diyFans.org

Fórum o audiotechnice a elektronice

#1 01.03.07 20:23

fedor
člen
Příspěvků: 29
Web

Digitál nebo analog?

Prosím o radu sad. Rád bych věděl, jestli je lepší k propojení zesilovače a CD přehrávače použít digi koax. výstup, nebo analogový RCA. Mám totiž pocit, že zvuk analog výstupu je lepší, než z koaxu (větší objem basů, lepší prostorovost, a zvuk celkově probarvenější). Zřejmě to bude lepším D/A převodníkem v CD Harman Kardon HD970 než receiveru Pioneer VSX1015, ale jde mi hlavně o to, jestli při digitálním propojení jsou obcházeny všechny obvody vylepšující zvuk. V případě CD HK HD970 jsou to ASRC, RLS-III... Znamenalo by to tedy, že digitální výstupy u všech CD a DVD přehrávačů jsou v podstatě stejné a qvalitativní rozdíly jsou hlavně v analogové části ? Možná se Vám bude zdát tenhle dotaz stupidní, ale zatím mi to nikdo fundovaně nevysvětlil, a na netu jsem nenašel nic, co by se této problematiky týkalo. Kdybyste někdo o podobném tématu věděl, dejte sem odkaz. Dík wink

#2 01.03.07 20:31

Johnyn
člen
Příspěvků: 127

Re: Digitál nebo analog?

myslim si, že je to tak jak píšeš. ten H/K bude mít určitě kvalitnější D/A a vše s tim spojené (OZ, atd) než ten receiver.
digitální vystupy snad jsou stejný (ze všeho by měly lézt stejný 1 a 0). nebo se mýlim?

#3 01.03.07 21:12

fedor
člen
Příspěvků: 29
Web

Re: Digitál nebo analog?

Snad máš pravdu, na koupi drahého koaxu se vykašlu a nechám to propojené analogem. Jenom mi ještě vysvětli, proč je tenhle kabel 10x dražší, než tenhle ? - a určitě existují i větší rozdíly yikes (na zvuku to asi tolik znát nebude, co myslíš?)

#4 01.03.07 21:30

Johnyn
člen
Příspěvků: 127

Re: Digitál nebo analog?

profigold je nějaká audiofilní značka, ne? to bude zas nějaká bezkyslíkatá měď a bůhvíco ještě.

koupil bych v prodance kabel a konektory od taskera a víc bych to neřešil, viď franku

naposledy upravil Johnyn (01.03.07 21:32)

#5 01.03.07 22:20

fedor
člen
Příspěvků: 29
Web

Re: Digitál nebo analog?

Johnyn, tys mi nerozuměl - já nechci kupovat analogový kabel ( ten jsem si postavil docela slušný sám), a teď už ani ten digitální. Jenom bych rád věděl, jaký může být rozdíl (kromě ceny a teflonové izolace) v těch dvou koaxiálních digi. kabelech. Tzn. co se s těmi 1 a 0 děje (nebo naopak neděje) v jednom a ve druhém ne ???

#6 01.03.07 22:56

opamp
člen
Příspěvků: 404
Web

Re: Digitál nebo analog?

už to tu zaznělo párkrát a někteří se už přesvědčili - u koaxiálního spdif propojení je důležitý zejména impedanční přizpůsobení. Jmenovitá impedance je 75 ohmů. Čili obyč koaxiál k VKV nebo TV anténě udělá nejlepší službu. Samozřejmě, je dobrý vybrat takovej, aby měl dobrý stínění a přitom byl ohebnej.

V případě extrémního nepřizpůsobení (k čemuž stačí použít obyč "nf stíněný kablík") bude signál degradovanej, vstupní obvody DACu jej sice "nějak" vytvarujou a zrekonstruujou ale projeví se to v nejlepším případě extrémním jitterem.

Nepočítám se mezi "netopýry" ale rozdíl jsem slyšel.

#7 02.03.07 5:54

Johnyn
člen
Příspěvků: 127

Re: Digitál nebo analog?

omlouvám se, blbě sem si to přečet. jak píše opamp, důležitý je impedanční přizpůsobení, takže koax 75ohm. opamp to už popsal.

ARCHIV STARŠÍCH FÓR / 4. FÓRUM - 737 témat (1/2007 - 4/2007)