi poseru jaký mi tam bylo vedro)

#18 06.03.07 21:14

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: konstukční problémy

Johny370, myslis, ze bys zvladnul sehnat kousek ebenovyho nebo jinyho vzacnyho dreva?

#19 07.03.07 0:24

denon
člen
Příspěvků: 13

Re: konstukční problémy

RK. Máš ty repra zafrézovaná? Já je jednou zafrézoval moc na těsno a taky čelo ruplo.

#20 07.03.07 9:06

RK
člen
Příspěvků: 268
Web

Re: konstukční problémy

někde jo a někde ne

#21 07.03.07 9:33

JoinerNet
člen
Příspěvků: 39

Re: konstukční problémy

to RK : tak ono Ti to ruplo ve lepených spojích spárovky ?

#22 07.03.07 11:38

Boduard
člen
Příspěvků: 65

Re: konstukční problémy

No ale na těch fotkách teda není vidět, že by to bylo lepený z latěk. Nebo fakt tak blbě vidím?

Mě to prdlo taky z toho důvodu, že to dřevohlod nerozřezal a neslepil. A udělal to z jednoho prkna. Jsem zněj nechtěl dělat blbce aby si nemyslel, že mu do toho kecám a takhle se na to vyflák.
Naštěstí bydlím ve starým baráku, kde ta vlhkost je trochu vyšší než třeba v nějaký nový bytovce. Tam se seschnou i starý housle.

#23 07.03.07 11:46

RK
člen
Příspěvků: 268
Web

Re: konstukční problémy

to čelo je 50×50cm tak že je lepené

http://img299.imageshack.us/img299/5289/img0039vl3.th.jpg

prasklo ve spoji i mimo spoj a to je nalepeno na 19mm DTD.

naposledy upravil RK (07.03.07 12:10)

#24 08.03.07 19:59

John370
člen
Z: Benešov u Prahy(Postupice)
Příspěvků: 73

Re: konstukční problémy

Luikasi ,bohužel se vzácnými dřevinami je to na štíru.Něco se sehnat dá,ale bylo by to drahé.Já mám sám materiál jěště po mém dědovi.Ale pokud chceš eben můžu se zeptat u nás ve škole kde by se dal sehnat,taky se dá slušně napodobit eben a to mořením buku.

naposledy upravil John370 (08.03.07 20:00)

#25 09.03.07 9:54

miuek
člen
Příspěvků: 15

Re: konstukční problémy

#1 k orazku tej drevotriesky DTD.Je asi samozrejme že surova DTD nejde vybrusuť do hladka pretože obsahuje rôzne tvrdé druhy materialu.Mne sa osvedčil trocha zdlhavy ale dobry postup.Použivam na to Zakladny brusitelny lak - plnič pórov(nitrocelulozovy).Prva vrstva je riedena s riedidlom 1:1 a dalšie už neriedene alebo minimalne.Po každej jednej až dvoch nanesenych vrstvach brusim jemnym šmirglom až dokial niesom spokojny s hladkym povrchom.Až na takto upraveny povrch davam povrchovú úoravu(farba,dyha,tapeta).Zároveň lak aj chrani pred možným vlhkom.A nemam zatial žiadny problem.Mam takto bedne urobené už par rokov a nepozorujem na nich žiadne zmeny na povrchu alebo dyhe.

#26 09.03.07 10:11

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: konstukční problémy

potreboval bych jen malej kousek(napr. 118*300mm) z rekneme 12-15mm masivu. cenove mam predstavu, aby se to pohybovalo kolem stovky

#27 09.03.07 11:05

Boramyr
člen
Z: Poblíž Plzně
Příspěvků: 441

Re: konstukční problémy

Tak to nevim, jak pochodíš. My jednomu chlapíkovi dělali tyčky na hůlky... takový ty luxusní špacírky z exotickýho dřeva a vyřezávanými rukojeťmi z paroží atp. Bylo to z jakéhosi brazilského padubu, který má šarlatově červené dřevo. Ten kus ze kterého jsme dělali byl asi tak 1200x150x50 a jeho cena byla asi pět tisíc. Takže hodně štěstí přeju s tím ebenem. Být tebou, poptám se u nějakých luxusnějších řezbářů, možná třeba i nějaký nožíř by to mohl používat na vykládání střenek.

#28 09.03.07 15:16

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: konstukční problémy

tady na pardubicku jsem nic nenasel, takze uvazuju o alternativach. melo by to bejt neco peknyho na pohled, tmavyho, aby to kontrastovalo s hlinikem a taky radsi neco pevnejsiho (aby se to neomlatilo). uvazoval jsem o exotickym drevu, kameni (problem s opracovanim), vsemoznejch foliich, ale je problem s dostupnosti...

#29 09.03.07 15:50

lada
člen
Z: ZL
Příspěvků: 245

Re: konstukční problémy

Kámen Ti udělají normálně v kamenictví, kde se dělají náhrobky a spol. Když jsem si stavěl krb, tak jsme si nechali vyrobit římsu (nebo parapet nebo jak se tomu řekne, prostě aby případný žhavý bordel naspadl až na podlahu), přírodní černočervenou žulu, snad 120*25 cm ještě se zubama, jednostranně leštěné, kulaté rohy, shozené hrany za cca 2500... Černý šutr je ještě častější (pomníky) a snad levnější možná budou ty umělé kameny. Aj zlacené písmena Ti tam vytesají... na co to prosimtě chceš? Na bednu? Na krabici zesiku?

#30 09.03.07 18:38

luikas
člen
Příspěvků: 528

Re: konstukční problémy

na ten zesik. ale zas do toho nechci davat majlant

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)