diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 06.03.07 12:29

prog
člen
Příspěvků: 14

Repase 3.p repro Tesla

Po 2 měsících jsem se konečně dostal dál v repasi mých 3pásmovek. Původní osazení bylo ARN312, ARP150, ARV104. Už mám zhruba odladěnou i novou výhybku a ta současná byla jen dočasná na chvíli (a bylo z toho několik let). Nyní bude nahrazena ARP150 za ARX150-08 a ARV104 za GTC. Pro ARX jsem udělal extra bedýnku o objemu cca 3,3l. Čím ji nejlíp vyplnit? Vata, vatelín, minerální vata (izolace Isover)? Jak moc "nahusto"?

#2 06.03.07 19:20

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Repase 3.p repro Tesla

Isover. Pomerne slusne nadusat.

#3 07.03.07 9:57

prog
člen
Příspěvků: 14

Re: Repase 3.p repro Tesla

Jak moc nadusat? 2-násobek objemu izolace? Nebo ještě více?

#4 07.03.07 10:00

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Repase 3.p repro Tesla

Isover bych nedusal ale vložil s původním objemem. Vatelín do středů udusat jo, ale tohle už ne.

#5 07.03.07 14:16

BlackRider
člen
Příspěvků: 495

Re: Repase 3.p repro Tesla

Halen to asi myslel tak, aby vyplnil celej objem bendny. Pokud ne, tak bych taky nedusal big_smile

#6 07.03.07 16:37

Halen
člen
Příspěvků: 385

Re: Repase 3.p repro Tesla

Jasne ze to tam nesltloukat perlikem. Rovnomerne vyplnit objem a trosku vic zahustit prostor ve stredu bedynky.

#7 09.03.07 15:29

prog
člen
Příspěvků: 14

Re: Repase 3.p repro Tesla

Takto dopadla simulace výhybky: http://www.volny.cz/tjanuska/SFR%203p%2 … C%20V2.PNG
Zde je projekt: http://www.volny.cz/tjanuska/3p%20TVM%20new%20V2.flt
Není to ideální, spíše kompromis. Přiznám se, že ani nevím jak to ještě vylepšit na středech.

#8 20.03.07 10:31

prog
člen
Příspěvků: 14

Re: Repase 3.p repro Tesla

Žádná kritika? Žádné nápady, jak to vylepšit?

#9 20.03.07 10:41

Usáma woe pyčo
moderátor
Z: 50°7'N 16°12'E
Příspěvků: 1431
Web

Re: Repase 3.p repro Tesla

Utlumil bych víc výšky.

#10 20.03.07 10:54

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Repase 3.p repro Tesla

1) bafflestep - čímž se rapidně zlepší přenos celé soustavy a i tebou zatracované středy.
Tedy můj první návrh by byl cca -5db na středech a vzhledem k tomu, že má frank pravdu tak celou část cca od 500hz výš (tedy středy a výsky) hodit tak na 85db vzhledem k měřítku toho PNG. Basy nechat na úrovni na které jsou. To ti udělá pozvolný pokles v oblasti cca 400-700hz, což je přesně to, co potřebuješ.
Jako první nástřel prostě PŘED filtry středů a výšek dej sériové odpory, žádné L články nedělej, nedá se s tím pohodlně hýbat.

2) Děličku střed/výška bych tlačil směrem dolů.

naposledy upravil Michal (20.03.07 10:59)

#11 20.03.07 11:17

prog
člen
Příspěvků: 14

Re: Repase 3.p repro Tesla

ad1) Nejsem odborník, tak se zeptám. Bafflestep má být útlumový člen/filtr, který přitlumí horní frekvence, aby se dorovnal úbytek basů v prostoru. Když budou bedny na podlaze a ještě víceméně v rozích místnosti, tak dojde k "zdůraznění" basů také, ne? Nebo, není lepší řešit toto filtrem přímo v zesilovači, než dávat odpory do výhybky? Jen se ptám? Máte někdo nějaký odkaz na článek o bafflestep.

ad2) A nakolik to stáhnout, nyní je cca 4kHz. Myslel jsem si, že u 3p to nemusím tlačit tak dolů. Střed je polypropylen. Výškáč zatím netlumen, v praxi by se ukázalo zda tam nepřidám odpor.

#12 20.03.07 11:24

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Repase 3.p repro Tesla

Odpory před středy i výšky tak jak jsem psal tam určitě dej, bez nich se to odladit nedá. Kompenzace bafflestepu je jenom název praktiky při které se jakýmkoliv způsobem kompenzuje snížení citlivosti beden na vyšších basech vlivem toho, že si "uvědomí" že hlají vlastně od určité frekvence níž i za sebe - tedy vyzařování do poloprostoru (výšky a středy) se změní na vyzařování do prostoru a s tím jde ruku v ruce pokles citlivosti, který ovšem na chárách výrobce nemusí být podchycen.
Ty jediné, co uděláš je to, že před tvůj filtr do výškové a středové sekce zařadíš seriově odpory a jejich hodnotou doladíš cháru tak, jak jsem napsal. S tou děličkou zatím nehýbej, možná to nebude tak horké. Zkus to odsimulovat tak, jak jsem napsal a hoď sem png. Nejlíp hned, nemám tu LSP, takže nepřečtu flt, ale máš tam kompenzaci RC na středdech? Je vhodná, ne-li nutná.

naposledy upravil Michal (20.03.07 11:24)

#13 20.03.07 11:40

prog
člen
Příspěvků: 14

Re: Repase 3.p repro Tesla

Díky moc za rady.

Kompenzaci RC na středech mám, bez ní to nešlo. Doporučené úpravy odzkouším.

Současná verze bez odporů zde: http://www.volny.cz/tjanuska/Schema%20V2.PNG

#14 20.03.07 11:56

ondra Ch
člen
Příspěvků: 237

Re: Repase 3.p repro Tesla

Michale jen mě napadlo ohledně Baffle-stepu...,podle mého, veškerá měření od výrobců reproduktorů musí být provedena ve "standartní ozvučnici" ,nebo prostě v nějaké ozvučnici, takže vliv tzv. baffle stepu tam musí být chtě nechtě vidět ne? Nikdo přece neměří v nekonečné ozvučnici nebo v podlaze.Tenhle pojem má podle mě funkci u vypočítanýh teoretických průběhu třeba z Winisd ,kde se počítá s vyzařování do poloprostoru. Nebo se pletu?
Díky

#15 20.03.07 12:12

prog
člen
Příspěvků: 14

Re: Repase 3.p repro Tesla

Tak jsem něco zkoušel, když jsem přidal odpor do výškové sekce, bylo to OK. Když také do středové, tak se pokles projevil spíš před hrbem ARXa tj. pod 2kHz než nad ním. Jednoduše to asi nepůjde (nevím jak).

A co ten nápad dát bafflestep korekci přímo do zesáku?

#16 20.03.07 12:20

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Repase 3.p repro Tesla

Tohle já netuším, jak měří třeba zrovna TVM. Ale z jejich charek ten pokles prostě vidět není a byl by, pokud by byly měřeny v krabici. Mají měření IEC, tedy uzavřená na spodní hranici vhodnoti pro daný rozměr, ale z toho, jak ty cháry vypadají (zvlášť ten hrb na spodku od ozvučnice) bych odvozoval to, že mají buď repro zapuštěné ve stěně měřicí místnosti (tedy čistě pi nebo vlastně vlivem uzavřenosti místnosti ještě míň) nebo ty charky trošku upravují. Podívej se třeba na měření třeba SEASích středobasů a basů, jak vypadá od cca 600hz níž, ta repra se zdají pro laika basově nepoužitelná proti TVM shodné velikosti.
Tohle by teď mohl potvrdit třeba Mirulu, pokud se tu ukáže (co tu řešil to GTC) má 2xARN226+150+GTC v bedně podle LSP ale navržené tak, jak jsem tu nastiňoval, tedy na středech a výškách proti basu o dost dolů. A vypadá spokojeně. smile

Podívej se na tu simulaci - myslíš, že je reálné odladit 3pásmo s TVM repry, která použil prog bez tlumení výšek a středů jediným odporem? Citlivost ARN312 do poloprostoru by potom musel být k 94db a to asi není. Jenom tEď jsem si všimnul, že se jedná o ARN312, takže ten vliv bafflestepu bude posazen trošku níž, ale vzhledm k tomu, kde dělí, to bude OK. Já bych asi obě dvě děličky šoupnul dolů (tak 400-2k7) ale v mezích možností to fungovat bude i takhle a troufám si říct, želépe než bez té kompenzace.
Progu, tím, že budeš mít ty odpory před filtry (pokud to tak půjde odladit) jejich změnou nezasáhneš do zátěže filtru a nemusíš tedy řešit L článek jako to má třeba Toman v bibli. Můžeš si to tak odladit v podstatě podle ucha, nic ti nebrání tam přidávat nebo ubírat, tak, jak ti to bude chutnat.
Jestli se sem dostaneš, hoď sem prosím ještě průbeh impeadnce a přenosy jednotlivých filtrů.

naposledy upravil Michal (20.03.07 12:39)

#17 20.03.07 12:33

ondra Ch
člen
Příspěvků: 237

Re: Repase 3.p repro Tesla

Michale já něchtěl polemizovat o tomto návrhu výhybky,jen jsem nechtěl zakládat nové téma. Seas udává v měřeních i za jakých podmínek a v jaké ozvučnici proběhli a opravdu ten pokles tam je krásně vydět,stejně jako u měření od Huberta.

#18 20.03.07 12:41

Michal
moderátor
Z: Plzeň
Příspěvků: 1267

Re: Repase 3.p repro Tesla

2 OndraCh: Já to nebral jako polemizaci smile, ale byl to od dobrej postřeh a korektní poznámka zcela na místě. Proto jsem se o tom rozepsal obecně, co mě vede k takovým závěrům. Třeba jsem vedle jak ta jedle...

naposledy upravil Michal (20.03.07 12:42)

#19 20.03.07 13:46

prog
člen
Příspěvků: 14

Re: Repase 3.p repro Tesla

#20 20.03.07 13:57

prog
člen
Příspěvků: 14

Re: Repase 3.p repro Tesla

Tady je ještě první verze, s vyhybkou 3.ř. pro výšky, basová sekce s dělícím kmit. 500Hz a RC členem.

http://www.volny.cz/tjanuska/SFR%203p%20TVM-GTC.PNG

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)